metadon-nova tema

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
oxo
Posts: 339
Joined: Sun Apr 17, 2005 4:41 am
Location: Beograd

Re: metadon-nova tema

Post by oxo »

@ beobandit ti si covece narkoman, razmisljas i pises kao narkoman, i ne znam odakle ti pravo da bilo kome ovde drzis predavanja

bolje idi trazi pomoc
oxo
Posts: 339
Joined: Sun Apr 17, 2005 4:41 am
Location: Beograd

Re: metadon-nova tema

Post by oxo »

nema nista "kvazi" kod mog strejtiranja

i ti bi sam to vise postovao da znas kako izgleda

jebeno nije lako, ali vredi

inace ja svima vama zelim da se izlecite, naravno, i potpuno podrzavam svaki korak ka tome

ali me zgrazavaju izjave tipa "radio bi kokain ali je mnogo vrucina" koje dolaze od nekoga ko se navodno leci
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: metadon-nova tema

Post by Voyager »

Osobe koje su na supstituciji bilo kojim opioidom i koje su stabilne sasvim normalno im je dozvoljeno da upravljaju bilo kakvim vozilima i upravljaju bilo kakvim masinama.
Ja se recimo bavim i sportskim letenjem, vozim dakle avion, Cessna 172N Skyhawk.
Post u kome je Bioban rekao da ne smemo da vozimo motorna vozila je na nekoliko strana unazad, ali posto nisma u toku toliko, cisto da razjasnimo da ta njegova izjava takodje nije tacna.
Toliko o tome.

Pozdrav !

.::VOYAGER::.
Last edited by Voyager on Thu Jun 24, 2010 12:22 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: metadon-nova tema

Post by Boban »

User avatar
sanela
Posts: 4007
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: metadon-nova tema

Post by sanela »

Ako se na ovu temu nema ništa za reći što ne završava vrijeđanjem, ja ću je zaključati.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: metadon-nova tema

Post by Beobandit »

A zato su oni i poceli raspravu.
Dobro znaci porvereno je da Metadon ne utice na psihofizicke sposobnposti. Pa predpostavljao sam ja to.
Jbt kao da ne mozemo da proverimo. Dokle to ide.
Dobar klip si postavio Bobane. Samo malo me je rastuzio nisam bas naj zadnjih dana, uopste.
Ali u prinipu ja mogu sve da slusam sem Metal, Hip-Hop, Rap, Zabavna, Narodna.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: metadon-nova tema

Post by Beobandit »

Dakle idiot kao ja se ne radja cesto. Trebao sam juce u 18:10 da odem po recepte oni su napisani vec i ja zaboravim. Ladno sam se setio u 16h i posle u 19:40. Zato je sada do 14 h jer radi moja smena popodne odvratan osecaj u telu. Imam zalihu neku ali to ne stoji kod mene. Ne znam imam neki Trodon i Jurnistu da popijem to, ma u stvari dok bi to delovalo doci ce 14 h. Otici cu i malo ranije dolaze oni vec oko 13:00-13:30 h. Kada sam pogledao juce na sat slogirao sam se.
Eto da sam u nekom centru ne bi ni dobio terapiju jer da, cekao bi. Sada zato kada odem slazem pricu da mi je vec sada muka da pomislim na to.



Ne samo sto sam glup pa nisam otisao po recepte nego se setam po kuci i kuvam jebenu supu iz kesice a recpeti stoje zavrseni nema veze sto je prepodnevna smena. Mogao sam u 8 da ih podignem. Dakle stvarno su munjeviti sto se tice supstitucije a ja neodgovorni kreten.
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: metadon-nova tema

Post by Fela Kuti »

sanela wrote: Po mom mišljenju, metadon sam po sebi neće promijeniti ni vaše navike, ni stavove, ni poboljšati odnose, nego to trebate VI uraditi. A da biste bilo šta promijenili, trebate biti svjesni tih poteškoća.

Moje mišljenje je da metadon jeste lijek ukoliko se ispravno koristi. Njegova funkcija je smanjivanje štete za društvo, prije svega, pa tek onda za pojedinca. Ako pojedinac hoće da osjeti neki napredak, u bilo kojem smislu, treba se dobro potruditi uz stručnu podršku. E sad, druga je stvar što većina onih koji su na metadonu toliko voli opijate da se ne želi rastati od njih.
Ovo sto je Sanela iznela je sustina. Metadon je lek koji motivisanom zavisniku moze pomoci na putu do konacnog izlecenja.
Taj put ni sa nim niti je lak, niti je brz, ali ostavlja dovoljno vremena i prostora da se covek konacno dozove pameti.
Jedino se ne slazem sa misljenjem da mu je funkcija pre svega smanjenje stete za drustvo. Ustvari, ako je recimo i
preventivna vakcinacija protiv npr. gripa isto prvenstveno smanjenje opste-drustvene stete a tek onda briga za pojedinca,
onda se cak i tu slazemo.
sanela wrote: I još se slažem s Bobanom kad kaže da ovo čitaju roditelji i ljudi koji se prvi put odlučuju na liječenje. Takvim ljudima trebaju tačne i iskustvene informacije. Metadon NE TREBA da bude metoda prvog izbora u liječenju. A postoje i preporuke kome i kad se počinje izdavati metadon.
Ne znam kako je to drugde, ali u Srbiji je metadon POSLEDNJA varijanta. Pre svega, mogu ga dobiti samo dugogodisnji
narkomani koji su, da bi dobili metadonsku terapiju, morali proci SVE oblike lecenja i koji moraju imati zaveden "staz".
Price kako se prepisuje lako, kako ga dobijaju deca i slicno su nebuloze. Pitajte onog derana in Beceja sa nikom Chuk021.
Ukupan broj ljudi na metadonu u Vojvodini nije veci od 500-600 i to valjda dovoljno govori o kriterijumima?!
Tuga je sto vecina njih lecenje ne shvata ozbiljno i sto im na kraju krajeva nece pomoci.
Krajnji cilj bi svakako trebao biti zivot bez njega, jer se u suprotnom, posle izvesnog vremena, zivot pretvara
u najobicnije vegetiranje. Ali sustina je da ako covek zeli da se promeni, metadon mu na tom putu nece smetati.
Naprotiv, uz strucni nadzor ce mu pomoci da se lakse suoci sa teskom realnoscu.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: metadon-nova tema

Post by Boban »

Fela Kuti wrote:
Ne znam kako je to drugde, ali u Srbiji je metadon POSLEDNJA varijanta. Pre svega, mogu ga dobiti samo dugogodisnji
narkomani koji su, da bi dobili metadonsku terapiju, morali proci SVE oblike lecenja i koji moraju imati zaveden "staz".
Price kako se prepisuje lako, kako ga dobijaju deca i slicno su nebuloze. Pitajte onog derana in Beceja sa nikom Chuk021.
Ukupan broj ljudi na metadonu u Vojvodini nije veci od 500-600 i to valjda dovoljno govori o kriterijumima?!

Kako gde.Recimo u Somboru u metadonskom centru odes sa mamom dva puta i dobijes terapiju.Moj komsija mali koji ima 22 je dobio.Kada sam isao po potvrdu o cistoci za terapiju pegasys video sam u redu dosta klinaca.Tako da nije bas tako svugde kako ti pisees Fela Kuti.Pozdrav
User avatar
simon_says
Posts: 566
Joined: Thu Aug 21, 2008 12:14 am
Location: Beograd

Re: metadon-nova tema

Post by simon_says »

Voyager wrote:Osobe koje su na supstituciji bilo kojim opioidom i koje su stabilne sasvim normalno im je dozvoljeno da upravljaju bilo kakvim vozilima i upravljaju bilo kakvim masinama.
Ja se recimo bavim i sportskim letenjem, vozim dakle avion, Cessna 172N Skyhawk.
Post u kome je Bioban rekao da ne smemo da vozimo motorna vozila nje na nekoliko strana unazad, ali posto nisma u toku toliko, cisto da razjasnimo da ta njegova izjava takodje nije tacna.
Toliko o tome.

Pozdrav !

.::VOYAGER::.
vozis avion?
ja sam cuo da vozis betlšip galaktiku ---
ANONYMOUS does not forgive
Locked