da mogu

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

liza
Posts: 7
Joined: Sun Mar 11, 2007 12:07 pm

Post by liza »

da, definitivno. u biti, ja sam se sa svim ovim prvi put srela prije 2 mjeseca. do tad nisam poznavala niti jednog bivseg ili sadasnjeg n.
kroz pricu mog prijatelja-nazvat cu ga Marko-jako sam puno saznala i shvatila kakav je to problem i uzas.
on se već dugo ne drogira, ali sad u svakoj problematicnoj situaciji poseze za alkoholom. a probblematicnih situacija,hvala bogu, ima-zahvaljujuci tome sto ima totalno poremecenu i bolesnu obitelj, koja ga valjda podsvjesno pokusava opet nacinit narkomanom. (onda bi valjda imali "dezurnog krivca"pa bi se sami sebi činili normalniji i bolji)
Stalno mu nabijaju osjecaj krivice, izbacili su ga van iz stana bez razloga i sl.................kako pomoći???
ljeto2006
Posts: 50
Joined: Mon Feb 19, 2007 9:05 pm

Post by ljeto2006 »

E, liza, koliko dugo se tvoj prijatelj vec ne drogira?
Jesi li sigurna da se ne drogira?
Mislim, oprosti sto tako direktno pitam, ali ni ja do sada nisam imala iskustva s ovisnicima, i znaju to skrivati, dok ih ne skuzis,a ako nisi imala iskustva ne mozes odmah skuziti. Barem ja :(
I ne lazu zbog objesti, vec iz straha da te ne izgube.
Tako barem kazu "forumasi" iskusni :)
A, ja im vjerujem!
Znaci, ponavljam, pitam jesi li sigurna da se ne drogira?
Ako jesi, super.
Onda mislim da je ipak laksa prica nego kad je jos ovisnik, mada je i alkohol ovisnost, jebiga....
da mi je vratiti korake unazad
liza
Posts: 7
Joined: Sun Mar 11, 2007 12:07 pm

Post by liza »

navodno već nekih 8 godina.........znam da znaju skrivati, da su vješti manipulatori i slično, ali vrlo sam sigurna da se ne drogira. naime, više sam puta išla s njim u bolnicu na kontrolu,tj testiranje, osim toga, znam da će možda glupo zazvučati, ali rekao je da ne želi više na staro, ne želi drogu, kriminal, zatvor, ulicu..........želi normalan život.
osim toga, na moje je oči stavljao taj lijek "subutex" pod jezik u kriznim situacijama..
plus, vidjela sam i jednog doktora kod kojeg se liječio i čini mi se da taj doktor ima povjerenje u njega...........tako da.............
iskreno se nadam da je tako.....
meni je najveći problem vezan uz njega činjenica da se nije u stanju suočiti s problemima. svjesna sam da ja nemam ni znanja ni sposobnosti da utječem na to, ali mislim da njemu nema ni života ni napretka dok u svakoj kriznoj situaciji bude morao posezati za alkoholom.
a kako rekoh, njegova obitelj "sve čini" da bi ga dovela u takve situacije.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

LIZ to za njegovu obitelj je vjerovatno njegova strana price i samo oni znaju sta je stvarno iza toga. Ngeo, malo mi je cudno da nakon 8 godina cistoce, on u kriznim situacijama subutex uzima. Ipak bi 8 godina trebalo biti dovoljno vremena za njega da promijeni svoj zivot. Znaci, da si on nadje job i radi i stvara te da ne bude u situiaciji da ga njegovi izbace iz stana tek tako, bez razloga? Kuzis, malo mi je to cudno. Sta on radi i dalje sa starcima? zasto je dosao u situaciju da ga izbace? Kako izgleda njegov zivot? kakve ima prijatelje? Si mu ti prijateljica ili cura? zasto je droga i dalje tako jako pristuna kod njega da on i dalje pseze za subom kad je frka? On bi sad trebao imati druge probleme, po mome misljenju!
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Moje mišljenje nakon par tjedana saznanja o suštini problema, te savjeta na ovom forumu (od Teodore hvala, hvala), i ne samo forumu, da koliko god ljubavi im davali, pažnje i dizali smopouzdanje, da im treba odmak od nas, da ih moramo pustiti da malo "dišu" i sami, i svakako stručnu pomoć zatražiti. Psihijatra nekog, dobrog po mogućnosti, naravno Exclamation
:-D Istina definitivno...ali ako im das previse vazduha da "disu" uzece ti sve pa cak i vazduh koji ti dises :twisted: zato je najbolje da je sve umereno.
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Post by saša-ex »

Liza, kad neko posle osam godina uzima "ponekad" subutex, za njega to nije lek, nego droga...Dakle oprez.
ljeto2006
Posts: 50
Joined: Mon Feb 19, 2007 9:05 pm

Post by ljeto2006 »

E sad ne znam kako se citat ubacuje, ali na zvrksin komentar o vazduhu cu da komentarisem :)
Znaci nema prevelikog davanja sebe u cijeloj prici oko skidanja, mislim nas suovisnika, jer sve ovisi od same osobe i iskljucivo njene odluke o "ciscenju".
Mislim da ja, ili bilo koji drugi suovisnik koliko god voljeli tu osobu, moramo imati odmak od situacije, jer to ipak nije nas zivot. A jebiga tako je :(
Moja prijateljica je dva tjedna cista, na subu, zadnja dva tri dana pola tablete, bila je napravila recidiv prosli cetvrtak s malo dopa (jedna crta), ali tada nije uzlea sub pa je drmala kriza, sve je bolilo i kaze da nije mogla izdrzati :evil:
Ako netko sta ima da kaze na ovaj recidiv iz vlastitog iskustva, voljela bih cuti komentar.
da mi je vratiti korake unazad
liza
Posts: 7
Joined: Sun Mar 11, 2007 12:07 pm

Post by liza »

uh uh uh..................vidim da je sumnja vjerni pratilac "suovisnika".........hvala na informacijama i savjetima.
:roll:
ne znam šta bi rekla. do prije 2 mjeseca nisam imala apsolutno nikakve veze ni pojma o svemu tome...........a sad, odjednom, pade teret na moja leđa. :roll:
liza
Posts: 7
Joined: Sun Mar 11, 2007 12:07 pm

Post by liza »

ono što ja ne mogu pojmiti je da (bit će mnogi od njih) se nisu u stanju suočiti sa stvarnim životom i problemima. dakle, lakše je pobjeći u omamljenost kod prve nevolje, nego se boriti s njom.........je li to moguće prevladati i kako?
(jel ovo možda za otvorit novi topik, oprostite što sam upala na ovaj pa offtopičarim)
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Liza otvori novu temu

Sommer kako ona nabavlja taj sub? pretpostavljam na crno je tako? Ne znam da li ce njoj biti dovoljno samo par tjedana biti na njemu ili da li joj je bolje ici kod doktora i nek buse na terapiji i na razgovorima i nek dobiva lijekove od doktora.
Recidiv? ne radi tragediju od toga, nazalost, ali to je jako, jako cesto, gotovo pa i normala
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Post Reply