metadon-nova tema

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: metadon-nova tema

Post by bojanol »

BOBAN wrote:Kako gde.Recimo u Somboru u metadonskom centru odes sa mamom dva puta i dobijes terapiju.Moj komsija mali koji ima 22 je dobio.Kada sam isao po potvrdu o cistoci za terapiju pegasys video sam u redu dosta klinaca.Tako da nije bas tako svugde kako ti pisees Fela Kuti.Pozdrav
U pravu si skroz, slično je i u Rumi.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: metadon-nova tema

Post by Beobandit »

Znaci da ne brinem ako slucajno buide nestasice. Posto imam 30 god i 5 vec sam na Metadonu ne trebam da brinem ili da pocnem da pljujem po postovima ako se desi da zapadnem u krizu. Gde li ce tada biti svi ti centri koji dele Metadon. Daj boze da je tako svaki covek ima pravo da izabere cime ce da se leci. Jer Metadon za F11-2 dijagnozu, jeste e onda ako neko objasni da ne moze treba da dobije. Ja jos nisam sreo nekog ko se drogira 3-4 godda je trazio Metadon. Svi su u fazonu da jos imaju sanse da se iscupaju. A kada zavisnik sam pomisli da mu treba Metadon znaci da oseca da ne moze drugacije. Valjda toliko poznaje svoje telo i svoj mozak.
dragance72

Re: metadon-nova tema

Post by dragance72 »

Ne znam zaista kakvi su kriterijumi u svetu za metadon i uopšte supstitucijsku terapiju. Ali mislim da bez obzira na godine staža u narkomaniji, opet svako bi trebalo da poznaje sebe. Ako neko sam kaže da ne može bez opijata, nebitno koliko se drogirao, naravno ne mesec dva, možda mu treba dati. Ako ne želi da bude bez opijata taj će samo praviti problem društvu i sebi i svojoj porodici. A bolje je da bude na metadonu, to nije skupa investicija za društvo, nego na heroinu i krade i otima i nedaj dože, ubija da dodje do njega. Pa kad reši da možE bez opijata skinuće ga i sa metadona lekari kao i sa heroina. Doduše malo duže i teže je skidanje ali ipak nije nemoguće. Dakle moje je mišljanje da svaka punoletna osoba koja je probala recimo dva puta da se leči pa se vratila u zavisnost je kandidat i ako on misli da ne može bez opijata i ne žEli jednostavno. Dakle recimo godinu dana drogiranja pa pauza pa opet par meseci ili recimo klackalica, mesec dana se drogira, dva pa onda pauza manja pa opet i tako nekoliko puta. To je gore nego da je i pet godina na dopu.
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: metadon-nova tema

Post by vudd »

Beobandit wrote: A kada zavisnik sam pomisli da mu treba Metadon znaci da oseca da ne moze drugacije. Valjda toliko poznaje svoje telo i svoj mozak.
Metadon je varijanta kada ne mozes(citaj nemas)odakle da se drogiras vise.Metadon je dzabe,radi te jedno vrijeme,povisujes ga,eksperimentises,ugadjas guzovima svojim.
Idealno,lako,skoro pa perfektno...
...Rijec ''lijecenje'' je kec iz rukava,i vjesto se koristi...Kada se skines sa Metadona,ostaje olupina koju treba nahraniti...
Dugotrajan i neizvjestan nacin da se dodje sebi,ako se ima gdje doci,naravno...
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: metadon-nova tema

Post by Fela Kuti »

E svaka ti je na mestu ko u Njegosa.
Znaci nije neko postao "olupina" posle 10, 15 ili 20 godina na horsu nego ce ga metadon polupati? Tako mislis?
OK, metadonska terapija je djubre, ali hajde onda ti ljudima koji se lome da li da nastave da se gudraju ili da se konacno jave na lecenje
daj neki savet iz sopstvenog iskustva. Nesto sto je tebi pomoglo da se izvuces iz ove price.
Kako si ti uspeo i koji je to po tebi brz i izvestan nacin?
Rusi? Kinezi? Lopata? Strejtiranje uz alkohol i povremena "opustanja"? Nesto deseto?
Kazi care recept pa da ga svi lepo primene. Nemoj da si taki.
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: metadon-nova tema

Post by vudd »

Fela Kuti wrote:E svaka ti je na mestu ko u Njegosa.
Znaci nije neko postao "olupina" posle 10, 15 ili 20 godina na horsu nego ce ga metadon polupati? Tako mislis?
OK, metadonska terapija je djubre, ali hajde onda ti ljudima koji se lome da li da nastave da se gudraju ili da se konacno jave na lecenje
daj neki savet iz sopstvenog iskustva. Nesto sto je tebi pomoglo da se izvuces iz ove price.
Kako si ti uspeo i koji je to po tebi brz i izvestan nacin?
Rusi? Kinezi? Lopata? Strejtiranje uz alkohol i povremena "opustanja"? Nesto deseto?
Kazi care recept pa da ga svi lepo primene. Nemoj da si taki.
Prvo obrisi pjenu,udahni duboko,izbaci seljacke fore i smiri se :) .
Procitaj jos jednom,bez predrasuda naravno...
Olupina si kad ulazis u program,olupina kad izadjes.Metadon je tu da pokriva glad,da stiti od veceg zla...Nigdje nisam napisao da je metadonska terapija djubre.Moze biti dobra priprema za nesto sto je obavezno kad se skines sa metadona.A cilj je da se skines kad -tad...
Brzog nacina nema...Oporavak 'oce jaja.Nece lazi i samoobmane...
A sad shuti,Fela Kuti....
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: metadon-nova tema

Post by Fela Kuti »

Ja sam iz paorske familije pa su mi valjda zato i fore takve, a pena ti se prividja od piva na dnu case.
Procitao sam ja dobro sta si rekao, samo mi bed kada neko ko ne moze da spoji tri meseca cistoce deli svima packe.
I da, oporavak hoce jaja, a kolika su muda u nasega Vudda, dovoljno govori epizoda "drvoseca u kuhinji".
Zato bi tebi bilo bolje da nekada cutis, ali sto se mene tice blebeci i dalje i zabavljaj forum...
Sve najbolje.
Dedal
Posts: 133
Joined: Thu May 13, 2010 11:49 pm

Re: metadon-nova tema

Post by Dedal »

Moje iskustvo i ono za što je meni Metadon "služio". Sve moje probleme je ojačao, hranio,umnožavao,trpao duboko pod tepih,činio me bahatijim,bezobzirnijim,udaljavao me od moje obitelji,činio nesretnim mene i njih. Biti pomoć u jednoj fazi ŽELJE da se skineš da, trajno rješenje NE!
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: metadon-nova tema

Post by Fela Kuti »

Dedal wrote:Moje iskustvo i ono za što je meni Metadon "služio". Sve moje probleme je ojačao, hranio,umnožavao,trpao duboko pod tepih,činio me bahatijim,bezobzirnijim,udaljavao me od moje obitelji,činio nesretnim mene i njih. Biti pomoć u jednoj fazi ŽELJE da se skineš da, trajno rješenje NE!
Maksimalno postujem ovo sto si napisao i svako pametan ce u tvom postu pronaci poentu.
Pozdrav i drzi se.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: metadon-nova tema

Post by Beobandit »

Sledeci put kada mi keva dodje u posetu nece dobiti kafu dok ovde ne ispise stranicu A4 format i da njeno misljenje o Metadonskoj Terapiji i uticaju na moj zivot. Posle toga sestra.
Mogu samo da kazem da je savesnija od mene po pitanju toga kada idem po lek i ja joj obicno kazem i ona taj dan na poslu nije bas najmirnija dok ne javim da sam ne uzeo recepte jer nikada sa Srbima nisi nacisto nego dokne javim da sam podigao lekove. Mada je apotekama u toj zgradi gde dize i recepte.
Kada je bila nestasica zadnji put zena umalo nije zaglavila u bolnicu ona nije isla na posao danima. Kada me je zvala nije seznalo ko je u gorem stanju ja ili ona jer ima slabo srce i takva seckanja joj ne trebaju.
A niko ne moze da me ubedi d keva zeli lose svom detetu ili da ne vidi i ne oseca kada njemu nije dobro. Jer dok sam ziveo sa njima i kada sam poceo da ulazim u ozbiljne krize nastajao je opsti haos u kuci, niko nigde ne ide, niko ne dolazi, ako neko zove moji u fazonu ma pusti ovom nije dobro ne znamo sta da radimo oupste. Kada nekokaze drajzerova moja keva bi govorila patamo niti hoce niti mogu da mu pomognu. Tj mogu ali nece.
Jucesam gledao slike sa krstenja ujakovog sina. Kada sam dosao kuci prvo sto sam uradio je da sam otvorio fioku i poljubio fasicu.
I magicno izleceni u komunama, stacionarima, ... morate da budete svesni da ce 80-90% ljudi da umre i da je za njih jedina sansa da ostanu zivi Metadon dok se ne dozovu pameti. Vi doprinosite tme jerstesvesni da nece traziti pomoci da nece skupiti hrabrost dase lece u komunama.
Drugo tyesko mi je da poverujem da ste vi pili terapije ispraqvno i da ste takvi dobili zelju da se lecite ukomuni. To mi nekako ne ide jervidim sebe i apsolutno mi je odlicno. Pre ce biti da ste trpeli u sebe sve i svasta kao nojevi i a vise ni 100 mg Metadona nije moglo da vas smiri jer jedan dan sabijete 100 mg i preko toga uradite 1 gr ili 1/2 gr heroina. Autmatski vam 100 mg sutradan nije dovoljno. Jer je to vasa doza a treba vam jos da smiri ono sto ste uzimali heroin. Znaci umesto 100 mg ujutru c vam trebati 120, a popodne cete opet osetiti da kriza probija se kroz to pa ce vam trebati jos 10-20 mg.
Jer ne mozete da me ubedite da neko ko pije Metaon i samo Metadon i bez povecanja doze i bez drogiranja jer se onda Metadon nagomilava i deluje sasvim lepo godinama bez povecanja doze. Ne mozete me ubediti da ste takvi zeleli da se podvrgnete neizvesnoj torturi. Pre ce biti da ste dosli do pola litre ili pune sake tableta(i dalje mi nije jasno sto ta fabrika u Hrvatskoj ne napravi tablete uy velicini od 10 mg) i da vise niste znali sta sa sobom.

Ali vas boli ona stvarjer ste se vi skinuli i vi znate dobro da ce vecina crknuti i da nece se izleciti ali vi ste samozivi i bezosecajni na tudju krizu a t je odlika mnogih koji su se napatili skidajuci se. Ja sam se uvek trudio da ljudi oko mene sto manje trpe to i ako nekome nosim drogu zurim i jurim da bi se sto pre sredio.Vama je ta komuna ili sta vec ta golgota tamo vam je ubila sve to. Vi ste bezosecajni i dajete savete da svi prolaze kroz to iako isto kao ja zbnate i cujete i slusat koliko broj se inficira neizlecivim bolestima, koliko ih nadju sa spricom u ruci po podrumima ali vi terate dalje. Docicu do zakljucka da vam je u glavi ideja da onajko se ne skine skroz treba da umre. Jer vase znanje u poredjenju sa onima koji su ispiotivbali Metadon je smensno i jadno kao i moje. Svako od nas je za zivota video mozda 100-200 narkomana a oni su videli po 10.000. Hiljade ispitivali, hiljade testirali mesecima i vasi pokusaji su uzaludni.
Nema razlike. To je kao kada bi onaj sto vozi formulu ustao uzeo let lampu i kljesta i cekic i krenuo da sece bolid i popravlja ga kako njemu odgovara dok mu mehanicari govore jesi lud. On zna istina kako se auto ponasa i to ali ne zna toliko da bi odlucivao kog ce oblika biti.
Locked