Psihoza, sizofrenija?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
Nicole
Posts: 4
Joined: Mon May 30, 2022 9:32 pm

Psihoza, sizofrenija?

Post by Nicole »

Pozdrav,
Moja prica je nazalost slicna pricama na forumu, u braku sam 10 godina. Muz je narkoman 20 god.,godinama se pokusavao skinuti, pa bude bolje, onda opet padne. Nemam snage ni pisati sta sam sve prosla. On je od tog svega sto je uzimao dobio psihozu ili sizofreniju, paranoju, nije dobro nikako. Umislja da ga netko hoce ubiti, da ulaze ljudi kroz krov itd. Mene zanima da li ima nade da on ikad ozdravi, naravno ako se bude lijecio, ako ode u komunu itd.Hoce li ikad psihicki biti bolje ili ce ostati to sve sto umislja, tj ostecenja od droge na mozgu? Hvala unaprijed na odg.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Psihoza, sizofrenija?

Post by sanela »

Draga Nicole, zao mi je sto se to sve desava tvom muzu i tebi, posljedicno. Nazalost, ja ti ne mogu dati odgovor na tvoje pitanje. Ono sto je vazno jeste da bi on trebao otici psihijatru koji ce mu propisati adekvatnu terapiju koju bi on morao piti kako mu je propisano, a ne zloupotrebljavati zajedno s drogom. Ne znam odakle si, ali u Hr postoje komune gdje moze imati pomoc psihijatra i redovno piti terapiju, a uz to se baviti i problemom ovisnosti.
Sretno! Ispred vas je dug put do oporavka, ali je moguc.
Nicole
Posts: 4
Joined: Mon May 30, 2022 9:32 pm

Re: Psihoza, sizofrenija?

Post by Nicole »

Draga Sanela, hvala na odg. Svasta sam prosla snjim svih ovih teskih godina, ali ovo ovako kao sada, da skroz"poludi", nikad.. Srce me boli kad ga gledam u tom stanju, jos mene vidi kao negativca, pa mu se ne mogu ni pribliziti, a ni pomoci puno. Isao je psihijatru i na detox mjesec dana i bilo mu je bolje dok je pio redovno terapiju, bar je djelovao bolje.. Kako je izasao, nije redovno ni pio tablete, i uzeo je opet speed, znam, jer sam to sve nasla u ormaru.. Stanje mu se pogorsalo,i nagovaramo ga u komunu da ide.. On kaze da hoce.. A sad opet kazem, molim Boga da ozdravi i izdrzi, ali sta ako ostanu ta ostecenja na mozgu, i sve mu to ostane u glavi sto umislja :( dusa me boli...
P. S. Samo da kazem, ovaj forum me je spasio, jer sam bila u depresiji.. Citala sam ispovijesti, zao mi je svih supruga narkomana, ali shvatila sam da nisam jedina, i da ih mi ne mozemo izlijeciti.. Jer sam ja vjerovala da ce se promjeniti... Ili da cu ga ja promjeniti. Koja zabluda, koja sam ja budala bila... :cry: Ali bar sada znam da nije do mene..
Nicole
Posts: 4
Joined: Mon May 30, 2022 9:32 pm

Re: Psihoza, sizofrenija?

Post by Nicole »

Ja sam predala za razvod i otisla od njega, i tek tada je rekao da ce ici u komunu, kad se uvjerio da se necu vratiti.. Da sam bar prije to uradila, mozda nebi do ovoga doslo...
Jednom je dosao kuci i ja sam ga zagrlila.. I zamislite nabola se na iglu.. :o.. U djepu od duxa mu je bila igla.. Eto imala sam potrebu ovo napisati, jer ono.... Boze sacuvaj... Zene bježite, nemojte kao ja 10 godina se borit nizasta... Tuga...
Post Reply