hitno potreban savet

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
coing
Posts: 1
Joined: Fri Jun 27, 2008 8:58 pm

hitno potreban savet

Post by coing »

Cao svima, ja sam novi clan, imam jedan problem i nadam se da ce neko moci da mi da bar neki savet. Moj decko je narkoman vec godinu dana, recimo, ali ja sam tek sad to saznala ima mozda 3 nedelje,posto je to uspesno krio od mene, iako sam ja sumnjala al ocigledno nisam zelela da to znam. Koristi heroin( smrka), posto radi u inostranstvu svaki put se skine kad treba da ode i kad se vrati opet navuce. On je u fazonu kao zeli da se skine i sve to stoji, ali da niko ne znam, ni roditelji ni prijatelji kao on moze sam,jer se skidao i navlacio negde izmedju 5-7 puta. U toku te 3 nedelje je popio 3 kutije trodona i uzgred jos 3 puta se uradio ali kao danas je popio poslednju tabletu i kao nece vise nista uzimati. Da li znate mozda kome bi mogla ovde da se obratim( priholog, neurolog) bilo ko,ja sam iz Novog Sada, ili bar da me malo uputite u situaciju oko tih kriza, perioda posle toga, kako bi mogla da mu pomognem ? Hvala unapred
User avatar
misty
Posts: 201
Joined: Thu Feb 21, 2008 9:02 am
Location: Srbija
Contact:

Re: hitno potreban savet

Post by misty »

Dobrodošla!

Koliko sam uspela da shvatim iz tvog posta, ti si nova u svemu ovome?
Mislim da bi ti bilo jako korisno da pročitaš mnoge priče ovde sa foruma i tako ćeš najbolje naučiti neke stvari..
Ne želim unapred da te plašim, ali ni jedan narkoman se nije izlečio sam...
Narkomanija je kompleksna bolest i da bi se izlečila neophodna je pomoć na prvom mestu njegove porodice..Oni svi moraju da budu uključeni u njegov problem...Tako da mislim da pod obavezno moraš da kažeš njegovim roditeljima...
Takođe da te na vara, kakvo skidanje trodonima, od trodona se takođe stvara velika zavisnost isto kao i od heriona, to ćeš takođe i pročitati na forumu...
Njemu je neophodno lečenje, znači psihijatri, komune i slično...
Ovo ti sve govorim kako bi bila spremna na sve što te čeka, a veruj mi ako želiš da ostaneš uz njega čeka te dugotrajna borba, sa sigurno puno padova, ali i uspeh je moguć...
Što se tiče lečenja u Novom Sadu čula sam da postoji Terapijska zajednica ''Raskršće'', ne znam kakvi su ali to će ti sigurno reći drugi ljudi sa foruma...

Drži se, piši i pitaj sve što te zanima!
Pozdrav! :smt006
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: hitno potreban savet

Post by heroinapg »

Dobrodosla si!NA PRAVOM SI MJESTU_Ne mijenjaj kanal-Dodje kao posalica, reklama, al je stvarno tako. Ovdje su ljudi koji su prosli isto/ slicno...Potpuno se slazem sa misty...Iskoristi ovaj forum na najbolji moguci nacin. Ljudi nesebicno pomazu, jer su i sami bili ili su u problemu. Pogledaj u rubrici SUOVISNICI, s obzirom da tamo ljudi izlazu svoju problematiku-Naime, ti si, s obzirom da si uz njega, zavisna od njegove zavisnosti, sto nimalo nije lako...Razumijem da ti je stalo do njega..Postoje razni, nimalo laki nacini da mu pomognes..Iako ce ti u prvi mah djelovati (meni je bar tako djelovalo dok se moja prva ljubav drogirala) kao da ga cinkaris, ali, apsolutno se(ponavljam se) slazem sa misty..Porodica mora da bude ukljucena, jer je on navucen, koko razumijem. Oprosti, pricam iz sopstvenog iskustva, mozda to traje i duze, samo sto nisi znala.jer, narkoman, neko vrijeme uspjesno sakriva svoju bolest,manipulise ljudima, pogotovu onima kojima je stalo do njega. A, ti si jedna od tih?!
Procitaj ispovijesti ljudi koji su bili u kontaktu..koji su bili bliski zavisniku(ili su). Stura i bolna je istina, ali svaki narkoman ima pricu"nece vise"..To je klasika. Potrebno je da realno razmislis. Za savjetovaliste koje misty pominje nisam cula, nisam u toku, al svakako je prijeko potrebno da sa nekim razgovaras-nekim strucnijim, upucenijim, kako bi mu stvarno omogla-ukoliko on to zeli..
NARKOMANIJA nije nimalo bezazlena..Dobro razmisli o sebi prvo...
I procitaces i na drugim topicima da, nazalost, narkomani tesko da imaju osjecanja.T.J. Droga je jaca od mnogih stvari, kje su u realnom zivotu lijepe. A on zivi u svom svijetu..Ti si mu veza sa realnoscu. Zelim ti puno srece u borbi, jer ako zelis da mu pomognes...Zapamti 1. ti budi potpuno trezvena, svjesna da to nije obicna bolest...A zatim, tolko koliko je u tvojoj moci-ne na ustrb sebe mu eventualno pomozi. Jer, priznacemo?!najvece s greske iz ljubavi prave...Cim si se obratila, znaci da ga volis...
...Sigurna sam da ce ti ljudi sa foruma ubrzo napisati svoja iskustva i misljenja. (koja nisu izmisljena). Budi svjesna u kakvu se borbu upustas
Svako dobro! Pisi!Tu smo za tebe :smt023
Post Reply