Jačanje oslabljenog organizma

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: Jačanje oslabljenog organizma

Post by dita »

Dobra tema za razmjenu iskustava.
Jučer je muž bio s jednim tipom koji ima kroničnu crijevnu bolest kao i ja, pa mu je ispričao svoje pozitivno iskustvo s pčelinjim peludom, odnosno koliko mu je pčelinji pelud pomogao u poboljšanju općeg stanja, krvne slike, pogotovo u liječenju anemije koja prati kronične crijevne bolesti. Malo sam potražila, pa sam pronašla da se pčelinji pelud preporuča i kod jačanja imuniteta, upale jetre, te kod depresija i alkoholizma (umanjuje apstinencijske simptome navodno). Uglavnom, nabavila sam pčelinju pelud. Kada sam bila u jako lošim fazama bolesti primjenjivala sam liječenje ljekovitim biljem i prehranom. Pomoglo mi je više nego što sam očekivala. Imala sam baš neku averziju prema tome jedno vrijeme i tada nisam osjećala neke pomake. Međutim, kada mi je bilo jako loše počela sam se više nadati i očekivati. Tako da mi se čini da je u ovakvim liječenjima bitan i placebo efekt. Ma, doza autosugestije uvijek dobro dođe.
Pozz
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Jačanje oslabljenog organizma

Post by zeleni »

Dita,
je l pelud polen?
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: Jačanje oslabljenog organizma

Post by dita »

zeleni wrote:Dita,
je l pelud polen?
Je. Jesi koristila?
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Jačanje oslabljenog organizma

Post by zeleni »

jesam... ovde ima da se uzme neka kombinacija, prave pcelari, med, polen i nesto sto se zove "perga". to je isto neki pcelinji proizvod... e, uglavnom. ja sam to pocela da pijem nekoliko meseci posle skidanja, posto sam bila bolesna svake druge nedelje od nekog gripa i slicno... i mislim da mi je pomoglo. ne znam, zapravo, mozda je i vreme uradilo svoje, al svakako je i ovo doprinelo jer vise me ne slomi svaki grip koji se pojavi u gradu.
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Jačanje oslabljenog organizma

Post by winston85 »

sunrise wrote:ja malo kuzis od tih trava a jos manje gdje da ih nadjem...taj maticnjak mi je poznat,to mi je tata dobio od nekog iz bosne...jedino,koliko da ga uzima na dan,on ne pije nego direkt u sondu i unutra....ali,ako taj maticnjak dobro radi
Pre neki dan mi je drugar rekao da u prodavnicama zdrave hrane vec postoji spremna mesavina travki...
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Jačanje oslabljenog organizma

Post by winston85 »

2. solje caja od zalfije dnevno i ima da te zaobidje i ovaj najnoviji grip koji je u izradi, trenutno :)
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Jačanje oslabljenog organizma

Post by zeleni »

winstone, ti ko vasa pelagic ;)
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Jačanje oslabljenog organizma

Post by zeleni »

keva juce kupila trnine na pijaci. pa smo nasle posle da je caj od susenih trnina dobar za bubrege i jetru. eto, cisto da javnem ;)
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: Jačanje oslabljenog organizma

Post by dita »

zeleni wrote:keva juce kupila trnine na pijaci. pa smo nasle posle da je caj od susenih trnina dobar za bubrege i jetru. eto, cisto da javnem ;)
Hvala, bilježim!
Volim uzgajati ili sakupljati ljekovito i začinsko bilje i onda se igrati s tim, kombinirati, isprobavati, pripremati sokove, likere i sl. Obožavam mentu: čaj, sok od mente, limuna i naranče, liker s dodatkom korice naranče i klinčića. :) Ovih dana je na redu drijenak, koji isto tako ima ljekovita svojstva. Izrada soka, marmelade, likera. Vraćam se korijenima kao Kunta Kinte
Što se tiče podizanja imuniteta, treba spomenuti ulje crnog kima, koje se inače smatra svelijekom.
Negdje sam pročitala da neke gljive, među njima shiitake potiču proizvodnju vlastitog interferona, kao i vitamin C.
E, da sirutka smanjuje jetrene enzime. Provjereno.
Mužu je otkriven hepatitis C još 95. godine, kada je obolio od hepatitisa B. Vjerojatno ga je imao i ranije. Transaminaze su mu bile do neba. Ubrzo je bio i očajnog općeg stanja. Sjećam se da je jeo kivi kao manijak to vrijeme dok je bio u bolnici. Svaki dan po 1-2 kg kivija. Baš mu je pasao, govorio je. Kada je izašao iz bonice jedno vrijeme je pio svježu sirutku. Nije se liječio interferonom jer je u zadnja dva navrata PCR test pokazao da nema prisustva virusa. Teško je reći što je sve utjecalo i kako je do toga došlo. Nadamo se da virusa stvarno više nema.
p.s.
Osjećam djelovanje pčelinjeg peluda u smislu da imam više energije i da sam živahnija. Nisam više umorna i trontljava kakva znam biti zbog anemije.
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Jačanje oslabljenog organizma

Post by winston85 »

zeleni wrote:winstone, ti ko vasa pelagic ;)
niko niko, kao ja :D
dita wrote:Nisam više umorna i trontljava kakva znam biti zbog anemije.
3-4 solje caja dnevno 3.meseca, pa pauza 10.ak dana, i sve tako u krug. List koprive je izuzetno bogat gvozdjem. Sada trenutno nema sveze koprive, bice je na jesen, do tada mozes da koristis onu iz prodavnice zdrave hrane.
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
Post Reply