KAKO NASTAJE OVISNISTVO- ANKETA

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

zamisli ee treba ti kljuc da napises nesto...kuc kuc...valjda nece dotle doci. znam mustafa sta hoces da kazes-ozbiljna tema onako terapeutska-ali i sam kazes humor je dobra terapija...no ne bi bilo lose to i napisati npr ozbiljna tema ili je stavi u harm reduc ili education...nesto nema sala tamo...valjda sam to htijela reci:)...hvala mustafa na svoj pomoci...javi se na pm ako imas vremena....
caos
ps mi smo svi brojevi ili znakovi...mislim vec smo zapecaceni sa "narkoman" pa tako da neki broj ili slovo nece smetati...tako i ostali-kaze sizofrenicar..on kao da vise nije covjek ili taj i taj-on je samo sizofrenicar i tako je i obiljezen...sto je tuzno jer on je i dalje covjek kao i mi svi-al neki nas amo vide kao narkomane bez imena i prezimena i svega.....tuzno. druga tema skroz al sta cu sada:)
sleepless
User avatar
Jelena
Posts: 122
Joined: Sun May 08, 2005 2:09 pm

Re: KAKO NASTAJE OVISNISTVO- ANKETA

Post by Jelena »

Ako se ne prepoznajes niti u jednom od gore navedenih tipova pocetka ovisnistva onda je jos zanimljivije, jer otkriva nove pokretace ovisnistva.[/quote]

da otvorim onda 5 grupu. Nisam se nasla niti u jednom od gornjih grupa. Moj razlog je totalno glup, a desio se jer sam pogresno shvatila knjigu Mi Djeca s Kolodvora Zoo. Kada sam ju procitala, vidjela sam narkomanski svijet kao nesto prepuno ljubavi, podrzavanja, razumijevanja i privrzenosti i rekla sebi; E, to bi ja!
By the way... knjigu sam prvi puta procitala kada sam imala oko 11 godina.
Totalno opasna knjiga... ako ikada napisem roman, potruditi cu se da na pocetku poglavlja napisem malo o tom periodu i onome sto se stvarno desavalo, umjesto da pisem kako se meni to onda cinilo.
ChE
Posts: 8
Joined: Thu Jul 07, 2005 5:53 pm
Location: Sarajevo

Post by ChE »

mustafa posto vidim da ste kompetentni , probajte vi mene svrstati u neku od ovih grupa...
rodjen sam u jednoj kolko tolko normalnoj porodici i sve je bilo u redu do (vec pogadjate) rata i tad nas stari napusta i sa njim cak i dan danas imam s njim kontakt jednom u pola godine i sve se svodi na ono : jes dobro?jesam ...aj cuvaj se..ocu!normalno mama nas je sama odgojila i bilo joj je tesko i bilo je kriza stvarno...
ja sam , ne znam ni sam kako , upao u drustvo koje je imalo para i koji su imali sasvim druge probleme od mojih i u tom periodu zivota mi je jedina preokupacija bila jedino lova lova lova...
kojekakve kradje i razno razne kombinacije ( ilegalne) su me dovele ajmo reci do neke love i onda mi je postalo dosadno...u to doba u sarajevu su se furali partiji pa sam vec tu poceo i sa travom i ekserima cini mi se u isto vrijeme...sve iz dosade i radoznalosti!
i tako malo po malo i to mi je dosadilo i onda nisam vise furao taj fazon klosarluka i drogiranja nego ja cu bit pametniji od ostalih i sve cu ja to izbacit iz zivota prestat cu izlazit jedno vrijeme da bi se kao "smirio"!
onda sam bio u potrazi za poslom jel posto sam sad kao ozbiljan momak i zaposlim se preko jednog momka u jednom kaficu....tamo naravno sve narkoman do narkomana a ja sam bio najmladji i ono bilo mi je crnjak jer sam do tad samo jednom probao hors na nos i ispovracao se i kad sam skontao sto su oni i ko su poceo sam ih izbjegavati sto je naravno na radnom mjestu bilo nemoguce...
malo pomalo sam se poceo s njima ipak druziti i u prici im savjetovao ih da prestanu i uvijek ih pitati zasto?i stvarno me interesovalo zasto to rade...
uskoro sam i sam skontao zasto se drogiraju i aj da ne duzim bio sam tamo negdje oko 6-7 mjeseci i samo sam smrkao na nos medjutim to su abnormalne kolicine jer (smijacete se) imam smrtni strah od igle :-D ohrabrivao sam vise puta al (bogu hvala) nije islo!
da u medjuvremenu sam i zaglavio u zatvoru i onda mi se pruzila prilika da odem vani...a to je znacilo i skidanje...i kako neko rece fizicku krizu nije tako tesko skinut ono par dana kriziranja i to je to...
medjutim heroin mi nedostaje vise nego bilo sta...pogotovo kad mi dodje crnjak cini mi se da bi se sada mogao i roknut u venu pa sta bude nek bude...
bio sam nedavno u sarajevu poslije 4 mjeseca kako sam cist , i naravno uzeo sam prokleto govno ali nisam se usudio ubost...
imam osjecaj da sto vise sam cist da kao da mi neko broji: e nije uzeo jedan dan...drugi dan ...treci... da kad ipak opet budem uzeo da ce mi sve to sabrat i odjednom dat da izvucem...
eto znam da sam peglativan i nisam imao namjeru uopste ovoliko pisat al doslo mi nesto pa nisam mogao stat :-D valjda nisam fulio temu?
ajd lijep pozdrav raja i budite dobri
I bet you got it twisted you don't know who to trust
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

Post by mustafa »

Che pise:
ja sam , ne znam ni sam kako , upao u drustvo koje je imalo para i koji su imali sasvim druge probleme od mojih i u tom periodu zivota mi je jedina preokupacija bila jedino lova lova lova...
kojekakve kradje i razno razne kombinacije ( ilegalne) su me dovele ajmo reci do neke love i onda mi je postalo dosadno...u to doba u sarajevu su se furali partiji pa sam vec tu poceo i sa travom i ekserima cini mi se u isto vrijeme...sve iz dosade i radoznalosti..................!

Ako uzmes ovaj dio teksta mozda nadjes odgovor. Tvoja problematika je uobicajena i mjesavina je vise grupa uzrocnika koje sam naveo (1,3 i 4).
Pisi i dalje ili mi se javi privatno .Adresu ces naci na "Lista clanova".
Sve najbolje do tada
M. Sarkic
User avatar
Ghost
Posts: 12
Joined: Fri Jul 08, 2005 9:23 pm
Location: Mexico

By Ghost

Post by Ghost »

Ja sam prvi put probao DOP u 8 razredu probao sam za novu godinu sa ortakom koji je bio narkoman 5-6 god. on je poginuo bog da mu dusu prosti.Tada sam popusio 4-5 gomilice DOP-a.nisam se najbolje osecao Shocked drugi put sa nekim ortakom dobro tada sam samo jednu gomilicu i bilo mi je ok. treci put sam popusio 2g DOP-a non stop mi je padala glava nisam znao kako cu kuci da odem to se sve desilo za 3-4 dana. ja sam sutra dan ustao sam oko 12 popodne oko pola dva me je nesto u stomaku nije zigalo nego ne znam nemoze da se opise nije kao kada se zaljubis to je za ovo najlepsi osecaj mnogo lose.potom me je glava zabolela to me drzalo oko 1,5 vremena i od tada mi je ok.nikada ga vise nisam uzimao i ne zelim jer je to najvece zlo koje postoji na ovome svetu.Wutra dolazi u obzir ali samo wutra nista vise kada te prestane rad prestanite da je pusite kao sto je mene prestao rad wutre prestao sam da je pusim.Volim da popijem uzitak mi je.
ZAPAMTITE KO OVDE PRVI PUT CITA OVE ISPOVESI NEMOJTE NIKADA UZETI dOp ON JE NAJVECI Twisted Evil Evil or Very Mad Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Ghost
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

Post by mustafa »

Ghost- alkohol je po tebi OK. Sva istrazivanja te i vlastita iskustva mi govore da je alkohol jedan od najuobicajenijih puteva do recidiva.
Naime prestajuci sa narkotikom automatski izgradjujemo odbrambene taktike koje nam pomazu uveliko da i ostanemo cisti. To je odlicno.
Tradicionalno je kod nas alkohol proglasen za neopasnu substancu i vec u ranoj mladosti se ucimo da je sasvim u redu piti.
Za narkomana na zalost nije uopste tako (inace alkohol je substanca koja ubija najvise ljudi u svijetu).
Sve odbrambeni mehanizmi koje smo izgradili da bi se odrzali cisti, lagano se ruse i nasu cistu misao u kojoj je pohranjena logika i samokontrola obavija magla i otupljenost. Podnapiti dajemo se u potragu za veselim drustvom i avanturom i kao poruceno nalecemo na nekoga ko nam sasvim neduzno ??? nudi narkotiku, mozda i nemajuci pojma da smo mi ovisnici.
Naravno da su sada blokade protiv narkotike gotovo sasvim srusene i mi se polu svjesno bacamo u zagrljaj narkotike.
Zakljucak- ako ozbiljno imas namjeru da se odrzis cist, razmisli dobro prije nego se pocnes puniti alkoholom, kljuc koji ponovo otvara vrata pakla. Jedna vesela i pijana noc nas moze baciti u aktivnu ovisnost ili smrt dok trepnemo. Da li je to vrijedno rizika???
Sve najbolje
M. Sarkic
User avatar
Dracula
Posts: 99
Joined: Wed Jul 20, 2005 6:09 am
Location: Transilvania

Post by Dracula »

He, he... Ja sam to kao klinac romanticharski dozivljavao, a u tome su mi zdusno pomagali moji tadasnji idoli, Jim Morrison pre svih...

Neznam gde bih to uklopio u 4 ponudjene mogucnosti...

Mislim da knjige kao sto su H.Hesse-Stepski Vuk, C.Castaneda-Ucenje Don Huana, Milan Oklopdzic-CA Blues itd. ne bi trebalo davati adolescentima i pubertetlijama, tj. osobama cija licnost jos uvek nije formirana...

Tacnije, sto se tice klinaca i navlacenja na dop, dop bi trebalo demistifikovati i prikazati ga u pravom svetlu, onakvim kakav jeste... surovi opijat koji izaziva tesku zavisnost, ozbiljno degradira psihicko i fizicko zdravlje i cesto dovodi do smrti...

Mnoge budaletine dozvoljavaju sebi da pisu razne clanke o muzicarima, slikarima itd. koji su bili na nekom opijatu, a blage veze nemaju o cemu pisu i kakvu stetu prave postavljanjem vela toboznje magije oko droga i pripisujuci drogama talenat i sposobnosti pojedinca... :evil:

Trebalo bi da znaju pre nego sto krenu sa takvim clancima da dop sigurno u netalentovanom coveku nece probuditi stvaraoca, ali zato lako moze u onom koji je talentovan da ga ubije, a ako ga i ne ubije do kraja, ogranicice ga sigurno...

Kao klinja sam imao vise paljevina u zivotu, ali dop mi je sigurno bila najgluplja i najgora... :roll:
User avatar
elena
Posts: 4
Joined: Sun Sep 18, 2005 12:20 pm
Location: cyberworld

Post by elena »

Ja sam se definitivno nashla u 4. kategoriji...

Pochela sam sa shitom,travom,ponekim tabletama.Onda je doshao dop i ostale teshke droge(coca,LSD,methadone,chaj...),za par godina zavrshila sam kao heroinski zavisnik (trenutno "zalecheni"-na blokatorima :D )
User avatar
Ramona
Posts: 846
Joined: Mon Apr 18, 2005 9:18 pm
Location: ee da je znat di je Ramona...

Post by Ramona »

Mislim da knjige kao sto su H.Hesse-Stepski Vuk, C.Castaneda-Ucenje Don Huana, Milan Oklopdzic-CA Blues itd. ne bi trebalo davati adolescentima i pubertetlijama, tj. osobama cija licnost jos uvek nije formirana...
Bravo Dracula - evo, malo kasno komentiram, ali moram - puno ljudi sam ovdi na forumu vidila da su u tim zajebanim godinama pročitala Mi djeca s kolodvora Zoo, i da je ta knjiga strašno utjecala na njih. Isto se i meni dogodilo, a isto sam pročitala sve ovo što si ti naveo, i to baš u tom periodu. Frendovi su mi ih preporučivali s oduševljenjem. Kad bi ih pročitala, i ja bih se oduševila. A inače sam tip koji se brzo, lako i jako oduševi (a - na sreću - istom brzinom i intenzitetom i hladi), pa je to u pubertetu gadno. Spisku bih dodala i Timothy Leary Flashbacks, Aldous Huxley Vrata percepcije i drugi eseji, Jack Kerouac Na cesti i Dharma lutalice, poemu Urlik Allena Ginsberga, Burroughsov Goli ručak, i inače beat-književnost. Sve je to jako opasno za adolescenta. Kad sam probala prvi joint nisam imala pojma o drogi, no nakon njega me sve to strašno počelo zanimati pa sam gutala knjige koje imaju veze s tim, i cijela ta 'filozofija' mi je bila ništa manje nego ... magična! Slušala sam i muziku koja je 'u điru' s tim: Zeppeline, Floyde, Deep Purple, Uriah Heep i ostale 'hipoše', i eto ti. Pa me zajebalo i ono što mnoge ljude spasi - da se izrigaju kad uzmu neku drogu - pozli im i ne svidi im se - meni se uvik sve svidilo, štoviše, oduševilo bi me - i onda je samo bilo 'daj'
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

pa jebi ga....bio je rat. A vrijeme se nekako moralo popuniti...i mozak ponekad iskljuciti. Pa sad, Orlovi rano lete, bi mi malo teze iskljucilo mozak-dok je Remark to uspjesno radio. Kao i Hesse, i Miller i Prever....
sta ces....da je sve bilo kako treba mozda i ne bi citali to.....
ali je ne zalim....pod sticajem okolnosti,morala sam odrasti prije vremena.....Pa se i izbor literature promjenio, kao i mnogo toga.
Post Reply