Trebam pomoc...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
Moonlight
Posts: 5
Joined: Mon Jun 25, 2007 12:38 am

Trebam pomoc...

Post by Moonlight »

Prvi put sam na forumu. Potreban mi je savjet. Saznala sam da je moj prijatelj ovisnik o heroinu.. A zanima me i da li ovdje postoje privatni razgovori jer on cesto posjecuje forum, i ne bih da rizikujem da se prepozna... Hvala!
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Post by azraaa »

pa postoje ti privatne poruke, mozes ih svakome napisati, i ne moze ih niko drugi procitati osim mozda administratora odnosno osobe koja odrzava forum... ali lakse ti je kad o problemu pises javno, svako tti moze dati po koji pametan savjet i to pomaze... meni je pomoglo da skontam ponesto.
PDT_Love_07
Moonlight
Posts: 5
Joined: Mon Jun 25, 2007 12:38 am

Post by Moonlight »

Moj problem je slican onom koji si ti imala/imas, samo sto je u pitanju prijatelj... Uz "cvrstu" odluku da se skine, krenuo je s detoxom bez ikakve terapije(a mislim da je to prakticno nemoguce).Prva tri dana, vjerujem da je imao istinske krize ali nakon toga je mi je vise izgledalo kao blef jer bi na trenutke "zaboravljao" da ima krizu i ponasao se normalno a on je u normalnom stanju bio jedino drogiran. Zbog njega sam svoj privatni zivot ostavila neko vrijeme na stranu, spremna na sve da mu pomognem, dok nakon mjesec dana nisam uvidjela da je lagao i izvukla priznanje da je ipak nastavio po starom. Znam da je bilo naivno od mene povjerovati da ce tek tako uspjeti, ali jako sam se razocarala i rekla mu da dizem ruke ne bi li se osjetio krivim. Heh krivim... Sad je navodno na nekoj klinici gdje ce mu precistiti krv i ugraditi blokator, a to traje 7 dana... Ne znam da li da vjerujem,toliko puta mi je lagao a u tim bolnicama ne daju informacije o pacijentima.
Moonlight
Posts: 5
Joined: Mon Jun 25, 2007 12:38 am

Post by Moonlight »

Mislim da sam se previse "unijela" u sve to, nije da imam neke dublje emocije prema njemu ali mi je fakat stalo. Slabo spavam,malo jedem i ne prestajem razmisljati o potencijalnim rjesenjima. Cak sam i s roditeljima imala ozbiljnih problema zbog svega.
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Post by azraaa »

hm, ne znam sta da ti kazem, moguce je i da je imao momente nakon tri dana da je licio kao da nije na krizi i da mu je ona povremeno dolazila. kod mog momka je npr taj treci dan bilo bez bolova (kad se na suho skidao) a onda 4. i 5. dan mu je bilo lose. onda je 10.dan opet vukao. imam osjecaj da ovi sto venozno konzumiraju heroin imaju jace krize, cula sam i od jedne djevojke. ne znam opet je sve to inidividualno, a ja ti tu slabo mogu pomoci. naravno, moze se on i na suho skidati al nema mu nista bez komune poslije, vjeruj mi. cak i ako osjecas nesto prema njemu, nemoj to kriti od sebe, pokusaj mu pomoci koliko god mozes, ali nemoj ni sebe zaboraviti u tome svemu jer ako sebe zanemaris, ko ce mu onda pomoci kad se ti istrosis i pogubis zivce? zato samo polako, pricajte i budi uz njega. mozda je cak i lakse kad nisi suvise emotivno vezana za njega (kao ja sto sam zaljubljena) pa ces lakse neke stvari prebroditi. sretno i pisi!!!!
PDT_Love_07
Moonlight
Posts: 5
Joined: Mon Jun 25, 2007 12:38 am

Post by Moonlight »

hvala ti... On je heroin uzimao putem folije(pusio).Tvrdi da to nije trajalo vise od 2 godine. Molila sam ga da se registruje da bi dobio neku terapiju, ali nije to zelio, kaze da moze nabaviti hep preko nekog prijatelja. On je ujedno i moj radni kolega tako da smo zajedno po cijeli dan a u stalnom sam kontaktu s njegovom mamom kad je kuci(i njegovi roditelji znaju sve). Sto je najgore, ima "bogovski" posao i jako je sposoban, ali sve to sad visi o koncu. Uslov da zadrzi posao je da prvog jula na testu bude cist. A posto je vjerovatno bio svjestan da je to nemoguce, otputovao je na 7 dana, kako sam navela, navodno u Beograd-bolnica Lorijen, gdje ce mu putem infuzija precistiti krv, ugraditi implant na 3 mjeseca.Sve su to njegove rijeci. U srijedu bi se trebao vratiti. Raspitivala sam se, telefonirala, surfala...U bolnici ne zele puno reci. Voljela bih da mi neko kaze da li je moguce sve to obaviti za sedam dana. Meni djeluje nevjerovatno, pogotovo sto mi je rekao da se danas prebacuje u Tuzlu. Znam da pisem pomalo nepovezano i zbrkano, ali gubim se u svemu ovom, ne znam vise u sto da vjerujem!!!
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Post by azraaa »

koliko ja znam u tuzli nema nista sto se tice lijecenja, ja sam se raspitivala kad je moj momak trebao da se skida imaju samo nekog psihica koji radi sa ovisnicima, inace nemaju nista vise. sta ce u tuzli? ok, mozda je i moguce to sa hepom ne znam, ali vidi sta je to sa tuzlom...to mi zvuci skroz besmisleno!
PDT_Love_07
Moonlight
Posts: 5
Joined: Mon Jun 25, 2007 12:38 am

Post by Moonlight »

okich.. a izgleda da mi niko ne moze/nece dati odgovor na pitanje je li 7 dana ipak prekratak period za bilo koji vid lijecenja... :cry:
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Post by azraaa »

pa nije, eto moj se nakon 7 dana osjecao ok, nije imao bolove samo jaku psihicku krizu. zavisi opet kako je uzimao heroin, ja barem mislim tako. mozda je i moguce, ali psihicka kriza ostaje definitivno jos dugo, dugo...
PDT_Love_07
User avatar
Dragana
Posts: 263
Joined: Tue Jan 09, 2007 10:16 am
Location: Obrenovac
Contact:

Post by Dragana »

Zdravo moonlight,
7 dana nije prekratak period za fizicku krizu, t.j. fizicko skidanje...uuuuuu kako sam ovo rekla, ali kapiras me sigurno.........
ali je prekratak, ili nemoguc za psihicko lecenje!
pozz
Image
Post Reply