FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

licaninsasela
Posts: 3385
Joined: Fri Feb 01, 2019 8:52 am

Re: FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Post by licaninsasela »

Akkasha Come Back wrote: Sat Apr 03, 2021 3:57 pm E, sad ste me oduševile, bravo, devojke! 👍💪
nasla okidac akasa?nadam se i bas mi je drago ako je tako
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Post by Akkasha Come Back »

licaninsasela wrote: Sun Apr 04, 2021 10:21 am
Akkasha Come Back wrote: Sat Apr 03, 2021 3:57 pm E, sad ste me oduševile, bravo, devojke! 👍💪
nasla okidac akasa?nadam se i bas mi je drago ako je tako
Me ne, trenirala 2019.
Od kad je pandemija, ni to ne mogu. To su mi bili ionako "poslednji trzaji", u odnosu na moj prethodni život i intenzitet treninga.
Ne može meni trening biti "okidač".
Možda bi moglo biti neko putovanje, šta znam, da vidim okean jer nisam nikad a more obožavam. Ja sam "morsko dete" odvojeno od mora cepanjem države, sad Srbija nema more i sve je komplikovanije, ajde čak i da nema pandemije, onoliko lekova treba prvo preneti preko granice, ali hajde i to, drugo- nemam s kim da idem, pa šta ću "tamo" (gde god to "tamo" bilo) ako me spuca napad panike u sred dana, dešavalo se na bazenu, gradskom bazenu gde se mogu vratiti kući kad hoću, nisam ja u stanju da putujem i ronim.

Ronjenje bez boce, Freediving, to mi je eto neka strast.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Post by sanela »

Akkasha Come Back wrote: Sun Apr 04, 2021 11:45 am
licaninsasela wrote: Sun Apr 04, 2021 10:21 am
Akkasha Come Back wrote: Sat Apr 03, 2021 3:57 pm E, sad ste me oduševile, bravo, devojke! 👍💪
nasla okidac akasa?nadam se i bas mi je drago ako je tako
Me ne, trenirala 2019.
Od kad je pandemija, ni to ne mogu. To su mi bili ionako "poslednji trzaji", u odnosu na moj prethodni život i intenzitet treninga.
Ne može meni trening biti "okidač".
Možda bi moglo biti neko putovanje, šta znam, da vidim okean jer nisam nikad a more obožavam. Ja sam "morsko dete" odvojeno od mora cepanjem države, sad Srbija nema more i sve je komplikovanije, ajde čak i da nema pandemije, onoliko lekova treba prvo preneti preko granice, ali hajde i to, drugo- nemam s kim da idem, pa šta ću "tamo" (gde god to "tamo" bilo) ako me spuca napad panike u sred dana, dešavalo se na bazenu, gradskom bazenu gde se mogu vratiti kući kad hoću, nisam ja u stanju da putujem i ronim.

Ronjenje bez boce, Freediving, to mi je eto neka strast.
I ti bi trebala na psihoterapiju da se "otkočiš" od svih silnih strahova i da proradiš brojna traumatska iskustva kako bi sebe prihvatila i zagrlila.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Post by Akkasha Come Back »

sanela wrote: Sun Apr 04, 2021 12:33 pm
Akkasha Come Back wrote: Sun Apr 04, 2021 11:45 am
licaninsasela wrote: Sun Apr 04, 2021 10:21 am

nasla okidac akasa?nadam se i bas mi je drago ako je tako
Me ne, trenirala 2019.
Od kad je pandemija, ni to ne mogu. To su mi bili ionako "poslednji trzaji", u odnosu na moj prethodni život i intenzitet treninga.
Ne može meni trening biti "okidač".
Možda bi moglo biti neko putovanje, šta znam, da vidim okean jer nisam nikad a more obožavam. Ja sam "morsko dete" odvojeno od mora cepanjem države, sad Srbija nema more i sve je komplikovanije, ajde čak i da nema pandemije, onoliko lekova treba prvo preneti preko granice, ali hajde i to, drugo- nemam s kim da idem, pa šta ću "tamo" (gde god to "tamo" bilo) ako me spuca napad panike u sred dana, dešavalo se na bazenu, gradskom bazenu gde se mogu vratiti kući kad hoću, nisam ja u stanju da putujem i ronim.

Ronjenje bez boce, Freediving, to mi je eto neka strast.
I ti bi trebala na psihoterapiju da se "otkočiš" od svih silnih strahova i da proradiš brojna traumatska iskustva kako bi sebe prihvatila i zagrlila.
Ne znam šta da kažem na ovo.
Sa jedne strane, treba svima i nepotrebno je naglašavati pojedinačno "E, tebi treba.

Kao drugo, u zatvoru možeš ako hoćeš (niko te ne tera) da ideš i na grupne i individualne, išla sam, imam čak štaviše papir, "crno na belo" :
"Osoba je uspešno resocijalizovana i spremna za povratak u socijalnu sredinu"

Mora da sam opet poludela 😂
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Post by Akkasha Come Back »

Dobila sam dijagnozu i terapiju, dalje nema.
Ne može više ništa da se učini, pa vidiš kakva sam a po njima sam "normalna" :lol:
Tragikomično.

A para za more ionako nemam, pa se tešim, i da sam zdrava ne bih išla tako da...

Sad se setih onoga: "Jedna jabuka dnevno, umrećete svakako"
Pa ono, da se potrudim da umrem zdrava 😂
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Post by Akkasha Come Back »

Ah, da: VRLO BITNO

Mada je ovo tema "Fizičko zdravlje", ali mi se čini logično da JA nastavim.

Pre zatvora, oduvek u životu bila sam kao i većina ljudi klaustrofobična, uvek me neka nelagoda hvatala u malim prostorima. Nije to mnogo čudno.
Čudno je ovo što ću sad reći (Sanela, molim te obrati pažnju ako ti nije teško).
Dakle: samo dajte mi prostora, oduvek.
E, sad kad takvu osobu strpaju u zatvor, to mora ostaviti posledice, logično, ali nisam znala da može i ovo što se meni desilo.
Idem ja tako ulicom, pre nekoliko godina, i na sred ulice napad panike. I konačno mi se skurči više, a s'obzirom da je Dom zdravlja /Hitna pomoć tu blizu ja odem.
Dođem u Hitnu pomoć i rekoh "Dobar dan, izvinite, ako mogu nešto da pitam...", oni me hitno (da ne veruje čovek da "sistem" ponekad funkcioniše) sprovedu do dežurne doktorke.
Ona me pita jednu stvar, ja "drobim" nešto "petnaesto", k'o da nisam normalna, i onda joj odjednom (ničim izazvana, što bi se reklo) "Doktorka, ne znam da li je bitno , ja sam bila u zatvoru 3 godine"
Da skratim priču, ona mi je rekla da je ona bila u Domu za nezbrinutu decu i odrasla u hraniteljskoj porodici a evo sad je doktor. Veze nemam zašto mi je to rekla. Pitala sam je, kaže "Ja to ne krijem ni od koga" (i to razumem, iako sam ja "niko", ona ima obrazac da to o sebi ne krije, pa je otišla malo u ekstrem, nebitno sad za ovu priču, digresija).

Ona mi je rekla da imam istovremeno klaustrofobiju i agorafobiju, istovremeno strah od otvorenog i zatvorenog prostora.
Ja sam bila bukvalno zaprepašćena, "Doktorka, zar je to uopšte moguće?!" - "Ne bi verovala šta je sve moguće", reče ona.

Otuda meni "Psihoza prolazna, nepoznatog uzroka", kurac "nepoznatog", stavi čoveka psihički jakog kao stena na 3 godine između 3 zida i rešetki i dodaj na to prirodu čovečiju da se vremenom na sve navikne i onda posle niti možeš unutra niti napolje.

Naravno, Doktorka mi je za svaki slučaj dala uput da izvadim rezultate na sve živo, i sem cista (koje su opet nebitna stvar za ovu priču) sve je ok.

Poenta ovog posta je da čovek može da ima istovremeno fobiju od zatvorenog prostora i od otvorenog prostora.

Sreća da sam uvek imala ovaj ludi smisao za humor, pa rekoh "A gde onda? Da sedim na pragu, ni unutra ni napolje"

Sanela ja znam šta je meni, ali ne mogu da kontrolišem kada će da se desi. Uglavnom, čoveku je 80% lakše kad zna šta je. Nosim se sa tim tako što "Ksalol" uvek imam kod sebe, dešavalo mi se na bazenu (rekoh) da me "iz čista mira" spuca napad, srećom ostanem prisebna, popijem tabletu i gledam na sat, znam "istrpi 5 do 15 minuta".

Razumeš, Sanela? Nema tog terapeuta koji mene poznaje bolje nego ja samu sebe (i svoju bolest, bolje reći "oštećenje").

Malo sam se našla...pa, kao da me uopšte ne razumeš.
Pa rekoh da objasnim.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Post by sanela »

Ne kazem ja da ti ne znas sta ti.je, nego ces nauciti kako da rijesis te poteskoce koje tebe kontrolisu. A mozes naci nacin kako da ti njih kontrolises.
Puati mi se tih papira iz ustanova koji imaju nacin da jedan naxin odgovara svima.
A i ja idem na edukacije iz psihoterapije i kroz to rasim na sebi, tako da svi mi imamo sadrzaja za paihoterapiju. Ona nam omogucava da nadjemo nacin kako da zivimo kvalitetniji zivot. Okolnosti ne mozemo promijeniti, tipa sad ove pandemije, ali kako cemo gledati na njih i kako cemo svw to prezivjeti ili prozivjeti je iskljucivo do nas. A kako.nas tome niko nine ucio ni u kuci ni u skoli, onda nam treba neko ko nam moze pomoci sta da urasimo. Ali, za sve treba volja i trud. I nije lako. Ni vama, ni meni ni nikome. Eto, tebi sam naglasila, jer vidim da imas puno mehanizama odbrane i strahova koji te drze tu gdje jesi.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Post by Akkasha Come Back »

sanela wrote: Sun Apr 04, 2021 4:45 pm Ne kazem ja da ti ne znas sta ti.je, nego ces nauciti kako da rijesis te poteskoce koje tebe kontrolisu. A mozes naci nacin kako da ti njih kontrolises.
Puati mi se tih papira iz ustanova koji imaju nacin da jedan naxin odgovara svima.
A i ja idem na edukacije iz psihoterapije i kroz to rasim na sebi, tako da svi mi imamo sadrzaja za paihoterapiju. Ona nam omogucava da nadjemo nacin kako da zivimo kvalitetniji zivot. Okolnosti ne mozemo promijeniti, tipa sad ove pandemije, ali kako cemo gledati na njih i kako cemo svw to prezivjeti ili prozivjeti je iskljucivo do nas. A kako.nas tome niko nine ucio ni u kuci ni u skoli, onda nam treba neko ko nam moze pomoci sta da urasimo. Ali, za sve treba volja i trud. I nije lako. Ni vama, ni meni ni nikome. Eto, tebi sam naglasila, jer vidim da imas puno mehanizama odbrane i strahova koji te drze tu gdje jesi.
Da, omiljeni citat po kom živim je onaj iz filma "Pirati sa Kariba":
"Problem nije problem. Problem je tvoj stav prema problemu".

A i Ivo Andrić je rekao nešto slično, već sam negde pisala (naći ću opet, ja kad nešto zagrizem, ne puštam, pa makar bila sitnica poput citata, ima da je nađem ne zvala se ja Akkasha...ček minut...)
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Post by Akkasha Come Back »

Evo, našla sam:
"Ток догађаја у животу не зависи од нас, никако или врло мало, али начин на који ћемо догађаје поднети зависи у доброј мери од нас самих, дакле на то треба трошити снагу и обраћати пажњу."
Иво Андрић
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: FIZIČKO ZDRAVLJE BIVŠIH NARKOMANA

Post by Akkasha Come Back »

A jbg, to nije čak ni "pravi strah".
Tačno je da je anksioznost i napad panike ustvari biohemijski gledano čist strah, samo što je ovo što ja imam očigledno poremećaj, jer se ja u biti ne plašim tako lako, nisam neka "plašljivica". Sad eto, ovo zvuči kao " samoodbrambeni mehanizam" i tako možemo večno u krug.

U tome i jeste poenta i caka kod psihijatara, psihoterapeuta, neuropsihijatara, sociologa ne baš toliko ali vam je glavna fora jednom kad nekoga proglasite "ludim", svako njegovo dalje razmišljanje i stavove proglašavate ili stavovima ludaka, a ako su "normalni", onda je to "mehanizam samoodbrane", "faza poricanja" i tako dalje.
Post Reply