Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Miligram
Posts: 13
Joined: Wed Jan 18, 2012 3:08 pm

Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Post by Miligram »

Ovo pitanje naravno se odnosi na državljane RH,ali ako netko drugi zna opet super.Naime ulaskom u EU mene brine da li ce se metadonska terapija pogorsati pa cemo sad svi morati svaki dan ko zamorci ici kod dr. popit soluciju. Jel ima netko iskustva kako se to radi u nekoj zemlji članici ? :?:
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Post by ziki »

Niste jos usli u eu majstore, tek u julu 2013.god.
Treba parlamenti svih zemlja clanica da vas izglasaju a do tad ce evropska unija da se raspadne.
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:29 am, edited 1 time in total.
User avatar
mislim051
Posts: 12
Joined: Tue Mar 01, 2011 10:04 am
Location: Rijeka

Re: Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Post by mislim051 »

sad su mi frendici makli suboxon i dali alkaloidov buprenorfin kaze da je zadovoljna
Da nisam zgodan bio bi nezgodan :)
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:37 am, edited 1 time in total.
User avatar
mislim051
Posts: 12
Joined: Tue Mar 01, 2011 10:04 am
Location: Rijeka

Re: Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Post by mislim051 »

prije nego joj je prepisala trazila ju doktorica u centru da pokaze ruke
ali da vec dugo je sve u redu s njom znaci bez heroina
Da nisam zgodan bio bi nezgodan :)
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Post by zeleni »

mislim051 wrote:prije nego joj je prepisala trazila ju doktorica u centru da pokaze ruke
ali da vec dugo je sve u redu s njom znaci bez heroina
uuu, kako je samo namazaTa ta doktorka :lol:
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 12:29 am, edited 1 time in total.
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Post by Sagy »

Pa po hrvatskim zakonima,metadon se daje "na ruke",tj. take homes,jedino kad ne radi ambulanta opće medicine,u kojoj pacijent prediže metadon.
Znači,po P.S.u,je ići svaki dan popit pred njima,još ne bi smjeli ni da daju,naročito za take homes,tablete i soluciju u oriđiđi pakiranju.Tablete bi trebalo zdrobit,pa kao i soluciju pomiješat s cedevitom ili nekim sokom.
Toga se skoro više nitko ni ne drži,a stvar je povjerenja između pacijenta i dr.a,(većinom),da li će ti davati za više dana.

U St. su poznati doktori koji olako daju 7,pa i 14 dana unaprijed,pa đaneri se guraju da se upišu kod takvih.

Ja kad sam bio na metadonu,dobijao sam soluciju,koju sam pio tjednom pred njima,a a vikend bi mi dali dvije boce neotvorene(terapija mi bila 100mg dnevno).
Tek,nakon 2.5 mjeseca,kad je moja dr.(čiji sam pacijent cijeli život),vidila da idem uredno na kontrole,i donosim negativne urin testove,da je ne naziva policija,jer su mene zatekli da prodajem metadon,da ne dolazim razvaljen,ne pravim frku,galamu,ako treba da pričekam 20tak min.....Onda mi je žena izašla u susret,i davala metadon,za tjedan dana unaprijed,i zato jer sam se tih dana i zaposlio.

Jedino,što sam ja čuo,ali nema veze s ulaskom u EU,je da će se otvoriti metadonski centri,pri postojećim Zavodima za ovisnost,gdje će se davat metadon,i opet,po P.S.u,znači svaki dan ga pit pred njima,jer Sakomana i ekipu,dosta pritišće i policija,jer su metadona bukvalno pune ulice,lakše ga je nekad nać nego dop.
Tu je Subutex u prednosti(samo što su mnogi zbog ovog govna od Subuxona,rađe ostali na metadonu,sad čujem da će i u nas se lakše dobijat makedonski bupe,koji sad daju samo trudnicama,jer one ne smiju Subuxone),jer po bupe odeš jednom tjedno po dupli recept,uz osobnu ga predigneš u bilo kojoj apoteci,i nemaš toliku obavezu,kao kod metadona,da ideš svaki dan u dr.

Taj je projekt zapeo,jer država nema para,kao što se nema para ni za MST continuos,koji bi trebao biti za ljude koji su godinama na održavanju više od 100mg dnevno,tj. one najteže slučajeve.

I bupe i MST se proizvode od opijuma(tj. od maka),i samim tim su puno skuplji od metadona i fentanyla,koji su čista sintetika.
Pa poznata je stvar da na onkologijama(odjeli za oboljele od raka),samo ako gurneš kovertu ili imaš dobru vezu,taj netko tebi blizak,koji je zu terminalnoj fazi karcinoma,i trpi nenormalne bolove,će dobijat morfij.
Za običnu "raju" se daje fentanyl,metadon,a za neke blaže slučajeve,tolko štede,pa im daju velike doze Tramadola.
Pa bar tim ljudima,bi trebalo omogućit,da posljedjne mjesece svog života,provedu u "toplom zagrljaju morfija",umjesto,s blijedim sintetičkim imitacijama.
Dobro,fentanyl,jeste jači,ali je i nesiguran,pa se samo u flasterima daje;morfij je i dalje najbolji opiodni analgetik(bolji čak i od heroina,koji ima jaču euforiju,ali čisti morfij puno bolje "pokriva" jaku bol).
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Ušli smo u EU ! da li se mijenja terapija?

Post by ivica »

Miligram wrote:Ovo pitanje naravno se odnosi na državljane RH,ali ako netko drugi zna opet super.Naime ulaskom u EU mene brine da li ce se metadonska terapija pogorsati pa cemo sad svi morati svaki dan ko zamorci ici kod dr. popit soluciju. Jel ima netko iskustva kako se to radi u nekoj zemlji članici ? :?:
A štaš kad su mnogi izabrali da u životu budu pacijenti... :D jupiii !!sloboda izbora - demokracija iber ales!! :P
ignorance is bliss!
Post Reply