Idiot

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: prica o najpametnijem tipu na svijetu

Post by Vlado_M »

Umjesto da pijem, brljavio sam po wordu, razmisljao...

Vidio sam u bolnici kako bih ja otprilike izgledao da nikad nisam dosao do droge...

Bio sam u sobi sa Bradom, tipom od blizu sezdeset godina i alkoholnom lezijom jetre. Ekstra simpatican lik, moje visine (187cm), a ima 140 kg. Non stop se kotrljao po sobi i jeo sa uzitkom, valjalo je odrzavati toliku kilazu. Ocito je tip godinama ulagao u sebe i nije mogao dozvoliti da sve to lagano propadne za par sedmica stroge jetrene dijete. Mislim da je pogrijesio, trebao je iskoristiti priliku i dozvoliti sebi da mu stomak malo sleti i da nakon toliko godina ponovo ugleda svog izgubljenog prijatelja dok pisa... Bio je pravo dobro opremljen - imao je so, kolace, meso, hljeb. Imao je i dzem i maslac. Kao da je opljackao robne rezerve ili tako nesto... I tip nije bio nimalo skrt, non stop je dijelio hranu po sobi, a ja nikako nisam odbijao. U stvari, Brada me je spasio, da nije bilo njegove dopune obroka, ja bih pobjegao iz bolnice negdje na rucak, jos drugog dana boravka tamo... To da ima alkoholnu leziju jetre (sto je zesce sirok pojam) sam cuo od sestre, Brada bi tesko priznao da ima problem sa alkoholom... Rece mi tip da je pretjerao sa svinjetinom i cugom preko praznika, pa su ga primili u bolnicu zato sto je jetru pridrzavao rukama i malo se kao zazutio u licu. A oci su mu bile zute kao da je ima dva puna mjeseca na glavi, jebote... Nisam nikad vidio nesto takvo. Naravno, Brada negirao doktorima da ima razvijen emotivni odnos prema alkoholu, a ljudi su kontali da se mozda pocesao po supku, pa gurnuo ruku u usta prije nego je oprao i fasovao zuticu... Medjutim, markeri na hepatitis su mu bili negativni. On je sebe sam ubijao, alkoholom.

Fakat je ovdje sa alkoholom zajeban problem. Neko je na forumu napisao da je alkohol kod nas dio folklora. Odlicno receno... Alkoholicar kojem se zivot i porodica nisu potpuno raspali se naziva covjekom koji voli da popije. Tek za one koji zive u rusevinama zivota i oglodani su cugom do kostiju se smije priznati da previse piju... I nema nijednog vjerskog i nacionalnog i tradicionalnog obicaja koji se moze sprovesti bez brda konkretne cuge. Pa mi se i lijecimo alkoholom. Kuvana rakija je dobra protiv svih bolescina... Samo treba probati. A ako te nesto boli, tu obavezno privij oblogu natopljenu rakijom... I svi imaju kazane u podrumima, spremne i napucane za destilaciju voca. Mislim da je tesko pronaci bolje majstore hemije od nasih dragih postenih seljaka. Sve sami alhemicari jebote, napravice rakiju i od govana... Brada je bio daleko od tipa kojeg je alkohol ogolio do kostiju, ali mu je zivot sjeban do bola... Sjeban i ozbiljno ugrozen. Tip o tome, naravno, skoro da nije imao pojma. Tip je to uglavnom negirao. Bilo je pretesko dospjeti do njega, nisam ni pokusavao. Ko sam ja da mu u bolnickoj sobi tupim o ovisnosti i potrebi da potrazi pomoc. Bradi, matorom boemu... Cini mi se da smo mi iv heroinski ovisnici barem po tom pitanju nacisto - svako od nas zna, cim ga prodje pocetna zaljubljenost u dop, normalno, da je otisao totalno u kurac i da mu smrt vec lagano kuca na vrata (samoljepljiva slicice tu ti nije mjesto). Naravno, tada je vec kasno i zamka se vec odavno sklopila nad nama i ne preostaje nam nista drugo do da se ritamo i otimamo i ponekad ponadamo da ima izlaza... A Bradine izjave su isle iz krajnosti u krajnost :

- "Jebiga, puno se jelo i pilo za praznike... Znao sam dnevno mlatnuti po 15 piva i spucati po 2 kila pecenja... Nije to zdravo... Treba covjek praviti pauze, odmarati malo od toga. "

- " Eno prosle godine sam isto ovako jeo, ali nisam pio pive... Pio sam svaki dan po 3-4 litra vina. Volim bijelo vino... Vino je zdravo. Nista me nije boljelo..."

- "Rece mi burazer kad je dolazio ovdje : Eto, lezi sad u krevet i gledaj u plafon i razmisljaj sta si radio u posljednjih 30 godina..."

Stariji burazer mu je svakog drugog dana dolazio u posjetu. Profesor u skoli. Ispravan covjek do bola. Pravilno usmjeren, ocigledno da pretjerano ne zamara svoju glavu suvisnim pitanjima. On i Brada su bili totalni emotivni stranci... Pitao ga je ima li sta da jede. Boli li ga jetra i sta mu doktorica kaze. I treba li mu sta... Brada bi bio zesce nervozan dok je burazer boravio tu i vidno bi odahnuo kad bi se posjeta zavrsila... Nijednom nije trajala duze od 15 minuta, razgovor je cijelo vrijeme skripao i zapinjao.

Bradi razgovor nije skripao i zapinjao kad mu je dolazila raja iz kafane. Brada je bio veseo covjek, mlatio je gluposti non stop i smijao se... Kontam da je bio pravo omiljen lik u kafani izmedju 4. i 10. pive... A price su bile slicne pricama moje ekipe iz Skale kao jaje jajetu. "Hej, sjecas li se kad smo onda ubili ko stoka i kad smo"... Pricalo se u cuganju. I smijalo... U stvari, ako se zanemare sjecanja natopljena alkoholom, Brada je vjerovatno bio stranac i tim ljudima iz kafane. Moguce da je i samom sebi bio totalni stranac, pa 30 godina je uspjesno bjezao u cugu... I meni je cijelo vrijeme pricao o napijanjima. Bio je nepresusan izvor, imao je sve neophodne varijacije na temu : klasicno cuganje, cuganje kod kuce, u kafani, na poslu, na ulici... Cuganje u vojsci, na slavama i svadbama. Cuganje u prilici i neprilici. Cuganje sa kolegama, solo cuganje. Cuganje uz seks, cuganje uz skoro seks... Cuganje uz blamazu, uz tucu, uz muriju. Za cetiri dana boravka u bolnici, Bradi nije ni najmanje ponestalo sjecanja. Brada me je mogao bormbardovati pricama vjerovatno do sudnjeg dana i to...

Pitam se sta bi bilo da sam u bolnici lezao u sobi sa Bradinim burazerom. O cemu bi burazer mogao pricati, koliko minuta bi njegova ispovjest trajala. Da li bih pricom o njemu mogao ispisati 3 pasusa ?!... Naravno, burazer je relativno uspjesan covjek, ponosni otac da normalna djeteta, postovan u kuci i na poslu itd.

I Brada je ozenjen. Zena mu je za tri sedmice, koliko je proveo u bolnici, tri puta dolazila u posjetu. Dok sam ja bio tamo, jednom se potrudila da ga nazove na mobilni, ali nije imala vremena da svrati... Rece Brada da mu ne ide dobro sa zenom. Kaze da se svadjaju stalno, pa najbolje im ide kad on radi prvu, a ona drugu smjenu. Jeste da hrce prilicno i to, ali ako uspije prvi zaspati, supruga mu uopste ne smeta. A kad oboje rade prvu, on poslije posla voli svratiti u birtiju ispod mosta na casu vina... Bolje tako za oboje... Kcerka mu se mlada udala i pobjegla od njega u Ameriku. Dolazila prosle godine u septembru. Brada jos uvijek nije postao djed.

Brada je zesci karakter od covjeka, nikad ne pije na poslu... Pogotovo kad ima posla. Radi u propaloj firmi na koju iz nekih sjebanih iskljucivo bosanskih razloga jos nije stavljen katanac na bravu. Vojna industrija, nekad su bili sila od preduzeca. Danas su rusevina, kao i vecina drugih stvari u zemlji prokletih... Brada se bavi preciznom mehanikom, desi se da nekad dobije i platu. Direktor pravo fin covjek, uplatio mu zdravstveno kad je saznao da mora lezati u bolnici... Okej, Brada popije ponekad i na poslu, ako cemo iskreno. Nas narod je takav, stalno neko nesto slavi i onda donosi hranu i alkohol kolegama... Vazda neke slave i rodjendani i svadbe i neko postao djed. A 8 sati vremena kad nista ne radis traje bolesno dugo kao zimska noc u Finskoj i to, a i Finci mnogo piju...

Brada je tipican primjerak srecnog srednjog staleza u nasoj drzavi. Para nema ni za kifle, normalno... Strogi kokuz, cesto pije na crtu u birtiji. Kaze da je gazda regularan tip pravo, vazda mu pusti se uvali u dug. Vratice kad slucajno dobije platu. Ima sad nekih 300 KM duga u kafani. To je malo vise od polovine njegove plate... Ma, nisu to neke pare, jebo pola plate. A Brada ima i neki kredit, ali rata je prava zajebancija, nesto oko 150 maraka. Brada dao trajni nalog u banci, sami skidaju sa racuna kad nekim cudom dobije platu... Ne daje pare u kucu, zena ima svoju platu, a i kcerka je se ponekad sjeti. Valjda...

Pustili su ga iz bolnice dan prije nego sto sam ja izasao. Ukupno je boravio tamo 3 sedmice i nije nesto posebno krizirao. Nedostajao mu je alkohol, naravno, ali pretjerano patio zbog toga... Pred izlazak, cvrsto je obecao sebi i doktorima da ce napraviti pauzu od alkohola nekoliko mjeseci. Dobro nam je poznato koliko vrijede obecanja alkoholicara ili narkomana ili bilo kojih drugih ljudi koji nisu u stanju da upravljaju sopstvenim zivotom...

***

Mene zanima jedna stvar. Ima li smisla da se sada jedan sezdesetogodisnji alkos bori za svoj zivot ? Ima li potrebe da se muci i pokusava skinuti sa cuge ?... Da li je njegov zivot zaista toliko usran (on ga ne dozivljala totalno sjebanim) ?

Sta je normalan zivot uopste ? Ako je za Bradu najveci uzitak u zivotu da visi u kafani, pije i zdere, je li to problem koji je neophodno rijesiti ? On nije u stanju zivjeti zivotom svog brata... Da li je Brada zrtva alkohola ?

Isto tako se pitam sta je normalan zivot za mene. Da nisam uzeo gudru, bio bih alkoholicar. I jesam alkoholicar... Bio sam to prije nego sto sam postao narkoman. Za sta ja treba da se borim ? Za sada mi je jedino jasno to da moram pobjeci od ovisnosti.

Samo, jos uvijek pojma nemam gdje...
User avatar
adam*
Posts: 1184
Joined: Thu Aug 23, 2007 8:21 pm
Location: Subotica

Re: prica o najpametnijem tipu na svijetu

Post by adam* »

Probaj s ljubavi...........mene je to iscupalo....za sada....
cucla cucla cuclica
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: prica o najpametnijem tipu na svijetu

Post by Baba Naca »

U jbt, kakva teska pitanjaaaa....
Ja imam 51 godinu i tek mislim da pocinjem da zivim, kako god to nekome zvucalo.
Uvek mislim da sam jos mala i da su svi oko mene koji su moje godiste babe i dede.
Mislim da sve zavisi od licnosti, posto ti smatras sebe matorim konjem,
evo ja cu da ti kazem, zdrebe jedno, to je zato sto "mozda" jos nisi ni zapoceo zivot, onaj koji si dobio.
Probaj (dobro, znam da to upravo radis), da budes potpuno trezan i cist, jbt, sta sve ima lepo da se radi nisam ni imala pojma.
Npr, naucila sam (skoro) da razmisljam....fina stvar...

Ceo zivot sam zivela (svaki dan) ono, stihijski, ustaj, umivaj se, na posao, kome treba ostaviti pare, kome uzinu, kome zakopcati vindjaknu, odosmooo
...vratimo se kuci (petoro nas) postavi, jedi, priberi, operi, spremi za sutra, pilji u komp ili TV i lezi!
Sutra opet isto...tek malo izmenjamo po tri, cetiri recenice, ko je sta od ocena dobio, sta kome treba od pribora, gaca, carapa, pa spavanjac.
Nemam kad da razmisljam, (a u stvari sve mislila da razmisljam svaki dan, djavola,...)
To sto sam ja mislila da je razmisljanje, bilo je samo usputno zbrinjavanje neophodnih stvari za "naizgled" udoban zivot.

Sada znam da razmisljam, odvajam vreme za sebe licno, pocinjem da ucim kako da budem
drustvena, skromna, druzeljubiva, da imam razumevanje za druge (ma kakvi oni bili), da ih cujem,
da osetim lepotu kise, mraza, sunca, vetra...a da mi pri tom uspe da me ne nerviraju tako obicne pozeljne zivotne stvari i dogadjaji...
Ucim da pronadjem smisao u obicnim stvarima koje donosi zivot...
Ne zelim da pijem i uzimam PASe, ne vidim vise razlog, zasto da bezim od zivota, ovog jednog,
A DA GA NISAM NI ODZIVELA NI UPOZNALA.

P.S. Uopste nije los, naprotiv, nasla sam ispunjenje svoje duse i DANAS SAM SRECNA. :wink:
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
sjelena
Posts: 142
Joined: Mon Jan 12, 2009 7:53 pm
Location: Beograd

Re: prica o najpametnijem tipu na svijetu

Post by sjelena »

Vlado_M wrote: Mene zanima jedna stvar. (...)
Sta je normalan zivot uopste ? Ako je za Bradu najveci uzitak u zivotu da visi u kafani, pije i zdere, je li to problem koji je neophodno rijesiti ? On nije u stanju zivjeti zivotom svog brata... Da li je Brada zrtva alkohola ?
Isto tako se pitam sta je normalan zivot za mene. Da nisam uzeo gudru, bio bih alkoholicar. I jesam alkoholicar... Bio sam to prije nego sto sam postao narkoman. Za sta ja treba da se borim ? Za sada mi je jedino jasno to da moram pobjeci od ovisnosti.
Samo, jos uvijek pojma nemam gdje...
E, i mene zanima sta je normalan zivot. To je ono, sto sam htela i ja da pitam. Iz nekog razloga sam pomislila da bih ovde mogla da dobijem neki smislen(??) odgovor.
A kao mala pomoc. Nesto kao, rupa na saksiji ili malo tople vode... Nije stvar u adikciji (ovisnosti), fora je u tome sto te cini nesrecnim, nesigurnim
i takvim svakakvim zbog cega i potezes za svim tim, za cime vec potezes...

ljubav je dobra fora, ali ne resava inicijalni problem, pa onda kad ostanes sam, ponovo se sjebes... samo jos malo gore.
Image
{RUBIN}
Posts: 35
Joined: Fri Sep 01, 2006 1:29 pm

Re: prica o najpametnijem tipu na svijetu

Post by {RUBIN} »

Lepo je videti da si opet uzeo pero u ruke..samo napred dovla..

Moj burazer se lecio od hepatitisa (neslavni kraj sestomesecne tajlandske avanture)..jeste neugodno, ali se da preziveti..njemu je terapija trajala oko godinu dana, drugi tip ne znam cega..ja uopste ne sumnjam da ces izgurati tih 6 meseci..sta si sve prosao, ovo ti i nece predstavljati problem..jos kad bi se raspisao za to vreme, to bi bilo fantasticno..i za tebe, a i za nas koji te volimo citati :)

Poz & drz se
Cessante causa cessat effectus.
User avatar
PTG-MAMY
Posts: 79
Joined: Wed Feb 04, 2009 3:03 pm
Location: BOKA KOTORSKA

Re: prica o najpametnijem tipu na svijetu

Post by PTG-MAMY »

:partyman:
Last edited by PTG-MAMY on Wed Feb 18, 2009 8:57 am, edited 3 times in total.
paramparcad
Posts: 810
Joined: Fri Jul 11, 2008 11:01 pm

Re: prica o najpametnijem tipu na svijetu

Post by paramparcad »

znam i ja jednog lika iz bosne koga zovu brada i savrseno odgovara opisu samo sto on nema jos ni 50 godina.nastavi da pises dovla,super je citati te.pozdrav
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: prica o najpametnijem tipu na svijetu

Post by vudd »

E Vlado ovo pitanje,sta je normalan zivot....nakon godina,sprzenih u stosta i stogdje,shvatio sam da normalan zivot nepostoji.To sto se nedrogiram, nepijem,radim,vodim razgovore sa ''normalnima''utapam se u njihove smorove...meni nije normalno nikako.Jos kad vidim masu normalnih, kako su nenormalni :) ...
A ovaj Brada,i slicni njemu, jedini nacin za ubijanje dosade na lijecenjima...te njihove price, koje su normala njima...
Jos na klinici u BL,organizovali kao grupu za alkose i narkomane.Nas dvojica i 15 alkosa.Ludilo
Nijedan nepriznaje da ima problem sa cuganjem,nikako...Ono''Nepijem ja bas svaki dan, jebiga...samo kad sam nesto neraspolozen,ili kad sam bas raspolozen,e onda popijem malo''...pa kad cujes cifru,koliko je to malo..ona NORMALA
:)
Pozdrav i uspjesan oporavak
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: prica o najpametnijem tipu na svijetu

Post by Vlado_M »

adam* wrote:Probaj s ljubavi...........mene je to iscupalo....za sada....
Ovo Jelenino je dobar odgovor... Inace, znas da je kod mene normalna situacija na ljubavnom polju prosle godine bila da sjedim na klupi za rezervne igrace i tek ponekad istrcim na teren. Rijetko postizem golove i to... Ove godine se stanje pogorsalo - trenutno sam na tribinama, gledam izdaleka sta se dogadja, ali ne dobijam priliku za igru.
sjelena wrote: ljubav je dobra fora, ali ne resava inicijalni problem, pa onda kad ostanes sam, ponovo se sjebes... samo jos malo gore.
{RUBIN} wrote:Lepo je videti da si opet uzeo pero u ruke..samo napred dovla..

Moj burazer se lecio od hepatitisa (neslavni kraj sestomesecne tajlandske avanture)..jeste neugodno, ali se da preziveti..njemu je terapija trajala oko godinu dana, drugi tip ne znam cega..ja uopste ne sumnjam da ces izgurati tih 6 meseci..sta si sve prosao, ovo ti i nece predstavljati problem..jos kad bi se raspisao za to vreme, to bi bilo fantasticno..i za tebe, a i za nas koji te volimo citati :)

Poz & drz se
Rubin i tebe je lijepo citati... Ti si misterija ovog foruma :). Mora da ti je burazer svasta radio na Tajlandu :) . Za pisanje imam volje, mada mi je totalno neobicno da po wordu lupam trijezan... Ne poznajem sebe dovoljno takvog. Problem je nesto drugo - nemam mnogo tema za pisanje; u fotelji se nista ne dogadja, neko rece. Ali, jebes ga, bice tekstova...

Vezano za normalan zivot. Jebes uobicajene price o normali. Za mene je normalan zivot kad zivis onako kako zelis... Tu, naravno, iskljucujem ovisnosti i bilo koju drugu autodestrukciju. Meni je trenutno problem da definisem zelje i ciljeve i to.. Ali, bice. Valjda.

Hej PSY Girl, sto nam odmah nisi rekla da ti je stara kraljica ??? :) Mama, dobrodosla.

Param, znam i ja jos jednog Bradu, istog ovakvog, samo mladjeg (zato ovom dadoh to ime)... Mozda znamo istog. Nekad davno smo igrali basketa, dok se jos nije bio totalno usvinjio. Zena mu je svojevremeno bila pravo dobra riba, vazda smo se pitali sta radi sa kretenom...

Vudd, mogla bi se kafa piti kad dodjem u tvoj grad.
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: prica o najpametnijem tipu na svijetu

Post by PsyTechGirl »

Pa ja nekako i rekoh, ali waljda mi niko nije powerowao na prwu.. Shta ja znam .. :lol:
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
Locked