da mogu

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

ljeto2006
Posts: 50
Joined: Mon Feb 19, 2007 9:05 pm

Post by ljeto2006 »

Ma ne bode se zvrky, uopce mi je tesko i napisati tu rijec, jer znam da je to tezi stupanj od smrkanja, mada je sve skupa ono...a e! A anditdepresiv je uzlea taj dan, kada sam posumnjala da je u WCu nesto uradila, znaci uzela je jedno sat i po ranije. Na moje inzistiranje je li ili nije uzela, rekla mi je po tko zna koji put da nije, ponovila da je samnom skroz iskrena i ja zbilja znam da zeli da se skine, zato sam joj i podrska, ali je slaba, sve je emotivno poklopi i strah je da i mene ne izgubi. Ma znam sve ste mi ovdje vec rekli da je to ponasanje normalno kod ovisnika, ne mislim da ce se zbog mene uopce odluciti, ma ona se vec odlucila ali joj se tesko boriti, znaci ne mislim da ce se zbog mene maknuti iz svega, to ce ucinit zbog sebe i sve je u vasim, nasim glavama, svi problemi i nacini nosenja s istim. Ali jebiga, sta imam od toga da se maknem.
Sada je od subote, cista, na subotexu, bori se. Odnosno od ponedjeljka je na subotexu, jer se nedjelju na suvo borila i krizirala. Znam da je cista, jer sam je vidila, cujemo se cesto, tuzna je depresvina, pisem joj porukice, kazem da komuniciramo, pokusavam na ovaj nacin foruma nekako da je dignem, mislim da pricamo o tome, da nema smisla nazad jer ce samo biti teze i ona je svjesan toga. Evo jucer mi salje porukicu da ima zelju za H, ali da zna da je to samo iskrivljenja precepcija svijeta i da je sve to bolesno, i ja joj odmah saljem nesto u stilu da je to korak nazad, da ce biti samo teze svaki put iznova se boriti, da je svakim pokusajem dalje od svega, znam da nije predaleko ali ipak dalje... ono kako vi ovdje jedni druge podrzavate. Barem sam pokusala, znam da nista ne znam o tome, ali trudim se uci u taj nacin razmisljanja i podrzavati pozitivne pokusaje. Sta mislis?
Bile smo i na kavici jucer, sunce, lijepa atmosfera cista, i ona vidi troje onako skroz ufuranih, kljucaju i kaze majko moja i ja ovako znam izgledati i pocne plakati.
Eto to ti je to!
Aj idem dalje, moram biti tu oko nje jer....Ne znam, tako mi se cini.
Vidjet cemo!
Aj ljubim vas sve

a ja se uvijek raspisem :oops:
da mi je vratiti korake unazad
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Kad se odlucis sve je puno lakse.
Njoj je 15x teze voditi tu borbu uz decka ovisnika. Sanse su joj nikakve, ozbiljno. Nek bude malo na subu i probaj utjecati na nju da se makne, nek ode roditeljima ili bilo gdje di nema kontakta s deckom i starim prijateljima.
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Ok i to je neki korak napred kad je shvatila da i ona tako izgleda i te suze nisu da bi je ti zalila vec je najverovatije to stvarno zabolelo ,ako mislis da je spremna nastavi da joj pomazes i guras u pravcu lecenja,neka nastavi sa subotexom u budi uz nju sto vise mozes,ako ikako uspes da je nagovoris da se malo udalji od decka.
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
ljeto2006
Posts: 50
Joined: Mon Feb 19, 2007 9:05 pm

Post by ljeto2006 »

Ma da ja vam kazem, znam da se zeli ostaviti toga, znam to, zato sam joj i podrska, jer se i ona prepala, nija znala koliko se igra s precestim uzimanjem. Jer kad sam joj i to rekla, kao kako se igrala sa sobom, samo je pocela plakati. Ocito prije nije bilo tako, ovo prije spominjem da ne ponavljam cijelu pricu kako je sve pocelo (mislim pise u postovima predhodnim). I suze, da, suze su bile iskrene!
Cista je od subote, ili petka noc. Sad to nisam sigurna, ali se bori, radi, vidamo se svakodnevno, a vidila sam i decka, i on je sada okej. Nesto ce poceti i raditi. A ja cu je pokusati maknuti od njega, ali ako ne ide, morat cu ovako dalje, pa .... I oni se i ne druze s takvim ljudima, mislim ovisnicima oprostite na izrazu - ovo takvim, sta sunrise kaze da se maknu iz toga drustva, odnosno ona, ali ni ona ni on nisu okruzeni "starim" prijateljima, vec ih poklope neke scene i bjeze u ..., pa su pretjerali u zadnje vrijeme...
Eto ima li netko iskustva s takvim situacijama vezanim za ovisnost, jer mislim da ovo kod nje nije jos skroz ovisnot, mada je ta granica krhka, sigurna sam u to!
E, i hvala svima na savjetima :wink:
da mi je vratiti korake unazad
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Sommer i to je ovisnost, nazalost.
nek nemaju prijatelje na dopu opet imaju veze s tim krugom i u svakom trenu kad ih uhvati los moment i psih.kriza ima broj koji ce se okrenuti i za po sata ce imati sredjen dop. Ili ona ili on, ili oboje. Ponekad se nadas da ce ti decko reci ajmo se srediti jer ne mogu vise izdrzat a tebi ko sunce da osvane. tesko se boriti sam, u krugu porodice ili ljudi koji se nikad nisu drogirali a da ne usporedjujemo situaciju s dva ovisnika u jednom stanu.

Ok je sto su se oboje malo trgnuli. Najbolje bi bilo da radi terapiju i da tako dobiva sub a ne da se drukcije snalazi jer ce se dogoditi da ga nema ili ga ne mozes naci i ostati ces na suhom. Kako se snalaze za terapiju?
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
ljeto2006
Posts: 50
Joined: Mon Feb 19, 2007 9:05 pm

Post by ljeto2006 »

E jebiga i to je ovisnost, znam. Pogotovo koketiranje sa psihoaktivnim supstancama cijeli zivot i sada se zakacis na heroin. Je da je zadnjih mjesec bilo ono svakodnevno pa je mozda lakse izaci iz toga...ma ne znam...pitam, mozda i nije...sve je to veliko "igranje" sa sobom...
Ima li tko informaciju je li subotex u kombinaciji s antidepresivima (normabel, helex..) stetan. Da malo glupo pitanje, sta je stetnije heroin, ili taj "koktel". Ali eto, ako tko sta zna neka napise sta.ž
Inace, od prosle subote je cista, osim nazalost kad nije imala sub, pa je u petak bila na cetvrtini, i onda se navecer slozila neka scena pa je zbilja malo uzela jer sam je vidjela, cijelu subotu prespavala, u nedjelju smo bile skupa, na subu je...
Lose volje naravno, ali pricamo stalno, osmisljavamo dan, sta da se radi i tako to. Mislim, danas je na poslu do nekih tri popodne...
Decka ne spominjem jer je on trenutno iskljucen iz price na neki nacin. Skoncentrirana je samo na sebe. On se isto bori, ali mislim da se on u subotu sredio jer je bio vanka i dosao doma u 4 ujutro i cijelu nedjelju spavao. Znaci uopce se ne vidaju. Kakva scena!
Ne znam sta jos da kazem...
A nista vise :(
Teodora, ako sta procitas od ovog mog suovisnickog iskustva osvjesti me :)

Eto
da mi je vratiti korake unazad
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

To je ok sto se malo makla od njega jer ce joj tako biti puno lakse skoncentrirati se na sbe i svoju borbu
Nek uzima terapiju koju joj doktori daju, ako su joj to skupa dali onda je to ok za nju jer oni znaju svoj job.I ja sam na pocetku imala sub sa jos 2 vrsta tableta i za mjesec dana sam ih sama prestala uzimat
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
liza
Posts: 7
Joined: Sun Mar 11, 2007 12:07 pm

Re: da mogu

Post by liza »

uuuu koja je to borba,
i ona se zeli boriti ali je slaba,grozno slaba...sve joj je jasno nije ni blavica...mislim to su te 30e jebiga kad skuzis da je zivot borba vjecna i bez ovisnosti,a di nece s ovisnoscu.....treba strpljenja,ljubavi,dizati samopuzdanje stalivec...ne znam...
:
ja vas sramezljivo, za sada, pratim sa strane, citam svakodnevno i super ste...
pozdrav svima
i ja vas pratim sa strane par dana, slucajno sam vas nasla........ja cu "svoju pricu" napisat kasnije kad budem imala vise volje i vremena, a sad samo da vas pozdravim :)
isto sam kao dragana-besporocna totalno, cak ni tabletu za glavu necu popiti dok ne puca od bolova........srecom ja imam "posla" s bivsim ovisnikom ali i to je teska prica
vise drugi put
pozdrav :P
liza
Posts: 7
Joined: Sun Mar 11, 2007 12:07 pm

Post by liza »

evo mene opet nakon par minuta. ne bi htjela otvarat novi topik, imam jedno pitanje................vezano na ovaj uvodni post koji sam gore citirala.....
obzirom da se radi o vrlo vrlo vrlo nesigurnim osobama-kako im staviti do znanja
a) da nam je stalo do njih
b) da neće umrijeti od prve životne neprilike koja se obruši na njih

jer, koliko vidim, kod mnogih je slučaj da se ne mogu suočiti s teškim situacijama..........kako ih natjerati da se suoče i da shvate da su dovoljno jaki i da mogu preživjeti :?:
ljeto2006
Posts: 50
Joined: Mon Feb 19, 2007 9:05 pm

Post by ljeto2006 »

Moje mišljenje nakon par tjedana saznanja o suštini problema, te savjeta na ovom forumu (od Teodore hvala, hvala), i ne samo forumu, da koliko god ljubavi im davali, pažnje i dizali smopouzdanje, da im treba odmak od nas, da ih moramo pustiti da malo "dišu" i sami, i svakako stručnu pomoć zatražiti. Psihijatra nekog, dobrog po mogućnosti, naravno :!:
da mi je vratiti korake unazad
Post Reply