život sa narkomankom

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
misty
Posts: 201
Joined: Thu Feb 21, 2008 9:02 am
Location: Srbija
Contact:

Re: život sa narkomankom

Post by misty »

Sorry Modesty, ma sve je ok, nadam se da me nisi pogrešno nešto shvatila...

Javi se Cavaileri...
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: život sa narkomankom

Post by Modesty »

NARAVNO DA NISAM MISTY :D
justme
Posts: 119
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:56 am

Re: život sa narkomankom

Post by justme »

evo mene opet, pa me i ovdje sasjecite :-D :-D
mislim da se radi o zenskom rodu jer pise "zivot sa narkomankom",ne "narkomanom" :rolleyes:
za vjerovanje narkomanu ,ali ni malo nisam pametna.
ali mislim da ako vec glumimo da smo tu da nekom pomognemo .da i mi kako suovisnici moramo i te kako da ucimo ,citamo,mijenjamo sebe ,prilagodjavamo se .
da priznamo sebi da smo tu zbog nas samih ,volimo mi da se osjecamo da pomazemo nekom , jer tako nas ego raste ( priznajem da sam tek danas priznala sebi ono sto mi jana govori otpocetka :oops: :oops: ),ako mu govorim lazes,lazes,lazes...opet raste moj ego jer mene ne boli njegova laz,vec to sto on laze mene, ako sam ga rijecju LAZES ,presjekla u njegovom naumu ,moj ego opet raste jer sam ispala "pametnija" ...a pitanje se postavlja ako je i u jednom od tih milion slucajeva rekao ( rekla ) istinu ,da li i koliko sam ja destabilizovala njega u njegovoj namjeri ( da mijenja svoj zivot, lijeci se, trazi pomoc,podrskunapr ),a ja sam sacuvala svoj ego.
ja odgovaram za svoj zivot ( ni to dovoljno dobro )
ovisnik za svoj ( ne znam ovo sad bolje da formulise )
ovo ja samo razmisljam , ne znam sta i koliko sam u pravu.
da pokazati povjerenje ako neko trazi pomoc
biti oprezan, i ne razocarati se ako zabrlja.
NIJE ZABRLJAO ( LA ) MENI, vec sebi .
ako vec "preuzimam na sebe ulogu onog koji "pomaze"" ,ne trebam ni priznanje,ni spomenik za neko vrijeme koje sam provela uz nekog ciji je zivot i tekako ugrozeniji od mog.to je moj izbor, ne zrtva .
ako je moj izbor biti uz nekog za koga znam da im je priroda bolesti takva da lazu,manipulisu da bi postigli svoj cilj,nasli slabiju kariku da bi linijom manjeg otpora prolongirali drogiranje, pa se pokusavali iscupati,pa itditditd...ako cu ja na sve te nivoe i podnivoe lazi gledati kao na svoju zrtvu,a zvati to svojim doprinosom...ne trebam biti tu.
ovo je samo moje misljenje,danasnja impresija :shock:
justme
Posts: 119
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:56 am

Re: život sa narkomankom

Post by justme »

Modesty wrote:što se tiče aktivnog ovisnika i ja sam se složila.kad bi nam čovjek dao još koju informaciju tipa u kojoj fazi je taj njegov ovisnik,onda bi dobi i tačnije upute.
Ali nevjerujem da možete zanjekati da ako nekom želi da se pomogne da mu se nešto mora i dati,za početak ako ne povjerenje,ono ljubav i strpoljenje.......a vremenom komadić po komadić povjerenja jer je to jedini način da osoba postane osobom,da sam sebe vidi u boljem svjetlu,da ima priliku da pokaže da je postao i da želi da se promjeni.
e dok sam ja pisala monolog.ovdje se cijela rasprava odigrala:(
ovo potpisujem.
ruku na srce i mi to trazimo i ocekujemo od drugih
User avatar
misty
Posts: 201
Joined: Thu Feb 21, 2008 9:02 am
Location: Srbija
Contact:

Re: život sa narkomankom

Post by misty »

mislim da se radi o zenskom rodu jer pise "zivot sa narkomankom",ne "narkomanom"
Ups, tek sam sad videla da piše u ženskom rodu... :oops:
mysunrise
Posts: 95
Joined: Sat Mar 22, 2008 12:17 am

Re: život sa narkomankom

Post by mysunrise »

ja odgovaram za svoj zivot ( ni to dovoljno dobro )
ovisnik za svoj ( ne znam ovo sad bolje da formulise )
ovo ja samo razmisljam , ne znam sta i koliko sam u pravu.
da pokazati povjerenje ako neko trazi pomoc
biti oprezan, i ne razocarati se ako zabrlja.
NIJE ZABRLJAO ( LA ) MENI, vec sebi .
ako vec "preuzimam na sebe ulogu onog koji "pomaze"" ,ne trebam ni priznanje,ni spomenik za neko vrijeme koje sam provela uz nekog ciji je zivot i tekako ugrozeniji od mog.to je moj izbor, ne zrtva .
ako je moj izbor biti uz nekog za koga znam da im je priroda bolesti takva da lazu,manipulisu da bi postigli svoj cilj,nasli slabiju kariku da bi linijom manjeg otpora prolongirali drogiranje, pa se pokusavali iscupati,pa itditditd...ako cu ja na sve te nivoe i podnivoe lazi gledati kao na svoju zrtvu,a zvati to svojim doprinosom...ne trebam biti tu.
ovo je samo moje misljenje,danasnja impresija :shock:[/quote]

Slažem se !
Svaki čovjek je jedinka za sebe i ono što sam ja shvatila na ovom forumu je da je glupost uopće pitati takve stvari!
Ovisnici, bivši ovisnici, oni koji pokušavaju biti bivši... svi imaju drugačiju percepciju nekog događaja i svi drugačije reagiraju na pojedine događaje, što je sasvim normalno ! Lažu i oni koji nemaju apsolutno nikakve veze s drogom , lažemo ponekad svi , netko manje, netko više... ali svi imamo svoje razloge, baš kao što i svi imamo pravo na život i sreću!
Moje iskustvo - uz sve boli, čekanja i laži ... isplatilo se, danas opet imam predivnu osobu kraj sebe!
Ako misliš da vrijedi ( a to znaš samo ti , negdje u dubini svog srca) , onda skupi hrabrosti i budi tu i pokušaj vjerovati, pokušaj ju naučiti da se prestane bojati istine!
Sretno.
...iva...
Posts: 385
Joined: Tue Feb 26, 2008 1:01 pm

Re: život sa narkomankom

Post by ...iva... »

Istina živa... lažu i oni koji nemaju veze s drogom... ovisnici možda zato jer se ovako i onako boje da im se neće vjerovati ma šta oni rekli... ako je netko apstinent mislim da mu se može i mora pružiti šansa da im se ukaže povjerenje... jer bez toga im je sigurno teže i osjećaju se odbačenim i usamljenim
User avatar
netko
Posts: 187
Joined: Fri Nov 09, 2007 2:01 pm
Location: dvije obale

Re: život sa narkomankom

Post by netko »

Modesty wrote:
Tom izjvaom kao da nas svrstavaš u nepopravljiva lažove što uopšte nije istina..u nama ima dosta manipulatorskog ali kao što Sonja kaže(govorim barem za sebe) često slažem iz straha nekog neobjašnjivog zato što unapred znam da mi se neće vjerovati i za to je sa nama potrebno strpljenje ko želi da nam iskreno pomogne....da nam da priliku a ne samo...."LAŽEŠ,LAŽEŠ,LAŽEŠ"..TREBA NAM KAO SVIMA DATI PRILIKU DA SE OPUSTIMO,DA OSJETIMO POVJERENJE DRUGIH DA NAS TO PONESE I I DA NEMAMO STRAHA PRIZNATI I KAD NEŠTO ZABRLJAMO.
nikoga ne svrstavam ni u sto, nisi dovoljno dobro protumacila moju recenicu.
....Ipak bit će bolje, naucila sam nesto iz proslosti one....
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: život sa narkomankom

Post by Modesty »

Sorry
Post Reply