Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
martinezova
Posts: 3
Joined: Mon Aug 30, 2021 5:49 pm

Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Post by martinezova »

Pozdrav, potrebna mi je pomoc, savet i podrska. Prvi put sam pre godinu dana probala bup, zapravo nikad u zivotu nisam probala heroin,niti opijate, ali sam godinama unazad (sada imam 27) koristila spid, koku, vutru i lekove. Znala sam da popijem po 50 mendilexa i da se totalno izgubim da me udari auto i jos mnogo losih scena. Pored toga imam dijagnostkovan Bipolarni poremecaj. Pre 2 godine upoznala sam decka i jako se zaljubila, odmah smo poceli da zivimo zajedno. Zapoceli smo vezu dok sam ja koristila spid i lekove, a on je koristio heroin 4 godine unazad (sad ima 26) ne konstantno. Dogovor da bi nam veza uspela je bio da oboje prestanemo sa svim sranjima i tako je doslo do buprenorfina. Na pocetku to je bilo po 2 mg dnevno, a sada vec koristim 8, 16 kako kad (nazalno). Desilo se da sam zatrudnela, zeleli smo to ali nikako nismo ocekivali jer sam imala tresku operaciju jajnika ineredovne cikluse, pa samim tim do 13 nedelje nismo znali da sam trudna. Tada sam koristila istu dozu 8-24mg, ali sam pored toga kada sam prestala da pijem terapiju za bipolarni pila LIRIKU u velikim kolicinama. Sada sam 16 nedelja, radila sam sve privatno do sada jer mi zdravstena knjizica nijee overena, na ultrazvuku je sve u redu, double test sam radila i on je odlican. Sutra prvi put idem u genetsko savetovaliste sto su mi hitno savetovali. E sada ja iskreno uopste nisam svesna koliko je buprenorfin opasan i godinu dana sam zivela u iluziji bez bilo kakvog saznanja o tom leku. sada sam pocela da istrazujem i tu se pojavio strah. Mnogo bi mi pomogo da mi neko bar kaze ako je bio u ovoj situaciji sta bi bilo najbolje da uradim. Ne zelim da mi se dete rodi u krizi ili da ne daj Boze ima bilo kakve posledice, anomalije ili bilo sta slicno, pored toga ne bih zelela da porodica sazna da uzimam to, pa se bojim i osuda okoline. Eto ako je neko bio u ovoj situaciji ili zna nekog ko je bio , procitala sam celu temu "buprenorfin i trudnoca" Hvala unapred. Naravno da su i kritike dobrodosle samo ne bih volela da citam osudne komentare i lazna moralisanja jer sam vec dovoljno uplasena i osudna prema samoj sebi . Hvala jos jednom pozzz
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Post by Tamara86 »

Vidim niko ti nije odgovorio, cao, ja sam Tamara. Izvini odmah, ali nisam bila u toj situaciji . Msm, bila sam na suboxonu godinama, ali nisam trudna bila. Hocu ti samo reci, odnosno pitati, zasto na tako velikim kolicinama suba, kad mu je plafon efekat 2mg, odnosno uzela sve preko 2mg nema nikakvog ucinka, jer je lijek tako napravljen? Nemam te zasto osudjivati, ko sam ja da sudim, samo eto pitanje to jedno i da li si Lyricu sa subom koristila? Nadam se da ce sve biti ok, ja msm da prvo tromjesjecje ne bi trebala spustati ter, ali kasnije da se moze, neka me ispravi neko ako grijesim. Javi kako si prosla, veliki pozdrav.
martinezova
Posts: 3
Joined: Mon Aug 30, 2021 5:49 pm

Re: Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Post by martinezova »

Tamara86 wrote: Mon Aug 30, 2021 10:26 pm Hocu ti samo reci, odnosno pitati, zasto na tako velikim kolicinama suba, kad mu je plafon efekat 2mg, odnosno uzela sve preko 2mg nema nikakvog ucinka, jer je lijek tako napravljen?
hej draga Tamara hvala na odgovoru, veruj mi da mi svaki odgovor znaci, ma kakav bio. Znacilo bi mi i da mi neko da savete kako da se skinem spustim sa bupa. E sad da ti odgovorim i da te pitam, da li ima razlike izmedju Suba i bupa? A sto se tice moje kolicine uzimanja, nemam pravi izgovor. Evo ovako to izgleda, ujutru otvorim oci i muz i ja uzmemo podelimo jedan, jos dok smo u krevetu (na nos uzimam da se zna) ,zapalimo cigaru i nakon par minuta crtamo opet po pola jos jedan . Do pre par meseci to je bio maximum koji smo uzimali/uzimala. A sada posto zajedno i radimo i sve, kada krecemo na posao opet delimo i predvece opet uzmemo nekad i pred spavanje jos po pola..... Nemam izgovor ali moram da napomenem opet da ja nisam dop nikad probala i da se ja bupom zapravo radim, a ne da se pokrivam :( :( :(
Na pitanje da li sam LIriku uzimala istovremeno sa bupom . jesam . I to posto sam ranije imala terapiju za Bipolarni pored bupa koji mi je lekar u Leskovcu tada prepisao jer sam otisla tamo da izvadim dokumenta a i ukazala mi se doibra poslovna prilika ,inace sam iz bga no lekovi su mi mnogo pomogli, doktorova ideja je bila da ih pijem neko duze vreme i da cu sama osetiti da mi bup ne treba . Lekovi koje sam pila bili su :
Trefero 3x dnevno. treana jednom uvece, ksalol 0.5 1 1 2 , velafex 2x dnevno . E i kad sam dosla u BG posto sam bila u leskovcu radila par meseci nisam mogla sa knjizicom koja se vodi na leskovac da dobijem lekove samoinicijativno sam pocela da pijem liriku i ksalol da ne zaboraVIM uvek neki benzodijazepin pijem. Ali sam sa lirikom preterivala pila sam 28 tableta ili ti 2 table od 25 mg 700 mg dnevno..... uzas, to je bilo u navratimo i trajhalo je nekih 2 meseca za djavola tada sam vec bila trudna a ni jedan znak nisam imala da sam trudna, kada sam saznala da sam trudna prestala sam sa lirikom . Pijem ksalol 0.5 mnogo manje nego pre otprilike ujutru 1, popodne 1 i uvece ako me uhvati nervoza mozda 2 ili popijem 1 bromazepam. ALi pored toga ta velika kolicina bupa. Mnogo bi mi vise znacila pordrska i iskusTVA DRUGIH LJUDI nego strucno misljenje lekara, jer sam to vec dobila..... Hvala tamara jos jednom. Pisacu do kraja trudnoce, javljam se sutra posle genetskog savetovalista. Nadam se da ce se jos neko javiti . pozzz
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Post by Tamara86 »

Izmedju suba i bupa ima razlike. Koliko se razumijem, bup se i daje trudnicama, tako je bar ovde, ako neko zatrudni, odmah sa suba ga, ako nece na metaton, prebacuju na bup. Valjda se on trudnicama daje. Razumijem ja kolicinu uzimanja, samo kad bi mozgu mogli reci, ali jos on tebe radi, zato i uzimas toliko. Vjeruj mi, doce vrijeme kad ce prestati. Ne znam sta sad doktor misli o skidanju, i to, ali godina naspram bubam 6-7 nije isto, msm da bi ti lakse islo, opet, to isto sa doktorom moras, ja sam se javila vidim niko se ne javlja. Ljudi, ako je neko u situaciji slicnoj, ili bio, javite se. Pozdrav tebi veliki. :)
Masterblaster
Posts: 45
Joined: Mon Jun 14, 2021 6:54 pm

Re: Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Post by Masterblaster »

martinezova wrote: Mon Aug 30, 2021 6:17 pm Pozdrav, potrebna mi je pomoc, savet i podrska. Prvi put sam pre godinu dana probala bup, zapravo nikad u zivotu nisam probala heroin,niti opijate, ali sam godinama unazad (sada imam 27) koristila spid, koku, vutru i lekove. Znala sam da popijem po 50 mendilexa i da se totalno izgubim da me udari auto i jos mnogo losih scena. Pored toga imam dijagnostkovan Bipolarni poremecaj. Pre 2 godine upoznala sam decka i jako se zaljubila, odmah smo poceli da zivimo zajedno. Zapoceli smo vezu dok sam ja koristila spid i lekove, a on je koristio heroin 4 godine unazad (sad ima 26) ne konstantno. Dogovor da bi nam veza uspela je bio da oboje prestanemo sa svim sranjima i tako je doslo do buprenorfina. Na pocetku to je bilo po 2 mg dnevno, a sada vec koristim 8, 16 kako kad (nazalno). Desilo se da sam zatrudnela, zeleli smo to ali nikako nismo ocekivali jer sam imala tresku operaciju jajnika ineredovne cikluse, pa samim tim do 13 nedelje nismo znali da sam trudna. Tada sam koristila istu dozu 8-24mg, ali sam pored toga kada sam prestala da pijem terapiju za bipolarni pila LIRIKU u velikim kolicinama. Sada sam 16 nedelja, radila sam sve privatno do sada jer mi zdravstena knjizica nijee overena, na ultrazvuku je sve u redu, double test sam radila i on je odlican. Sutra prvi put idem u genetsko savetovaliste sto su mi hitno savetovali. E sada ja iskreno uopste nisam svesna koliko je buprenorfin opasan i godinu dana sam zivela u iluziji bez bilo kakvog saznanja o tom leku. sada sam pocela da istrazujem i tu se pojavio strah. Mnogo bi mi pomogo da mi neko bar kaze ako je bio u ovoj situaciji sta bi bilo najbolje da uradim. Ne zelim da mi se dete rodi u krizi ili da ne daj Boze ima bilo kakve posledice, anomalije ili bilo sta slicno, pored toga ne bih zelela da porodica sazna da uzimam to, pa se bojim i osuda okoline. Eto ako je neko bio u ovoj situaciji ili zna nekog ko je bio , procitala sam celu temu "buprenorfin i trudnoca" Hvala unapred. Naravno da su i kritike dobrodosle samo ne bih volela da citam osudne komentare i lazna moralisanja jer sam vec dovoljno uplasena i osudna prema samoj sebi . Hvala jos jednom pozzz
Pozdrav!
Vidim da se nitko ne javlja pa ukoliko kao bivši ovisnik sa 30-tak godina iskustva i otac 4-ero djece mogu pomoći tu sam ćešće nego rjeđe. Prvo, vezano za skidanje sa bup-a ili subuxona u tijeku trudnoće (bio sam na 3 od 4 poroda svojih liliputanaca, na 4-to nisam stigao :) )...želim ti reći da ni ne pomišljaš na to jer možeš napraviti ono što najmanje želiš-prevelik je šok za tvoj organizam a skidanje sa bup-a ili subuxona "udara" po svim stanicama tvog tijela pa tako i po plodu što je izrazito opasno po zdravlje i tebe kao buduće majke i bebe. Moje iskustvo sa trudnicama koje su bile na bup-u ili subutexu tada je slijedeće: Odi kod svog psihijatra ukoliko ga imaš (ako ne zatraži bilo kojeg koji prepisuje bup i objasni mu situaciju) i zatraži da ti kao trudnici (nemoj zaboraviti ponijeti papire ultrazvuka jer njima je potpis ovlaštenog ginekologa amen jer su indoktrinirani tako da vjeruju nijednom ovisniku) prepiše buprenorfinske FLASTERE koje ćeš lijepiti na leđa i koji traju nekih 2-3 dana dok se ne izluče kroz kožu u tijelo. Tako ćeš zaštititi plod a bit ćeš i ti "pokrivena" dozom koja ti je potrebna. Moram reagirati i na netočni navod od čini mi se da je pisala Tamara da 2mg "pokrivaju" od ovisnosti o opijatima što je netočno. Pogledaj si 4d dopler efekt utjecaja bup-a na mozak i vidjet ćeš da jedino 4mg pokrivaju cijeli mozak i daju cjelovitu funkcionalnost bilo kojeg ovisnika o tom opoidnom analgetiku. Sve iznad 4mg je besmisleno "nabijanje otrova u već bolesno i ionako izmučeno tijelo"-ja sam uzimao do 20mg i to 13 godina I skinuo sam se naglo sa svega i doživio veliki šok. Ove tablete koje si navela da piješ ti daju neku vrstu euforije i omamljenosti dok si na bup-u, tj.na subuxonu no čim uspiješ naći vremena za svoje vlastito zdravlje (ne želim te obeshrabriti no dok god ne nađeš dobar "baka servis" ili slično dok ti za sebe ne odvojiš 2mj.dok se ti skineš s bup-a (a za to će ti trebati samo dobar motiv koji je na putu)) te tablete ne da ti neće trebati već će te iritirati ("udarati po živcima, i smetati tako da nećeš moći normalno spavati, neovisno što su sedativi i sl.) do te mjere da ćeš ih sama prestati piti. To se događa zato jer su bup I subuxon opoidni analgetici 3-ćeg, najvišeg stupnja i od 1985-2002 su se davali malignim bolesnicima dok WHO-svjetska zdravstvena organizacija (koju treba potpuno restrukturirati) nije donijela direktivu prema kojoj se svim liječnicima preporučuje izdavanje tog kaotičnog "lijeka". Sorry moram žurit a ako mogu kako pomoći tu sam I ovaj forum pratim, puno ljudi je do sada pomogao no već sam pisao Saneli u vezi strukture u kojoj ne bi dolazilo do ponavljanja netočnima informacija. Sretno tebi i tvom dečku i čestitam na prinovi. Samo hrabro!
Masterblaster
Posts: 45
Joined: Mon Jun 14, 2021 6:54 pm

Re: Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Post by Masterblaster »

Samo da dodam još neke činjenice jer sam morao danas žuriti. Znači ti flasteri se daju isključivo trudnicama koje su ovisni o buprenorfinu i dobivaju se redovito po potrebi ovisno za koju dozu se dogovorite sa psihijatrom. Bipolarni ti nije ništa epohalno, svatko tko je probao barem 2-3puta speed u kombinaciji sa mdm-om kratkoročno ga je osjetio jer se poremeti neurotransmiterski prijenos serotonina i dopamina kroz sinapse i neki aksoni su se jednostavno "ugasili". Zato je kod korištenja psihoaktivnih tvari korisno najmanje do 6h nakon zadnjeg konzumiranja uzeti triciklički antidepresiv jer spašava aksone u mozgu. Danas imate sve na netu i ne morate čitati knjige da bi se kako tako ako već imate žudnje, sačuvali. Inače za skidanje sa buprenorfina, ako ti se dečko može skinuti prvi bilo bi lijepo da to učini zbog vas dok si ti trudna ali bez 2 mjeseca mira tišine i borbe neće ići. I ne bojte se dijete neće biti navučeno, plakati hoće no imao sam priliku upoznati par koji je ovim putem prošao bezbolno uključujući i bebača naravno. Za oboje postoji jedina prava klinika u Zagrebu u Vrapču koji daju support i infuziju (no tamo je ekipa izmiješana-dečki i cure-i to može izazvati kontraefekt ako niste raščistili da imate samo jedan cilj, jedno i drugo i vaše trenutno vrlo lijepe šanse da postanete jedno). Nemojte previše slušati dušebrižnike kao što sam ja već se samo koncentrirajte na konstruktivne informacije koje će vam biti od pomoći. Puno sreće i lijep pozdrav i pitajte u što niste sigurni, ja sam učio dugo i živa je patnja kad čovjek prati krive informacije. Lp
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Post by Tamara86 »

Moguce je da sam ja pogrijesila da Bup od 2mg pokriva mozak, ali sub od 2mg pokriva, tj kod suba od 2mg se stvara tzv. "plafon efekat", sve ostalo je gomilanje. Razlika je sto Bup nema naloksona, a sub ima. Kod nas, evo vidis, ti flasteri ne postoje, i ako neko zatrudni, ako je na subu, prebacuju ga na bup, i prvo tromjesjecje ne diraju dozu, poslije je skidaju pomalo, jer 16mg dnevno, dijete moze imati krizu. Ja govorim sta su nasi doktori navodili zenama koje zatrudne. Takodje navodim i istrazivanja, a i po forumu takodje, sam Noel je jos 2015 napisao da je sub 2mg plafon, da je sve ostalo gomilanje. Ovo za Liriku isto ja npr. nisam sigurna, jer znam dosta ljudi koji su se skinuli sa suba uz pomoc lirike. Naravno, ona ne bi smjela sada, ali ni uzimati ju, jer je i sa nje jako tesko se skinuti. Pozdrav.
Masterblaster
Posts: 45
Joined: Mon Jun 14, 2021 6:54 pm

Re: Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Post by Masterblaster »

Draga Tamara,
Ja sam imao priliku osobno se uvjeriti koji dio mozga pokriva 2mg (dio parentalnog i čeonog režnja te dio ostalog dijela koji parcijalno obuhvaća ostalih 60% mozga) koje mi je prikazao neuropsihijatar i koliki dio pokriva 4mg (obuhvaćen
cijeli mozak). Dopler to "slikovito" pokazuje tako da se skenira mozak pod djelovanjem bupa i printa ga u bojama tako da se točno može vidjeti čak i koji dijelovi mozga nisu pokriveni. Što se tiče liječenja i naručivanja lijekova to se mogu raspitati kod svog psihijatra i pitati koje su mogućnosti transfera i naručivanja ljudi iz Srbije obzirom da sam ja npr. 2018.te bez ikakvih problema dobivao subuxon od psihijatra u Luxemburgu i kasnije u Njemačkoj (istina da sam se morao potruditi da nađem dotične no sve je funkcioniralo vrlo fluidno i bez nekakvih velikih poteškoća). Osim toga u Njemačku su mi iz Hrvatske slali lijekove i avionom kada je bilo potrebno, dakle opcija ima samo treba naći pravi, empirijski modalitet. Ima mnogo ljudi koji koriste slična iskustva tako da ću baš pitati zašto toga nema kod vas jer je u Hrvatskoj bilo prije nego smo ušli u eu-otprilike negdje već 2007. no i to se počelo zloupotrebljavati pa su tako "rezali na komadiće" trudničke flastere i budale ih cuclali ne bi li se skinuli s bupa:( . Naravno da dijete može imati krizu na tolikim količinama bup-a ali ti flasteri su proizvedeni baš za trudnice i luče se kroz kožu no "ona" je pokrivena da ne osjeti krizu ali nije omamljena-"harm reduction" u svakom smislu. Znam da mi je frendica rodila koristeći te flastere i da maleni nije bio "navučen".
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Post by Tamara86 »

Zato ti ja kazem, ovde te prebace sa suba na bup (ako zatrudnis), nema flastera, nema Lyrica da dobijas zajedno sa subom, ni cuti za to, i prvo tromjesjecje ne diraju ter. Onda poslije je skidaju pomalo, da ne bi doslo do toga da se dijete rodi sa simptomima ustezanja, odnosno krize. Moguce drug da je 4mg, ja sam citala neka istrazivanja, ali za sub, da je kao 2mg plafon efekat, ali mi nije problem priznati ako grijesim. U svakom slucaju, doza od 16mg je jako velika.
martinezova
Posts: 3
Joined: Mon Aug 30, 2021 5:49 pm

Re: Trudnoca i buprenorfin i politoksikomanija 16mg

Post by martinezova »

Hej dragi ljudi, prvo hvala puno na odgovorima mnogo mi znace.Zelela sam da vas obavestim o tome sta se desilo u medjuvremenu. Prvo @ Masterblaster zabiravih da napomenem da sam iz Srbije iz Beograda i da za te flastere nikad nisam cula, ali cu pitati doktorku. E ovako, odlucila sam da odem u Drajzerovu (kliniku za bolesti zavisnosti) Prva reakcija doktorke e bila dsa retko koji pacijent uzima tu dozu , ispricavsi joj da imam bipolarni slali su me da se ograde od lekove u lazu, u palmoticevu u razne klinike dok nisam dosla do prenatalne psihijatrije de sam dobila lamal neki psiho stabilizator i lorazepam od 1 mg za ceo dan po potrebi, znaci posle sve te lyrice i ksalola meni to dajau , a krize za istim ko ih je*e.... e onda se vrqacam u drzajzerovu sa svim tim papirima i cekam 7 dana konzilijum. E da zaboravih prva recenica doktorkje bila je da u mom slucaju skidanje sa bupa nije moguce. DOlai konzilijum na kom mi jedan lekar ne znajuci da nisam uzimala dop preporucuje metradon gde ja dozivljavam nervni slom alki hvala bogu moju doktorka ga zusstro opomene i odluce se da mi daju dve osmice dnevno 2x8mg. Ali prvu nedelju da dolazim svaki dan tamo po jednu kao ispod jezika koju iskreno ja stavim kao u usta a ustvari stavim u masku vezem masku tako da ne moze da ispadne i posle ga sibnem. ZNaci spustila sam se na 16mg, druga nedelja se juce zavrsila je r ti petkom daju za vikend tad sam dolazila pon. sreda. pet. vgerujem sledece nedelje dxa ce biti na nedelju dana. E sad lepe vesti expertni u.zvuk sve je apsolutno u savrsenom redu,nos usta sve rukice, diusanje , srculence sve :) to me jako cini srecnom. Ali lyricaa je ostala da je pijem ponekad zzradjamo muzzz i ja po 7 dana pa 7 ne pijemo ...... Pitacu za te flastere mnogo me to interesuje, bebac se inace pomerio prvi put pre 6 dana i odtad se mrda stalno :) .... Nmg da kazedm da sam osetila krizu sa 24 mg na 16 spustanja ali isto tako nisamn uvek uzelasamo 16 vec kupim nekad jos.... Bas mi je tesko ljudi, sad procitah temu o lyrici i usrala sam se zivA.... jer ja uzmem i vecu kolicinu od tih 600 mg .. ALi plod nisam ostetilla to mi je najbitnije, zA MENE cu lako... Molim vas ako ima jos neko neka iskustva mnogo bi mi znacilo tamara i Masterblaster su mi mnogo pomogli hvala vam divni ste ljudi ... Ibavrdtavam dalje ljubim vvas pozzzz :roll: :roll:
Post Reply