Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

toto-rina

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by toto-rina »

Pa jel citas da je decko strejt i da je sve zapostavio i da ne moze da se sabere covek. To je normalan problem za one koji nikada ne mogu da prihvate zivot na nacin na koji ljudi iz komuna to prihvate. Ne mogu svi na isti nacin da se nose sa zivotom. Plus sto su zavisnici bili i ne mogu da prestanu da misle na drogu.
Ne uzimaju svi na Metadonu dop, nekima se vise i ne svidja rad heroina. Nekoga smori to ne prija vise, sredjen si i ne treba ti. ovi koji uzimaju vise to rade jel nisu organizovali zivot, prazan je, fali im nesto, vise jurcanje za drogom nego droga. Kada bi svaki zavisnik mogao da postane vernik ali ne moze, vise od 705 nece nikada moci to da prihvati. Ma kojih 70% i vise.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by saša-ex »

Ocigledno si ili nepismen ili ne zelis da shvatis, pa time pravdas svoje drogiranje. Vera u Boga je licna stvar. Meni je danas mnogo lakse zbog toga, a i bolje. Ali, 95% ljudi koji se vise ne drogiraju nisu vernici. Po meni, na zalost.
To sto je neko strejt, kao ovaj decko, ne znaci da je izlecen.
SAMO CEO ŽIVOT...
toto-rina

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by toto-rina »

Ti to mozes da zoves kako hoces posto se niti pitas niti znas bas nesto mnogo sto znaju drugi a moje po tvome drogiranje lekari zovu lecenje.
Vceikruna
Posts: 42
Joined: Wed Feb 09, 2011 3:58 pm
Location: Belgrade

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Vceikruna »

Ja sam posednjih skoro pa 10 punih meseci cist,naravno za mene je apstinencija uzimanje samo moje terapije,mog supstituta,a sve drugo,pocevsi od trave pa do kokaina,ne racunam u apstiniranje,tako da ja danas posle gomisle svega i svacega i 31 godine zivota sam svestan zivotne cinjenice da ne mogu da zivim bez supstituta,mozda ce neko misliti da sam slabic ili kukavica,ali sta je tu je,ne mogu protiv sebe! a to je u neku ruku moje zagarantovano ljudsko pravo po standardima EU za ne!? i gotovo da sam ubedjen da bi moj mladji pokojni brat,bog da mu dusu prosti,i dan danas bio ziv,da je mogao da bira supstituciu! Toliko od mene! Veliki pozdrav svim ljudima dobre volje! :) :!: glavu gore,samo pozitivno,idemo! :rock: Rock n rool! :lol:
"Smrt je samo tren kada umiranje prestane" i "Eto to je svet,eto to su ljudi,prazni i ludi,mali i glupi,tudji,ne mogu da ti dozvolim da dodjes,oprosti............" For my not born child.........
User avatar
supergenije
Posts: 95
Joined: Tue Dec 22, 2009 2:33 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by supergenije »

saša-ex wrote:Sa vasim pricama dolazimo do onog najgoreg dela supstitucijske terapije, koja na jedan perfidan nacin postaje deo vaseg zivota. Vecina narkomana prolazi te periode, sa delovima apstinencije, pa onda vracanja na istog. Priate o tome kako ste bili depresivni dok se niste drogirali, zivot vam nije imao smisao... Pa normalno. A znate zasto niste izasli iz toga? Bili ste i dalje narkomani, samo se niste trenutno drogirali. Nista u vasem zivotu se nije promenilo, osim sto niste uzimali dop. Pa narkomanija i nije samo uzimanje droge, to je ceo nacin zivota. U kome vi nista niste menjali... Iz cega ste bi izveli zakljucak da ne mozete da funkcionisete strejt, nego da je pravo resenje supstitucija. Greska koja vas moze debelo kostati. Zar nije bolje da probate sa ozbiljnim lecenjem, koje vas zivot moze da promeni, da dobijete zivot u kome mozete da uzivate punim plucima, bez ikakvih gudra?
Razumem nasta ciljas i u pravu si za veliku vecinu ljudi, ali evo npr ja licno jesam takav bio prvih godinu dana apstinencije. Sve se svodilo na to da popijem blokator i da brojim dane koliko sam cist. I apsolutno nista nisam radio na sebi i normalno da mi je bilo lose. Ali kasnije sam poceo da se ukljucujem u zivot, ucio sam kao lud, zavrsio faks. potpuno promenio drustvo, tacnije vratio se ljudima koji nista jace od trave nisu uzimali. Redovno sam isao kod psihijatra, krenuo u teretanu, kupio psa, upisao kurs za racunare, za jezik...dakle trudio se maksimalno da se promenim i da radim na sebi. I budem ja dobar jedno vreme ali nazalost kod mene vazi ona da mi sve vrlo brzo dosadi i da stalno hocu jos, i nikako da budem zadovoljan sobom i kvalitetom svog zivota. I tad se vracam drogama, kupujem zadovoljstvo. To mi je izgleda vecito prokletsvo jer ne znam kako drugacije da objasnim. Izgleda mi da sam sve gore navedeno radio da bih pobegao od sebe samog sto je nemoguce. Zato i razmisljam o supstituciji u zadnje vreme jer mi ne pada napamet da se mlatim po ulici sa klincima dilerima koji glumataju ludilo. Videcu jos, razmisliti pa sta bude.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:01 am, edited 1 time in total.
Zmaj
Posts: 59
Joined: Wed Nov 03, 2010 5:11 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Zmaj »

Nikako predugo,nikako,dok se ti saberes,ode opet u recidiv...Ja sam bio 7 i po god.strejt,pa sam se radio 2 i po, sad sam 14 meseci strejt,ali,uvek J...NO ali :) radim se speed-om svaki dan,i tako uspevam da skrenem misli sa H i ostalih opijata.Ne shvati pogresno da ti predlazem slicno,jel zaista ti ovo ne bih ni u ludilu pozeleo,ali jednostavno tako je ispalo kod mene...
Vidi kako ce ti ici sa Met.Odrzavanjem,nazalost meni Met ne prija,pa zato i nisam na supstituciji,inace najbolje da odes kod svog lekara,izneses mu sve pa u saradnji sa njim vidi sta ces,ali sto pre..bez oklevanja..Poz...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:01 am, edited 1 time in total.
boki_
Posts: 153
Joined: Sun Nov 15, 2009 11:24 pm

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by boki_ »

a gdje je "ta-da"?
hEIL hEIMAt
guska
Posts: 12
Joined: Sun May 08, 2011 9:17 am

Re: Supstitucija i odrzavanje u Srbiji

Post by guska »

zna li neko kada će se buprenorfin naći kod nas na pozitivnoj listi lekova?
zna li neko kojoj se osobi konkretno u ministarstvu zdravlja mejlom obratiti?
hoću da im pišem.
ona drajzerova je jedna sramotna ustanova gde sam poslednji put bila 1999. god i na žalost tamo se ništa nije promenilo (pre nekoliko dana). osim informacije da mesečno održavanje košta 20 000 a detoks 12 000, nikakvih informacija nema.
takođe,
zna li neko - može li se otići u Hr kod privatnog psihijatra, platitit pregled i tražiti recept za suboxone (koji se posle legalno kupi u ljekarni) (ne kao supstitucija)
molim brz odgovor, hvala unapred
Post Reply