MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Rehab123
Posts: 1
Joined: Wed Apr 20, 2022 12:10 am

MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Post by Rehab123 »

Cao svima,

Zaista se prvi put registrujem na neki forum pa mi molim vas oprostite ako sam napravio neku gresku (tipa da sam ostavio temu tamo gde joj nije mesto).
Bas kao sto je naslov 'TERAPIJSKE ZAJEDNICE', upravo to i trazim, bolnicu ili mesto gde mogu da se izlecim.

Da skratim, malo o sebi, u srednjim 30tim sam godinama, imam dugo vremena (skoro 20g) problem sa opijatima, od tih 20godina recimo da sam pola vremena bio cist.
Najduza apstinencija mi je bila 3godine.
Dosta puta sam se 'samo' 2-3meseca drogirao i resio da se skinem, to je uglavnom bio odlazak van grada gde iznajmim neki lokal/apartman/kucu u kojoj cu sebe izolovati kako bi uspeo da uspostavim apstinenciju.

Sada mi je zaista muka svega, sreca je da imam podrsku porodice i okej posao, mogu da trazim nedelju dana odsustva sa posla pa da na taj nacin odem u neku bolnicu (to je moje glavno pitanje koje i sledi, a to je koja ustanova je najbolja?)

Ukratko jako dobro znam sta su terapije:
Supstitucijske - Metadon ili Bup
Lecenje NE opijatskim metodama (gomila lekova da ublazi krizu prvih par dana)

Prvi period lecenja - proci fizicki krizu pa zatim Drugi period (onaj duzi i tezi) ne vratiti se nazad supstanci.

Nemam taj luskuz da idem u komune po godinu dana jer radim i imam kredit, obaveze i tako dalje.
Znaci ja uzimam neke 2godine BUP, od kolicina tipa 3-4x 8mg/dnevno do smanjivanja na 2-4mg/dnevno.
Cesto sam preko toga pravio recidiv sa heroinom (od 1gr do 3-4gr/dnevno, zaista znam da je mnogo ali je vagano i mereno toliko).

Bup mi je trebalo da izbacim iz tela, testom mokrace i po 30 dana pa sam resio da ga ostavim po strani, imam silne kutije po stanu i uzimam samo heroin u kolicinu koji je sada 2x manji nego pre, nameravam jos malo da smanjim to da bi bila koliko toliko 'okej' doza sa kojom mogu da se javim recimo u:
"NALTREXZONE", "LORIJEN", "VOROBLJEV", "VITA-NS" i tako dalje.
Naltrexzone mi deluje dobro ali mi je povoljnije ici u VITA, Vorobljev - ne veruem im, bio na razgovoru i zestoko skupi i jednostavno nije to to, nemam da platim.
Lorijen - bio sam, problem je sto nema lezanja kod njih vise i traze lepu cifru za "pola bele, plava, zuta" i infuzijica tokom dana. Tako je pre bilo, bukvalno imam kod sebe u fioci: Katepresan/Clonidine, Neurontin i Lyricu, Lorazepam, Sanval i Nipam (za spavanje su oba), Tramadol 2table, bromazepam/rivotril/besnedin (Za smirenje ali je Lorazepam br1 za krizu), Eftil (njega cesto daju, ne znam sto). U principu to je sve sto skoro daju u klinikama za neopijatsko skidanje (trodon/tramadol bi uzimao prva 3-4 dana i on ima smesnu dozu opijata u sebi). Znam da je to prica Lorijena i ne daje mi se soma e da bio sedam dana tamo u 'ambulantnom programu', obavio par razgovora i dobio par infuzija plus ovo sto vec imam.

MOLIM VAS POMOZITE MI!!
Da li ja da odem u VITA bolnicu, za sada mi deluje najkorektnije, recimo NALTREXZONE je imao neku saku lekova (drugacije od onoga sto znam) i ono me obori ali krizu nemam iako je tada kriza bila vec blaga.

Molim za pomoc, zelim sto pre doci do blokatora i da to traje sto krace, zato sam izbacio vestacke opiode (bup) da ne bio 30dana cekao da budem cist, naravno kasnije idem da prisustvujem sastancima i psihoterapiji.

Dajte mi savet, sta da radim?
Kakva je VITA?
Sta posle, gde u bgu valja otici na razgovore (kada se ocistim)?
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Post by Akkasha Come Back »

Ne znam stvarno. Baš mi je krivo što ti niko nije odgovorio.
Ja i jesam i nisam iz Beograda, na kratko odem iz grada, na po mesec do tri, međutim meni kad god je trebao bilo kakav doktor ili sam zakazivala na VMA ili sam išla iz Beograda u grad gde mi žive roditelji i tamo sam jednostavno prijavljena.
Bila sam 2x u Drajzerovoj u BG-u, skinuli me jesu, oba puta, a sad je moja krivica što sam počela opet čim sam nogom kročila iz Drajzerove.
U suštini, dobra je klinika, problem je što program odvikavanja kratko traje. I onda jedva čekaš da izađeš da se uradiš.
Ja znači nisam mogla tako. Jedini način, barem ja tako mislim je da je čovek nekako bukvalno fizički sprečen da dođe do droge i to na duže vreme.
Kod mene je to bilo 3 godine robije. Prve 2 godine sam kukala i užasno mi je nedostajala gudra, dop zapravo, obično u zatvoru može da se nađe način da se nabavi ali mene kao da je sam Bog čuvao, taman se dop unese u jedan zatvor, mene prebace u drugi.
Treće godine se nisam više ni sećala takoreći kako droga uopšte "radi".

Uh, zavozah se...
Što se klinika tiče, kao što rekoh Drajzerova i privatna "Lorijen", srećno.
morenna
Posts: 9
Joined: Sun May 22, 2022 8:31 am

Re: MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Post by morenna »

Sta se desilo u medjuvremenu?
Ja sam pre mesec dana izasla iz Drajze pa bih ti rekla par reci samo se javi ako si idalje zainteresovan.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Post by Akkasha Come Back »

Morena
Napiši u svakom slučaju, nekome će koristiti.
morenna
Posts: 9
Joined: Sun May 22, 2022 8:31 am

Re: MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Post by morenna »

Ne znam da li je prava tema ali nije vazno, nisam pre Drajzerove isla ni u kakve komune ni bolnice, kao vecina nas pokusavala sam sama da se skinem, raznim bupovima koje sam ilegalno nabavljala, metadonom da par dan samo kao pokrijem krizu ali sam uvek vracala heroinu i to je bio zacarani krug, dok jednog jutra nije nista pomagalo.
Za Uskrs su se svi dileri pogasili i nisam sem bupova nista imala, medjutim ni dva me nisu pokrila, nesto se desilo da sam pocela da gubim razum, cujem demone u glavi, verovatno je moja podsvest odradila i nadjacala bup da me ne pokrije ili sam ga uzela mnogo ranije nego sto je trebalo pa sam usla u ludilo blokatora i heroina kad se poklope pojedinima dobro poznato. Drugar koji je bio pored mene nije mogao da veruje da dve osmice ne mogu da pokriju krizu koja je sledila, ali to i nije bila kriza vec gubitak razuma, odskakanje tela, proliv, usput me je kljukao bensedinima ali se moje telo kocilo, zglobovi svaki na svoju stranu, kao egzorcizam sacuvaj me Boze, dok me nije udario i onesvestio jer nije znao sta ce sa mnom.
Sledeca scena, sestra, majka i on su pored mene i momenat priznavanja da imam problem koji sam krila ili barem pokusavala da krijem a tu je usledio trenutak istine.
Odveli su me u hitnu u Drajzerovoj i vrlo brzo su reagovali i doveli su me u normalno stanje uz dve injekcije i ljubazno rekli da dodjemo kada ponovo osetim da kriza ponovo krece da bi me oni adekvatno pokrili. Ja nisam verovala da ce biti pre svega tako predani i ljubazni. Pitali su me da li zelim da se lecim i ja sam naravno prvi put rekla da otvoreno, sto sam i zelela zaista, zakazali su mi prijem u bolnicu za nedelju dana, nije moglo brze. Ja sam pitala sta da radim do tada, rekli su, kad god osetim problem da dodjem, makar to bilo tri puta dnevno.
Naravno, ja sam dok nije proslo tih nedelju dana preko dana nabavljala dop, bezala svojima svega je tu bilo, ali na dan ulaska u bolnicu sam bila tu.
Dve nedelje su me zadrzali koliko traje detox, iskreno, kako sam ocekivala, zadovoljna sam sasvim. Par dana uz trodone i infuzije, lekova brdo, pokrili su mi krizu da sam zaista osetila minimalno, kijanje, slinjenje i malo suzica, jbg, kako ume da bude to je nista. Prvih sedam dana borba protiv krize naravno koju ponavljam sam jako slabo osetila, drugih sedam dana ciscenje od lekova, trodona i kada na detekciji utvrde da nema niceg u tebi ides kuci uz neku minimalnu terapiju, meni su dali pola Galepsina, pola lorazepama i blokator da pijem. Sada je tacno jedan mesec i 10 dana kako sam cista, idem svakog cetvrtka na psihoterapiju, to je nastavak lecenja, razgovor sa doktorom i terapeutom i planiram da nastavim. Da ne duzim puno o svom stanju i prihickim krizama koje imam i koje sam ocekivala, ako nekog zanima mogu i o tome da prodiskutujem ali pre svega sam zadovoljna Drajzerovom i nije to bauk kao kad se cuje kod nas aaaaaa necu u Drajzu, to sam ja mnogo puta izgovorila. Mnogo strucnih lica koji zele i pomognu onima koji zaista ZELE da se SKINU. Pozdrav
coolio7
Posts: 22
Joined: Fri Mar 20, 2009 10:38 pm

Re: MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Post by coolio7 »

morenna wrote: Fri Jun 10, 2022 12:42 pm Sta se desilo u medjuvremenu?
Ja sam pre mesec dana izasla iz Drajze pa bih ti rekla par reci samo se javi ako si idalje zainteresovan.
Nije proces liječenja kratak, nego ti jednoatavno nisi htjela da apstiniras, nego si jedva čekala da izadjes i izdrogiraš se. Vrlo jednostavno. Ako si se "skinula" , a lako se skinuti, a teško je ostati čist, ti nisi htjela da ostaneš čista. Opet stvari su tako jednostavne. Najlakše je kriviti Drajzerovu, ambulantno liječenje, klinike, reto centre, načine na koje neko pokušava da ti pomogne, oni ne nose tvoju glavu na tvojim ramenima već samo ti. Načina ima da se ostane čist. Sve je do tebe, i niko umjesto tebe ne donosi odluke niti može da apstinira 😉
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Post by Akkasha Come Back »

coolio7 wrote: Sat Jul 09, 2022 10:02 am
morenna wrote: Fri Jun 10, 2022 12:42 pm Sta se desilo u medjuvremenu?
Ja sam pre mesec dana izasla iz Drajze pa bih ti rekla par reci samo se javi ako si idalje zainteresovan.
Nije proces liječenja kratak, nego ti jednoatavno nisi htjela da apstiniras, nego si jedva čekala da izadjes i izdrogiraš se. Vrlo jednostavno. Ako si se "skinula" , a lako se skinuti, a teško je ostati čist, ti nisi htjela da ostaneš čista. Opet stvari su tako jednostavne. Najlakše je kriviti Drajzerovu, ambulantno liječenje, klinike, reto centre, načine na koje neko pokušava da ti pomogne, oni ne nose tvoju glavu na tvojim ramenima već samo ti. Načina ima da se ostane čist. Sve je do tebe, i niko umjesto tebe ne donosi odluke niti može da apstinira 😉
Ja mislim da si citirao pogrešnu osobu, valjda si meni rekao ovo podebljano...
Ja od toga ne bežim, tako je kod mene, nažalost, bilo i bivalo.
Svaka čast ovoj devojci @morenna što je ostala čista. Ja sam na svoj zahtev i iz Drajzerove izlazila, ni u komuni nisam mogla preko mesec dana da sastavim, ma totalno izgubljen slučaj.
Ja to priznajem.
I eto, da mi nije bilo zatvora u trajanju od tri godine verovatno bih i dan danas bila narkomanka a posle toliko godina sigurna sam da bih bila klošarka i jad i beda, i to pod uslovom da bih za početak bila živa...u šta čisto sumnjam.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Post by Akkasha Come Back »

@morenna Ja sam imala "Galepsin" pa su mi kad je nestalo dali zamenu "Leponex" a ko god čuje za "Leponex" odreaguje kao da sam na heroinu.
Ja pijem uveče pred spavanje, dosta je jači od "Galepsina" i sad ću baš da pogledam na internetu sastav oba leka. Pozdrav i drži se! Još jednom, bravo!
morenna
Posts: 9
Joined: Sun May 22, 2022 8:31 am

Re: MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Post by morenna »

Citirao je mene greskom, nema veze...
Hvala na podrsci, drzim se i dalje, ne znam sad da li zato sto su po prvi put sada svi oko mene i stali su iza mene pa ne bih da to prokockam i priustim im duplo razocarenje ili bih ja bila ovakva i da sam sama. Verujem da je velika razlika u tome ko je uz tebe u svemu i da li si sam i boris se sa svojom glavom bez mogucnosti da to sa nekim podelis i da te neko u kriznim momentima spreci. Pre Drajzerove sam i ja pokusavala sama da se skidam na mnogo nacina ali sam se vracala svaki put, uvek prevarim sebe i ubedjenje da mogu da presecem kad budem resila definitivno ali jos uvek je to moja volja, naravno zabluda vecine nas. Neko prosto i ne zeli i ide tim putem svesno znajuci da ce tako i da okonca.
Kod mene je dodatna motivacija koja nije mala to sto imam dvoje maloletne dece i znam da im trebam normalna, nisu zasluzili da ih zapostavljam a dugo nisam bila tu za njih kako treba iako sam bila ubedjena da jesam, sada sve jasno vidim i ne znam da li cu ikad moci da im nadoknadim to.
Ja sam pre ovoga heroin dozivljavala kao neprezaljenu ljubav zbog koje cu zauvek ostati osakacena. Sada ga mrzim i djavo ga odneo, toliko strahova, u momentima krize cula demone u glavi, niz razloga zbog kojih ga vise ne dozivljavam kao neprezaljenu ljubav vec kao zarazu koja mi nista dobro donela nije sem momente lazne utehe, momente laznog uzivanja koja sam placala sa kamatom uvek.
Daleko od toga da pametujem ili solim pamet ili sam dozivela prosvetljenje, ne, i te kako mi pada na pamet svaki dan, ima dana kada placem i mozak mi se na delove razdvaja jer ne znam koji mi je a onda stanem i kapiram da sam ga fizicki ostetila i da treba vreme da se sva ta ostecenja oporave, ako se ikada oporave.
Onda zovem muza ili mamu i kao samoubica na vrhu mosta vicem skocicu skocicu, kao da treba da me drze da ne odem i napravim sranje, naravno, tu su i ne znaju ni oni kako da mi pomognu ali su tu i ti momenti prodju. Nekim danima sam potpuno sigurna i puna sebe ni ne pada mi na pamet ali eto, napravili smo sebi nesto sa cime cemo ceo zivot voditi borbu.
Ja samo mogu da se nadam, ne smem ni da se zareknem da cu uspeti ali nekako se ne bih vracala u taj pakao. Uspeli su mnogi, zasto ne bih i ja, i ti...
Razmisli, koliko gubis, a nista ne dobijas zapravo.
Cak i najtezi dani traju 24h, probaj bilo koju ustanovu, ja sa Drajzerovom imam eto dobro iskustvo, samo izdrzi do kraja jer sve je moguce ma koliko tesko bilo, bitno je da se skines skroz sa svega, bup, metadon, sve su to zamene, veruj mi, osecaj je drugaciji sasvim kad si skroz cist.
JA za spavanje pijem actawel a galepsin preko dana sa lorazepamom, kako utice pojma nemam ali nesto radi da mi stabilizuje malo te promene raspolozenja i idem na grupne terapije, tamo su dobri lekari i posveceni.
Ako ista odlucis pisi, ako zelis da pitas tu sam, pozdravljam te za sada i cuvaj se.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: MOLIM ZA POMOC, dugogodisnji zavisnik

Post by Akkasha Come Back »

@morenna

Ja sam zaboravila da kažem da sam iz zatvora izašla 25. novembra 2012. Od tada sam čista.

Samo sam rekla da ja nisam mogla tako kao ti, i da stvarno verujem u to da je meni jedino duga fizička razdvojenost od heroina pomogla.

Razumem te i u vezi "ljubavi" pa onda "mržnje", veruj, kao da sam ja pisala!

Imati decu je nekima motivacija najjača ali mnoge znam koji su decu ostavili babama i dedama...:(

Ti imaš taj osećaj odgovornosti, mislim da je najgore prošlo, najteže je ostati čist prvih nedelju dana, pa onda 1 mesec, pa 3 meseca, pa 6 meseci pa godina...zadaješ sebi stalno ciljeve i ne odustaješ, videćeš kad prođu 3 godine da se nećeš ni sećati sa čežnjom niti ljubavi već sa ogorčenjem i kajanjem (što je dobro).

A, da, i ovo sam htela da ti kažem, naravno da je bitno ko je uz tebe...
Moji roditelji su u početku bili uz mene, 2005. pa 2007, pa 2009 i dopizdelo.
Ostala sam bez porodice, bez krova nad glavom, a "prijatelji" su se svi pokazali kao lažni.

Sama sam tražila da idem u zatvor pre pravosnažnosti jer bukvalno niti sam imala gde niti šta da jedem, raspadala sam se...

U zatvoru sam u prve dve godine kukala, plakala, ma cvilela za heroinom, imala sam napade besa, napade očaja, plača, pokušala sam nekoliko puta da dođem do heroina ali nisam uspela iako je bio bukvalno na 50metara od mene.
Tad sam kukala, posle sam shvatila da sam imala više sreće nego pameti...

Eto.
Našla sam i Galepsin i Leponex i ljudi odavde su bili, izgleda u pravu da meni nije trebalo dati "lepinju".
To su potpuno dva različita leka a rekoh da su meni automatski dali "Leponex" kao zamenu za "Galepsin".

(To je bilo u zatvoru i verovatno nisu imali šta drugo...a morali su nešto. Srpski zatvori su jako siromašni u svakom pogledu, od zarđalih čeličnih kreveta na sprat, pa preko užasa od hrane i ograničenja lekova...)

P.S. znači ja sam čista mada me ovde neki ne računaju pod "čista" zbog Leponexa, ali najbitnije je kako čovek sam sebe doživljava. Ja sam BIVŠI narkoman i tako sebe vidim.

Kakav dobar citat: "Čak i najteži dani traju 24 sata"
Post Reply