Methadonia

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

toto-rina

Re: Methadonia

Post by toto-rina »

Vidi je administratorkam,, eee dobrodosla gumice za brisanje kako ces izbrisati kada se pojavim na TV i prvo tebe spomenem i zasto si obrisala postove kojin ti se ne svidjaju a ostavila one gde se vide samo nakaze na Metadonu. Ala ce to biti komendija u studiju koju cu napraviti.
Ovaj sajt mora biti javno pomenut kao sajt za igranje protivnika Metadonske Terapije koji brisu sta im se ne svidja a ostavljaju sta im godi.

Tema je i izgled ljudi na Metadonu ako nisi primetila administratorka. Ali ja mislim da su ljudi primetili.
Sta ljudi na Metadonu + ko zna sa cime + ko zna na cemu i svi se zgrazavaju a najpre oni kojima ni Metadon nije pomogao.
Kazem da sam ja doktor ljudi od 18 bi dfobijali Met a takvi koji mi dodju sa unakazenim rukama i nogama posle godinu dana terapije bi leteli na ulicu pa nek se valjaju ispred centra.
Mislim ja sam primetio bar po Vukovom komentaru pa cisto i ja da stavim kao izgledaju oci osobe koje je na Metadonu 5 godina a pre toga 15 na igli. A nek stave i ovi sto nisu na Metu a 10-15 god su na igli a i dalje prve recidive. Ja sam pojeo govno mojih slika nema ni na FB ali reko da stavim vama posto vi krivite situaciju da Metadon menja coveka a u najgorem slucaju covek ostaje isti. Ali vi bi da sakrijete sta god moze, i Britanica kada bude za 20 god pisala o Balkanu i to cete hteti da sakrijete.
Last edited by toto-rina on Tue Nov 30, 2010 10:51 pm, edited 1 time in total.
User avatar
sanela
Posts: 4007
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Methadonia

Post by sanela »

toto-rina wrote: Ovaj sajt mora biti javno pomenut kao sajt za igranje protivnika Metadonske Terapije koji brisu sta im se ne svidja a ostavljaju sta im godi.

.
Hoćeš i moju sliku staviti kad budeš govorio protiv sajta? Da se i ja malo medijski eksponiram :)

Što se filma tiče... svaka čast onoj ženi što vodi grupe. Valja izaći na kraj s njima...
Šta ljudi zovu životom...
toto-rina

Re: Methadonia

Post by toto-rina »

Pa nemam sliku tvoju mada mi je najbolja opcija da stavim svoju sliku iz prve lk sa 18 godina posle lecenja u Drajzerovoj i sliku posle 5 god na Metadonu. Ovi "korumpirani" lekari kada bi videli odmah bi urgirali da mi ni ne naplate Bilbord. Sta ja imam to da platim. Da zajebavam malo stacionare i svestenike. Pre Metadona i Posle Metadomna. Lako za proveriti u SUP-u kada sam slikan u Drajzerovoj kada sam lecen.
Posle toga bi ta prica bila zavrsena ostalo bi jos da se vade na moj nacin razmisljanja ali Metadon ne leci ludilo nego zelju za heroinom i popravlja stanje tela i stetu koju je hors naneo. Donekle koliko se moze popraviti stanje nekog ko nije lecio HCV nikada i nije proverio jetru 10 godina.
Inace da radim 3 meseca kao ovi iz RETA i da ustaje u 7 i treniram radim...
Nego sam zadnje 3 god 20h na stolici za kompom.
User avatar
Al Kaloid
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 2:22 pm
Location: Beograd

Re: Methadonia

Post by Al Kaloid »

Ovaj video je pre oko godinu dana izbrisan i zabranjen da se emituje na You Tube jer je gospodin Michel Negroponte, cija je ovo ideja i bila, prikazao samo losu i negativnu stranu metadona i metadonskog odrzavanja u USA. Ako ste imali prilike da gledate Methadonia video klipove na You Tube, Negroponte je bio "osudjivan" od raznih organizacija i priznao da nije prikazao metadonsko odrzavanje u pravom svetlu posle cega su klipovi bili izbrisani. Inace to je snimak iz 2005 koliko se secam, gledao sam ga davno na Y.T.
Ovo je samo jos jedan dokaz da sve moze da se prikaze u najboljem ili najgorem svetlu, montaza je cudo!
Naravno ne kazem da nema propaliteta koji su na odrzavanju, ali to su ljudi koji jos uvek uzimaju heroin i ostale nelegalne opijate pored svoje terapije. Postoji takodje gomila video klipova koji prikazuju odrzavanje samo u najboljem izdanju, gde ljudi stvarno ne koriste nista sem svoje terapije i tu stvari moraju da se razgranice. Prikazane su sretne porodice koje imaju decu, normalno zive, imaju sve sto bi svaka normalna porodica pozelela, ali priznaju da sve to ne bi bilo moguce bez metadona - kako oni kazu u svojim izjavama.
Ali da se ne lazemo, tacno moze da se primeti po svom izgledu i ponasanju ko je iskljucivo na propisanoj terapiji bez recidiva a ko koristi metadon kao sredstvo koje ce ga pokriti dok se ne snadje za jos jedan fix, i jedne i druge gledam svake nedelje u Drazerovoj - ovih losih je sve manje jer nazalost skoro svakog meseca umre po jedan...
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Methadonia

Post by saša-ex »

Ali sta je najjace u celoj prici... Sve vreme, vi koji ste na metadonu, nas ubedjujete u nesto, kao da smo mi komsinice iz kraja koje nemaju pojma o gudri. Zaboravljate da smo svi bili ozbiljne djankoze, reltivno do skoro, i da dobro poznajemo i drugu stranu medalje. Iza metadona i ostalih gistro lekova, stoji dobra medijska kampanja farmaceutskih kompanija. U svetu je tako odavno, kod nas od skoro. Ali mene, kao i vecinu ljudi ovde, koji odlicno znaju sta je narkomanija, jednostavno ne mozete ubediti.
Al-Kaloid, sta kazes, mnogo srecnih porodica? A gde, u Diznilendu?
Toto-rina, bar me uvek nasmejes. Lud si bre ko kupus ;)
SAMO CEO ŽIVOT...
toto-rina

Re: Methadonia

Post by toto-rina »

Vi niste svesni da je organizacija drustva takva i mozete da pricate koliko hocete da ste vi buili zavisnici i tyo. Na vama terapija nije davala rezultate kao sto nije davala na Ani recimo koja bi imala ruke ciste kao ja koji sam bio mnogo veci zavisnik od nje dok sam na Metadonu. Ja sam mozda jedan od pet ali ja sam dokaz da Metadon zasluzuje da se izdaje ljudima. To lekari znaju i oni pokusavaju velikom broju ljudi da daju Metadon nadajuci se da ce sto vise njih da prestane da uzima heroin. Kao sto si ti prestao da uzimas i ne uzimas nista.
Ali moras da budes svestan da u celoj prici ja ne bi prestao nikada. Zasto, Kako, Zbog Cega, Ne mogu, Necu da kazemo da nije bitno bitno je sto kada nas je mnogo kao ja koji ne bi prestali vece sanse su da i vase prodoice budu ugrozene jer mi dovodimo u opasnost neduzne ljude. Znaci vi nesvesno idete i protiv zdravih.
To je najcudnije u celoj prici jer ako ste sigurni a ja vam kazem da budete 100% i da bi se potrudio da vam pokazem kako igleda kada zavisnik napravi tragediju neku budite sigurni u to. Kao sto vas nisam lagaio ni da su i oci strejt ni da su mi ruke ciste ni da uzimam koku a ne kojekakva govna tako budite sigurni i u to. Ali ima ljudi kojima su te stvari bitne a to su lekari oni su polozili zakletvu da pomazu svima i oni poamzuci nama pomazu i ljudima oko nas.
A medju vama treba odmah eliminsatui ljude koji su ispod godinu ipo ana bili na Metadonu zasto pa vi kazete da bez 18 meseci nije lecenje otprilike i ja kazem da ispod 18 meseci terapija nije terapija pogotovu ako se drogiras za vreme nje. Onda se bezuspesno lecen i na tebi treba silom primeniti drasticnije Metode tj ne silom nego ukinuti izdavanje leka. Na odredjeno vreme dok se ne saberes i podsetis kako je biti bez pa oinda dati ponovo ipak je osytanak bez leka suvise veliko mucenje da bi neko to dobio po kazni, a i tu postoji jasno priopisano pravilo da se ne sme davati kao nagrada ili ukidati po kazni.
Morate se pomiriti a situacijom da ce Metadona biti i da ce ljudi imati izbor jer to da mu se zabrani da bira kako da se leci ne moze. I to da se pomirite doki neko kao ja dovoljno lud nije sjebao nesto dokazivajuci sta moze da se desi ako nema leka. Nikome ne treba neki haos u nekom obdanistu da vodim decu na krov zgrade sa nozem u ruci i da se prica da je to jer sam poludeo jer mi je ukinut lek. Neki bi rekli koji lek kazu da je droga taj lek dok se ne bi culo da se to normalno daje u svetu a onda bi svi normalni i suprotnog misljenja o radikalne stranke napali tog koji je ukinuo to jer bi se postavilo pitanje koliko je jos temipranih bombi kojima je lek ukinut. Rekli bi na foru da li su oni normalni sve smo mi pametniji od ostaklog sveta eto sta se desilo sto se nije to desilo dok su mu davali lek. Samo za to bi trebalo da prodje vreme kao sto sada svi normalni se nerviraju kada vide kako se kod nas ljudi ponasaju a kako u svetu. I sta se ocekuje narednih meseci.
E tu vam ne bi moglo ni vase skidanje ni umiljate recenice skinutih zavisnika koji su spoznali boga jer pored vas stoji beli mantil a to su ljudi koji su ucili dok ste vi ziveli na ulici i vi mozda ste se skinuli ali ste bili zavisnici i u ocima 70% bljudi vise niste niti cete ikada biti normalni i vasa rec u porednjenju nekog ko je ucio skolu i nije bacio 10 godina u vodu jednostavno nema tezinu. Jer bi bilo ocigledno samo jedno;
1. Stabilizovanom bivsem zavisniku ukinuta sloboda izbora cime da se leci i napravio tragediju
2. Ko je doveo do toga da se to desi, ja vec vidim ta pitanja na BE92 posle tragedija, pitanje gosta emisije da li je on svestan da se taj lek normalmno izdaje i da ga pije skoro milion ljudi u EU. 700.000 tacnije a svaki dan stotine novih udju u program. A redovi mucenika koji nikada nece ni razmatrati sasinu opciju ceka da ih prime. A ako bi meni bio suilom ukinut lek kako neko moze da ima pravo i da se buni ako ja silom nrpavim sranje. Da kaze pa oni su neduzni, pa dobro obavestite me ko nije neduzan da bi znao ako dodje do toga. A ne da se krivac sakrije kao sto je prebacivana loptica kada je bila nestasica leka. Naravno sada je reakcija lekara bila mnogo drugacija nego prethodnih godina i to je jos jedan poraz za protivnike jer su sada i nekada pveliki protivnici Metadona kao ljudi iz Drajzerove koji jako tesko se odlucuju na Metadon ajasno rekli da su za icak izdavanje i recepta u D.Z i da ce novi lekovi biti resgistrovani. MOLIM NAVIKNITE SE, JER CE DRUGI ISPASTATI A VI CETE U VASEM CENTRU CUTATI A SNOSITI DEO ODGOVORNOSTI. Mada mozda Vlada Timoti Mejkvej parkira kombi i ispred Avale ili neko drugog centra takvog.
User avatar
Al Kaloid
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 2:22 pm
Location: Beograd

Re: Methadonia

Post by Al Kaloid »

Sasa , ti stvarno ne mozes da shvatis da covek moze da bude srecan ako pije svoju terapiju. Ja pisem o video klipovima koje sam gledao na netu gde prikazuju citave porodice i intervjue sa njima gde opisuju svoj zivot pre, dok su morali da imaju spreman fix pored sebe cim se probude da se srede da bi mogli da idu na posao, i sada kada im je kvalitet zivota drasticno porastao zahvaljujuci metadonu. To nisu klinci, vec zreli ljudi od 40-ak godina koji imaju svoju porodicu, decu, posao kao i sav normalan svet. Stvarno ne znam zasto bi to bilo toliko nemoguce, toliko se rugas toj supstitucialnoj terapiji da postaje malo degutantno. Mogu da razumem da se ne slazes sa tim, ali ti bas extremno gledas na to i ne prihvatas misljenja koja su suprotna tvojim shvatanjima. Verovao ili ne postoje ljudi koji potpuno normalno zive i izgledaju kao i vecina ljudi koji ne piju nikakvu supstituciju, samo sto to ne znas jer ne govore javno o tome. O tome ne zele da govore jer postoji jedna velika stigma i ne shvatanje kao i ne znanje od strane jednog dela populacije koji je nazalost veci na ovim prostorima. Ljudi bivaju osudjivani i zigosani uglavnom iz neznanja i predrasuda, ali to je vec odavno poznata stvar i mislim da se ne treba osvrtati na to jer ce tako vremenom i ovde biti prihvaceno kao jedna sasvim normalna stvar sto i jeste. Da se razumemo, ja sam apsolutno protiv zloupotrebe lekova jer se njihova namena zna i svako ko ih pije mora da ima svog lekara koji ce proceniti koliko ce i cega piti svaka osoba kojoj je to potrebno. A kada se zloupotreba dogodi, uz dodatno konzumiranje alkohola, heroina i ostalih droga tada terapija prestaje da bude terapija vec zna se sta! To je ono sto osobe koje su na metadonu pretvori u zombije jer oni vise nisu na svojoj terapiji vec na gomili supstanci odnosno otrova od kojih propadaju i uzasno izgledaju. I onda se desi da neko ode do Drajzerove ili nekog drugog centra i kaze - pogledajte na sta lice ovi na metadonu! Veliki problem postoji u samim centrima gde ne sankcionisu takvo ponasanje izbacivanjem ili nekom drugom kaznom, ali ima dosta hiv pozitivnih koje ne smeju da skidaju sa programa i onda se tu stvorilo dosta povladjivanja. Zato uglavnom takvi ljudi cine da metadon izgleda lose u tudjim ocima.
Anabela11
Posts: 115
Joined: Tue Sep 14, 2010 9:02 pm

Re: Methadonia

Post by Anabela11 »

"Ali moras da budes svestan da u celoj prici ja ne bi prestao nikada. Zasto, Kako, Zbog Cega, Ne mogu, Necu da kazemo da nije bitno bitno je sto kada nas je mnogo kao ja koji ne bi prestali vece sanse su da i vase prodoice budu ugrozene jer mi dovodimo u opasnost neduzne ljude. Znaci vi nesvesno idete i protiv zdravih. "
___________
Da rezimiramo:Znaci, metadon uzimaju oni koji nikada ne bi prestali da uzimaju heroin.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Methadonia

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 1:26 am, edited 1 time in total.
User avatar
Vivaldi82
Posts: 264
Joined: Mon Nov 15, 2010 10:35 am
Location: Italija
Contact:

Re: Methadonia

Post by Vivaldi82 »

Veoma dobar dokumentarac koji zaista verno prikazuje neke ljude na odrzavanju i neke aspekte Metadonskog odrzvanja, veoma realno.

Slazem se da nisu svi takvi koji su u programu, ali ovaj film i ne nosi tu poruku.
Ako mozete da primetite, u ovom filmu su uglavnom beskucnici i veoma bolesni ljudi, vec dosta stariji i to je film o njima.
Tu nema mladjih od 30 godina, tu nema klinaca sa koledza, tu nema menadzera i inzenjera, prica je u totalno drugom pravcu i bilo je interesantno, ali i pomalo zastrasujuce gledati sve te patnje i stanja kroz koja ti ljudi prolaze.



Ovo se slazem sa Vojom.Stvarno sam se vise smorila od vaseg prepucavanja ZA i PROTIV metadona.Hvala ,vrlo dobro smo ukapirali ko je za metad. i zasto,i ko je protiv i zasto..I to se sad vuce iz teme u temu.Ja pijem metadon 5 god,dogiram se 13,na H sam vec 10.I naravno imam moj stav koji je u delu za metadon u nekom protiv njega,jer kao i sv i lekovi ima dobre i lose strane.
Ovaj film je dobro i realno uradjen po meni..ali nema veze s tom polemikom.Ovde su prikazani stariji narkomani,koji su se drogirali 20,pa i 40 god,i u losem su stanju sa metom ili bez njega.Osim toga svi su mahom siromasni ili beskucnici,pa kad prave recidive drogiraju se metadonom i benzodiazepanima ,jer nemaju novca za drugo,tako da sva ta usporenost i potice od ko zna kojih tableta koje dodatno koriste sa metom da bi se uradili.
tri najteze stvari na svetu:prastati,zaboraviti i verovati...
Post Reply