moja prica

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
jasmina
Posts: 6
Joined: Sun Jul 13, 2008 1:37 pm

Re: moja prica

Post by jasmina »

savjet...vidi lidija nisu svi isti,ti ga najbolje poznajes ako mu je stalo da mu vjerujes moras se potrudit i to ucinit a i njemu ako je stalo do tebe nece to uradit ponovo i borice se da se izleci bar ja tako mislim. ni ja do sada nisam imala nekog iskustva pa da ti delim savjete ali kod mene je uspelo pricom i pricom samo pricom da se okrene na pravi put i pozeli da postane neko drugi znaci moras pricat stalno pricat podsecat ga kako ima ljepih stvari u zivotu,okrenes sve u neki drugi pravac da se ne vrti sve oko toga uzeo si nisi,jesi,nisi.. i on se poslije trudi da bas postane neko da stvori porodicu da ima zasta zivjet i eto lakse tebi lakse njemu bar u mom slucaju je tako...
lidija
Posts: 8
Joined: Mon Jul 14, 2008 6:06 pm

Re: moja prica

Post by lidija »

iako nemas iskustva puno si mi danas pomogla, ovakvo nesto mi je uistinu trebalo, puno ti hvala....nadam se da cemo se i dalje cuti...pozdrav
justme
Posts: 119
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:56 am

Re: moja prica

Post by justme »

e djevojke moje...sve su nase price slicne....moja vec neprepricljiva koliko puta se moj decko skinuo,navukao skinuo navukao..pa sad sve jovo nanovo...opet sasvim pogresno....ali....ne vazno ...
vazno je da sve moramo nauciti cuvati sebe .
tacno je da postoji rjesenje i da se tome svi moramo nadati ...
ja bih sad rado svim djevojkama rekla...bjezi od njega, trazi nekog drugog,ko te nece toliko uvlaciti u sve to ..blablabla...
postoje na srecu neka nepisana pravila ponasanja sa ovisnicima,koja sluze iskljucivo za to da se mi suovisnici ne ponasamo po njima....jer se i same destabilizujemo kroz strahove,vjerovanje u njega,pa nadu,pa opet strah,vjerovanje,nada itditd...kad prodje i kad je cist ...ostane strah,ostane nesigurnost,ostane ono a sta ako mu vise nisam potrebna...i normalan je taj strah ,jer smo previse ulagale u njih,a premalo u sebe....
hocu reci...jasmina,lidija,ne razbijajte s tim glavu.
oni se nisu poceli drogirati zbog nas...zbog nas i ne prestaju..nema te ljubavi koja je jaca od heroina...niko ne zna sta je ovisniku potrebno da prelomi i odluci dosta sa tim..najcesce je to vlastita egzistencija.
tacno je da im je potrebna podrska,ljubav,povjerenje...ali te niko nema pravo uslovljavati sa tim .ne mozes pomoci nekom ako ne mozes pomoci samom sebi .
mene je moj decko doveo dotle da odlucim...neces ti potraziti pomoc,potrazicu je ja sama za sebe.ja sam izabrala zivot,ti smrt...hoces me pratiti ili neces tvoja je odluka..ja moram dalje.
i moj decko je milion puta rekao zbog tebe cu,zbog tebe cu , zbog tebe cu prestati...pa nije.
bez mene je izgbuljen ...jeste ,toliko je izvarao sve oko sebe da sam ostala samo ja...
ne znam...ja vise nikad ne zelim da cujem zbog mene ce ovo ili ono ....stalno mu ponavljam i ponavljacu ...zbog sebe ,ostavi heroin ,zbog sebe zivi /
pa kad mi kaze...ne olaksavas mi ...pomislim a kako i cim si ti olaksao meni...ok naucicu sta ti u kom momentu trebam reci .
strahovi...sad kad osjetim strah..pomislim...tjera li te neko da budes tu..izabrala si sama ili ???
ok...tu sam i bicu tu...sad ...kad jedan dan ne znam sta je sa njim u kakvom je stanju...pomislim...ajde iskoristi taj dan samo za sebe...i djeluje nekako...
lidija
Posts: 8
Joined: Mon Jul 14, 2008 6:06 pm

Re: moja prica

Post by lidija »

da imas ti takodjer pravo draga justme...vidim ja da je ovo prića bez kraja moj decko nije pao niti na jednom testu u ove dvije godine i uzasno se trudi ja sam mu druga zbog koje se skida a on sam sebi je prvi..ne znam da li bih izdrzala koliko i ti jer kako vidim stalno sve ispočetka..naravno da se trebamo brinuti za sebe a ja sam to izgubila i trebalo mi je ovoliko vremena da se potrudim naći pomoć,ovo mi je prvi korak druki je savjetovanje s doktorom,razgovor...samo me zanima da li će ova anksioznost prestati..da, odlučila sam sama biti s njim, jer ga volim i dobro mi je ali velim .........ah, nadam se da će proći..u principu htjela bih vidjeti i cuti neke ovakve priče koje su sve to prosle i nisu ovako svjeze..mislim svježe,dvije god.su puno a tako malo u ovom svijetu
justme
Posts: 119
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:56 am

Re: moja prica

Post by justme »

a znas kako...kako vidim i decko od azre ima duzi period apstinencije,pisace vec ona da ne pisem u njeno ime...
zapravo mislim i drago mi je da i mi djevojke..nekako imamo s kim da popricamo ( ja nemam apsolutno nikakvu podrsku prijatelja,sem u smislu ne zele da cuju da ga spominjem:)))
a slusaj..anksioznost je zeznuta stvar ( i meni anksioznost cesto pravi probleme )a zeznuta je iz razloga sto ne znamo da li nam se sumnja,nervoza,trema,strah javljaju iz trenutnih razloga ili od onih potisnutih od prije...
ne znam...pokusaj razmisljati da mozes i moras da se opustis ,sve sto se eventualno lose moze desiti ,ne znas unaprijed i na to ne mozes da utices...
(pazi meni sad zao sto se nisam dovoljno opustila kad sam mogla:))
u "mom " slucaju se sve vraca jer ovaj moj ne sastavi ni petnaest dana da je cist...
a ko zna sta ce biti sad kad ode da radi na duzi period..e ja sad necu da razmisljam unaprijed,vec cu da skupljam snagu za nove pobjede ili poraze..ko zna..mozda i bez njega .
a kod tebe je drugacija situacija.i ja vjerujem da izlaz iz svega postoji,a da su tvoji strahovi bazirani vise na stresu koji si pokupila usput,nego onom sto se desava sad..a to sve projeciras na njega...a nas nekad ni pravi ,zdravi muskarci ne razumiju na pravi nacin...
hocu reci nastoj da uzivas u onom sto imas sad,niko ne zna sta kome nosi ono sutra.
i evo nas ovdje...mozes da podijelis sa nama,ako mislis da te on ne razumije ili da mu stetis svojim preispitivanjem:D
justme
Posts: 119
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:56 am

Re: moja prica

Post by justme »

i ne misli da mu nisi potpora JESI ...ne opterecuj sebe sa tim...
i ja se sama znam ziva pozderati kad je on kao ok...a ja danima zvocam i zvocam:)
User avatar
jasmina
Posts: 6
Joined: Sun Jul 13, 2008 1:37 pm

Re: moja prica

Post by jasmina »

cure ja vas pozdravljam necu bit tu 10 dana, samo da kazem da je juce doslo pismo iz bolnice jer samo tako mozemo komunicirat,kaze da mu je bas tesko ali da ce izdrzat....nadam se da hoce ponekad kazem samoj sebi sta da mu se nesto desi, nebi to mogla podnijet a vala ja bi bila kriva zato..jojjjj svasta mi pada na pamet ... pozzzzzzzzzzzz cujemo se....
Post Reply