Hermiona

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Mansone, aposlutno si u pravu! Upravo je to ono što ja savetujem moje! Međutim ( opet moja iskrenost protiv koje ne mogu ništa iako znam da će tvorovi da je iskoriste) , evo najsvežijeg slučaja sa mojom Sandrom! Našla je dečka koji ne uzima ništa, vredan radan, simpatičan, pošten, zaprosio je već posle mesec dana! Svi smo bili oduševljeni njime, pa čak kada joj je jednog momenta lupio šamar zbog neke laži, pravdala sam ga time da je to i zaslužila, te da nije bilo ništa ozbiljno da bih trebala da odreagujem. On je znao za celu našu situaciju, kao i za njenu i pristao je ( navodno) da se izbori sa njom i sa konzervativnim stavovima svojih roditelja, no kako je vreme prolazilo tako smo se bolje upoznavali i počele su da se primećuju i njegove mane, koje je uspešno prikrivao za razliku od moje ćerke koja bi trebalo po prirodi stvari da bude lažljiva, ali nije već je naivna i otvorena! Prvo je bio dogovor da pređe kod njega da živi do venčanja, čisto za svaki slučaj da se ne dogodi da se venčaju pa da onda shvati da joj ipak droga nedostaje, ali tek kada se zaposli, jer njegovi roditelji nemaju stalna primanja, bave se poljoprivredom u razvoju tek, a on je dao otkaz tamo gde je radio i mesec dana je bio bez posla! Sandra je našla dobro plaćen posao, na koji je odmah postao ljubomoran i trudio se da je odgovori od toga jer im se ne "podudara radno vreme"! Sandra je ipak malo sazrela te je dobro razmislila o zajedničkom životu ,a dok je ona razmišljala situacija se stalno menjala. Kada mu je rekla da hoće da pređe kod njega ali da meni mora da daje platu bar šest meseci da bih se izvukla iz dugova ( navodno) već je zaćutao sa pozivima, a onda je video da ona pare troši te je opet poveo razgovor o tome. Zaposlio se i on,a ona mu je od svoje plate kupovala dopune za telefon, plaća mu gorivo, iako on i inače ide kolima na posao i da bi nju dovezao potroši možda litar-dva više godriva,a između ostalog, ne mora ni da je dovozi jer bi to radio moj muž, kao što je i radio dok on nije počeo da radi. A onda joj je još i natrljao na nos da kad dođe kod njega, baš i neće moći da troši toliko?! Slažem se ja da je dečko racionalan, ali sa njenim parama dok njegove ona još nije videla. Dalje, majka, saznavši za Sandrinu prošlost, reši da joj se poveri da joj je sin veliki lažov i da laže većinu stvari koje priča! Od kako je primetio da sam ga pročitala iz njega izbija neskrivena mržnja prema meni,a da ne govorim o prostakluku! jedne večeri joj nisam dozvolila da ode kod njega, jer je bila premorana i insistirala sam da ostane kod kuće i da se odmori, kad on izlete ljutit iz kuće bez pozdrava!? Takvu scenu joj je napravio i u kafiću gde radi, što nije izgledalo ni malo simpatično gazdi, kao ni gostima!
Moja mama na sve to kaže da ćutimo, jer je "bar normalan", međutim meni se takva razmišljanja ni malo ne dopadaju! Sigurno da ne bih želela da ima vezu sa narkomanom, ali mislim da ne treba biti po svaku cenu sa njim, jer je "normalac", niti je to neka garancija da će imati dobar život kraj njega!?! Zato kažem, svaka čast onima koji mogu da usklade drogu i ljubav, iako su takvi baš retki, ali ako poseduju druge kvalitete vredi se žrtvovati i obratno, ne vredi se žrtvovati, za onog za koji ne zaslužuje!
HERMIONA, IZBOR JE SAMO NA TEBI!
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

Post by dinela »

Zao mi je Katarina zbog ovoga sa Sandrom,.. Bas kada je mislila da je to njen princ na bijelom konju, jbga - dosao izgleda samo konj :? . A nista, samo da Sandra ne pocne traziti opravdanja za drgiranje, da je to sad ne izbaci iz ravnoteze... A opet, mozda i nije toliko lose sto on hoce da zna gdje idu njene pare, mozda je to iz razloga jer se boji da nije opet pocela trositi na drogu ili nesto slicno. Nije da ga pravdam, ali kontam da bih mozda i ja isto postupila da znam da mi je momak ovisnik, ne znam sad :? . I onako, znam da je bez veze da ona placa taj litar ili dva goriva,.. Ali opet kad skontas, pa bolje da i tu daje pare nego na dop. Znam da nije ispravno, ali polazim od sebe - Ja sam presretna kad moj brat trosi na djevojku i kupuje njoj nesto, kontam uvijek SUPER nek' nije na drogu.
A Sandra opet najbolje zna kakav je on kada su oni sami. Razgovaraj, ali nemoj je niti odvracati od njega, niti gurati njemu - ona ce to sama skontati. Nadam se da ce biti dobro.

Hermiona, uvijek ima nade - samo ti odluci sa sobom mozes li ti prolaziti kroz sve to ili ne mozes. Sretno.
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Post by Tužna »

Joj ovo je baš teško pitanje i još teže je odgovoriti na njega, ali jedno treba da ti bude jasno, znam kako je voleti narkomana i opreštati po sto puta, jer uvek su tu "suze i reči neću više, porosti mi i biće sve ok. I stvarno bude sve ok. ali samo jako kratko vreme. Ne znam, pokušaj da mu pružiš još jednu šansu, jer znam kako je kad nemaš nikoga pored sebe, ali ako on i dalje tako nastavi, e onnda ma koliko da ga volela, treba da misliš na sebe, jer ćeš ti zdrava pored njega propasti. Možeš se ti truditi oko njega koliko hoćeš, ako on sam sebi neće da pomogne!
...želim ti sve najbolje!!!!!!!!!!!!!!!
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Opet smo "orobili" Hermioninu temu, ali tako se nadovezalo! Dinela, ja je neću odvraćati, to su stvari koje smetaju i njoj samoj, upravo smo razgovarale o tome. Stvar je samo u tome što se ona plaši da neće tako skoro naći nekog "normalnog" i sada je "daj šta daš" , što se meni lično ne dopada, baš iz tog razloga da sutra nema dobro opravdanje za pad! On zna da ona ne kupuje drogu, zna da se ne druži ni sa kim, jednostavno ima tešku narav dečko i to je to! Svestan je činjenice da nije u situaciji da bira, do sada je uvideo da nema ni drugaricu ni druga, te odatle potiče njgova samouverenost, a inače svi primećuju da ima nečeg zlog u njemu. Ja ne sumnjam u njenu zrelost, jedino mi je malo žao što je tako nesretna i što posle svega ne može da se najzad pronađe u nečemu! Ali, dobro, bar je pronašla dobar i dobro plaćen posao, pa neka proba i sa njim, nisam neka zatucana majka koja joj danas sutra ne bi dozvolila da se vrati ako primeti da je pogrešila!Najvažnija mi je njena sreća, možda se i prilagodi takvom načinu života, samo da ne prođe kao ja, koja sam deset godina trpela i bila rob cele porodice, zarad toga da moja deca ne bi bila bez oca,a Sandra je dosta slična meni i mislim da bi baš tako postupila, kažem samo me teši to što je ipak zrelija nego što sam ja to bila kad sam se udavala za njenog oca!
User avatar
hermiona
Posts: 131
Joined: Fri May 12, 2006 9:26 am

Post by hermiona »

ja sam očajna! znam šta mi je činiti, ali ipak moram da napisem par redova. Ne znam kako i zašto, ali jedno 10 dana se drogira bez pauze, plače, govori kako ne zna šta mu je, sve nas zove u pomoć, obeća SEBI da neće ponovo (mi ga ni ne teramo da nama obeća jer je njegov život u pitanju, a ne naš) i opet odradi. kao neko ludilo, sve što je uradio pre 3 meseca je palo u vodu, on se opet navukao, ako saznaju na poslu dobiće otkaz, a to je onda kraj svega.
Tvrdi da može da se sam skine trodonima par dana jer nije nešto navučen, a ja ne verujem u to.
Kakva je razlika u izgledu kad se uradi trodon, a ne dop, da li se i tada zenice skupe, jer ga neki put samo po očima provalim?
Moraću da odustanem od njega , nema druge, a ja nemam snage za taj potez jer ga mnogo volim i znam da on obožava mene, ali...
Ne znam ni zašto ovo pišem, eto tako
User avatar
Zub
Posts: 25
Joined: Tue Mar 21, 2006 8:13 pm

Post by Zub »

katarinadimedici wrote:Opet smo "orobili" Hermioninu temu, ali tako se nadovezalo! Dinela, ja je neću odvraćati, to su stvari koje smetaju i njoj samoj, upravo smo razgovarale o tome. Stvar je samo u tome što se ona plaši da neće tako skoro naći nekog "normalnog" i sada je "daj šta daš" , što se meni lično ne dopada, baš iz tog razloga da sutra nema dobro opravdanje za pad! On zna da ona ne kupuje drogu, zna da se ne druži ni sa kim, jednostavno ima tešku narav dečko i to je to! Svestan je činjenice da nije u situaciji da bira, do sada je uvideo da nema ni drugaricu ni druga, te odatle potiče njgova samouverenost, a inače svi primećuju da ima nečeg zlog u njemu. Ja ne sumnjam u njenu zrelost, jedino mi je malo žao što je tako nesretna i što posle svega ne može da se najzad pronađe u nečemu! Ali, dobro, bar je pronašla dobar i dobro plaćen posao, pa neka proba i sa njim, nisam neka zatucana majka koja joj danas sutra ne bi dozvolila da se vrati ako primeti da je pogrešila!Najvažnija mi je njena sreća, možda se i prilagodi takvom načinu života, samo da ne prođe kao ja, koja sam deset godina trpela i bila rob cele porodice, zarad toga da moja deca ne bi bila bez oca,a Sandra je dosta slična meni i mislim da bi baš tako postupila, kažem samo me teši to što je ipak zrelija nego što sam ja to bila kad sam se udavala za njenog oca!
Bolje biti i sam nego sa bilo kim :D a jesan mudra.
Ozbiljno, nije on za nju, njoj treba kao u ostalom i svakom od nas, ljubav i pažnja, a ne tiranija. Znam da u ovoj situaciji se uhvatila za slamku, jer on Bogu hvala nije narkoman, ali nije baš ni........... nešto za kojim bi bilo koja cura poletila.
neka sama odluči, ali ti joj reci svoje mišljenje o njemu i to argumentiraj, normalno da ako i pogriši da češ je primiti, ali zato grišiti sad ako još se može spriječiti. Pitanje je kakav će tek biti kad počnu skupa živit :(
User avatar
Zub
Posts: 25
Joined: Tue Mar 21, 2006 8:13 pm

Post by Zub »

hermiona

mislim da triba ozbiljno sa njim porazgovarat, neće mu sve doprijet do mozga al nešto hoće, pokaži mu da ga voliš ali bez dopa, ponudi mu bolničko liječenje gdje će biti na bolovanju a opet neće izgubit posao.
nemoj otezati, jer on svaki dan tone sve dublje, zato, pruži mu ruku i pomogni mu i ovaj put da se pokuša izvuć iz blata u koji je upao.
Sve ostalo je samo njegovo, dal hoće normalan život ili ovisnički :(
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Hermiona, shvatila si da sve nije tako lako kao što si mislila?! Može biti i gore! Ipak ti prvo moraš raščistiti sama sa sobom i odlučiti da li si spremna ili ne da uđeš u borbu protiv ovog opasnog protivnika! O ovome ti mogu jedino reći da nikada ne porediš ljubav prema tebi sa ljubavlju prema drogi niti da ga uslovljavaš na taj način -" Znači više voliš drogu nego mene?"
Ako se odlučiš za borbu, onda kreni od samog početka sa studijama narkomanije i "lika jednog narkomana" ! Ne možeš razlikovati da li je popio trodon, metadon ili uzeo heroin, moraš mu verovati na reč! Mi smo u svakom slučaju tu, ako ti bude ustrebalo, u zavisnosti od odluke koju ćeš doneti!
Šta god odlučila SRETNO!

Gospođo, Zub (jeste nezgodan nick za oslovljavanje) i jeste mudro to što ste napisali! Nažalost, osećaj manje vrednosti i krivice, može dovesti do greške zbog čega će ostati povređena! Nije ona još uvek tako zrela kao što sam mislila! Zapravo, na rečima jeste, ali onda uradi sasvim suprotno od onoga što je rekla! Interesantno je da je njegova porodica ( roditelji, brat i snaha) potpuno na njenoj strani, iako znaju sve i često ga prekorevaju zbog postupaka! Ima jako ružan običaj da se "naljuti" i izleti iz naše kuće ili iz kafića gde Sandra radi, bez pozdrava demonstrativno, što je jako nevaspitano po meni. U nedelju su išli na svadbu, sa koje se ona vratila sama, jer su se posvađali?! Zivkao je celo popodne, molio da mu se javi, izdržala je naka dva, tri sata,a onda požurila da se pomiri! Na svu sreću,"selidba" je odložena do daljeg!
User avatar
Zub
Posts: 25
Joined: Tue Mar 21, 2006 8:13 pm

Post by Zub »

ma Zub san uzela, jer mi ništa drugo nije palo na pamet, a sina znaju zvati Zub pa zato :D
User avatar
Zub
Posts: 25
Joined: Tue Mar 21, 2006 8:13 pm

Post by Zub »

ma samo dokazuje nezrelost, to šta on radi je dječije ponašanje (koje i mi znamo ponekad imati),. teško je nama roditeljima koji svojoj dici želimo svu striću svita, gledati kako nam dite pati, ali nema škole do one na svojoj koži (nažalost :().
Morat će sama odlučiti razmišljati, srcem ili razumom, snagom ili slabošću i dali je sve to vridno njezinog vrimena, strpljenja i ljubavi.

Puno sriće, mira i ljubavi van želin.
Post Reply