Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by Voyager »

Toto, samo mala replika.

Tvoja teorija nije ispravna, jer se temelji na pogresnom smatranju da sve grane nauke napreduju istom brzinom.
Evo ti recimo jedna znaimljiv podatak koji sam cuo pre 7 godina u nekoj emisjiji zanimljivosti, tako nesto.

Da recimo automkobilska industrija napreduje istom brzinom kao industrija racunara, odnosno procesora, po preciznim proracunima, danas bi se prosecan automobil kretao priblizno brzinom svetlosti.
Toliko o tome.

No, to tako nije, jer automobilska industrija sporije napreduje.

Sto se AIDS-a tice, istina je da svaki zarazeni ima malu varijaciju, jer nijedna imuni sistem nije identican, no taj virus ima jednu stvar koja je ista kod svakog coveka, a to je njegov ribonukleinski potpis i mehanizam, odnosno kinetika delovanja i naravno nacin indukcije kada stupi u krv.

Cepivo protiv AIDS-a postoji vec skoro 10 godina, postoji gomila materijala, dokumenata i ljudi koji to potvrdjuju.

I upravo tako, javnost nema pojma dokle je nauka stigla.

To recimo potvrdjuje samo ovaj, veoma tacan i precizan podatak koji je i ovbjavljen zvanicno od strane NASA-e, koji kaze da je NASA krajem 90-ih (tamo 1997. godine), za svoj projekat "konstantnog snimanja kosmosa u potrazi za stranim intelitgentnim signalom koji sada vec uposljava preko 70 onih ogromnih satellite dish-ova na ogromnom prostoru u Arizoni", u cilju real-time prerade svega sto ti veliki tanjiri hvataju, uposljavala brdo racunara sa multi CPU plocama sa procesorima napravljenim u litografiji od 115nm (nanometara) na oko 2.000 MHz.

No, najjaci procesori na trzistu tada su bili prvi Pentium kec procesori na 150 - 200MHz u litografskoj tehnologiji od 600nm.

Toliko i o tome.

No, neka svako ima svoj stav, nebitno, da ne idemo dalje sa raspravom o AIDS-u sada u ovoj temi.

Ta-da...

.::VOYAGER::.
Last edited by Voyager on Wed Feb 02, 2011 2:38 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by Vivaldi82 »

Napisao si sve ono sto ja mislim o tome tj. zaverama ..al naravno ne bi znala da objasnim tako dobro i opsirno kao ti ..Pozd
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by Voyager »

Samo ne treba preterivati kada su u pitanju teorije zavera.
Mnogi i u toj prici odlaze predaleko i lansiraju ipak previse banalne i ekscesivne price koje ipak ne ideu ruku uz ruku sa nekim logicnim cinjenicama.

A i sami ovi iz vrha umeju da kroz conspiracy theory bestsellere lansiraju 60% istine, 30% lazi, a 20% da precute i onda je to idealna formula za manipulaciju mase.
Rcimo, gotovo sam siguran da se iza bestsellera "Andjeli i Demoni" nalazi tajna agenda koja je tu knjigu lansirala sa dobranim razlogom i ciji je sadrzaj veoma precizno konstruisan da dodatno uvede haos i zbuni tragaoce za istinom.

Zasto to mislim ?
Pa zasto sto je knjiga puna nedoslednosti ako je pogledas "sa visine" i uporedis sa nekim tajnim ucenjima nizih stepena prve trijade Masonskih Templarskih redova.

Mnogi su preterali u celoj toj prici.
Ja sam recimo oprezan kada pricam o zaverama, nikada nisam isao predaleko i uvek sam svaku teoriju zavere prvo nekoliko puta preispitivao, trazio logicne konekcije, itd. pre no sto bih rekao "mda, ovo je definitivno izgleda tako".

Zapravo, nikada se nisam duboko bavio teorijama zavere, do skoro me to uopste nije ni privlacilo, znao sma ono sto sma znao i sto sam saam skapirao.
No, od skoro su se pojavili neki zaista fenomenalni likovi kao David Icke cije stavove i shvatanja vredi saslusati.

Ta-da..

.::VOYAGER::.
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by nanii »

Vauuuuuuuuu,čitam ove vaše postove i prosto ne mogu da vjerujem. Čovječeeeeeeee kakve teorije zavjere,ma ja mislim ipak da su to sve krivi Njemci,lijepo sam ja još 41 govorila,biće rata,napast će nas Švabe,i niko ništa,a tek Gavrilo Princip da me poslušao,pa danas bi bili bogata zemlja,al ne ´šće čojek nego ubi onijega Ferdu š´o je iz astrije bijo došo da pomože namin sirotinji,al mu gavro zulum učinje i ovi narod mukom naije....................Nego ozbiljno Totorino je liiiiiiiiiiiiiiiiiiiik,mislim nevjerovatno sve mu diraj,al metadon ne. Joj meni to liči na teški oblik ropstva. Pa čovječe,svejedno si rob,možda ne moraš krasti,izmišljat pare svaki dan,možda će se riješit problem društva,ali ti ostaješ rob. Zamisli izleti ti neka pravo dobra prilika za život u Americi,ili malo duže putovanje,šta ćeš,odbiti?! I ostat sretan sa svojim metadonom? Mislim ne razumijem,to nije terapija,to je opsesija,idolopoklonstvo. Ja sam puno puta započinjala metadonske terapije,al nikad duže od 6 mjeseci,baš zato što sam znala da sam svejedno rob,i nerviralo me baš to što sam znala da sve te ljude koji su kao tu da mi pomognu baš briga za mene,da je jedino bitno smanjiti stopu kriminala i društveni problem,a meni će ga prepisat vječno ako hoću. Pa što bih ja igrala po njihovom,nekako sam vazda mislila il se drogiram do kraja il sam slobodna do kraja,a te neke sredne,kompromisi,ni tamo ni vamo,to mi je vazda bilo bezveze. Uostalom što mi treba to da se natežem tamo s doktorima,koliko će mi datimhoće li mi dati.............................uh nemam živaca stvarno. I nije to da meni metadon nešto nije odgovarao,ja mislim da nema te gudre koja meni nije odgovarala,barem je ja nisam probala,a probala sam sve osim meskalina,već što mi sve to izgleda skroz jadno. I ne kontam ljude koji se raduju kao"blago meni,dobio sam doživotno uzdržavanje". E puste sreće,druže to znači da si otpisan. Mislim sama činjenica da ujutro moraš otić popit nešto samo da bi bio normalan je potpuno besmislena. Mene je to izluđivalo i dok sam se drogirala,da ja svaki dan moram rodit brdo para samo da bi mogla funkcionisat....................................baš besmisleno,plaćam svoje normalno stanje. Doduše na metadonu ne plaćaš al je opet besmisleno.
mala digresija: Još jedna stvar mi je pravo interesantna pošto sam nova na forumu,čitam postove,i razmišljam,sve narkomani,a svi kompjutere,i još kao imaju vremena da kucaju,pametuju.....................Čovječe pa znaš kad bi kod mene nakačene kompjuter opstao........... I na kraju jedna stara ratna izreka: BOLJE RAT NEGO PAKT. Ko razumije,shvatiće.....
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by Voyager »

Hajmo ne govoriti o tome da li je to ropstvo ili ne ili da li je to zaista prava stvar za zavisnost ili ne.
Hajde da se vratimo na najprostiji nivo.
Skontao sam neke tvoje stavove koje si u ovom postu navela u korist takvog razmisljanja, pa bih da ih samo prokomentarisem, da malo pojasnimo tvoje stavove ostalijma - a i tebi samoj.
No harm meant, ovo ti poklanjam jer sam u dobroj volji, ako hoces uzmi, mene nije briga kako ces odreagovati niti cu se ja dalje upustati u pricu, jer sve sto zelim da kazem u svom komentaru na tvoj post cu reci sada.

Zamisli izleti ti neka pravo dobra prilika za život u Americi,ili malo duže putovanje,šta ćeš,odbiti?!

Danas se sasvim normalno i lako putuje sa legalno prepisnaom terapijom, to je u svetu tako vec decenijama.
Postoji dokumentacija, postoje procedure koje su zaista lagane i brze.
Ja i mnogi moji poslovni prijatelji koji takodje piju neke druge lekove sa psihoaktivnim dejstvom opusteno putujemo.
Stoga, ne vidim problem - izgleda da si taj problem samo ti stvorila i dozivela ga kao tacnim.

I ne kontam ljude koji se raduju kao"blago meni,dobio sam doživotno uzdržavanje". E puste sreće,druže to znači da si otpisan. Mislim sama činjenica da ujutro moraš otić popit nešto samo da bi bio normalan je potpuno besmislena

To je tvoj stav i to je u redu.
Definitivno postoje ljudi kojima je uzimanje svakodnevne doze neophodnog leka (insulina, lekova protiv epilepsije, lekova za tretman opioidne zavisnosti, antidepresiva, lekova za srce i pritisak, itd.) besmislica, odnosno stvar koju nema poente ciniti, odnosno nema smisla ciniti je.
Ja se samo pomalo pitam - zasto ?

Jer, opet se takodje pitam, sta cete vi sa takvim stavom da radite kada budete ostarili i kada mozda budete morali 3 puta dnevno da popijete neki lek za pritisak ili nesto za srce kako biste odrzali zdravlje svoga tela u sto boljem stanju i sto vise uklonili nezeljene efekte procesa oksidacije (rdjanja) nasih celija, odnosno starenja - a ti lekovi obicno bivaju psihoaktivni lekovi, odnosno droge koje takodje mnogi narkomani uzimaju.
A sta cete tek ako ne daj Boze prerano iz nekog razloga budete morali da pijete neki slican lek svaki dan - do kraja zivota - ili nekoliko godina ?
Sumnjam da cete odbiti savet lekara i hladno se okrenuti i, u fazonu u kojem je ovaj tvoj post napisan, reci to je potpuna besmislica i nastaviti dalje, iako vam naucne cinjenice govore da cete zbog takvog svog postupka umreti za nekoliko godina, a mozda i za mesec dana.

Mainstream svetskoj medicini i vecini ljudi to nije nista neobicno - ako lek mora da se pije da bi pacijent bio zdrav, onda mora, mislim da se vecina ljudi mirno slozi kada se pred njima nadje cinjenica da moraju tako da zive - da svaki dan uzimaju svoj lek mozda i do kraja zivota.
Takodje je i deo medicine da se pije lek koji ce, osim sto ce izleciti, takodje nesto i ostetiti - ali to je klasicna medicina koja se praktikuje oduvek.
To se zove terapeutski index leka - dokle god je terapeutski indeks leka pozitivan, to znaci da taj lek pravi prihvatljivo manje stete oprganizmu nego sto cini dobro.
Cak su i Paracetamol i Aspirin, supstancije koje ima svaka kuca, lekovi koji su dobri protiv slabijih bolova i upala, no takodje su veoma teski za jetru i bubrege - no, ako se uzimaju kako treba i kako je prepisano od strane strucnjaka, nece biti problema.
Lekovi koji cine vise stete nego dobra su lekovi sa negativnim terapeutskim indeksom i oni nikada ne dospeju na trziste, a kamoli da se pomocu takvih lekova decenijama lece milioni ljudi sirom sveta.

To je pomalo cudan stav i razmisljanje s' tvoje strane, nisam jos upoznao osobu koja smatra da je pijenje leka stvar koja nema smisla, no iz nekog razloga u Srbiji i u radikalnim i versko-fanatickim krugovima naisao sam na jako puno ljudi koji se protive takvoj stvari ukoliko taj lek poseduje i neka psihoaktivna svojstva (koja su pride esencijalna u tretmanu, odnosno ta svojstva cine saam tretman).
Ali dobro, shvatam, matrica radi svoje, stadu je odavno ugradjeno dve reci "DROGA NE" - pa se sad ta matrica nekontrolisano prosirila u svesti nekih ljudi i kaci se i za stvari z akoje se ne bi trebala kaciti.
Eto, na ovom nivou svesti, postoje ljudi kojima je cak i najbolje da postuju tu matricu, droge su najvece zlo, treba ih sve unistiti, treba i narkomane unistiti jer su i oni zlo, lekovi sa dejstvom na psihu koriste i narkomani, treba i to sve zabraniti jer je to lose, jer cim ih koriste narkomani, to mora da je to ta zla droga, jer narkomani koriste samo tu drogu, zlu.
Taj stav i razmisljanje je nekim ljudima jedini nacin da opstanu.
No, ova transformacija do 2016. godine ce to sve brzo srediti.

Tako da, u svakom slucaju, ja ne vidim problem - a mislim da ge ovde ne vidi niko ko se poceo oslobadjati i ko je samosvetan i ko razmislja svojom glavom, a ne ugradjenom preprogramiranom i zastarelom spyware aplikacijom.

mala digresija: Još jedna stvar mi je pravo interesantna pošto sam nova na forumu,čitam postove,i razmišljam,sve narkomani,a svi kompjutere,i još kao imaju vremena da kucaju,pametuju.....................Čovječe pa znaš kad bi kod mene nakačene kompjuter opstao...........

I mala transgresija s' moje strane:
Postoje ljudi koji kada uzmu svoju omiljenu drogu, obozavaju da sede za racunarom i surfuju Internetom, kontaktiraju sa ljudima virtuelno i generalno da rade sve sto se na modernim racunarima moze raditi.
Da li je moguce da nikada nisi upoznala osobu koja uzima neku drogu/lek i obozava da je za kompom cesto ?
Nikada nisi cula za jako dobre strucnjake i naucnike koji najbolje funkcionisu i najbolje razmisljaju kada poduvaju malo dobrog jointa, povuku kamencic dobrog (Meth)Amfetamina, ili zveknu tabletu dve Concerte, ili dobar fix ili lajnu Heroina, Morfina i sl. ili cepnu koji Xanax ?

Ima ih, na sve strane.

Mogao bih dati jos replika na tvoj post gore, ali necu, jer mi se sve vise i vise cini da si dosta mlada i/ili neiskusna i neinformisana osoba o medicini, drogama, psihologiji, itd.
AKo ti je nesto iz mog posta nejasno, slobodno pitaj, ima ovde dosta ljudi kojima je sve o cemu pisem jasno i koji ce ti rado pomoci i razjasniti neke, ocigledno pogresno shvacene cinjenice koje dovode do stavova kojih se drzis.

Ta-da..

.::VOYAGER:..
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by Vivaldi82 »

Nismo mi robovi metadona ,gresis i osudjujes ,a da nisi upucena.Govoris o Toto a da ne znas nista o njemu...Mi smo svi robovi nasih receptora tj nase zavisnicke psihe ,a metadon je samo lek tj sredstvo za zatvaranjev receptora i poboljsavanja kvaliteta zivota zavisnika. Lek,Za nekog bolji za nekog gori od drugih...Napisala post kao da ima nesto lose u tome sto neko pije metadon redovno ,sedi na kompijuteru svaki dan(a mozda mu je to i posao).Ti si vidim otkrila zivot bez droge?'Skinula si se i ne uzimas nista?'Ma naravno ..reci mi da si se jos i skinula na suvo ?'I nemas preca posla nego da sedis na kompijuteru i osudjujes druge..Voger ti je jako ljubazno odgovorio jer je on takav ,ako nastavis da pises u ovom stilu sa visine ,nemoj da mislis da ce i drugi biti ljubazni..Ako si vec nova ovde prvo bi bio red da napises nesto vise o sebi ,ili da pitas ono sto te zanima ,pre nego sto krenes da osudjujes ljude i njihov nacin lecenja..
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
User avatar
SuperSynthetic
Posts: 470
Joined: Fri Jan 18, 2008 10:14 am
Location: Beograd

Re: Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by SuperSynthetic »

Putovao sam ja u usa dok sam pio metadonsku terapiju u vidu odrzavanja. Nije problem to preneti zbog carine i to. Štekneš lepo opusteno negde. Ako te slucajno pretresa pa pita staje to, a ti mu kazes -lek za stomak- i zdravo. Ma sta sve nisam prenosio. Ne kapiram samo sta rade oni glupi psi na aerodromima? Nikada me nisu nanjusili iako su ih nekada bas pustali na mene.
Problem je u tome sto moras sa doctorom da se zajebavas oko toga kolko ce dnevnih doza da ti da za put. Moras u napred da mu najavis i ceo put ti zavisi od njega. I kada ces da ides, i kolko ces da ostanas.
U Americi moras da cekas 3 meseca na listi ako hoces da dobijes drzavni besplatni metadon, a mozes da platis 500$ u privatnoj klinici koja je ustvari radnjica u gradu i da kod njih dobijes metadonsko odrzavanje za taj mesec.
Najgrdje je kad tamo ostanes bez metadona, a dope nicemu ne valja. Jedino ti ostaje da predjes na cocu ako mozes ili da se skines.
Last edited by SuperSynthetic on Sat Feb 05, 2011 8:11 pm, edited 1 time in total.
-He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man-
Covek bez Vere pati a da mozda to i ne zna.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by Voyager »

Ma nije bas tako, zavisi.
Sto se tice organizacije puta, to moze biti nekima komplikovano, a nekima ne, zavisi od klinike do klinike i od terapeuta do terapeuta.
Ja to sve sredim jednim odlaskom kod svog terapeuta, sve je gotovo za 30 minuta.
Nasi gledaju da to sada sto vsie uproste, bas zbog sve veceg broja zvaisnika na Metadonu koji cesto putuju.

A kada se u USA nadjes bez Metadona - ako imas prijatelje koje si upoznao recimo preko Opiophile foruma ili nekog drugog takvog foruma, nikakav problem, ima i Hidromorfona, Oksikodona, Morfina, ima i dobrog dopa.
Gadno je kada tamo ostanes suv bez ikakvih veza, jer da bi napravi odobre veze, treba ti mesec dana d atamo zivotaris i gudras se sranje gudrom i upoznajes ljude da bi dosao do b9oljih stvari.

.::VOYAGER::.
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by nanii »

Jao dušo draga pa ti si krenuo mene da prosvijetliš voyo,i ne mislim to kao provokaciju već mi je fakat simpatično. Prvo stvarno se izvinjavam ako sam nekog uvrijedila,možda je ispalo kao da pišem s visine ali to stvarno nije bila moja namjera,niti imam podlogu da pišem s visine jer nisam nimalo bolja od bilo koga od vas,čak šta više vidim da neki od vas znaju puno više o medicini,ali ovo o čemu ja pišem nema puno veze s medicinom. Prvo da pojasnim neke stvari,ovo
Voyager wrote:mala digresija: Još jedna stvar mi je pravo interesantna pošto sam nova na forumu,čitam postove,i razmišljam,sve narkomani,a svi kompjutere,i još kao imaju vremena da kucaju,pametuju.....................Čovječe pa znaš kad bi kod mene nakačene kompjuter opstao.
to sam mislila u smislu da bi ja kompjuter davno prodala kad bi dospjela u neku situaciju gdje ne bi bilo drugog izlaza,a znam da ima dosta pametnih ljudi kopji se drogiraju,čak iz mog iskustva to su puno pametniji ljudi od prosječnih građana,a da ne pominjem Edgar Alan Poa,Baudleira i te likove koji su bili nakačeni na opium i bili odlični pjesnici i pisci,a i iz vaših postova vidim da ste stvarno inteligentni,mada po mom malo previše odlazite u neke dubine koje se graniče s pretjeranim.
I ne osuđujem ja metadon kao sredstvo liječenja sve dok služi stvarno za to,ali jeste ropstvo,zato što ti možeš otputovat negdje na kraći period,ako ti doktor dozvoli,ali ako ćeš otić npr. u Ameriku na godnu,dvije,sigurno te neće tamo dočekat s metadonom,a za toliki vremenski period ga ne možeš ponijet,a i akoo ga možeš izganjat to će sigurno trajat,a ako si već izdržao par mjeseci bez njega,onda ti više ne treba uopšte.
Voyager wrote:Jer, opet se takodje pitam, sta cete vi sa takvim stavom da radite kada budete ostarili i kada mozda budete morali 3 puta dnevno da popijete neki lek za pritisak ili nesto za srce kako biste odrzali zdravlje svoga tela u sto boljem stanju i sto vise uklonili nezeljene efekte procesa oksidacije (rdjanja) nasih celija, odnosno starenja - a ti lekovi obicno bivaju psihoaktivni lekovi, odnosno droge koje takodje mnogi narkomani uzimaju.
A sta cete tek ako ne daj Boze prerano iz nekog razloga budete morali da pijete neki slican lek svaki dan - do kraja zivota - ili nekoliko godina
.
A gledaj,ja ako budem morala piti te lijekove za pritisak kad ostarim,dobit ću ih na recept i piti ih doma,dok po metadon imaš svakodnevnu obavezu otić,i ako imaš povlasticu to je opet svaki treći dan,a da ne pričam o procedurama ako negdje moraš ići i tako to. Još ako zaglaviš u bolnici radi nečeg,doktori neće da ti daju nešto protiv bolova ma da se na glavu posadiš jer kao ne smiju zbog metadona,ali ti to sigurno znaš bolje od mene.
I naravno da ne mislim da treba uništiti sve narkomane i da su oni zlo,samo iz iskustva znam da je život bez droge puno bolji,pazi,ja sam za sve ljude iz moje okoline bila nepopravljiv slučaj,i mogla sam i ja da pričam šta god,ali percepcija se promijeni kad je čovjek baš čist i vidiš kako je biti stvarno slobodan od svega toga,i vidiš da je fakat dobro,i isto tako vidiš kako to nisi vidio niti imao pojma o tome dok si bio nakačen. E to ja sam to nekako htjela da kažem,ali izgleda da je ispalo nekako skriz nespretno i sa visine,što mi stvarno nije bila namjera.
I to mi nije baš najjasnije,ti vidiš sebe kao nekog borca za prava narkomana,pa kao da nam neko brani,kao da ćemo nekog nešto posebno zeznut osim sebe.o.k. ima i te,vrte se ogrmne pare,stoji. Ali ne razumijem cilj te borbe,kao ni protiv koga je borba
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Mišljenje/iskustvo o metadonskom održavanju

Post by Voyager »

Evo jos samo ovo:

I ne osuđujem ja metadon kao sredstvo liječenja sve dok služi stvarno za to,ali jeste ropstvo,zato što ti možeš otputovat negdje na kraći period,ako ti doktor dozvoli,ali ako ćeš otić npr. u Ameriku na godnu,dvije,sigurno te neće tamo dočekat s metadonom,a za toliki vremenski period ga ne možeš ponijet,a i akoo ga možeš izganjat to će sigurno trajat,a ako si već izdržao par mjeseci bez njega,onda ti više ne treba uopšte.

Nisam ja ovde lik koji nesto puno vice kada neko napadne Metadon, to sam odavno prestao da radim.
No, iz ovoga se opet vidi da ne poznajes bas najbolje kako to ide sa Metadonom i da je zapravo to isto kao i sa svakim drugim lekom koji je kontrolisana supstanca.

Dakle ako moras otici negde na godinu dve, tvoja klinika odmah kontaktira najblizu kliniku tamo u mestu gde ces ostati i transfer je veoma lak.
Jednostavno kada stignes u recimo USA ili Francusku, samo se pojavis u zakazanu kliniku sa papirima iz tvoje klinike, sve je vec ugovoreno i tamo nastavljas da dobijas terapiju.

A gledaj,ja ako budem morala piti te lijekove za pritisak kad ostarim,dobit ću ih na recept i piti ih doma,dok po metadon imaš svakodnevnu obavezu otić,i ako imaš povlasticu to je opet svaki treći dan,a da ne pričam o procedurama ako negdje moraš ići i tako to.

Ko kaze da po Metaodn moras ici svaki dan ?
Procedura nalaze da se prvi mesec dolazi svaki dan, zatim jos jedan mesec svaki treci i nakon 3 meseca dobijas za nedelju dana, a u redjim slucajevima i za 2 nedelje (to je maximum), dakle isto kao da podizes nedeljnu terapiju kontrolisane supstancije u apoteci.

Ovde ja mislim da uopste nema likova koji po svoj Metadon odlaze svaki dan - mislim na ovom forumu.
Takva procedura je uvedena zbog same prirode bolesti zavisnosti i zbog potencijala da se kontrolisana supstancija, odnosno lek, zloupotrebi.
Stoga, zbog bolesti koja je takva kakva je, neophodno je da prva dva do tri meseca terapeut i klinika budu pazljivi u izdavalju supstancije i da pazljivo nadgledaju tok indukcije, odnosno indukcionu fazu kako se to zove kad tek krenes sa Metadonom.

Dakle opet potpuno normalna stvar.

Postoje mnoge druge bolesti gde zaista ceo zivot svaki drugi ili treci dan moras da ides u bolnicu po lek (u formi injekcije, dijalize, kako god).
E to je zeznuto i nezgodno.
A ovo, odrzavanje opioidima, daleko je od toga.

Još ako zaglaviš u bolnici radi nečeg,doktori neće da ti daju nešto protiv bolova ma da se na glavu posadiš jer kao ne smiju zbog metadona,ali ti to sigurno znaš bolje od mene.


Ako zaglavis u bolnicu i ako si na Metadonu i ako je neophodna primena opioidnih analgetika kako bi sve bilo okay sa tobom i kako bi ti se uklonila patnja i bol, postoji i tu takodje procedura - jednopotezno i naglo prebacivanje pacijenta na ekvivalentnu dozu Morfina, pa zatim uvesti neki drugi first line opioid koji ce uklanjati bol (Durogesic flasteri Fentanila to bivaju cesto kada su u pitanju jako tolerantni pacijenti koji su na Metadonu).

E sad, kod nas recimo u Srbiji vlada opiofobija, pa se doktori neckaju da protiv bolova izdaju opioidni analgetik bilo kome, a ne samo ljudima na Metadonu.
Neckaju se da daju opioid bilo kome ko nije na samrti.
No, to lagano umire, ova organizacija za tretman bola Srbije radi svoj posao, trude se da Srbija ima najmodernije opioide u primeni i trude se da se davanje opioida u praksi vrati na normalan nivo kao i svugde u modernom svetu, odnosno da opioide dobijaju svi ljudi koji pate od bola koji je 6 i vise na skali od 1 do 10 kojom se meri jacina bola.

To je jako prosto, ali kod nas je Rusija i zatucani sistem sve to upropastio, tako da ljude kljukaju Diklofenacima, Zodolima, Novalgetolima i raznim drugim zescim otrovima i eventualno Tramadolom koji isto tako nije cistunac kada je u pitanju stetnost po organizam.

Anyway, ako neko zaglavi u bolnicu, a na Metadonu je, mislim da bi sada vec opusteno dobio efikasno uklanjanje bolova, ako je to neophodno, jer su uvedene procedure od skoro.

i mogla sam i ja da pričam šta god,ali percepcija se promijeni kad je čovjek baš čist i vidiš kako je biti stvarno slobodan od svega toga,i vidiš da je fakat dobro,i isto tako vidiš kako to nisi vidio niti imao pojma o tome dok si bio nakačen. E to ja sam to nekako htjela da kažem,ali izgleda da je ispalo nekako skriz nespretno i sa visine,što mi stvarno nije bila namjera.

Jasno je to.
No, postoje ljudi koji su se navukli, bili godinama na opioidima, pa zatim se skinuli i probali tako da zive straight bez opioida jedno godinu dve, no umesto da im bude sve bolje i bolje, njihovo stanje se iz meseca u mesec pogorsavalo, dok nije na red dosla i depresija i promene u ponasanju i menjanje karaktera, neka smusenost, itd.
I shvatili su da im je ipak najbolje kada su na opioidima, jer se njihov mozak trajno navikao da zivi sa egzogenim opioidom i vise ne proizvodi svoj endogeni Endorfin i Enkefalin - navikao je da mu mi to rucno dajemo - stoga se osoba vrati na uzimanje opioida, jer je to jedini nacin da normalno zivi.

Posebno je zeznuto ako se osoba avukla tokom adolescencije, dok se telo u kriticnoj fazi razvijalo - takve osobe je zaista tesko skinuti, jer je njihov mozak sazreo uz egzogeni opioid, to je izuzetno tesko, a cesto i neizvodljivo.

Ja sam jedan od ljudi koji su postali zavisnici o opioidima sa nepunih 15 godina i koji su takodje probali nakon 4 godine zvaisnosti da budu cisti godinu i po dana.
Probao sam to sa 18 godina, sada imam 25.
No, moje stanje je samo postajalo sve gore i gore.
Moj endorfinski sistem ne radi kako bi trebao kao kod straight ljudi i ja jednostavno moram da uzimam supstanciju koji je opioidni analgetik da bi funkcionisalo sve kako treba u mome teluu.
A sta je sve to ?
Jako puno toga.
Endorfinski opioidni sistem kontrolise telesnu temperaturu, koncentraciju, apetit, raspolozenje, reakciju na bol, fizicki i psihicki stres i jos jako puno fizickih i psiholoskih parametara u telu.

Stoga, ukoliko se ljudima kao sto smo recimo Toto-rina, ja i jos mnogima odavde oduzme opioid, nece problem biti samo kriza koja ce trajati mesec dva - nastace brdo problema koji ce se samo gomilati kako vreme prolazi, duuugo duuuugo vremena, sto nema sansi da izdrzi ni osoba koja ima celicnu volju i zivce.

To je jednostavno - hemija.
Nema tu volja, energije, snaga, hocu necu, nema tu sta - fali hemija, metabolizam mozga ne radi kako treba i nema nista dalje da se filozofira, zna se sta treba uciniti.

Odrzavanje pomocu opioida nije isto sto i drogiranje, u tome je i caka.
Kada se drogiras Metadonom, Heroinom, Morfijumom, ti stalno uzimas jake i sve vece doze i tvoji opioidni receptori su stalno 100% pokriveni sa opioidom koji uzimas, tako da tvoj mozak uopste ne proizvodi endorfin, jer su svi receptori pokriveni egzogenim opioidom koji unosis.
Nakon odredjenog vremena javlja se tolerancija, vise nije 100% receptora pokriveno i kada pokrivenost padne ispod 50%, ti osecas potrebu da uzimas vise droge, da pojacas dozu.
I sve tako.

Ovo je inace prica koja se vec nekoliko puta precizno pominjala na forumu, ja saam sam je vec dva puta ispricao na ovom forumu.

No, kada se osoba stavi na ODRZAVANJE (ne drogiranje) pomocu nekog od tih opioida, sta se desava ?
Doza se podigne do zadovoljavajuceg nivoa i onda se stane.
Nema vise povecanja doze.
Sta se desava ?
Pa, nakon odredjenog vremena, gradi se tolerancija i nije vise svih 100% opioidnih receptora u mozgu pokriveno, vec manje.
E sad, Metadon, Morfin i Buprenorfin i jos neki opioidi koji se koriste u odrzavanju, imaju sposobnost da, iako se njihova doza ne povecava, pokrivenost receptora nikada ne padne ispod nekih 70%.
Stoga, ti nisi izdrogiran, ali takodje nemas ni potrebu da uzmes jos te droge ili neku drugu drogu, jer je ipak pokriveno vise od 50% receptora.

I koja je korist od toga sto je sada osoba u takvom stanju da joj je pokriveno 70% opioidnih receptora, da je tu negde u sredini ?
Velika !
Tih 30% opioidnih receptora koji nisu pokriveni, oni vape da budu pokriveni i konstantno salju signale mozgu da ucini nesto povodom toga.
Jedino sto mozak moze uciniti je da proizvede endorfin i enkefalin i da pokrije tih 30% receptora.
Medjutim, zbog dugotrajne zavisnosti, mozak to trenutno ne moze da izvede.
E, zato se onda na odrzavanju provede i po 10 godina, jer se mnogima u jednom trenutku taj zamrli endorfinski sistem ponovo aktivira i napokon pocne da proizvodi svoj prirodni opioid i pocne da pokriva tih 30% receptora.
Kada se to desi i ako se desi, to se jako dobro primeti, postoje indikatori koji ukazuju na to, stoga je tada osoba slobodna da pocne sa smanjenjem Metadona ili Morfina, da lagano predaje i ostalih 70% receptora nasem prirodnom mehanizmu u ruke.
I tako na kraju potpuno izbaci Metadon ili sta vec, a posto endorfinski sistem radi i posto pokriva svih 100% receptora onako kako to treba na prirodan nacin, osoba ce normalno funkcionisati bez droge i kako prolazi vreme bice joj sve bolje i bolje.

Kapirash ?
Jer, u tome je cela koncepcija dugotrajnog odrzavanja pomocu opioida.

Odrzavanje opioidima je zapravo potpuno bezbolan nacin lecenja poremecenog i zamrlog opioidnog sistema u nasem mozgu, odnosno poremecenog mozdanog metabolizma.
Umesto da se mucimo na blokatorima, da recidiviramo 100 puta, da gutamo sta stignemo samo da nam bude bolje, mi smo jednostavno na idealnoj dozi nekog opioida i u isto vreme smo i zadovoljeni, no u isto vreme i nasem mozgu dajemo sansu da oporavi endorfinski mehanizam - dkale postizemo lekoviti efekat, a uz to sve je potpuno ezbolno (cak i veoma dobro :)

I kao sto rekoh, kod nekih ljudi sve se ponovo sredi nakon 2 godine na Metadonu ili Morfinu, kod nekih nakon 10 godina. a kod nekih, jbg - nikada.
Ali sta je tu je.

Ta-da...

.::VOYAGER::.
Locked