PROBLEM SA BRATOM

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
betty boop
Posts: 3
Joined: Tue Jun 05, 2007 2:02 pm

PROBLEM SA BRATOM

Post by betty boop »

Pozdrav svima iz Beograda.
Obraćam vam se jer imam problem sa rođenim bratom.
Ne znam kad je počeo, sa čim je počeo, kako, gde... ali mi je njegova bivša devojka bupnula samo informaciju da je Mali (ceo život ga tako zovem, mlađi je brat ) na heroinu.
Ja ne živim sa njim (i mojima) već nekih godinu dana, ali po njenoj priči to je krenulo mnogo ranije i iskreno me je začudilo kako ja to nisam primetila, pogotovo što u tom nekom prethodnom periodu sam dosta vremena provodila kod kuće (htela sam što pre da završim fax). Sa druge strane, kako sam prijavljivala koji je od mojih drugova iz kraja otišao od overdoza, ili kako bih spomenula bilo koga od ljudi sa kojima je Mali odrastao, a za koje znam da se rade, on bi osuo drvlje i kamenje po njima... I stvarno joj nisam poverovala.
Kad smo se videli poslednji put (Bitan podatak: Mali je u zatvoru jer je pre pet godina pokušao da ukrade nekoj devojci mobilni, preteći joj praznim tatinim pištoljem ... u februaru je osuđen na godinu dana i sada ima slobodne vikende), rekla sam mu da moramo ozbiljno da razgovaramo i od tada se ja sa njim nisam čula. Slala sam poruke po njegovim drugarima, sadašnjoj devojci da ću se ozbiljno naljutiti, ali ništa... U startu je bio spreman da me se odrekne, jer je znao da znam...
Sve kulminira pre dve nedelje, kada je došao na vikend, dobio auto od oca da ode na neku žurku, i nije se pojavio do sutradan u podne. Saznali smo i da je noć prespavao u kolima na livadi... Objasnivši mom ocu o čemu se radi sa njegovim sinom, dogovorili smo se da ćemo se zajedno suočiti sa njim, ali da mami ne govorimo ništa, jer je šećeraš i stvarno pokušavamo da je zaštitimo... Uglavnom, kada se sad, za vikend pojavio, došao je kući (opet posle noći provedene ko zna gde) i bez mnogo reči, padajući i udarajući glavom o zid, potpuno usporen, tražio novac od mame za benzin. Kada mu nije dala i stala na vrata rekavši da nije u stanju da vozi i da ona ne može da ga pusti takvog, on se okrenuo i otišao da skoči preko terase, sa drugog sprata... Pustila ga je da izađe na vrata... Kada je tata došao i rekao mu da zna sve i da izgleda kao najgora narkomančina, Mali je uzeo lopatu i počeo da udara po kolima, da šutira, popeo se nazad u stan i počeo da razbija... U međuvremenu ja sam već krenula put kuće, i moji su me zvali i rekli mi da se ne pojavljujem jer preti da će me ubiti jer sam im pričala laži o njemu.... Zvali su Hitnu, oni miliciju, milicija došla i ništa... on se smirio izleteo iz kuće, a oni nisu hteli za njim... Kada su ga konačno smirili, on je zaspao, očistili su od krvi i sebe i njega (jer je staklo letelo na sve strane), probudili ga i vratili u zatvor (po isteku njegovog slobodnog dana)...
I to je otprilike cela priča... Ja ne znam kako da se postavim... U stvari znam, ali cenim da je pristup pogrešan... Ja sam ljuta... iste roditelje imamo, iste uslove za život, vozi tatin auto kad poželi (ja nemam tu privilegiju, jer ja za 18 rođendan nisam dobila časove vožnje)... On ima mnogo više od prijatelja koji ga okružuju i i dalje uništava i sebe i sve oko sebe. Ja to ne mogu da shvatim. Ljut je na ostatk sveta koji ima ono što on nema... mnogo je ljut zbog toga jer je ubeđen da drugim ljudima sve sa neba pada... POnaša se kao razmaženo derište i to je ono što ja ne razumem... Porodica nam je poprilično skladna, nema nekih velikih potresa... Kao i svugde jedan roditelj zateže (kod nas je to mama, zbog čega on nju mrzi, oniom iskonskom mržnjom) drugi popušta....
Što više razmišljam o svemu ovome, moram da priznam, nije me briga za njega... sve kredite je sa svojim potpuno idiotskim ponašanjem (koje traje već godinama) ispucao kod mene... Mogu ljudi da pričaju da je sestrinska ljubav beskrajna... E, pa nije... pogotovo ako i sestru fizički napadne jer, kad se on probudi u tri ne nađe jogurt... Meni je samo zbog ovo dvoje... venu, potpuno nesposobni da se suoče sa svim ovim... oni nikada u svom životu nisu ni bili blizu ičeg sličnog... A njih dvoje da izgubim, zbog njega... ne mogu da dopustim... I to je to... Puf! Izbacila sam sve što imam... Jošp nešto, on se ne seća apsolutno ničega, zvao je iz zatvora da pita što ga bole noge....
Otvorena sam za predloge.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Dobro dosla Betty,

Zaista sasosecam sa tobom, ali nazalost ne bih se usudila da ti dam bilo kakav komentar, bar uvezi sa njim. Naime, nisam ni sama sigurna koliko na njega mozete da uticete dok je na izdrzavanju kazne.
To sto kazes da se ne seca, to je sasvim normalno, i to....za taj jogurt....koliko smo samo puta potezali nozeve jedni na druge zbog tako mizernih stvari.... .Nije to on Betty, nije to tvoj brat. To je heroin, to je droga, to su zatvorski zidovi, i smrad celije.....Nije to tvoj brat i znam da ne mislis uistinu kada kazes da ga ne volis, jer ne bi bila ovde. A posto kazes da si starija, budi i pametnija 8), iskoristi to.
Kazes da su tvoji u soku i da nikada nisu bili blizu takvog neceg, pa sta ti mislis da je moja keva svaki dan duvala s ortakinjama na pijaci pa se zgrozila sto sam ja na horsu. Naravno da je i ona sokirana i svi roditelji nikada nisu bili toliko blizu, i svi su oni sokirani, ali kada se desi desilo se...pa se sokiraj koliko hoces. Niko nije u fazonu Betty da ce imati narkomana u porodici, naravno da su izbezumljeni, ali ako hocete da mu pomognete sokovi i izbezumljenost je jedna od prvih stvari koje treba da presecete. Ti sigurno kapiras, i veruj mi ako hoces da mu pomognes nemas vremena da budes ljuta i li sokirana...



Aliiiiiiiiii :-D zato si ti dosla na pravo mesto i ovde ima puuuuunooooo pravih, velikih ljudi :wink: koji ti mogu pomoci i posavetovati te sigurna sam.

Sve najbolje zeli ti S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
betty boop
Posts: 3
Joined: Tue Jun 05, 2007 2:02 pm

Post by betty boop »

Sonja, hvala sto si se i potrudila da procitas...
Svesna sam ja činjenice da ne možemo da utičemo na njega dok je na izdržavanju kazne, ali sa druge strane, on vikendom izlazi ... i šta sad? Da čekam da istekne njegova kazna, pa da vidimo šta ćemo? A, u međuvremenu, kad mu opet ne bude nesto odgovaralo ili se oseti uvredjenim sto ga zovemo pravim imenom, lopatu u ruke, pa udri u koga stignes...
Ne znam gde mu je gore. Kad ga covek pita, njemu u CZ-u super! Extra ekipa, ima puno slobodnog vremena, cita, a sad od kad je u novom bloku, tamo gde su slobodnjaci, moze i da se radi koliko mu volja... (to sam saznala od nekih ljudi, a kad sam otisla kod njegove vaspitacice, ona je rekla da je zgrozena idejom da toga tamo ima... LAZ!)
Znam da zvucim grubo i poprilicno surovo... ali verovatno je i to moj problem... ja ne shvatam ljudsku glupost i bezobrazluk ... mogu da probam da razumem sve one sa opravdanim razlozima (razorene porodice, nedovoljno novca....) ali on (kao i ja ) je imao vise nego mnogi! Cenim da ljudi koji su prosli kroz sve to imaju razumevanja, znaju kako je njemu ili sta vec... zato sam ovde da probam da shvatim i da budem spremna za trenutak kada bude morao da se suoci sa mnom
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Pa sta si ocekivala da ce ti vaspitacica reci :D ? Nece valjda da ti kaze da da ima toga ovde kolko volis. Iskreno ja mislim dok ne izadje odande ne mozes mu pomoci,bolje za to vreme dok je on tamo ti se dobro raspitaj o svemu,nadji klinike vidi ko sta nudi ,koja bi varijanta njemu najvise odgovarala itd. To sto si ti ljuta to mu nece trenutno pomoci niti cega previse zaboleti cinjenica da gubi ljude oko sebe pa i tebe...Sonja ti je lepo rekla to nije tvoj brat to je heroin a njemu se bas jebe za sve zivo ...zato kreni da se informises o svemu ,pozdrav i srecno
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Znas,

majka jednom mog "prijatelja" dve godine mu je odnosila pakete sa hranom u zatvor. Every fucking weekend. Jer on nije jadan mogao da jede bog zna sta...a, ne....to su bili paketu u vrednosti od 50 nekada i 100Eura. Za sve to vreme on joj je pricao kako se skinuo, kako se vise ne drogira...Onda je zavrsio u jednoj drugoj ustanovi....i onda je tamo jeo sta god su mu dali....jer nije bilo unosenja nicega sa strane. A onda je njegova majka, nakon dve i po godine, shvatila u zamenu za sta su odlazili svi ti paketi isva ona hrana koju bi ona spremala tokom cele nedelje...i naravno shvatila je da nikada nije ni prestajao....
Ova zena najbolje govori o tome koliko neko ne vidi kada zaista ne zeli da vidi, ili misli da nema izlaza. Ne osudjujem ja tebe u ovoj prici niti momenta i nemam prava, samo mi je zao sto se on izivljava na vama. Ne znam kako ide to sa vikendima, da li vi morate da se starate o njemu kada je na vikendu? Kapiram da ne, ne znam onda zasto to pre svega trpi tvoj otac, mislim znas, nisu mali nasi odlepi. Ubice jebote nekoga tako nehotice. Ja sam bila par puta na Ivici da izbodem burazera nozem, da nije bio jaci bila bih i ja sada tamo odavno....
Postoje dva tipa, ako strogo podelimo, jedan tip zavisnika su oni koji pucaju u sebi, seku sebe, zatvaraju se u sebe, skloni su depresiji. A drugi sam ja, drugi je tvoj brat, tipovi koji su agresivno ludi, histericni, koji nemaju kontrolu nad sobom i situacijama u kojima se nalaze. Ne desava se drugima, nije uvek neko drugi, uslo je to u nase kuce, fucking ali tako je....Stvarno, ako je on toliko agresivan kako ga ne sprece, mislim koja uslovna, daj....

A i koliko znam postoji zatvorska bolnica bas u sklopu CZ-a? Znam i jednog lika koji je imao da odrobija kaznu posle lecenja, pa kada je bio u zatvoru davali su mu blokator i terapiju....Mislim znam da on robuje zbog starog zlocina, ali ako se dokaze da je nervno labilan ,sto i jeste cim je narkoman, i da je zbog toga napravio sranje mozda biste mogli nesto i da uradite, a? Ne znam, rtazmisljam naglas...mozda i lupam gluposti, ali sto da ne? U svakom slucaju ne znam koliko je moguce sada prekidati, ali sam ubedjena da je on upao u sranje mnogo pre nego je dospeo tamo. tamo sada samo ima potpunu slobodu, jer dalje od toga i ne moze, sem da rokne nekog.....

Ne znam, eto milion nabacanih razmisljanja pa mozda izvuces nesto korisno :)


Veliki pozdrav.

S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
betty boop
Posts: 3
Joined: Tue Jun 05, 2007 2:02 pm

Post by betty boop »

Zdravo! Ponovo ja!
Sve stoji sto ste rekli... ali ima ti jedna vrlo vazna stvar ... a to je da moji (nasi) roditelji sada provode vreme kršeći ruke, uzdišući sa rukom na celu i raspravljajući ko je kriv (zaboga, niko ne shvata kako je njima teško)... Žvaćem im vec danima kako moraju da se konsoliduju pod hitno, kako moraju, makar pred njim imati jedinstveni nastup, jer mora da zna da u nama ima uporište jedino ako odluči da se leči (jer u suprotnom, kao i za sve drugo što je radio u životu, on ce napipavati kod koga od njih dvoje može da prodje i njega ce se držati i raditi po svome, odnosno neće uraditi ništa)... Juče su imali prvi test ... i, naravno pali.... Zvao je i rekao da ga je vaspitačica pitala za povredjene noge, na šta je on odgovorio da se napio i pao sa tepenica... Dobro, očekivano je da neće priznati ... ali sad sledi vrhunac ... mojima kaže da će ih ona zvati i da bi trebalo da potvrde njegovu priču ... Ni jedno od njih dvoje nije htelo svom detetu da kaže jasno i glasno da ne dolazi u obzir, a na moje pitanje šta će vaspitačici reći, uz mnogo vrdanja rekli su da će reći da ne znaju šta je, a da je moguće da je alkohol... Moguće je da ja grešim, ali mislim da ne treba čekati je da se javi, već je pozvati, reći joj šta se i zbog čega desilo i uraditi sve da ne izađe napolje do kraja izdržavanja kazne (jer dok nije imao slobodne vikende, i dok je bio u blokovima, nije mogao da se radi). Postavila sam uslov: neću preći prag stana, ako ne kažu... Ako ga zaštite sada, implicitno podržavaju njega i njegove agresivne ispade (zbog kojih su meni rekli da se ne pojavljujem). Izgleda mi da jedino ucenom mogu nesto da postignem.
Na netu sam čitala nesto o onim Rusima koji lece od bolesti zavisnosti ubrizgavajuci ko-zna-sta... Sada imaju ordinaciju u Beogradu. Zna li neko vredi li to ičemu? Moj brat nije bio u stanju da se nosi sa životom ni kad nije imao ovakav problem, plašim se da psihijatri, komune i slične stvari nece imati nikakvog efekta ...
Veeliki pozdrav svima!
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Ne zaludjuj se!!! Pogledaj komentare ljudi sa foruma, pise ti sve o komunama i lecenjima, kao i o Rusima....

Sada su ti Rusi dosli i ovde u BG, kao malo ti isperu krvca i posle si okej...daj molim te.... Glava, glava je problem, sve je u glavi....

A sto se tice tvog problema ti mozes ili da odes i sve kazes vaspitacici, ili da gledas....
Njemu nema spasa dok god budu lagali za njega, a ni vama.


pozdrav
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

betty boop wrote:Zdravo! Ponovo ja!
Sve stoji sto ste rekli... ali ima ti jedna vrlo vazna stvar ... a to je da moji (nasi) roditelji sada provode vreme kršeći ruke, uzdišući sa rukom na celu i raspravljajući ko je kriv (zaboga, niko ne shvata kako je njima teško)...
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Sonja wrote:Kazes da su tvoji u soku i da nikada nisu bili blizu takvog neceg, pa sta ti mislis da je moja keva svaki dan duvala s ortakinjama na pijaci pa se zgrozila sto sam ja na horsu. Naravno da je i ona sokirana i svi roditelji nikada nisu bili toliko blizu, i svi su oni sokirani, ali kada se desi desilo se...pa se sokiraj koliko hoces. Niko nije u fazonu Betty da ce imati narkomana u porodici, naravno da su izbezumljeni, ali ako hocete da mu pomognete sokovi i izbezumljenost je jedna od prvih stvari koje treba da presecete. Ti sigurno kapiras, i veruj mi ako hoces da mu pomognes nemas vremena da budes ljuta i li sokirana...

Ne znam da li shvatas sta pokusavam da ti kazem....
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
Post Reply