BezZzvezZze

Ovo je mjesto na kojem možete slobodno otvoriti svoju dušu i podijeliti svoje emocije s nama.

Moderator: sanela

Post Reply
PsYchO
Posts: 79
Joined: Tue Nov 15, 2005 9:40 am

BezZzvezZze

Post by PsYchO »

Ja vam rekoh da je bezveze, sad patite !

1 glava. Topla Erduanska Noc



***


"Brze.. brzeee ! " Guandahir zagalami na svoje suborce, "imamo jos malo vremena dok se patrola ne vrati iz Ahna, onda mozemo izgubiti svaku nadu da cemo uopste vidjeti te planove".
"Konji su umorni, nece moci izdrzati vishe napora,u galopu smo vec 4 sata,srusice se pod nama" Alein dobaci iz pozadine, "patrola dolazi u 11 .. znaci imamo jos 3 sata da dodzemo do Amona,nadzemo se Gundarom,uzmemo te planove i napustimo grad,smrt nasih konja nece nam bas pomoci u tome"
"Brze ! " Guandahir ga prostrijeli pogledom, "necu da riskiram,o tim planovima ovisi sudbina Gunaandarteca,zar zelis da vidis svoju zenu silovanu !? , svoje djete obezglavljeno samo zato sto je gunaandar ?"
" Ali konji ?" Alein promrlja
"Snazni su , prije polaska su bili nahranjeni liscem boriana.. izdrzace, naprijed sad, moramo stici na vrijeme" Guandahir velom obrisa oznojeno lice, i jos jace podbode svog vranca,ostalih 6 gunaandara povedose se za primjerom svoga vodze,crni atovi pojurise jos dublje u noc.

***

Nesto cudno je bilo u zraku Amona te veceri,grad koji je general Axel izabrao za sjediste svoje vojske veceras je bio neobicno tih,uzasne ljetne vrucine su uzele svoj danak,cak i u nocnim satima Amona vrucina je bila nepodnosljiva.. prljave ulice su bile bez prolaznika,tek je poneki zalutali vojnik kaskao do svoga garizona ili bordela,jedinih objekata koji su bili otvoreni u ovo doba noci.
Imperijalna vojska je zatvarala jedno oko na prostituciju,cak i "cistokrvni" porucnici i sluzbenici imperijalne vojske su bili redovni posjetioci i uzivaoci najstarijeg zanata na svjetu. Topovsko meso - pjesadija i placenici i nisu imali moralnih dvojbi oko toga.
Na krajnjem jugu Erde,to je bila i jedina stvar u kojoj su vojnici mogli uzivati.
Borbe sa gunaandarima - crnim jahacima .. su vec odavno unistile svaki tracak morala imperijalne vojske. Obecani su im zlatnici,brda i planine .. dobili su kurve,vrucinu i strah,strah od smrti .. strah od hirikena - zakrivljenog gunaandarskog sjeciva.

Nizi sloj stanovnika Amona nisu bili lojalni nikome - osim samom sebi. "Imperijalci",gunaandari , bordeli i pashe .. sve je to za njih bilo prolazno... Sunce je bilo vjecno.
Otkad znaju za sebe,juznoerduanci su bili u borbi sa suncem.
Sva poljoprivreda juznog djela Erde - Amona i okolnih zaseoka prvenstveno je bila ogranicena vecinom na vinogradarstvo i masline-nedovoljno za zivot.
Hellius - bog sunca je ocigledno ovo mjesto izabrao kao svoju prestonicu,Amon,Amonska dolina i planine koje ih okruzuju mogu se okarakteriristikovati kao .. pakao na zemlji,najuzniji dio Erde,bez snjega,padavina i vjetra .. bez icega osim uzarene nebeske lopte koja neumoljivo przi svaki tracak zivota koji naseljava to podrucje.
Prilagodljivost je bila glavna karakteristika Amonaca i Ahnana,kako su se prilagodili suncu,neplodnoj zemlji,zivotu u ovom okrutnom podrucju,tako su se prilagodili i Imperijalnoj vojski i bordelima koji su ovde iznikli u zadnje 3 godine,ponizavanje i patnja su bili nevazni.. opstanak.. to je najvaznija stvar za juzne Erduance,bez oruzja da se odupru imperijalnoj vojsci,ostalo im je samo da zive sa njima,prilagodljivost.. i to su i uspjeli.

Gundar je bio tipican primjer juznog Erduanca,nizak i crn,koze opaljene suncem koja je navikla na svakodnevne vrucine,izgledao je kao da je srastao sa ovom tvrdom zemljom.
Kao i vecina Amonaca, zivio je sam .. porodica je bila luksuz u ovom kraju,luksuz koji on sebi nije mogao da priusti,
Ove noci,bio je jedan od rijetkih Amonaca koji su uopste imali nekog posla izvan neudobnih zidova svojih barakica i prenocista,posao koji je mnogo obecavao.. ali znacio smrt ako bilo ko od imperijalnih vojnika ili cak neko od njegovih sugradzana i supatnika sazna o njemu.
Ta prilagodljivost Amonaca moze biti i mana, a vecina njih je koristilo svaku priliku da se dodvori bilo kojem porucniku na kojeg naidze. Samo prst nekog od njih uperen u njega,moze izazvati sumnju. Gundar tu sumnju zasigurno nije zelio da privuce na sebe."Ovo je ta noc" pomisli, jos jednom zavuce ruku u njedra da se uvjeri da je plan tu, da ne sanja. Hladan dodir papirusa nije ostavljao nikakvu sumnju. Iskradajuci se iz svoje barake u toplu Amonsku noc,sumnja i strah su strujali oko njega," sta mi je ovo trebalo ?" zapita sam sebe.

Prije 15 dana mu je ukazana "velika cast" - tim rijecima mu je njegov starjesina objasnio to novo zaduzenje, nije znao sta je "casno" bilo u ciscenju odaja Generala Axela,casna smrt mozda ? kao sto je nacuo od drugih da je i tijelo njegovog prethodnika u ovom "casnom" poslu bilo objeseno na javnom trgu. Razlog ga i nije interesovao. Znao je da imperijalni vojnici i ne trebaju razlog da bi ubili nekog Amonca.
Gen. Axela dosada nije vidio nijednom,uvjek kada je dolazio da pocisti odaje i opere sanitarne cvorove, sa njim su bila 2 strazara.. porucnici, mislio je. Da vidi generala, i nije imao zelju,cuo je strasne price o tom covjeku,svaki Amonac ga se bojao - Gundar i nije bas toliko odudarao od ostalih Amonaca.
Prilikom jednog ciscenja generalove odaje naisao je na neke papire,bili su rastrkani na generalovom stolu.
Slova na papirima su bila necitka,napisana nekim drugim jezikom, ali jasno je mogao prepoznati mapu gunaandarske doline,pored nekih nejasnih skrabotina isticala se velika crna tacka,bas tamo negdje na uscu andelejna i merijala,nikad nije bio u tom podrucju,ali od drugih je cuo da ko god je tamo otisao, vise niko nije cuo za njega.Gunaandari su znali cuvati svoje tajne.
Pored tacke,jasnim i citkim (za razliku od ostalih) slovima je pisalo GUNAANDARTEC.
Pretrnu. Te veceri nije mogao da spava,znao je znacenje samo te jedne rijeci. Gunaandartec,mitski grad gunaandara, nikad pronadzen, nikad vidzen.



Roj misli mu je prolazilo kroz glavu dok je zurnim korakom jurio izmedzu bordela "Tri ruze" i jedne od neuglednih Amonskih kucica.
"Polako i neprimjetno"govorio je sam sebi provlaceci se kroz razbacano smetljiste zapadnog djela Amona,Odabrao je ovaj put jer je znao da imperijalne patrole rijetko navracaju u ovaj dio grada. Probleme Amonaca su porucnici Imperijalne vojske velikodusno ostavljali .. samim Amoncima."Ljudska govna" rece naglas i pljunu. Kao da je samim tim cinom htjeo da pokaze sav prezir koji je imao prema njima. Gunaandare nije volio,ali ih je postovao,postovao je te crne ratnike,postovao je svakog neprijatelja koje je imperijalna vojska imala. Postovao bi i dzavola kada bi on sam sisao sa neba i borio se protiv njih. "Ljudska govna" ,ovaj put tu rijec zadrza u sebi.
Sve misli koje je imao o povratku nazad,ischeznule su .. sada je vec bilo kasno,planovi su vec bili kod njega,kada se gen. Axel vrati iz Ahna,morace da primjeti da planovi nedostaju,planovi koji su znacili zivot ili smrt za gunaandare,planovi u kojima je Gundar vidio svoju sansu za opstanak i bolji zivot. "Zivot bez ugnjetavanja imperijalne vojske,zivot prepunjen lagodnostima, ziv.. "

"Stoj !!" Gundar ostade ukopan,cujuci bat koraka iza sebe. "Gotovo je " pomisli.
"Okreni se " cuo je glas iza sebe,lagano se okrenu i ugleda dvojicu imperijalnih vojnika,obucene u njihove bjele standardne uniforme.Bijeli macevi su im se klatili za pojasom. Bez obzira na vrucinu i smrad mjesta u kojem su se nalazili,vojnici su ipak izgledali impresivno.
Hladne kapljice znoja orosise Gundarovo crno celo.
"Gdje si krenuo ? , znas da je zabranjeno kretati se bez dozvole po Amonu u ovo doba noci!? " rece vojnik blizi njemu.
"Da li znas kaznu za kretanje bez dozvole" !? odreza opet isti vojnik
"Kako da se izvucem.. uhvatice me, uhvatice me " pomisli Gundar.
Ruka mu mahinalno podze za nozem od bjelokosti,njegovo jedino posjedstvo.. i jedinu uspomenu od njegovog oca.
Majke se nije ni sjecao.
"Zar si nijem ?! " Hladno odreza vojnik,izvlaceci bijeli valirijanski mac - standardno oruzje imperijalnih vojnika. "Govori,ili te vodimo u baraku.. tamo ches pricati,budi siguran u to.. "
"ako me uhvate, sve che biti izgubljeno,do vraga i sa planom i sa gunaandarima .. moram spasiti sebe" pomisli.
Tamnoplave oci dobise cudan odsjaj pri sjaju Amonske svjetiljke,u samo jednom trenutku Gundarovo drzanje se promeni: ... "Zar se usudzujete da osporite naredbu generala Axela ! , ja sam njegov licni sekretar.. pobrinucu se da cuje o ovome cim ga vidim!"
Sam pogled na imperijalce je govorio da vishe i nisu bili toliko sigurni u sebe.. ime generala Axela je imalo cudan uticaj na bilo koga u ovom gradu.

"General Axel nema nikakvog posla sa Amoncima,pogotovo takvima kao ti !" odreza vojnik,u glasu mu se nije osjecala tolika sigurnost u sebe kao do maloprije.
Drugi vojnik je ovde bio samo kao fizicka potpora,bez ikakvih emocija na licu pratio je verbalni konflikt izmedzu ove dvojice.
"Govori o svom poslu ovde ! " .. "Nasa je duznost da identifikujemo svakog prolaznika u ovom djelu grada " nastavi vojnik.
Samo prije minutu Gundar je izgledao bijedno i prestrasheno,drugi covjek je sada stajao na njegovom mjestu,sigurnost se ocitovala u njegovim plavim ocima.. prilagodljivost situaciji je uvjek bila glavna prednost Amonaca.
"General Axel se za sat vremena vraca u grad,meni je nalozeno da mu pri dolasku urucim vazne dokumente" rece Gundar masuci planovima pred porucnikom, " mozda zelite da identifikujete njega.. porucnice !?" rece sa smjeskom..
Da,ovaj je ocigledno bio porucnik. Dva zlatna bedza na njegovim ramenima nisu davala mjesta sumnji.
Porucniku se uznemirenost ocitovala na licu, general Axel je bio na glasu kao okrutan covjek,bez samilosti prema neprijateljima,bez samilosti prema potlacenim,bez samilosti prema ikom.
Rang Porucnika je bio visoko cjenjen u Imperijalnoj vojski,rang obicnog vojnika.. pjesadijca,nije. Srozavanje u cinu znaci srozavanje i u zivotu takodze,tamne crte naborase njegovo lice... "Daj mi taj papir !"
Gundar je oklijevao..
"Daj mi taj papir ! " ponovi porucnik, valirijanski mac poce da se uzdize prema Gundaru.
Gundar mu ga pruzi lijevom rukom,desna mu je vec bila na dohvat njegovog noza.. "ako sta podze po zlu,pobicu ih"
pomisli, kako da to uradi.. to vec nije znao,noz protiv maca, dva maca , .. sanse i nisu bile na njegovoj strani.
"Gunaandartec ?" s nevjericom procita natpis.. "Otkud ti ovaj papir ? rece ,tako tiho da ga cak i drugi vojnik koji je stajao 3 metra iza njih nije mogao cuti.
"Dali zna ?" pomisli Gundar.. "kakvu igru da igram?" ..
Ime Gunaandarteca i Axela je uzdrmalo porucnika,ovo nije ocekivao od obicnog Amonca.. "Govori,odakle ti ovaj papir" rece jos tise.
Tisina.
"Govori !" ovaj put Porucnik nije mislio na tisinu .. i drugi vojnik se primaknu malo blize.
"Receno mi je da odnesem ovaj papir generalu Axelu u roku sat vremena, vrijeme istice.. zar zelite da general cuje kako mu je njegov vjerni porucnik upropastio plan ? zar zelite da cuje kako je njegov vjerni porucnik maltretirao njegovog licnog sekretara ? " Gundar rece tiho i razgovjetno.
Porucnik stade zapanjen.
"Kamo ide ovaj papir i odakle dolazi,nije vasha briga ! Sad.. recite mi vasa imena.. Axel ce vas zasigurno nagraditi za vasu vjernost i uzornu sluzbu."
Tisina.
"Govorite ! " .. Sad se Gundar prodera.
Porucnik vrati mac u korice,prijetnja oruzjem sekretaru generala moze ga stajati cina,njega nije htjeo da izgubi. "Slobodan si" promrlja,okrenu se i ode,drugi vojnik pogledom predze preko Amonca,neshto promrlja sebi u bradu te uzurbanim korakom krenu za porucnikom

Gundar ih isprati sa smjeskom,samo malo se pomjerivsi u mrak,tek toliko da svjetlost svjetiljke vise ne pada na njega.

***




ovo je malo starija verzija, sad je proshirena, napisao sam josh 2 glave, i ispravio ovu prvu.. medjutim, nemam je na ovom compu, kod kuce mi je
..all that is gold does not glitter..
Post Reply