info o metadonskom tretmanu

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

e jarane....sagi...i ja sam danas cista zahvaljujuci subutexu. I moram reci da je to nesto stvarno extra i da postoji s razlogom...
eto javi se ako hoces na private....poz
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
ime nije vazno
Posts: 125
Joined: Sat Apr 16, 2005 9:55 pm
Location: kopenhagen

Post by ime nije vazno »

za fightstigma
za metadon, neznam sta bi ti rekao sto ti vec ostali nisu rekli. ako ti je to utjeha da si cist, onda se tjesi. ja razumijem da su se neke male stvari u tvom zivotu pomakle na bolje ali fakt je da ti nefunkcionises bez metadona. dop ili metadon, sta je tu razlika. jedinu razliku koju ja nosim sa sobom je ta da nejedem govno kuhano vec hladno ili u obliku tablete
kazes da ides na NA sastanke i to cak 3 puta sedmicno. ja sad nekontam kakvu korist ti imas od tih sastanaka kad nemozes reci nista. jer jedna od tradicija je da ako si pod uticajem neke susptance nemozes govoriti vec samo slusati. ja sad neznam da li smo clanovi iste zajednice, jer u mojoj zajednici se vjeruje u cist zivot i nepodrzava uzimanje bilo cega
sve najbolje
User avatar
rbonnasi
Posts: 18
Joined: Thu Dec 15, 2005 9:23 am
Location: rijeka

Post by rbonnasi »

e luna, koliko dugo pijes sub., i koliko tabl. dnevno,
ja ga pijem neko vrijeme ali sam mislio prestat, neznam mislim da je mozda i to isto sve k...c, sta ti mislis? pozdrav....
rene
User avatar
Habe
Posts: 23
Joined: Mon Nov 07, 2005 9:28 pm
Location: Konjic

Post by Habe »

Pozdrav...
Javljam se nakon dva mjeseca ponovo i opet ista tema samo sa mojim potpuno drugacijim misljenjem o metadonu.
Prije dva mjeseca sam bio ubjedjen da je metadonska terapija zaista dobra, dok danas dva mjeseca kasnije s razlogom shvatam sve one koji su govorili u negativnom kontextu o metadonu. Moram priznati da neki i pretjeruju jer sta ako nemas nikakvu drugu terapiju kao sto recimo nisam imao ja. Ja nesmijem govoriti negativno o metadonu jer je meni pomogao da se skinem s dopa a to sto ja danas imam metadonske krize ja sam sebi sam kriv jer nisam slusao upozorenja drugih ljudi i doktora koji su mi govorili pa sine ti bi trebao polako odbacivati metadon, al ne ja nisam slusao pa sam metadon umjesto predvidjenih 20 dana nastavio uzimati i eo danasa pola gopdine kasnije hvatam se za glavu i kontam metode kako da se skinem s metadona a na svega 5 mg sam to je nista al bogami u organizmu se dogadja svasta kad neuzmem tih 5 mg s toga mogu reci jedno ako nemas nis drugo sem metadona uzmi ga bolji je od dopa al pazi kako ces s njim jer i on ostavlja bolne posljedice isto kao i dop jer on i jeste drzavni dop al pomaze kada se uzima kratko metodom piramide i odbaci ga sto je prije moguce...
POZDRAV...
...
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

habe...
5mg...mozes ti to... jedan po jedan mg....polako. Prijedlog:Nabavi nesto poput katapresana..ako je moguce. Ovdje to daju tokom detoxa..pogotovo metadonskog. To uklanja krizu pogotovu tu laksu...znojenje, jezu, nervozu i sl. Nije narkotik i cisto kazem da je meni pomogao. Neke cajeve npr melisa, kamilica, valerijana...
sve najbolje i drago mi je da si skoro pa gotov. bjezi od otrova. znam sta mislis kad kazes jedini izbor...i meni je bio. spas!! izlaz!! ali samo kratko...iskoro ponovo postajes onaj isti rob....
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
Habe
Posts: 23
Joined: Mon Nov 07, 2005 9:28 pm
Location: Konjic

Post by Habe »

Hvala na podrsci Luna :)
Prije dva dana sam bio u centru i razgovarao s doktorom u vezi novonastalog problema i od njega zatrazio savjet i neku zamjensku trapiu koja ce mi pomoci da odbacim hep i na moje razocarenje dao mi je tramadol on kaze da ce mi to pomoci u sto ja i nesumnjam al ta pomoc se bazira samo na vrjeme konzumiranja a ja licno imam lose iskustvo s tramalima u mom slucaju uspostavilo se da pomazu samo dok ih uzimas a cim prestanes opet isti problem tako da mi se uopce nesvidja to sto mi je ponudjeno kao alternativa za skidanje s hepa al et pokusat cu sa sto manjom dozom i samo onih dvadesetak dana jer kako doktor kaze metadonsaka kriza traje maksimalno tri nejelje a u svakom slicaju potrazit cu i ovaj ljek koji si predlozila pa ak ga ima uzimat cu njeg jer kriza koju ja imam od hepa i bazira se na nervozama znejunju bolovima al onim podnosljivim i sl. a ti si rekla da taj ljek i pomaze kada su u pitanju ovakvi simptomi.

Jos jednom hvala i
POZDRAV :)
...
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Ne razumem zašto se ovde izrodila rasprava o metadonu, ali iako sam do sada uglavnom ćutala, mislim da bih trebala nešto da kažem.Metadon je izlaz za one koji zaista žele da se skinu, a ne prestaju zato što nemaju para ili nekih drugih mogućnosti za drogu. U mom slučaju metadon jeste bio izlaz, ali ako ostanem na dozama na kojima sam sada, onda to nije ništa, sem što zaista pomaže da se uredi život malo.Prerano je da govorim, pokušaću da idem do nule, ali je za mene sve što je više od jedne tablete (ne razumem se u miligrame) potpuno neprihvatljivo i zaista nema velike razlike.
ime nije vazno
Posts: 125
Joined: Sat Apr 16, 2005 9:55 pm
Location: kopenhagen

Post by ime nije vazno »

e kate moja

kako ti stojis sa metadonom? jesi napravila plan spustanja i kad da ocekujem da prvi dan bez icega pa da ga provedemo skupa u mislima i dusi

sve najbolje
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

...
Last edited by Vodolija on Sat May 27, 2006 3:56 am, edited 1 time in total.
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Svi ovde znaju koliko sam pisao o METADONU.i OPET ĆU I PO PRVI PUT VIDIM DA IMAM OVDE ISTOMIŠLJENIKA "FIGHT" JARANE POTPUNO SI U PRAVU.Ja ne zelim da bezveze pišem neke stvari i nesto kao da sam ja izmislio toplu vodu.METADON mi je spasio život.Kolika god da je kriza, koliko god da me boli, VRIJEDILO JE JER SAM ŽIV!!!!!.
Vrijedilo je jer svaki diler i svaki ovisnik koji voli heroin i sere 0o njemu, naravno da ce reci da je Metd.sranje jer on nema dejstvo euforije kao heroin itd,itd,itd.Mnoga istrazivanja su vrsena i izvrsena i sve moguce negativne i pozitivne strane ovog lijeka znam.Tako da samo zelim reci, HVALA BOGU PA GA IMA!!!!!
Post Reply