Buprenorfin II

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: Buprenorfin II

Post by majka NS »

Lujka wrote:- A zašto se to ponosiš sa mnom, što sam to napravila?
- Majko, ne vrijeđaj mi inteligenciju, samo izdrži...
:smt023

Lujka wrote:Koliko puta može čovjeku puknuti srce :?:
mnogo puta, ožiljci ostaju, ali ga svaki put uspeš sastaviti, ta ogromna snaga je u tebi, samo je treba pronaći...
Lakše bi sve ovo bilo, da si izabrala stručnu pomoć, izabrala si to sama sve da uradiš i postigneš... držim ti fige...
pozdrav
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Lujka, neznam koliko imas godina pretpostavljam da si tu negde mojih godina, mozda i gresim ja imam 37.
Ti moras negde da izvagas sta ti je bolje, dali da se mucis tako narednih 5 godina i da ti svaki dan bude lose, da ti zivot postane muka samo zato da bi se "skinula" ili da ti se jednostavno ukljuci neka terapija pa makar to bilo do kraja.
Ja ne verujem da bi pravi doktor koji se bavi ovim problemom rekao da je bolje da ti budes "cista" sa takvim zdravstvenim stanjem, i da mucis organizam konstantno i zivis pod toliki pritiskom..
Dali tebi terapija moze dodatno da ugrozi zdravlje, ili ce te vise razboleti ta apstinencija i to stanje?
Sa neke moralne strane ti si se droge kao zla vec otarasila, pokazala si da si svesna tog zla koje unistava zivot ali sada moras da se brines za taj izmuceni organizam, i radi sebe i radi tvojih bliznjih.
Ja na primer dok sam uzimao drogu nisam isao u crkvu da se pricescujem jer sam bio svestan da cinim greh i osecao sam da bih uradio nesto nemoralno i protiv zakonito. Ne pricam o zemaljskim zakonima..
Ali od kada sam na terapiji obavio sam razgovor sa svojim svestenikom ovde, nazovi duhovnikom dali ja sada posto uzimam lek koji je Narkotik mogu da se pricestim ili ne. Dali bih pogresio ili ne.
On mi je rekao da bih bas zbog toga sto sam bolestan i sto pijem lekove trebalo da se dodatno brinem o svom duhovnom zdravlju, i da se pricestim.
Ne pricam ja sad ovde konkretno o tome, crkvi, veri itd... mozda nisi vernik i to nije vazno, ono sto hocu da kazem da nije nemoralno da se lecis lekovima koji su narkoticke prirode ako drugacije nemozes da resis zdravstveni problem koji imas.
Ti neces da fiksas u venu, da pravis gluposti i rasturis porodicu i ne znam sta sve..
Bolest je takva da se jednostavno primenjuju takvi lekovi koji mogu da rese problem.
Ti trebas da pokusas da se skines na suvo i to je sve za pohvalu, ali ides do jedne granice izdrzljivosti gde treba da se zaustavis i da se obratis medicini za pomoc.
Ti lekovi koji se koriste za lecenje jesu Narkotici ali oni nisu tu da ispunjavaju narkomanima zelju za drogiranjem, vec su tu da pomognu.
Znaci kontrolisano lecenje sa kontrolisanim supstancama...
Sa nekim stvarima covek ne treba da se inati.
Razmisli malo i obrati se lekaru za pomoc, dali je bolje da se mucis tako i da se iscrpljujes ili da ti se uvede neka terapija koja ce da te digne na noge.
Ne pricamo vise o drogiranju sa tim je zavrseno,sada treba da se lecis.
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

Bas tako, dobro ti kaze Ziki i u tome je cela poenta.
Ti vise nisi narkomanka, ti si sada osoba koja dozivljava zdravstvene posledice zbog svoje narkomanije i ako je potrebno uvesti i neke psihoaktivne supatance u tvoju terapiju, to nije nikakav problem, sve je to normalno i to se zove medicina.

Tacno tako - sta je bolje, biti cist i gledati kako ti se zdravlje pogorsava ili jednostavno biti na nekoj terapiji i postati funkcionalan i ako Bog da, jednog dana ukinuti i tu terapiju ?

Razmisli o tome, ovo kroz sta prolazis ce jos da traje, a mi ljudi nismo supermeni.
Ako ne krene na bolje, definitivno ti savetujem isto sto i Ziki - javi se lekaru.

@Aleksandar

Ne razumem Aleksandre kako to mislis "malo malo pa se zevknem necime"...
Taj test sam na sebi uradio proslog leta, tamo Avgusta...i kao sto sam i opisao nije bilo nimalo zabavno.

Tada sam shvatio koliko su droge koje sam uzimao u stvari monstruozno jake i sa cime sam zapravo imao posla svih tih 12 godina.

Zanimljivo je bilo to iskustvo, to sto sam uradio - imam osecaj da je bilo korisno i poucno.
Ionako sam proucavao droge i farmakologiju pola zivota i eto to je bila jedinstvena prilika da osetim na sebi kako zaista deluju opijati na nenaviknute osobe.

V
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Nije valjda cilj uvodjenja tih zamenski lekova poput Buprenorfina samo da se narkoman odvoji od eventualnih kriminalnih radnji itd..
Ja ipak mislim da ti lekovi postoje prvenstveno da pomognu coveku.
Lekovima se leci i dijebetis i hipertenzija i milion bolesti.
Tako isto se leci i bolest zavisnosti.
Moj savet tebi Lujka je da se podhitno obratis lekaru za pomoc, da ti se uvede neka terpija i ono sto je rekao Voyager da izadjes na svez vazduh i da se izlazes suncu jer to je zdravo.
Znaci da se dignes na noge podhitno i da paralelno sa nekom terapijom povedes racuna o svom zdravlju i na te druge nacine. Setnja, sunce, svez vazduh, zdrava ishrana, dovoljno spavanja i sve sto ide.
Da malo vratis taj metabolizam u normalu.
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

Opasno je to kada telu nakon 15 ili koliko vec godina oduzmes nesto sto mu je bila jedna od esencijalnih stvari za normalno funkcionisanje.

Jer mi ovde vise ne govorimo o klasicnim krizicama kao od ulicnog Heroina...ove stvari po meni cak nisu vise ni krize, to su POREMECAJI.

Osobi se ne uzima vise nista, nije vise narkoman, ali telo ne moze da funkcionise kako treba bez toga.
To je stvarno jako strasno.

Zahteva terapiju, nema sta.

V
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Buprenorfin II

Post by Lujka »

Voyager wrote:Opasno je to kada telu nakon 15 ili koliko vec godina oduzmes nesto sto mu je bila jedna od esencijalnih stvari za normalno funkcionisanje.

Jer mi ovde vise ne govorimo o klasicnim krizicama kao od ulicnog Heroina...ove stvari po meni cak nisu vise ni krize, to su POREMECAJI.

Osobi se ne uzima vise nista, nije vise narkoman, ali telo ne moze da funkcionise kako treba bez toga.
To je stvarno jako strasno.

Zahteva terapiju, nema sta.

V
Opet završila na infuziji, nije dobro, nikako nije dobro :o
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Opet si zavrsila na infuziji...
Da ti kazem ja nesto onako srpski, ili hrvatski kako hoces, ja razumem oba jezika.
Ovaj forum mozda jeste nekome vrsta zabave ili sredstvo za emocionalno praznjenje ali ima ljudi koji mogu i zele da ti pomognu, i onih koji veoma dobro znaju kroz sta ti prolazis i koji su prosli te stvari, i gore.
Zato poslusaj savet Voyagera i Zikija, odnosno mene...
Moje misljenje je da treba da se obratis lekaru da ti ukljuci terapiju.
Mislim da Heptanon ili Metadon nije vise za tebe, on te i baca u tu dilemu gde se sa tom terapijom i dalje osecas kao narkoman, navlacis se i na njega i ako cemo iskreno malo je zastarela ta terapija za 21 vek.
Nemam nista protiv da se intravenski narkomani koji su probili plafon sa kolicinom heroina lece Metadonom ali samo u prvoj fazi, a cak je i to nepotrebno pored Buprenorfina.
Neznam dali si koristila Buprenorfin, mozda jesi a da ja nisam procitao, ali ti savetujem da ga zatrazis ukoliko imas lekara koji hoce da uvazi tvoj predlog i misljenje.
Ajde poslusaj savet, odi do lekara uradi laboratoriju i sve sta treba, popricaj sa neuropsihijatrom i kazi mu da se ne osecas dobro i da se mucis svaki dan.
Ti si se sad procistila da ce tebe minimalna doza Buprenorfina koji je inace jak lek da digne na noge.
Nista neces da izgubis, ako budes smatrala da to nije dobro za tebe opet prestani ali ces bar od njega imati mnogo lakse krize nego od Heptanona.
Daj sebi sansu,uzmi lek, stabilizuj se neko vreme i onda lepo stani na loptu i razmisli.
Sad znas kroz sta prolazis, pa kad te lek dovede u jedno normalno stanje ti uporedi dali je to bolje ili gore nego sad.
Velika je razlika izmedju Buprenorfina i Heptanona, lek se sporo oslobadja, dugo deluje mozda i 30 sati ja neznam tacno jer nisam imao ni jednu najmanju krizu od kad sam na njemu.
Kad se stabilizujes na njemu zaboravices na krize i moci ces da se konacno opustis i da se malo izorganizujes.
Ako ti ne bude valjalo nista nisi izgubila, i smatram da i to koliko god ga budes vremenski uzimala da ce samo da ti koristi a ne da ti steti.
Napravis svoj mali ritual, ujutru popijes kafu, tabletu pod jezik i do sutradan si mirna.
Vremenom ce to da ti postane takva rutina da ces da zaboravis da si imala probleme sa zavisnoscu.
Imas tu jednog novog clana, mislim da mu je kor.ime Juznjak tako nesto i neka ti on prenese utiske posto mu je tek uveden Buprenorfin. Razmenio sam sa njim par privatnih poruka i covek se preporodio, i on i njegova porodica, zena. Nije mogao da veruje koliko se dobro oseca.
Nemoj da gubis vreme, i nemoj da sebe dovodis u to stanje da malo malo zavrsavas u bolnici na infuzijama itd. kad veoma dobro znas u cemu je problem i kako se taj problem resava.
Uzmi lek, bice ti bolje, poceces normalno da jedes, da spavas, imaces energiju i volju da setas, da se posvetis detetu i da se posvetis sebi i svom zivotu.
Ja sam mnogo govana pojeo u zivotu,namucio sam i sebe i ljude oko sebe.
Inatio sam se, hteo sam i ja da se skidam na suvo, zatvarao se u sobu itd..
Poslusaj me, ja jesam samo jedna osoba koju ti ne poznajes i koja nesto lupeta preko interneta, ali ti ovo savetujem kao pravi prijatelj..
Ajde pa da cujemo dobre vesti, da idemo korak po korak a ne da se strmoglavimo samo tako.
Pozdrav od mene !
...
User avatar
raskorak
Posts: 453
Joined: Wed Dec 06, 2006 7:20 am
Location: u svemiru

Re: Buprenorfin II

Post by raskorak »

Vidim da se na ovoj temi dosta stvari izdešavalo od moje zadnje posete istoj. Sada sam tu zbog još jednog obaveštenja.

Dakle, juče sam bio u Drajzerovoj, dobio izveštaj, odradio proceduru u domu zdravlja i uputio se u najbližu apoteku u kojoj uvek podižem terapiju ("Prvi Maj" kod "Londona"), za koju mi je odavno rečeno da je jedna od 4 koje drže buprenorfin u Beogradu. Gospođa za pultom uze recepte (među njima je bio i jedan za ksalol) i ravnim glasom reče "Buprenorfina nema!" Upitah je kada će stići, a ona odgovori da ne zna. "Je l' neka nestašica???", već panično je pitam, a ona iznova - "Ne znam!"

Spustih se do apoteke "Sveti Sava" i tamo dobih isti odgovor. Navodno, nisu ga dobijali od petka. Uputiše me u apoteku "Mostar" (preko puta reumatološkog) uz reči "da oni 'možda' imaju". I tamo bandera. Dobih listić sa brojem kol centra ustanove "Apoteka Beograd". Majka, tj moj pratilac je pozvala doktrorku koja me vodi u Drajzerovoj. Njene reči su otprilike bile kako je ona "svoje odradila, napisavši mi izveštaj" i kako gore u Drajzerovoj "NEMA ŠANSE da dobijem terapiju, jer su već podelili svima!" Bez obzira na činjenicu da sam njihov pacijent i bez obzira na to što ih svakog meseca častim 3000 dinara za detekcije. Reče samo da probamo u Goce Delčeva na Novom Beogradu, koja uz "Sv. Savu"; "Prvi Maj" i neku u Krivoločkoj na Voždovcu drži bup. Šatro se i iznenadila, jer smo mi navodno prvi koji se javljamo u vezi nestašice leka.

U međuvremenu je moja devojka pozivala sve moguće i nemoguće apoteke, raspitujući se za buprenorfin. Srećom, na Novom Beogradu su imali buprenorfin. Upitah da li je neka nestašica ili nešto drugo po sredi, apotekarka je samo slegla ramenima uz reči "Ne znam. Mi još uvek imamo." Nekoliko minuta kasnije me je pozvala devojka i rekla mi da buprenorfina ima i u apoteci u Požeškoj ulici br. 87.

Dakle, za sve koji podižu buprenorfin u Beogradu, obaveštenje u kojim apotekama ga mogu kupiti. Još jednom:

1) APOTEKA U ULICI GOCE DELČEVA, KOJA SE NALAZI U SKLOPU DOMA ZDRAVLJA (u blizini starog Merkatora se nalazi);

2) APOTEKA NA BANOVOM BRDU, U POŽEŠKOJ ULICI BR. 87

Koliko će vremena proći dok i u drugim apotekama ne bude stigao lek - ne znam. Kolike su zalihe leka u navedenim apotekama, takođe ne znam. Iskreno se pribojavam da nas koji smo na bupu ne zadesi ono što je ljude na metadonu 2010. godine, kada ga nije bilo u apotekama nekoliko sedmica (ako se ne varam), pod izgovorom da fabrika nije imala potrebne sirovine. Pitam se šta će biti (ne daj Bože!) u tom slučaju. Očigledno je da ustanova kojoj smo do pre nekoliko meseci plaćali 20 000 dinara mesečno ne mari previše :vom: , iako oni imaju lek. Kao što su imali i metadon 2010.

Nadam se da grešim. Ja već strahujem za naredni četvrtak... Ne bih da zbog nečijih mutljavina pravim recidiv nakon više od godinu i po dana.

Toliko od mene. Ako neko dobije neku informaciju, bio bih zahvalan da je ovde podeli.

Pozdrav
To sam ja:
Čudo, ali ne i čudovište
Svetlost, ali ne i Sunce
Mrak, ali ne i tama
Radost, ali ne i sreća...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Ja nisam iz Beograda, nekih 80 km.sam od njega. Iz mog iskustva do sada pokazalo se da su sve drzavne apoteke imale Buprenorfin, ukoliko ga nema ostavis recept oni ga naruce i stigne za dan,dva kad redovno stizu ostali lekovi.
Desava se cesto da nestane ali su u apotekama uvek ljubazni i revnosni, odmah ga naruce i ako si prijavio recimo ujutru pre nego sto je sef apoteke trebovao i narucio potrebne lekove odmah sutra ga dobijes.
Ne verujem da ce da nestane na neko duze vreme, ipak se on proizvodi u makedoniji a ne negde dalje u evropi. Alkaloid je bas mnogo zastupljen na nasem trzistu sa svim lekovima, neki standardni lekovi koji se masovno koriste ovde vec decenijama su alkaloidovi.
Pretpostavljam da se tu ne radi o nekim retkim sirovinama koje su potrebne za proizvodnju nekih lekova, to je neki morfinski derivat a toga je uvek bilo.
Mada ko zna...
Najbolje bi bilo da pocnu ovde da ga proizvode.
...
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Buprenorfin II

Post by Lujka »

A i ja šetam ko luda mande, ubacila se ovdje da dam podršku čovjeku, pa i ostala, iako nemam veze sa buprenorfinom.
Ja nemam veze ni sa čim više, ali sam ugazila u 4.mjesec apstiniranja.
Kaže Voyager da su prva tri mjeseca najgora, eto, prošla su, idemo dalje.....iako u ponedjeljak moram do doktora, tek da vidim kolika je šteta kao posljedica ovog i ovakvog skidanja.
Možda zvuči malo gay, ali momci, ozbiljno vam kažem, nemate pojma koliko ste mi pomogli svojim pisanjem, jbg, em sam žemsko, em sam sama, tako da su mi vaši postovi značili i više nego što možete i zamisliti.
Tako je kako je, ali jedno sigurno znam, nazad u deveti krug pakla u kome sam provela ova 3 mjeseca ne idem više sigurno, ma di nazad, pa sin se ponosi samnom, sada mi ostaje samo da se nadam da šteta nije prevelika, mislim na fizičko stanje, a ostalo ću dan po dan.
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Post Reply