SUOVISNICA

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
Heroina
Posts: 1
Joined: Thu Feb 15, 2007 12:13 am

SUOVISNICA

Post by Heroina »

moderatori obrisite ovaj topic.
Last edited by Heroina on Thu Feb 22, 2007 1:10 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Post by Zona Sumraka »

a u pm...rekla sam sebi milion puta da necu vise odgovarati na nikakve suovisnicke vapaje i naletim na ovako neki dirljiv post i onda proradi u meni ono malo emocija... mislim, zao mi je ovih djevojaka koje se tako pozrtvovano bore da spase ono sto se u vecini slucajeva spasiti ne moze, a guraju ko' neke sivonje i cuju samo ono sto im odgovara...uzgred, do sada nisam snimila na forumu ni jednog tipa suovisnika sem ako nije neki clan familije, sto je opet interesantna pojava...cini se da za zenski strejt pol narkomanija kao pojava iz nekog neobjasnjivog razloga djeluje jako misteriozno i privlacno...ne znam zasto, posto nema ama bas nista atraktivno vezano za tu oblast...mozda iz razloga sto zene generalno imaju taj neki kompleks spasavanja, ili mozda sto se loze na klosare, neam pojma, ali fenomen de facto postoji...nego da ne filozofiram previse...

heroina, ti si izgleda neka poetska dusa, samo problematika u koju se upustas nije nimalo poetske prirode...plus sto djelujes zaljubljena do usiju, a to ti je u najmanju ruku otezavajuca okolnost, jer za sranje u koje zelis da se uvalis je potrebna racionalnost...reci cu ti samo jedno...najvazniji faktor je da on stvarno zeli da se skine...bez toga ti je sve borba sa vjetrenjacama...
User avatar
Dragana
Posts: 263
Joined: Tue Jan 09, 2007 10:16 am
Location: Obrenovac
Contact:

Post by Dragana »

Zona Sumraka wrote:uzgred, do sada nisam snimila na forumu ni jednog tipa suovisnika sem ako nije neki clan familije, sto je opet interesantna pojava...cini se da za zenski strejt pol narkomanija kao pojava iz nekog neobjasnjivog razloga djeluje jako misteriozno i privlacno...ne znam zasto, posto nema ama bas nista atraktivno vezano za tu oblast...mozda iz razloga sto zene generalno imaju taj neki kompleks spasavanja, ili mozda sto se loze na klosare, neam pojma, ali fenomen de facto postoji...nego da ne filozofiram previse
hehehe i ja sam to provalila....muskarci su pametniji :) hehe...jedino je to objasnjenje ili nemaju ovo sto ti kazes "kompleks spasavanja"....ne znam ali tako jeste...e sad zasto? mozda je problem mnogo dublji iu psihologiji muskarca ili zene...i ovo je cist primer emocionalnih i drustvenih razlika!!! :!:

Za Heroinu:.....opet mi je smesno jer sam i sama u istim "govnima" u koje sam svesno upala i ne znam da izadjem, mozda nekad i izadjem ali da se operem to nikad necu..znam! Mozda je nerazumljivo.....samo sam htela da kazem da ne znam sta da radis jer...ne znam ni ja... :? :?
Pozdrav i zelim ti da uspes kao sto zelim i sebi!!! :)
Image
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Post by azraaa »

zene su emotivnije i cim nas oni pogledaju onim ogromnim tuznim ocima, u nama se rodi pomalo majcinski osjecaj i eto.... mi padamo za njima, borimo se za njih,a pored nas prolaze prilike za neki bolji i JEDNOSTAVNIJI zivot!
al eto mi na kraju samo kazemo: al ja ga volim!
User avatar
sanela
Posts: 4007
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

azraaa wrote: borimo se za njih
Ja nekako mislim da je ovo što si ti napisala vrlo važan element u cijeloj priči suovisništva... Mi/vi se borite za njih, a ne bore se oni sami za sebe. Sve dok se ovisnici ne počnu boriti sami za sebe, džaba nama/vama što se borite za njih.

A nije lako odoljeti majčinskom osjećaju i velikim tužnim očima... :( Zato i suovisnicima treba stručna pomoć. Da se nauče nositi s tim i da se prestanu osjećati odgovornim za ponašanje svojih ovisnika.
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Post by azraaa »

da tako si u pravu, ja kad vidim njegov pogled i kad pomislim na sve one divne trenutke s njim, ja umirem i ne mogu nikako da se istrgnem, nadam se da ce bog da nam pomogne i mi sami sebi i on najvise, evo sad vise lupam svasta, sto svi suovisnici govore svaki dan
Post Reply