Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Makedonec
Posts: 48
Joined: Sun Oct 04, 2020 12:43 am
Location: Macedonia

Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Post by Makedonec »

Zdravo i pozdrav svima,
Kako prvo hteo bih pozeleti svakome ko se jos bori sa zavisnoscu od bilo kog tipa da bi se sretno resio time, da izagje zdravlji i sretniji na drugi stranu. A sad o meni, moj problem i kako se borim s time, i nada da bi moja borba i nacin kako se suocavam time moglo pomoci nekome.
Moja zavisnost traje preko deset godina, tacnije petnaes s nekim malim pauzima. Po imenu jasno da sam Makedonac,
i sve pocelo nakon konflikta (rata) kojeg smo imali 2001ve godine. Kao pripadnik Makedonskih specijalnih jedinica celog konflikta sam proveo na ratistu, mimo vrhunske obuke, treninge,.. marseve po dvadeset dana, nista od toga me nije psihicki preprimilo za najgore iskustvo koje moze da unesreci jednog coveka..rat. Problemi poceli odma nakon zavrsetka konflikta, povuko se iz armije zatvorio u sebi..imao sam dvadeset godina a telo ko da ima cetardeset, krenuo terapiju sa lekova protiv bolove koje su prestale da rade nakon par meseca i onda se upoznam sa heroinom..... nije da je samo uskratio bolove nego i vec popunio prazninu,..kako da mi vratio dusu.
Na neki cudnim, ludim neobjasnjivim nacinom ja sam funkcionirao besprekorno i mogao da se skinem kad god sam hteo bez nekih velikih problema, krize cak i do deset dana sam podnosio lako. Krenuo kako placeni ratnik prvo u Iraku, pa u Afganistanu misije su trajale po dva-tri meseca, pauza kuci tri meseca opet se navucem,pa krenem da se pripremam pa se skinem i tako to trajalo sest sedam godina, dok nisam dosao do konacnu odluku da ostavim ta prasnjava ratista iza sebe i da krenem u normalnog zivota, vratio se prije tacno osam godina i umesto da krenem normalnim putem ja se tako lose zakacim na heroin da sam vuko na nos po tri cetiri grama na dan. Trajalo to dve godine upropastio sam telo skroz, izgubio kilazu propao nacisto. Prvi put sam cuo o Buprenorfina negde 2015-16 i kako sam hteo da se definitivno skinem s heroina, odma sam krenuo samoinicijativno, kupovao ga i jos ga kupujem na crno.
Pocetak sve dobro sve OK, nisam mogao verovati da postoi lek koji to moze, kako su me posavetovali iskusniji cekao sam da udari kriza i pri prve znakove krizi da krenem sa 4mg pa ako je malo da dodajem po 2mg, dali je to bio pravi nacin neznam al sam se zaustavio na 8mg, u sledecih par meseca totalno promenio zivot, trebalo mi nekih sest meseca da povratim kilazu, krenem da trcim, vezbam nisam ni mogao verovati u transformaciju, dobio fenomenalan posao u stransku ambasadu i sve Ok, 8mg svakog dana zivot lepota, e nakon dve godine tog ritma zivota krene neka nervoza, nesanica, cudne neke bolove i skontam da je valjda Buprenorfin kriv i da probam da ga se resim, opet niko me nije predupredio sta je sledilo, prekinio ga direkno na suvo i posle sest dana poceo pravi pakao, sve moguce simptome odvrnute na naj jako. Nisam mogao da izdrzim nikako i opet se vratim na 8mg, od tad par puta smanjim na 4mg na par dana al posle kratkog perioda se opet vratim na 8mg. To trajalo sve do pocetka ove godine i pocetka Covid-19 situacije, resio se tvrdo da se manem tog zla po svaku cenu, u Februaru uzeo zalihe za pet meseca i krenuo da smanjivam po 1mg na 14 dana, krize su bile male petog, sestog dana a posle se organizam stabilizira na manju dozu, dosao sam na 2mg i nikako da skinem na jedan, i posle deset, petnaes, dvadeset dana nemogu da dogjem sebi i se opet vratim na 2mg, ne uzimam nista drugo osim hrpu vitamina, i po malo CBD ulja, neznam kako da se resim i tih zadnjih 2mg i da konacno budem svoj, jer stvarno je sve ovo trajalo predugo, a o uticaj mog okruzenju cu u sledeceg posta.
Hvala svakome ko procita, kome god treba dobronamjeran savet slobodno nek pita i svaki savet he dobrodosao,
Nisam nesto bas dobar u pisanje, izvinjavam se zbog toga, al eto prica je ta, borba traje idemo dalje...
Fate whispered to the warrior,
you cannot withstand the storm
and the warrior whispered back,
I AM THE STORM!!!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Post by sanela »

Pozdrav @makedonac i dobrodošao na forum! Odlično pišeš na našem jeziku, tako da ne brini za to, ko želi, razumjeće te.
Vidim da si svašta prošao i da si borac, ne odustaješ nego ideš naprijed, kad padneš, ustaneš i ideš naprijed. Nije lako. Svaka ti čast! Ovdje ćeš naći dosta priča o skidanju s bupa, a možeš se javiti i @Frajla, da te uputi na temu kako se ona i ostala ekipa s foruma skidala. Ono što bih ti htjela reći jeste da si usljed rata i odlazaka na ratišta na kojima si bio sigurno doživio puno puno trauma s kojima si se nosio uzimajući heroin, za koji kažeš da ti je popunio prazninu. Moj ti je savjet da probaš naći nekog psihoterapeuta koji se bavi traumom koji ti može pomoći da preradiš sva bolna iskustva koja si prošao i da se naučiš iznijeti s tim. Koliko god je kriza od Bupa teška, dugotrajna, nepodnošljiva, i kad se skineš s njega nećeš dugo moći funkcionisati upravo zbog te praznine iznutra koja će te progutati.
Vidim da imaš dobar posao, da si fokusiran na trening i fizičku snagu i izdržljivost. Sve ti to može olakšati.
Nisi napisao ništa o privatnom životu. Jesi li oženjen, imaš li djecu, roditelje, bliske ljude? Pretpostavljam da nemaš. I zato ti je bitna psihoterapija da naučiš ulagati u odnose i graditi svoj život na novim temeljima. To je proces i nema instant rješenja. Kao kod treninga. Nema mišića, snage i kondicije preko noći. Ulaganje i odricanje i žrtvovanje, pa onda možeš očekivati rezultat.
Kakogod, piši, ima ljudi koji čitaju i sigurno će te uputiti šta i kako dalje.
Passenger
Posts: 1
Joined: Wed Jul 31, 2019 3:25 pm

Re: Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Post by Passenger »

Ja se trenutno borim sa slicnim problemom...pokusala sam "cold turkey" par puta, no nazalost moja obitelj ovisi o meni financijski i jednostavno nisam mogla biti u "out-u" mjesec dana...i tako u krug skoro 13 godina..
Bila sam na 3-4mg dnevno kad sam prestala (skoro 4 tjedna)...koristim kratom (mljeveno lisce), to je biljka iz porodice kave, nije klasicni opijat...U pocetku sam uzimala vise no nakon 2.5 tjedana sam pocela smanjivati, sad sam na cetvrtini doze od tada i smanjujem po malo svaki dan bez nekakvih problema (kad sam smanjivala subutex, nije bilo tako jednostavno)..Mogla sam raditi i funkcionirati cijelo vrijeme...Kroz pricu online sa bivsim ovisnicima koji su prosli kroz istu pricu, dobila sam par vaznih smjernica buduci da i Kratom stvara ovisnost kod dugotrajne i pretjerane upotrebe...Vozim bicikl svaki dan, jeden zdravo (kad ne mogu jesti radim shake ili sokove od voca) i vec osjecam da mi se tjelo vraca u normalu nakon svih ovih godina.
Prema informacijama koje sam skupila sa raznih rehab stranica, Subutex withdrawal timeline (ovisno o kolicini i vremenu koristenja) oko mjesec dana fizicke krize, par mjeseci depresije i nesanice...Pretjerano koristenje Kratom-a, 2-4 dana fizicke krize i tjedan-2 psiha i nesanica, no ako smanjis, vecina kaze da su mogli prestati bez nekih vecih posljedica...E da, Klonidin lijek pomaze za smanjeje fizicke krize iako je lijek originalno namijenjen protiv migrene i visokog tlaka, plus protu-upalni lijekovi (to je dio tretmana u klinikama vani, ima cak i nekih nasih studija koje to potvrdjuju)...

Ako imas mentalne snage da smanjih subutex na 0.5mg dnevno, bit ce ti 100 puta lakse, moj frend je tako prestao...koristio je tramadol protiv bolova prva 2-3 tjedna i normabel za spavanje, naravno fizicka aktivnost i zdrava prehrana...

Jos jednom upozorenje, i tramado, normabel i kratom mogu izazvati ovisnost kod dugotrajne i pretjerane upotrebe, vrijedi samo kao medjufaza da ti pomognu da prebrodis najgore i iskoristis to vrijeme za aktivnost i zdrav zivot kako bi mogao odraditi onaj zadnji dio do nule...

Slucajno sam naisla na kliniku u BG (Dr Vorobjev) koja radi skidanje kroz anesteziju, traje 2 tjedna sve zajedno sa nekih 3 tretmana pod anestezijom, masaze, konzultacije itd, ali nije jeftino lol, tako da meni ta opcija nije bila dostupna...Gledala sam dokumentarac o toj metodi, ljudi se skidaju u 3 dana doslovno bez patnje. Nije mi jasno zasto to nemamo u nasem zdravstvu, umjesto sto se ljudi trpaju sa hepovima i subutexima do kraja zivota, nema nikakvog smisla, jednokratan postupak je sigurno jeftiniji nego odrzavanje na supstitucijskoj terapiji po 20-40 godina...

Anyways, ja nisam doktor niti nekakav strucnjak, to su informacije koje sam skupila i moja trenutna situacija ukratko, nadam se da ce pomoci:)
User avatar
Makedonec
Posts: 48
Joined: Sun Oct 04, 2020 12:43 am
Location: Macedonia

Re: Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Post by Makedonec »

Ćao @sanela,
Iskreno ti hvala na odgovora, ja se duboko izvinjavam što nisam ranije odgovorio, imao sam dva smrtna slučaja u porodici,
od kojih jedan je bio od SARS Cov-19, preminuo mi sestrič na nepunih 32 godine nakon dvonedeljne borbe s virusom..tragedija, mlad lik koji bio zdrav bez nikakvog hronicnog zabolenja i normalne težine, tako da zamolio bih svako koji pročita ovaj post, da se čuva i pazi na sebe i svojih, jer ovaj virus je bukvalno ruski rulet, nema klasičnu simptomatiku i protokol lečenja, tako da kod svakog je različno i može da se stanje pogorša bukvalno za pola sata, od nikakvih simptoma da čovek zavši u bolnicu na kislorodnu poddršku, tako da još jedno molim vas ČUVAJTE SE.
Sad oko drugog problema @sanela probaču da ti odgovorim na sva pitanja za koja i baš mi drago da si ih postavila, da krenem sa dobru vest, smanjio sam na 1.5mg bez nikakvog problema i sad planiram da smanjim na 1mg,
jer i pored sve šta mi se izdešavalo zadnjih dva-tri meseca, bio sam sasvim pribran, skoncentriran i nosio se sa svih problema, tako da mi to daje solidnu motivaciju da smanjim još pola miligrama.
Oko porodice, keva i ćale i pored samog faktora da su u ozbiljnih godina hvala bogu dobro se drže, kako su ušli u penziju ja brinem o njih bukvalno oko svega, skoro svakog dana ih obilazim, uzimam im dobru hranu i teram ih da se zdravo hrane, vitamine posebno sad kad treba da im imunitet bude jak,i naravno redovno ih nosim na kontrole i preglede u klinici, inače generalno imam dugacke veze, zadnja je trajala tri godine i zavrsila prije negde pola godine, a oko drustvenog zivota nikad nisam imao probleme, oduvek sam bio pozitivan i socijalan lik,puno prijatelja uvek sam s devojku čak i kad se borim sa svojim demonima probujem da budem pozitivan jer na kraju krajeva to je ipak moja borba i ne bi bilo fer da utice na okolinu, ali ima i perioda kad mi je jako tesko al potisnem u sebe i napred. Prvi post koji sam napisao je u stvari bilo i moje prvo otvaranje o mog problema ispred bilo koga, i nekako se osecam jako dobro, samim tim da sam se otvorio pomoglo mi nekako da bolje spoznam svoj problem, mislim da ozbiljnije pristupim njemu i znajuci da nisam sam imam veću motivaciju da se otarasim od ovog zla. Hvala svakome ko je procitao i zelim sretnu novu godinu svima i puno zdravlja, tu sam za svakome kome treba savet, razgovor i naravno svako ko ima neki savet slobodno, mislim da mi ovaj put pisanje malo bolje (potrudio se),pozdrav svima i idemo napred...
Fate whispered to the warrior,
you cannot withstand the storm
and the warrior whispered back,
I AM THE STORM!!!
User avatar
Makedonec
Posts: 48
Joined: Sun Oct 04, 2020 12:43 am
Location: Macedonia

Re: Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Post by Makedonec »

Ćao @Anabela11,
hvala ti na poruku, nadam se da ćeš proćitati ovaj post, probao sam da ti odgovorim al opcija za odgovor na poruke mi nije dozvolena, valjda jer sam nov član.

@sanela šta trebam da bi mogao da odgovaram i da šaljem poruke, kako znaš nov sam i nije mi sve baš naj jasno.

HVALA TI
Fate whispered to the warrior,
you cannot withstand the storm
and the warrior whispered back,
I AM THE STORM!!!
User avatar
Makedonec
Posts: 48
Joined: Sun Oct 04, 2020 12:43 am
Location: Macedonia

Re: Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Post by Makedonec »

Zdravo @Passenger, hvala ti na odgovora i na sve savete,iskeno izvini šta ti kasno odgovaram al eto..napisao u proslom postu da se izdešavale kup loših stvari i da jednostavno sam hteo da dodjem sebi pa da napisem nešto, ja iskreno probavam da se otarasim Bupa bez ikakve hemije, osim vitamine CBDa i ponekad melatonin da bi izravnao san, imam taj neki mentalan sklop u sebi da je najbolje da se ocistim na suvo jer šta je intenzitet krize jaći, tada vise cenim apstinenciju. Oko Kratoma sam i prije citao i prilicno sam dobro upoznat oko toga al ga nema kod nas, tako da za sad idem old school.
Moj najveći problem da prekinem odjejdnom je kod svakog depresiju i anksioznost, depresiju nekako mogao bi da resim, na bol sam kompletno operisan to skoro i da ne osećam, nespavanje jest mi je problem al posle godine svakakvih marševa, treninge i misije organizam se navikao da spava pod komandu, al ova nesanica od Bupa je nešto sasvim različno, sve je pomešano: nervoza, depresija, anksioznost....i koncentracija nula. Sve to mogu da preguram, al anksoznot je veliki problem u mom poslu, to jednostavno ne sme da bude ni minut, najbolje rešavam anksioznost trčanjem i meditacijom a pomaže mi i CBD, al kad skroz ostavim onda ništa ne pomaže, samo vreme.
Vidim da si i ti na dobrom putu i baš mi drago, ostani tako samo napred, od licnog iskustva znam da trčanje, bicikl i bilo sta kardio plus vitamine i zdrava ishrana je najbolji kombinacija za povratak u normalu.

Što se tiče timeline kako znam kod svakog je razlicno, sve zavisi od kolicine i kolio si dugo uzimala, može da bude i manje od mesec, a može i par meseca, mislim o psihičkim krizama, al spred ono šta si napisala i način zivota koji vodiš mislim da neće još dugo.
Za Vorobjeva znam, puno pričaju o toj klinici al je skupo, za naših standarda i preskupo a kako vidim ni meni ni tebi to nije baš potrebno,.. bar eto, tako ja mislim, a to da im je način jako uspešan to jest, puno su se skinuli ne samo od horsa, nego i od kocke i alkohola al to je šta je s našim zdravstvenim sistemom tako da je ta usluga dostupna na jako malo ljudi.
Još jednom hvala ti, i piši kako napreduješ

Pozdrav
Last edited by Makedonec on Fri Jan 08, 2021 2:36 pm, edited 1 time in total.
Fate whispered to the warrior,
you cannot withstand the storm
and the warrior whispered back,
I AM THE STORM!!!
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Post by Akkasha Come Back »

@Makedonec
Dobila sam tvoju poruku, znači da ti poruke "rade" i sve sam pročitala ali umesto da te gledam kao nekoga ko mi je tražio pomoć ja tebi skidam kapu i iskreno divim ti se.
Uopšte zbog tvoje snage, zbog svega što si prošao u životu a i kako si prolazio kroz krize.

Prvo da ti kažem da ja Bup nikad u životu nisam probala, sa H sam se skidala metadonom i lekovima.
Doduše skidala sam se sto puta...nekad i na suvo u početku.

U svakom slučaju ja ne znam kako da te posavetujem jer sam u odnosu na tebe amater jedino da ti kažem isto što ti je rekla i Sanela.

Ja te tvoje količine u životu nisam videla, a još plus verujem da je u Makedoniji H čistiji nego u Srbiji tako da stvarno ne znam.

Ja sam bila na metadonu negde godinu i po dana, a od lekova sam imala obične "Bensedine" i neke antidepresive.

Kad sam se skinula sa metadona (mnogo mi je teško išlo skidanje, bila na pola boce tj 5 kubika i kad sam došla do tog 1kubika, nikako...a u zatvoru se to dešava, morala da se skinem sa metadona jer nisam mogla od njega da pišam) onda sam ostala na "Ksalolu" 3 puta 1mg i uveče za spavanje "Sanval" (" Belbien" 10 mg) ali ni od čega nisam mogla da spavam pa sam tražila "Leponex" i prepišu mi 50mg uveče i tu se zajebem.
Sad se mučim kako se rešiti Leponexa.

Lave, uspećeš ti, neverovatno kakav život!

Piši nam redovno kako ti ide i žao mi je što nisam od neke pomoći... stvarno ne znam ništa o Bupu jer sam čula da je zlo i nisam htela da se uveravam lično, ovog puta sam verovala ljudima (za razliku od svega što sam se morala uveriti na svojoj koži)
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Post by Akkasha Come Back »

P.S.
Jedino je zajedničko što sa velike količine relativno lako dođosmo do najmanje količine i to nikako!
Ti sa ta 2mg ne možeš, a ja sa 1-2 kubika metadona.
Mene su doktori vraćali na 3 kubika, pa opet spuštali do 1pa vraćali na 2... 6 meseci sam se skidala sa 1 kubika a pola boce skinula za dva meseca.
Na kraju su se i doktori čudili. Ja rekla da ću prosto da trpim i takvu žestoku krizu sam imala, 15 dana nisam spavala, zamalo da "flipnem", doktor me praktično molio da me vrati na 2_3 kubika, nisam htela.

Vidim koliko si jak, ako sam mogla ja možeš i ti, prosto baci kad vidiš da ne ide spuštanje.

Ali prvo ipak pitaj ljude što ti @Sanela rekla, nije isto metadon i Bup.
Pozdrav i srećno!
User avatar
Makedonec
Posts: 48
Joined: Sun Oct 04, 2020 12:43 am
Location: Macedonia

Re: Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Post by Makedonec »

Pozdrav svima,
@Akkasha come back, hvala ti na lepim recima,
Buprenorphin je jako čudna droga, 2mg tableta je malo a isto i previše, pročitao sam postove o ljudima koji se skinuli sa više od 8mg na dan i to je neverovatan uspeh, puno su rekli i prije mene da ovaj naš put razume samo onaj ko ga je hodao.
Mislim da sam se stabilizirao na 1.5mg i planiram za koji dan spustim na 1mg, nema anksioznosti mozda malo nervoze i to je to.
Pročitao sam puno dobre stvari i oko ulja od Kantariona da je jako dobar prirodan ljiek za depresiju i anksioznost tako da uzeo sam dve tri bočice pa probam i to, pa ču javiti ako ima neko pozitivno dejstvo, za sada vitamine i CBD vrše svoj posao.
Trčanje i vežbanje pomažu neverovatno al nekih dana motivacija mi je tako srušena da jedan korak mi izgleda ko kilometar, ali do sad ni jednom nisam odustao od rutine.
Predlog od @sanela je odličan da bi se javio i psihijatru, mislim da bi mi to i puno pomoglo jer svakako dobio bi i drugu prespektivu, al zbog posla jer imam security clearance koji se jako teško dobija a kad si državljanin zemlje trećeg sveta kako što je Makedonija skoro pa nemoguće, moram da budem jaako pažljiv kod kog psihijatra idem jer nam je cela država korumpirana i mogao bi da izgubim puno. napravio sam listu od par dobrih privatnih psihijatra pa ću da vidim šta kako.
eto mali update pa sutra nastavim dalje, hvala svakome što je počitao
Fate whispered to the warrior,
you cannot withstand the storm
and the warrior whispered back,
I AM THE STORM!!!
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s Buprenorfina...moja prica

Post by Frajla »

Zdravo Makedonac

Izvini nisam bila aktivna i tek sam sada videla poruku koju si mi poslao.
Sve sto te interesuje imas na temi skidanje sa bupa pravilan nacin. Tema je zakljucana pa ne mogu da je podignem ali videces da ima oko 600 stranica pa pocni od pocetka, na pocetku imas najbolje informacije.
A imas i moju temu skidanje sa suba cini mi se pa i nju procesljaj.

Poznato je da je do 2 mg skidanje relativno laganp, a da posle krecu problemi, ali sve se da srediti samo kda skapiras po kom principu bup deluje i njegov halflife

Svako spustanje doze od preko 25 posto ce biti bolnije, pa imaj na umu ako budes spustas sa 1,5 na 1 mg da je to veci zalogaj

Ajde pisi ako treba sta- tu smo
Pozdrav svima
Post Reply