HITNO SAVJET JEDNOJ MLADOJ CURI

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

LM
Posts: 5
Joined: Mon Jun 19, 2006 3:59 pm

HITNO SAVJET JEDNOJ MLADOJ CURI

Post by LM »

Evo ovako. Ja sam iz Hrvatske i imam 18 godina. Drogiram se oko godinu dana, ali samo speedom i exom. Želja mi je koku i trip još tek tako znatiželje radi, ali heroina se klonim i nadam se da ću se kloniti.
Uglavnom, krećući se u tim krugovima, upoznala sam dečka koji je na dopu, već 3 godine. Prihvatila sam ga sasvim normalno, možda zato što ti droga ispere mozak pa ti je onda sve ravno. Ima curu već dugo godina, i stvarno je zaljubljen. Eto samo tako da ne mislite da bi moglo nešto biti između, s njegove strane sigurno neće s moje još manje. Ali to sad nije bitno. Uglavnom povremeno smo se upoznavali, i naravno ispričao mi je sve.Ali ne bih voljela ulaziti u detalje, uglavnom on je jedna jako jako dobra osoba iako to nemogu sa sigurnošću reći pošto ga je vrag odnosno dop obuzeo,ali ispod negdje vidim da je momak dobričina. i tako skužio je da ga razumijem i ispričao mi cijeli svoj život, i rekao mi da se želi skinuti s tog jebenog dopa.
Uglavnom,zaboravila sam reći da je on tu došao jer privremeno bježi od zakona i nemože se vratit gdje jest, a na spomen komune govori da on nemože ići tamo jer ne podnosi autoritet.
Skroz sam neupoznata s narkomanskim vodama tako da stvarno neznam što bi u ovom slučaju. Ali vidim da je on nekako daleko od skidanja.
I reče mi da se želi skinuti,sam par dana se zatvoriti u kuću bez ikakve pomoći i kao mogu li mu pomoći. Da ponekad dođem pravim mu društvo i tako ... Nisam ga naravno mogla odbiti, i rekla sam da ću to napraviti.Ali on ne želi nikakve ljekove, želi ot napraviti na bum. rekao je da otkad je tu, smanjio je ful količinu. I voljela bih da mi date savjet što da radim.
željela bih mu pomoći ali neznam jesam li spremna i mislim da on nije spreman.Lako kad prođe fizičku krizu, što kasnije s psihičkom. Ionako je jeban do yaya i sam to neće moć izdržat.
Ja sam još premlada i preneiskusna ( on ima 26 ) i još traži od mene takvo nešto. Strah me se suočiti s tom zvijeri,neznam što je to ali mogu zamisliti. I kako da ja dođem njemu na kavu a njega hvata kriza a ja npr. moram ići,kako ga ostaviti...a da mu predložim liječenje odbit će...
a ja ga nemogu ostavit na cjedilu, nemogu pa nemogu...Ali znam da neznam u što se upuštam...
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

u crne vode zute rijeke....eto u sta. Znam i kako i sta i sama sam nkead bila na istom mjestu. sada kao bivsi ovisnik ti kazem-bjezi od toga svega. ionako si vec zagazila u taj svijet....dok se okrenesh heroin ce biti tvoj zivot. ne vjerujes mi znam....
no tako to ide. eto vidi i sama od hiljade i hiljade registrovanih.....75% ih je bilo u istoj situaciji kao i ti....i svi su isto mislili i radili. to je samo moj prijateljski savjet....tebi-mladoj i naivnoj. dzaba ti je sreco moja./....ali od narkomana (na dopu) nema namazanijih ljudi. sta ces..tako je-bolest. next thing....kupovaces mu dop od dzeparca i sl....
a svakako ima djevovju...dakle tu zaista nemash sta traziti...
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

To je sve tocno sto Luna kaze. Gdje je njegova cura u svemu tome? Vjerovatno je i ona na dopu. U njegovom crnom svijetu ti mu dodjes kao nesto cisto, nevino, neki tracan nade. Ali, nema nista od tog, kucnog skidanja bez ijedne tablete, nema, svi smo mi to probali, pa mozda i uspjeli, namucili se ko ne znam sta i po prvom izlasku iz stana, ops ajmo malo dopa, sad mogu. Nije fer od njega da tebi koja nemas nikakve veze sa svim tim njegovim problemima, da tebi stavlja toliki teret na ledja.
On je vec duboko u dopu, nek ide u komunu ili Centar i potrazi srucnu pomoc.To mu savjetuj i nek pocne uzimati neke tablete, subutex, metadon, ma sta god. Tad ako te hoce vidjeti, odite na kavu ili setnju ali ovo sto ti on predlaze, ne treba ti to. Zbog cega?
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
LM
Posts: 5
Joined: Mon Jun 19, 2006 3:59 pm

Post by LM »

Razumijem vas totalno, ali očito mi još ne ulazi u glavu. Možda će zvučati naivno, možda i jest naivno, ali on je potpuno drukčija vrsta narkomana.
Glupo zvuči, svi su oni isti, ali čini mi se da nije premazan svim mastima, on je vrsta narkomana koja stvarno ima srce. Jesam mlada i glupa ali viidm neke stvari. Usporeidm ga s drugim narkomanima, i ima velike razlike. Ma stvarno tu nema nikakve privlačnosti, da se kužimo, jednostanvo je on skontao da ga razumijem, i pitoa me za pomoć.
Sama sam svjesna da to nije igra, da se on nemože skinuti bez pomoći sam, jer je ionako dovoljno sjeban. A za komunu i blokatore ne želi čuti. Ja mu želim utuviti u glavu da to nemože sam. A jednostavno ga nemogu odbiti,nemam srca. Opet znam da se igram s vatrom i da bi me mogao uvući u to, ZNAM ali mi opet ne ulazi u glavu. Prvo što mu vjerujem da mi nikad ali nikad ne bi to ponudio, jer on je došao do te faze kad stvarno počinje mrziti dop.
A cura mu nije tu, studira, vole se već dugo i prihvaća ga takvog, neznam dobro priču ali ona se ne drogira 100 %.
Jedino dobro je u priči, što imam pomo. Jedna osoba mi je spremna pomoći u svemu tome s njim. Imam mu neku potrebu pomoći, možda će sve to i završiti dobro. On je rekao da će mi to biti životna škola da mi nikad ne padne napamet probati dop. Neznam...
Prvo ću pričati s njime, vidjet ću kako što... ali pokušati ću ga se klonuti ..
ali na kraju ću vjerovatno pristati...On nije tražio 24h pomoć već samo da ga posjetim tu i tamo, da se može nekome ispovijediti, da osjeti da ga netko razumije i da mu bar malo to olakšam pa makar to bilo i pola ure dnevno, je li to uopće moguće s čovjekom u krizi?

Ali samo mi recite ako već krene u to i pokušam ga nagovoriti na blokatore, kako i s čim da počne. Kako to uopće nabaviti i koliko to košta.
Uopće me malo uputite kako će to sve to izgledati ako ikako možete...
Inače on je 3-4 godine na tome, ali otkad je tu postupno je smanjio i uzima u znatno manjim količinam anego prije par mjeseci.

Znam da zvučim naivna i mlada, zato jer to i jesam. Ali nemogu ga držati na savjesti, mislim da to moram učiniti...nadajući se samo da u igri s vragom, ako već ne pobjedimo da izvučemo podjednako...
User avatar
kiska
Posts: 71
Joined: Tue Aug 23, 2005 3:12 pm

Post by kiska »

Draga moja,
meni sve ovo lici da si ti dzaba dosla po savjet kada si sama vec donijela odluku, sto je u skladu sa tvojim uzrastom (i ja sam mnogo reskirala u zivotu). Slazem se ja da svakom treba dati sansu, ma koji da je put u pitanju i ne treba mu okrenuti ledja bilo da je on narkoman, alkoholican ili samo blesav.
No, ono sto mene brine je cinjenica da to sto ti gutas bobe i privremeno zazires od horsa. Takvi podaci te ne cine cvrstom po pitanju droge. Problem je u tom periodu sto bez obzira da koliko bjezis od droge, ona nadje tebe. I u ovom momentu mene vise brines ti nego on.
A jos cu ti nesto naglasiti. Ja sam se gudrirala neke 4 godine, i na kraju sam se na suho skinula. Bilo je grozno, ali sam to uradila potpuno sama i bez obzira sto mi je nudjeno nesto da smanjim sebi bol i patnju, zeljela sam se kazniti i odbijala sam bilo kakve lijekove. I evo me sad. Udata, majka jednoj prekrasnoj curici, zivot me ne mazi ni najmanje, ali sam naucila da ga zivim...
Stoga, budite pametni i mudri. Cim se izgubi car drogiranja, vise ga niko i nista ne moze vratiti, vjerujte mi!!!
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Post by Vlado_M »

No, ono sto mene brine je cinjenica da to sto ti gutas bobe i privremeno zazires od horsa. Takvi podaci te ne cine cvrstom po pitanju droge. Problem je u tom periodu sto bez obzira da koliko bjezis od droge, ona nadje tebe. I u ovom momentu mene vise brines ti nego on.
Bas tako.
LM
Posts: 5
Joined: Mon Jun 19, 2006 3:59 pm

Post by LM »

Ma meni se iskreno više gadi ta droga. Nego eto, gledam je kao povremenu zabavu. Bobe mi nisu mile, konzumiram speed najviše jer kao najmanje " šteti " od svega toga. Netko je rekao da je dobro dok se bojiš dopa kad ga se prestaneš bojati onda nastaje problem. Iskrneo, bojim ga se, i vidim što radi od ljudi, imam nešto pameti u glavi da ga nikad ne probam. Ali sve je to nada, jer čovjek nikad nemože znati što će biti. Odlučila sam mu pomoći,imam i još jednu osobu koja će mi pomoći.
A ta pomoć će se sastojati od toga da ga povremeno posjetim iako sam svjesna da će sve to u vodu pasti.
Sad vas tražim za savjet koje blokatore da ga nagovorim da proba i kako ih nabaviti, je li to može ići besplatno preko liječnika ili se mora plaćati.
Eto neka nam svima dragi Bog pomogne, osjećam da je to sad moja dužnost a ako bog da i životna škola, da uživo vidim zapravo što od ljudi čini heroin.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

[quote]Ma meni se iskreno viÅ¡e gadi ta droga. Nego eto, gledam je kao povremenu zabavu. Bobe mi nisu mile, konzumiram speed najviÅ¡e jer kao najmanje " Å¡teti " od svega toga. Netko je rekao da je dobro dok se bojiÅ¡ dopa kad ga se prestaneÅ¡ bojati onda nastaje problem. Iskrneo, bojim ga se, i vidim Å¡to radi od ljudi, imam neÅ¡to pameti u glavi da ga nikad ne probam. Ali sve je to nada, jer Ä
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

speed je najgori...odmah po tome idu benzodijazepami i crack, pa hors, pa koka(powder), alkohol itd. nije ni bitno. necemo sada o nivoima unistenja. sve te zajedno pojede i izglodje kosti, kao pas kad mu das kosku... tako ...bash tako.
znash ovde to zovu crvenim zastavicama...kao "Opasnost na vidiku"...! ta znatizelja i dosadasnje iskustvo su velike, crvene zastave. srljash ka ponoru draga moja. I ja sam nekada imala 18..i bila ludo zaljubljena u narkomana...procitaj moju ispovijest)ispovijesti bivse ovisnice)..bas u prvoj pishem o tome.
poslusaj nas...budi jedna od onih sto ce poslusati...a ne pasti.imali smo i uzivo navlacenje ovde na forumu...tip dosao...tamo vamo...hoce...nece....bum-navuce se ode u tri lijepe. znam da zelish pomoci. i ja sam to isto zelila. mozes mu biti podrska ali ne i snaga koje on ocigledno nema. sa blokatorima ne moze poceti dok se ne skine. dakle terapija obicno pocne 7 dana nakon poslednjeg uzimanja opijata(H, morfij..itd).dakle...o tome josh uvijek ne mozes misliti. a ti ces mu kao to kupiti a? znash kako je to sve skupo? procitaj nashe postove...sjedi i citaj...nauces puno toga-dobices zeljene odgovore i sve,,,
idi na substit. terapiju-procitaj o subutexu, blokatorima...onda idi na suovisnike(tu ces uvidjeti da nisi sama niti jednina)...itd
i da josh nesto-i moj dragi je bio "drugaciji" narkoman...drugaciji od ostalih-nekako mi se cinio ciscim(kao covjek)...postenijim, iskrenijim ...ja sam bila njegova mala.
nisam tada nista uzimala(duvanje samo)...eeee...sada, godinama kasnije vidim-nije bio drugaciji..ja sam ga tako vidjela...samo ja.
posalji ga ba u neki centar...na neku terapiju....tako ces mu pomoci. guraj ga tamo. ne komunu...tu gdje ste...mora postojati neki centar za lijecenje narkomanije ili nesto sl..
a ovako...ovako mu ne pomazes. cak sta vise...odmazes mu ...a sebi postavljas klopku u koju ces svjesno da stanesh.
tako...baci se na citanje. reci mu za site...mozda dodje..mozda mu bash to treba-ne znam.
poz
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
LM
Posts: 5
Joined: Mon Jun 19, 2006 3:59 pm

Post by LM »

Ma oprostite, i ja pišem gluposti. Sama sebi dokazujem kako lagodno gledam na drogu. Nisam mislial da droga ne šteti,DAPAČE! Sama osjećam posljedice, ova tri dana su jedni od najgorih, nemogu se pomaknuti normalno, sve me boli, raspadam se ali sama sam kriva.
Mislila sam kao speed manje "šteti" jer su mu posljedice lakše nego nakon bobe, nema one ogromne depre, onoj jada, nekako mi je lakše proživjet sljedeći dan ako sam konzumirala speed. Da, dani su nakon toga isto grozni, ali za nijansu lakši. Ma to sad uopće nije važno, to je za neku drugu temu.
Uglavnom, shvaćam što govorite. Ali već je kasno jer sam ja pristala pomoći mu. Pozitivno je što mi nije prirastao srcu, već samo ja njemu ali samo i isključivo kao prijateljica, jer nema uopće nikakve privlačnosti, da krivo ne shvatite. Najradije bih sad odustala ali nemam srca to napraviti.
Ništa, idem vidjeti, probati mu pomoći iako znam da to neće biti moguće i pobjeći brzinom vjetra.
Slabog sam karaktera i uopće mi nije dobro to raditi iako mi on nikad neće ponuditi dop ali svejedno znam da se nije pametno igrati s vragom, jer ispran mozak i sjeban od droge nikad ne zna kako će reagirati na nešto novo ako dođe u doticaj.
Utjerali ste mi strah u kosti kad ste rekli da ih je mnogo bilo ovdje kao i ja i da su mnogi završili loše... u to vam vjerujem ali opet mislim se pa nema šanse...ali opet..zašto bi ja bila iznimka..
stvarno ste mi strah utjerali u kosti kad sam skontala koliko malo se poznajem, a to valjda droga radi, mijenja te iz korijena...čini od tebe čudovište..
I zvučat će glupo ali već sam posjećivala ovaj forum davno prije, onako bezveze, kao da je to bila moja sudbina...onda nedugo nakon toga sretnem narkomana koji traži pomoć od mene...
jezivo je sve to pomalo...a neznam idem krenut ću polako, koliko budem mogla mudro ...i pokušat se maknut što prije od toga.
Post Reply