Kako dalje?

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Noop
Posts: 47
Joined: Fri Oct 21, 2022 4:46 pm
Contact:

Kako dalje?

Post by Noop »

Pozdrav svim forumašima, odlučih se i ja registrirati, dosta mi je bilo škicanja sa strane. Neću iznositi svoju dugu upravo zato što je preduga životno-drogerašku priču. Probala sam sve, u zadnje vrijeme s kokaina skočila na dop. I u svom zlu jedna dobra stvar, nisam se mogla skinuti sa kokaina ali jednostavno mi se zgadio. S dopom sam se u prekidima družila 6 mjeseci na nos. Prije par dana nakon cca mjesec dana korištenja nabavila sam bup od 8 mg par tableta. Prva dva tri dana sam uzimala uglavnom 4 mg ujutro. Danas sam uzela 2 mg. Gledam na sve kao priliku da budem napokon čista od svih droga i znam da mi slijede godine na antidepresivima ali bar normalnijeg života. Budući da sam trenutno sam svoj liječnik planiram uskoro uzeti neki od ad (davno propisivanih no uvijek bačenih u stranu u prednost droge). Pitanje je vezano za depresiju. Obiteljski odnosi su skroz narušeni, imam i ja jednu operaciju o kojoj ne bih, praktički sam sama, prednost je što imam posao. Kako, gdje, šta...došla je depresija kao stara frendica da dugo ostane. Evo ležim i tipkam. Nemam gdje ni s kim. Kad mogu početi sa ad uz Buprenorfin? Prije su mi propisivani: zoloft, ersam, seroxat, zalasta...sve odvijeno. Birala bih drogu. Sad bih ipak na drugu stranu. Ne želim propast koja neminovno slijedi putem kojim sam bila krenula.
•da li znam kako želim da se nađem...•
coolio7
Posts: 22
Joined: Fri Mar 20, 2009 10:38 pm

Re: Kako dalje?

Post by coolio7 »

Ja bih ti ipak savjetovao da se ne ograš doktora i da sama odlučuješ kada ćeš sa čim da počneš, da ne bude više štete od koristi. Sem ako nisi doktorica, evo ne znam 😉
Masterblaster
Posts: 45
Joined: Mon Jun 14, 2021 6:54 pm

Re: Kako dalje?

Post by Masterblaster »

Noop wrote: Sat Oct 22, 2022 4:53 pm Pozdrav svim forumašima, odlučih se i ja registrirati, dosta mi je bilo škicanja sa strane. Neću iznositi svoju dugu upravo zato što je preduga životno-drogerašku priču. Probala sam sve, u zadnje vrijeme s kokaina skočila na dop. I u svom zlu jedna dobra stvar, nisam se mogla skinuti sa kokaina ali jednostavno mi se zgadio. S dopom sam se u prekidima družila 6 mjeseci na nos. Prije par dana nakon cca mjesec dana korištenja nabavila sam bup od 8 mg par tableta. Prva dva tri dana sam uzimala uglavnom 4 mg ujutro. Danas sam uzela 2 mg. Gledam na sve kao priliku da budem napokon čista od svih droga i znam da mi slijede godine na antidepresivima ali bar normalnijeg života. Budući da sam trenutno sam svoj liječnik planiram uskoro uzeti neki od ad (davno propisivanih no uvijek bačenih u stranu u prednost droge). Pitanje je vezano za depresiju. Obiteljski odnosi su skroz narušeni, imam i ja jednu operaciju o kojoj ne bih, praktički sam sama, prednost je što imam posao. Kako, gdje, šta...došla je depresija kao stara frendica da dugo ostane. Evo ležim i tipkam. Nemam gdje ni s kim. Kad mogu početi sa ad uz Buprenorfin? Prije su mi propisivani: zoloft, ersam, seroxat, zalasta...sve odvijeno. Birala bih drogu. Sad bih ipak na drugu stranu. Ne želim propast koja neminovno slijedi putem kojim sam bila krenula.
Draga Noop, veliki je korak što si sa dopa krenula na bup iako si i sam dop (na koji se nisi u relativno kratkom vremenu se mogla navući) mogla malo po malo izbaciti iz sebe kao što sam i sam prije 25 godina i koji sam nakon toga uzeo svega nekoliko puta što mogu nabrojati na prste jedne ruke. Ako si se maknula od dopa i krenula na bup nužno je i da promjeniš ekipu ukoliko se želiš potpuno skinuti i živjeti normalan život-to ti je valjda jasno? Dalje, sa bupom treba biti oprezan. 4 mg su sasvim dovoljna i pokrivaju cijeli ovisnički mozak a sve ostalo je pretjerivanje. Ja sam bio i na 56 mg i jedva sam preživio jer sam mislio da mi neće biti ništa. Čisto da znaš, sami antidepresivi na bupu su zaista nepotrebni no ukoliko se misliš skidati postepeno bilo bi pametno da tempiraš početak uzimanja ad dva tjedna prije nego izbiješ zadnji bup. To je zato jer ssri počinje sa djelovanjem tek za 2 tjedna (onaj prvi zamah) a za druga 2 tjedna (drugi zamah) te pogode taman nakon famoznih 15 dana fizičke krize bupa. Za ad preporučam eliceju jer ona djeluje i kao antidepresiv (djeluje slično kao i zoloft stvarajući mrežicu na sinapsi kod neurotransmiterskog prijenosa-pa kad dođe do zasićenja osjeti se ta lagana euforija nakon 2 tjedna te kasnije opet..) i kao antipanik primjerice kad srce ubrzano kuca od šoka da ne dođe i do paničnog napadaja i da se ne izgubiš. Naravno sve ovisi koliko si psihički jaka. Mislim da je pametno prvih 15 dana ići na suho skidanje (osim naravno ad koji će koliko toliko držati uzde pod kontrolom). Draga najpametnije ti je skuhati si variva i staviti u škrinju i vaditi svaki dan već skuhano, piti čajeve koliko možeš i imati mir (od poziva i dušebrižnika no da me ne shvatiš krivo jedna, ali samo jedna osoba kojoj je najviše stalo do tebe bit će ti od velike pomoći i kao suport. Tu moraš biti svjesna da u trenutcima velike patnje nećeš biti sposobna okrenuti broj hitne-probao sam-a kamo li napisati suvislu poruku).Ako ne budeš mogla govoriti ne boj se sve je to normalno i glasnice će proraditi za 15-tak dana. Evo, nadam se da te nisam obeshrabrio..bilo bi pametno da si kupiš i elektrolite (rehidromiks) u ljekarni jer ti enzimi neće pravilno raditi, tijelo će biti u šoku. Uzmi u obzir da ti ja pišem sa iskustvom uzimanja bupa u periodu od 13-14 god. i skidao sam se naglo sa 20mg tako da vjv pišem najcrnji scenarij. Ne obaziri se previše, halucinacije će ti postati smiješne a bol je prolazna. Zamisli 15 dana u odnosu na cijeli život! I slobodna! Samo još nešto, ad nemoj slučajno prestati piti najmanje pola godine, nećeš mu ni osjetiti nuspojave a pomoći će ti jer je depresija nakon skidanja s bupa jaka i baca u krevet. Sertralin, seroxat, prozac i sl. su preagresivni ad i uz nervozu koja je prisutna kod skidanja samo izazivaju još veću iritaciju. Eto nadam se da sam ukratko pomogao iako tu ima još mnogo za pisati i opet da ne obeshrabrim skidanje sa bupa je dugotrajan proces i tek nakon godinu dvije možete reći da je to iza vas. Mnogo sreće i još više hrabrosti a što manje ležanja da samo prođe vrijeme jer ovaj źivot je stvarno kratak..
User avatar
Dzoks
Posts: 27
Joined: Wed Dec 26, 2018 2:13 pm

Re: Kako dalje?

Post by Dzoks »

Noop wrote: Sat Oct 22, 2022 4:53 pm Pozdrav svim forumašima, odlučih se i ja registrirati, dosta mi je bilo škicanja sa strane. Neću iznositi svoju dugu upravo zato što je preduga životno-drogerašku priču. Probala sam sve, u zadnje vrijeme s kokaina skočila na dop. I u svom zlu jedna dobra stvar, nisam se mogla skinuti sa kokaina ali jednostavno mi se zgadio. S dopom sam se u prekidima družila 6 mjeseci na nos. Prije par dana nakon cca mjesec dana korištenja nabavila sam bup od 8 mg par tableta. Prva dva tri dana sam uzimala uglavnom 4 mg ujutro. Danas sam uzela 2 mg. Gledam na sve kao priliku da budem napokon čista od svih droga i znam da mi slijede godine na antidepresivima ali bar normalnijeg života. Budući da sam trenutno sam svoj liječnik planiram uskoro uzeti neki od ad (davno propisivanih no uvijek bačenih u stranu u prednost droge). Pitanje je vezano za depresiju. Obiteljski odnosi su skroz narušeni, imam i ja jednu operaciju o kojoj ne bih, praktički sam sama, prednost je što imam posao. Kako, gdje, šta...došla je depresija kao stara frendica da dugo ostane. Evo ležim i tipkam. Nemam gdje ni s kim. Kad mogu početi sa ad uz Buprenorfin? Prije su mi propisivani: zoloft, ersam, seroxat, zalasta...sve odvijeno. Birala bih drogu. Sad bih ipak na drugu stranu. Ne želim propast koja neminovno slijedi putem kojim sam bila krenula.
ako mozes makni se sa toga govneta,ako ne mozes Buprenorfin max 7 dana za spuštanje sa dopa.nikako duze,zna mnogo da bude nezgodan ako se navuces,posle nekog vremena te ne pipa a mora da ga uzmes,bup je sranje ali je dobar za brza spuštanja.
Post Reply