Sta kad se prestane drogirati?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Sta kad se prestane drogirati?

Post by azraaa »

dugo sam razmisljala da li da otvorim novu temu i da li je pametno pisati o tome, ali evo pisem. opet mi je tesko. ne zato sto je recidiv nego zato sto je on cist. znam da zvuci suludo, ali to je upravo ono cega se mi "djevojke narkomana" plasimo kad nam momci odu u komunu, skkinu se i sl. "kakav ce da se vrati"?!?? znamo da nas ceka promjena, ali mi se njoj radujemo. i onda ona dodje. evo dosla je kod nas dvoje i ne mogu reci da je sve ok. jako je tesko. sve sam dala od sebe da on bude cist-koliko se to moglo iz ove pozicije, znate vec sve...i sad je on cist. a gdje sam ja? ja pokusavam sebe pronaci u toj vezi, pokusavam da se naviknem na nekog drugog covjeka, i ne snalazim se bas. planiramo buducnost, planiramo bebe, planiramo sve, ali se i svadjamo. i to bude poprilicno dramaticno. pisem vam, jer mi je tako lakse. sve se nadam da cu kroz ova slova sebi da olaksam. znam da je grozno i sramota me je cak da to priznam, ali nekad pomislim kako mi je bilo lakse prije kad je bio narkoman.
pisala sam negdje malo o ovim promjenama pa sam mislila da pretjerujem al problema ima jako puno...mozda je i do mene, jer sam ja uvijek ocekivala da on bude u krivu i sad kad je u pravu to mi izgleda krivo...cak nekad ne mogu ni da vjerujem da se klonuo droge, pa paranoisem, a mozda sam pukla kroz ovu godinu dana veze...kad placem placem histericno, kad se plasim za njega paranoicna sam, previse sumnjam u sve, jednostavno se ne snalazim. pokusali smo da raskinemo, ali nije nam poslo za rukom jer i on mene voli a i ja njega, ustvari ja umirem za njim. napisite mi bilo sta, samo da znam da me je neko procitao.
justme
Posts: 119
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:56 am

Re: Sta kad se prestane drogirati?

Post by justme »

a azrice nista ne treba da te je sramota...
ja cu prva da te citam i da ti se jadam :-D :-D ..naime na pocetku veze dok je moj decko bio cist ,svadjali smo se...
pa dobro recidiv i sad vjerovatno period opet cist i vec se unaprijed plasim 90% stvari koje si ti rekla.
iz jednog prostog razloga,previse mi zapostavimo sebe dok traje "borba za njih" , cini se da oni sve to i ne vide ( ili ne vide zaista ) mi s jedne strane malo zapostavile sebe (ovo govorim u svoje ime ) ,ja se vec sad pitam a gdje sam ja u svoj toj prici !?,a on ide napred,bolje nego ja ( ovo tek odvratno zvuci,zar ne:)).
mislim da mi moramo vjezbati da budemo zadovoljnije same sobom,pa cemo lakse i sa njima.
i ja sam draga histericna i u posljenjih nekoliko mjeseci placem vise nego sto sam plakala u proteklih trideset godina :-D i histericna sam i jos dobijem slom zivaca kad mi on kaze "nemoj mi histerisati"... :)
User avatar
netko
Posts: 187
Joined: Fri Nov 09, 2007 2:01 pm
Location: dvije obale

Re: Sta kad se prestane drogirati?

Post by netko »

........
Last edited by netko on Sat Jan 17, 2009 10:56 pm, edited 1 time in total.
....Ipak bit će bolje, naucila sam nesto iz proslosti one....
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: Sta kad se prestane drogirati?

Post by azraaa »

tnxx
PDT_Love_07
User avatar
STELAMARIS
Posts: 80
Joined: Wed May 30, 2007 11:22 am
Location: Vogosca

Re: Sta kad se prestane drogirati?

Post by STELAMARIS »

Azra, procitala sam sto si napisala ti i ostali forumasi,

mislim da si se istrosila boreci se za njega. Samo si gledala da njemu bude dobro, a sebe zapostavljala, pa se sada osjecas tako jadno. Bdjela si nad njim, stalno bila u nekom grcu, zivci su ti popustili. Ja te potpuno razumijem, i ja se isto tako osjecam u pogledu moje kcerke. Ja nemam vise ni mrvice snage, drma me depresija i cak i samoubilacke misli. Ona se lijeci, ide na metadonsku terapiju, a ja sam izgubila svaku volju za zivotom. Ne znam kad mi je bilo gore!

I nemam niciju podrsku ni razumjevanje, potpuno sam sama!

Azra, ti si mlada djevojka, pred tobom je zivot, moras vise o sebi brinuti, biti vise sebicna, moras! Ako se ne ljutis, predlozila bih ti da porazgovaras sa nekim dobrim psihologom, psihijatrom mislim da bi ti to pomoglo!

Meni vise ni svi psihijatri i psiholozi ne mogu pomoci, svjesna sam ja toga, i borim se kako znam i umijem sama!
Sto me ne ubi, ucini me jacim!
Ziv pas vrijedi vise nego mrtav lav!
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: Sta kad se prestane drogirati?

Post by azraaa »

rado bih ja isla psihocu al para nemam za to, niti sam osigurana. ma jesam se istrosila vec. al opet ne posustajem. pokusavam da nesto popravim na ovome svemu al mi tesko ide. iako moram priznati da mi ovaj forum uveliko olaksava kad napisem o svemu, pola tezine ostane ovdje.
PDT_Love_07
User avatar
netko
Posts: 187
Joined: Fri Nov 09, 2007 2:01 pm
Location: dvije obale

Re: Sta kad se prestane drogirati?

Post by netko »

teret za dvoje ne moze nosti jedna osoba sama... vremenom to ces uspjeti da popravis ako sama sebi budes davala do znanja da si ti osoba od osjecaja i da zasluzujes ne mrvice srece nego jedan dobar komad koji ti svaka normalna osoba i iskrena moze pruziti.. kako govorim tebi tako radim za sebe... jednostavno vremenom gubim najjace osjecaje koji me cine slijepom, doslovno slijepom da ne vidim ono sto mi je pred ocima... sto ce biti dalje tko zna... nikom srce nije puklo od ljubavi nece ni nama, ni meni, ni tebi, ni Justme... nikome... jeste da je stisak ponekad velik ali sreca je veca od stiska u grudima i duze traje kad je nadjemo i napravimo pravi kutak za nju... pozz....
....Ipak bit će bolje, naucila sam nesto iz proslosti one....
justme
Posts: 119
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:56 am

Re: Sta kad se prestane drogirati?

Post by justme »

jao stela,nemojte biti sami,bar utoliko ukoliko ste ovdje sa nama:(
depresije su nezgodne, jer nam se cini da je svaki dan isti i nepromjenjiv, da ne vidimo izlaz vec zid i nemamo volju da se pomjerimo,napravimo korak napred.a zapravo nije tako,zapravo mozemo da nadjemo zadovoljstvo u malim stvarima koje uradimo za sebe,polako se pomjerimo i malo po malo jasnije vidimo stvari.
nemojte gubiti voliu i nadu.pokusajte se opustiti sad kada je vasa kcerka pocela lijecenje,vazno je da vjerujete u sebe i u nju.
da ne lupam i ja.
mi zene:) moramo malo poraditi na sebicnosti :)istrosile se jesmo,svojom odlukom.oni se nisu drogirali zbog nas,niti zbog nas odlucili da se lijece,borice se dalje sa nama ili bez nas.ne postoji ni jedan razlog da mi ne naucimo ne da ne mozemo nositi breme za dvoje,nego da je to neizvodivo i nepotrebno.
tesko jeste,ali i nista nije lako.
moja mama kada se razbolila,doktorica joj je rekla,sami ste sebi najvazniji i na prvom mjestu.i tek kad se ona tako postavila mi smo je prestali podrazumijevati i postali svjesni nje kao osobe sa svojim potrebama,dobrim i losim danima,raspoloznjima neraspolozenjima,niti iko od nas u porodici nije pomislio da nas ona nesto manje voli.
a vise ni ja ne znam sta pricam :D :D
User avatar
netko
Posts: 187
Joined: Fri Nov 09, 2007 2:01 pm
Location: dvije obale

Re: Sta kad se prestane drogirati?

Post by netko »

I am just someone.....
Last edited by netko on Sat Jan 17, 2009 11:01 pm, edited 1 time in total.
....Ipak bit će bolje, naucila sam nesto iz proslosti one....
Andrijana
Posts: 123
Joined: Thu May 03, 2007 10:56 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: Sta kad se prestane drogirati?

Post by Andrijana »

Dok su se drogirali imali smo sliku da smo im potrebni , da radimo nesto ogromno ,nemerljivo dobro pomazuci im da zive i da funkcionisu sa problemom koji imaju.Sada kada problem nema taj oblik u nama se javlja strepnja da mozda mi nismo ono sto oni zele, da samim tim sto moze da prestane potreba da umesto njih obavljamo neke stvari koje bi trebali oni, nasa funkcija podupiraca, otiraca, podstrekaca ,amortizera , slusaca, medicinske sestre, policajca i fizickog radnika ...se gasi.U medjuvremenu iza nas su se u velikoj meri izgubili nasi zivoti koji nemaju veze sa tim funkcijama, pa se javlja strah sta i kako dalje.

Preispitajte sebe , mislim da ova tema u momentu u kom pitanje govori(kad se prestane drogirati) nema veze sa njima.Problem postoji u nama.I kako nije drustveno neprihvatljiv kao njihovo drogiranje, mnogo nam je teze da prihvatimo da nam treba pomoc i da problem nije zanemarljiv.
Post Reply