POZIV U POMOĆ

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
očajna majka
Posts: 2
Joined: Tue Sep 26, 2006 2:39 pm
Location: BANJA LUKA

POZIV U POMOĆ

Post by očajna majka »

pOTREBNA MI JE POMOĆ. mOJA ĆERKA IMA 15 GODINA. oD NEDAVNO IMA OŽILJKE PO RUKAMA KOJE SU JOJ NAPRAVILI PRIJATELJI(NJEN NAZIV) ŽILETOM. jUTROS IMA I DVA OŽILJKA OD CIGARETA NA RUCI... šTA TO ZNAČI? KUDA TO IDE MOJE DIJETE? KAKAV MI SAVJET MOŽETE DATI LJUDI?
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

To vam je svakako znak da se sa vasim detetom nesto desava.
E sad, to moze biti pubertet, neki njen licni bunt ili ne daj boze nesto gore- da je pocela da experimentise sa drogama i alkoholom.
Ja licno sam u toj dobi iste te stvari radila, sekla se ziletima, przila cigarama.... Ali ubrzo zatim sa pocela i da experimentisem sa drogama.
Ocigledno, nije u dobrom drustvu. Vi imate strah a taj strah ce te odkloniti samo ako redovno testirate vase dete na lakse i teze droge.
Te testove mozete kupiti u apotekama. Obavezno to ucinite, vase dete je jos maloletno i bolje sada sprecite da dodje do vecih problema, nego kad bude kasno.... Idite do njene skole, raspitajte se sa kin se druzi, uvedite neke mere u njen zivot. Uvedite neke obaveze sem skole. Kontrola i samo kontrola a ako treba i zabrana.
I naravno, u svemu pokusajte da je shvatite, pricajte sa njom kao dve naj bolje drugarice jer upravo to i trebate biti....
Zelim Vam puno srece!
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Situacija je veoma alarmantna.

Svi mi koristimo iste trikove i lazi. Majko, ne znam u kakvim ste odnosima sa muzem, ali evo gde je moja majka napravila propust. Moj otac je pio i imali smo dosta problema u porodici (kao i sve porodice u poslednjih 10 godina). On nas nikada nije maltretirao, ali je bio pasivan po pitanju mnogih stvari, pa je majka vecinu poslova preuzela u svoje ruke i bila stub porodice. Oni su se borili, kao i vi verujem, za golu egzistenciju, a mi deca kud koji. Neka, neka deca izadju, neka ne osete ovaj jad i bedu, ne ispitujete nas puno ne zagledate. Radite ili ste suvise posveceni kuci i poslu, sa cerkom popricate i cini vam se da je sve u redu.
E onda, ja sam u tom periodu radila iste stvari, majka me je odvela kod psihologa, a ja sam psihologa gadjala stolicom!!! Govorila sam joj kako hoce da me smesti u ludaru, a ona je ostala na tome da je to sve pubertet. Kada su moji begovi od kuce i ostala ludila navodno prestali i kada sam se "smirila", tada sam vec uveliko, sa 18, bila na heroinu. Ne zelim da vas plasim i sigurna sam da jos nije kasno i odmah preduzmite nesto po tom pitanju. Morate biti dosledni u svemu, dogovorite se sa suprugom sta sme, a sta ne, u protivnom ona ce jako vesto iskoristiti vasu neslogu kao idealan prostor za manipulaciju (on joj nesto dopusti, a vi ste joj to zabranili i obrnuto) Pre svega, mora imati jasnu sliku o tome da ste vi veoma slozni i odlucni po pitanju nje i njenog problema. E, htela sam da vam kazem da sam od 15 do 25 godine jako uspesno krila svoju narkomaniju i majka je pocela da sumnja zadnja tri meseca kada sam se pretvorila u les. Eto koliko je to podmukla i visokomanipulativna bolest. Takodje, predlazem strucnu pomoc po svaku cenu, iako se protivi morate je usloviti necim, ali ona MORA razgovarati sa strucnim licem. Takodje kao sto je Jeca navela, proveriti drustvo, obratiti paznju na izlaske i obavezno uraditi detekciju (proveru mokrace). Ne znam da li znate, ali ne moze se u mokraci videti ono sto ne trazite, znaci trazite da vam urade na sve supstance posebno, marihuana, heroin, amfitamini, benzodiazepini (lekovi). Mozda ce ovo izaci nesto skuplje, ali verujem da nema te cene koja bi odredila zdravlje i buducnost vaseg deteta. Nikako joj nemojte pretiti detekcijom, samo joj na prepad uzmite mokracu i odnesite u laboratoriju. Mozete je cak i gledati dok mokri, jer to nama rade na lecenju kako ne bismo zamenili mokraci iako nas NIKADA ne upozore na detekciju

Toliko od mene. Dusa me boli kada cujem ovako nesto. Nemojte niposto odustajati i javite nam kako se odvija situacija.

Od srca sve najbolje!

S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
User avatar
DarkAngel
Posts: 149
Joined: Mon Jun 06, 2005 5:32 am
Location: Somewhere In The Time

Post by DarkAngel »

Sasvim je ocigledno da vase dete ima problem, a normalno da ce sve prebaciti na drustvo,kako su joj to "oni napravili". Iskreno,ne poznajem ni jedno drustvo koje bi iz zezanja seklo ruke svojoj drugarici, takodje ne znam nikoga ko bi to isto radio i sa cigaretama. Ona je u dobu kada experimentise sa raznim stvarima, a to secenje moze da bude onaj klinacki fazon - Jao mnogo sam tuzna i sad cu da se gorim i secem! Klasicna stvar kod mladih ljudi koji tek ulaze u pubetrtet je bas to - Moj zivot nema smisla jer me niko ne razume,niko me ne voli, sama sam na svetu i sad cu da radim sve i svasta.
Gospodjo moj savet je isti kao sto je rekla i Jeca, kupite test i vidite o cemu se radi, porazgovarajte sa njom na najotvoreniji moguci nacin, priblizite joj se kao prijatelj i pokazite joj da moze imati poverenje u vas.
Proverite koliko pije alkohola, kakva se iz grada vraca kuci, da li su joj oci krvave i suzne, da li su joj zenice abnormalno male ili abnormalno velike, da li je konfuzna i svadljiva. Postoje toliko znakova koje roditelji ne vide jer jednostavno ne zele da ih vide, a vase vrem je da se sto pre angazujete i vidite sta se sa njom desava da posle ne bude isuvise kasno. I nikako ne dozvolite da vas laze sto ce verovatno pokusati da uradi.
Sve najbolje! :D
Bunar želja ne postoji.
Da postoji skočila bih.
Jedem laž ko keks i ćutim.
Što da znam?I ko da ne znam.
To sam ja i tu je problem,
Silom neću da se menjam.
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Stvarno nije ovo uredu, ja majki predlazem da uradi jednu stvar i onda da zna na cemu je.Kupite u prvoj Apoteci jedan TEST NA DROGE, fino otidjite kuci, sacekajte da dodje i onda joj trazite URIN.
Ali pazite NEMOJTE JE PUSTATI SAMU U WC,morate vi vidjeti kako urinira.
Znam da je nezgodno ali bar ce te znati o CEMU SE RADI,OVAKO SAMO NAGADJATE.
Sve najbolje
User avatar
Dlakava Strvina
Posts: 33
Joined: Tue Nov 22, 2005 5:30 pm

Post by Dlakava Strvina »

draga gospodjo..ne sekirajte se..ja koji konzumiram travu 15 godina nisam uspio naci shemu u zadnjih 15 dana....mozda i ima ali to nije trava...slabo ima droge u banjaluci...gotovo sve je iskorijenjeno...nema ni jednog ektazija preko 2 godine(i ako ima to je neka sica sto ode za 1 dan)...ja bi rado uzimao ali nema...nekad skoknem do BG-a po nesto i to je to...a ne vjerujem da je krenula jos po horsu...
Titanik1

Post by Titanik1 »

Draga majko-poslusajte savjet momka pod nadimkom Fanatik,a ja vam mogu na vas apel samo jednu stvar reci-vasa kcer je krenula jako ,jako losim putem!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Majko, cure su vam gore dale najiskrenije savjete kojima ja nemam sta dodati. No, sigurno je da smo vas sokirali i uplasili jer pobogu vase dijete ima tek 15 godina itd.itd. Nemojte gubiti vrijeme razmisljajuci zasto se upravo njoj to dogadja ili bas vasoj obitelji nego se saberite i zajednickim snagama krenite u borbu.
Javite nam sta ste napravili i kako je prosao razgovor s malenom.
Puno srece i uspjeha vam zelim i neka vas dragi Bog cuva
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Post Reply