Supstitucija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

majana9
Posts: 1
Joined: Sat Oct 21, 2017 9:07 pm

Supstitucija

Post by majana9 »

...navršava se 6-a god.od kad sam sam na supstitucijsk.thp.metadonom...i iskreno da vam kažem da mi od početka,te 2011.-e,visina moe,tada,thp.od 110ml/kapi,nimalo nije prijala, :roll: ,i već u decembru sam tražeći da mi smanjuju thp.na 95 kapi bila,jer to..nazovimo "stond stanje",pa,veze nema,niti može imati,s heroinskim stondom,jer,da se ipak razumemo,METADON je prevashodno oduve i bio lek jak analgetik za ljude obolele od kancera...Nego,a&ne duži mi se,jer sv.ima sv.mišljenje,ja sam od...hmmm,koliko se sećam 2015.-e,jer mi se MNOGO smučilo da budem od Met.thp.i senilna,i NE svoja,volja mi se maltene 100% izgubila kao&ja-da sam i do toaleta jeeedva odvlačila&ako sam uporedo pila i Zoloft,Rovotril,pa Ksalol,..i sad pijem 2antidepresiva,ujutru Eloriqua 30mg&uvecče Remirtu,antidepresiv ili Kalihtu,&naravno i prateće sedative..uglavnom,stisla sam zube,koliko mi se smučilo i za oko 2god. 10 po 10 kapi,spustila sam se na 35 kapi,i verovali ili ne,nikakve probleme,krize i sl.nisam imala,ali nisam ni mislila o tome,svesna sam bila da samo može mi biti bolje..ljudi,i jeste,ponovo mi se vraća koncentracija,i one nuspojave kao prvih god.nestaju polako,..jer heroin je heroin,a metadon je nešto sasvim drugo...Eto&srećnom svima koji žele da se vrate sebi...da,nije lako uopšte,ali vredno je truda...Pozz!
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Supstitucija

Post by Caty »

majana9 wrote:...navršava se 6-a god.od kad sam sam na supstitucijsk.thp.metadonom...i iskreno da vam kažem da mi od početka,te 2011.-e,visina moe,tada,thp.od 110ml/kapi,nimalo nije prijala, :roll: ,i već u decembru sam tražeći da mi smanjuju thp.na 95 kapi bila,jer to..nazovimo "stond stanje",pa,veze nema,niti može imati,s heroinskim stondom,jer,da se ipak razumemo,METADON je prevashodno oduve i bio lek jak analgetik za ljude obolele od kancera...Nego,a&ne duži mi se,jer sv.ima sv.mišljenje,ja sam od...hmmm,koliko se sećam 2015.-e,jer mi se MNOGO smučilo da budem od Met.thp.i senilna,i NE svoja,volja mi se maltene 100% izgubila kao&ja-da sam i do toaleta jeeedva odvlačila&ako sam uporedo pila i Zoloft,Rovotril,pa Ksalol,..i sad pijem 2antidepresiva,ujutru Eloriqua 30mg&uvecče Remirtu,antidepresiv ili Kalihtu,&naravno i prateće sedative..uglavnom,stisla sam zube,koliko mi se smučilo i za oko 2god. 10 po 10 kapi,spustila sam se na 35 kapi,i verovali ili ne,nikakve probleme,krize i sl.nisam imala,ali nisam ni mislila o tome,svesna sam bila da samo može mi biti bolje..ljudi,i jeste,ponovo mi se vraća koncentracija,i one nuspojave kao prvih god.nestaju polako,..jer heroin je heroin,a metadon je nešto sasvim drugo...Eto&srećnom svima koji žele da se vrate sebi...da,nije lako uopšte,ali vredno je truda...Pozz!
Svaka cast! Citala sam bas na OVOM forumu da se devojka skinula tako sto je spustala do 30 kapi, na kraju se skinula sa te doze, kaze bez problema. sad sve zavisi kako ko to dozivi i koliko je uopste vremena na metadonu. Dobro je da si smanjila dozu, to je najbitnije, tako je sa svakom supstitucijom, ja sam bila na buprenorfinu, cim se uzima previse postize se neki kontraefekat, kazu da velika doza recimo bupa sama sebe blokira, i ima taj kontraefekat, osecas se depresivno, sjebano itd. i ja sam na manjim dozama bila sve vreme i funkcionisala mnogo bolje nego ljudi na velikim dozama... ali sam i zahvaljujuci tim malim dozama uspela da se skinem. Kakvi su ti dalje planovi? hoces li jos smanjivati? ne brini covek se na svako smanjenje vremenom navikne, bitno je ostati istrajan, kap po kap dole i moze se tako i skinuti. Da jos sam na ovom forumu citala da se jedna devojka skinula a da nije ni znala jer joj je majka uvek davala manje kapi , tako nesto :) dok nije dosla do nule bukvalno. veliki ucinak ima psiha i strah od krize... Znaci devojka se skinula a da nije ni znala :D neverovatno!
cica glisa
Posts: 34
Joined: Thu Aug 12, 2010 5:49 pm

Re: Supstitucija

Post by cica glisa »

Caty wrote:Znaci devojka se skinula a da nije ni znala :D neverovatno!
Zvuci kao "vest" sa Telegrafa ili Informera.
Jos fali ono FOTO/VIDEO. :)
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Supstitucija

Post by Caty »

Pa zvuci kako zvuci pisano je to pre mnogo godina a da li je devojka lagala nećemo nikad saznati. Ona je bila na metadonu oko 6-7 meseci tako da je to i moguce. Ali zaista nemam iskustva sa metom pisem sta sam ovde procitala.
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Supstitucija

Post by Hope83 »

Pozdrav evo procita ove komentare pa da se nadovezem jer sam bio takodje na metadonakoj terapiji.
Od 2014 god do Aprila 2017. sam bio na metadonskoj terapiji,od samog pocetka mi je terapija bila u manjim kolicinama,prvi 6 mjeseci sam pio dnevno 3 heptanona po 5mg,zatim sam hodinu dana pio 2 dnevno i pred kraj jednu i po tabletu dnevno to je 7.5mg heptanona.
Od aprila 2017 god sam se prebacio na Suboxone i evo sad sam takodje u fazi spustanja terapije.Moje iskustvo s obe terapije je sledece,po meni (svi smo razliciti)mnogo bolje mi je prijala heptanonska terapija.
Na heptanonskoj terapiji sam funkcioniso sasvim normalno jeste bilo tog mrtvila tipa da sam dugo spavao i ponekad bio kilav,dok na suboxonu se pojavile te nagle promjene raspolozenja bezvoljnost velika i jos dosta stvari od koji bi jos izdvojio sexualni odnos npr.na heptanonskoj terapiji mi je isti bio sasvim normalan dok na suboxonu nikako ne funkcionise kako treba tipa nemam volju uopste za odnosom i kad imam odnos to je veoma kratko i uopstte osjecaj nije taj.
Moje misljenje (ponovo kazem svi smo razliciti)jeste da je heptanonsko odrzavanje dosta bolje i moja greska je sto sam se prebacio na suboxone iskreno trebo sam se skinut i zavrsit stim,ali sad otom potom.Suboxone je kod mene prvi mjesec dana ima dobre rezultate kasnije se to svodi samo na to da uzmes lijek.I da jos dodam kroz cijelu heptanonsku terapiju nisam pio nikakve dodatne lijekove tipa Ad i slicno.Sad u fazi spustanja na suboxonu sam bio ubacio neki desetak dana Ad-Paroxal ali sam i njega izbacio jer imam osjecaj da samo bezveze pijem taj lijek nit ima kakav ucinak mozda mi bude trebo kasnije al to cu vidjet.Et to je to moje neko iskustvo.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Supstitucija

Post by Caty »

Hope u potpunosti se slazem sa tobom! I ja sam sa ad prekinula posle 12 dana jer prosto ne zelim vestacko raspolozenje hocu da to probam da uradim na prirodan nacin ako moze ako ne moze onda cu piti neki i gotovo ali u saradnji sa psihijatrom a ne na svoju ruku. Meni je isto bup izazvao takav osecaj a sad kad ga ne uzimam non stop imam jaku zelju da uzmem i iskreno jedva se odupirem iako znam da nista time ne bih dobila i sve bi se opet vratilo na staro, ne osecam se ni sad nista gore nego na bupu i cak je dobto sto ne zavisim od njega ali jbg ne znam ni sama koliko vremena treba proci da se izgubi ta zelja. Probala sam i metadon ali on mi je vec mnogo jak i bukvalno se uradim od njega ma koliko uzela a to bas i nije pozeljno a znam da ljudi kazu da bas na metadonu nemaju nikakav seksualni zovot.. ja isto na bupu nemam uopste zelju za sexom niti mi to pada na pamet to je eto rrazlog vise da ostanem strejt.... tek 11 dana ali vise nego ikad do sad ...

I da,sa.bupom na kraju dodjes u fazu kad samo eto moras da ga uzmes da ne bi bio u krizi a nikakvo zadovoljstvo vise ne pruza, ali eto valja covek malo da se priseti toga u ovakvim momentima kad pozeli da napravi recidiv!!!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Supstitucija

Post by ziki »

Hope83 wrote:Pozdrav evo procita ove komentare pa da se nadovezem jer sam bio takodje na metadonakoj terapiji.
Od 2014 god do Aprila 2017. sam bio na metadonskoj terapiji,od samog pocetka mi je terapija bila u manjim kolicinama,prvi 6 mjeseci sam pio dnevno 3 heptanona po 5mg,zatim sam hodinu dana pio 2 dnevno i pred kraj jednu i po tabletu dnevno to je 7.5mg heptanona.
Od aprila 2017 god sam se prebacio na Suboxone i evo sad sam takodje u fazi spustanja terapije.Moje iskustvo s obe terapije je sledece,po meni (svi smo razliciti)mnogo bolje mi je prijala heptanonska terapija.
Na heptanonskoj terapiji sam funkcioniso sasvim normalno jeste bilo tog mrtvila tipa da sam dugo spavao i ponekad bio kilav,dok na suboxonu se pojavile te nagle promjene raspolozenja bezvoljnost velika i jos dosta stvari od koji bi jos izdvojio sexualni odnos npr.na heptanonskoj terapiji mi je isti bio sasvim normalan dok na suboxonu nikako ne funkcionise kako treba tipa nemam volju uopste za odnosom i kad imam odnos to je veoma kratko i uopstte osjecaj nije taj.
Moje misljenje (ponovo kazem svi smo razliciti)jeste da je heptanonsko odrzavanje dosta bolje i moja greska je sto sam se prebacio na suboxone iskreno trebo sam se skinut i zavrsit stim,ali sad otom potom.Suboxone je kod mene prvi mjesec dana ima dobre rezultate kasnije se to svodi samo na to da uzmes lijek.I da jos dodam kroz cijelu heptanonsku terapiju nisam pio nikakve dodatne lijekove tipa Ad i slicno.Sad u fazi spustanja na suboxonu sam bio ubacio neki desetak dana Ad-Paroxal ali sam i njega izbacio jer imam osjecaj da samo bezveze pijem taj lijek nit ima kakav ucinak mozda mi bude trebo kasnije al to cu vidjet.Et to je to moje neko iskustvo.
Ono na sta bi trebalo svi da se navikavaju kada prelaze na suspstituciju ili se skidaju je, da prestanu da ocekuju neki ucinak kako kazes...
Cilj supstitucije je da nemas krizu i da ti u tom smislu zameni drogu..
Znaci nije cilj da se uradis.
Tebe Suboxon ocigledno nije radio kao sto radi Heptanon, pa si u tom smislu mozda i nezadovoljan i dodajes i antidepresiv...
Da li si na Suboxonu imao krize - Nisi..znaci cilj je postignut.
A taj ucinak koji ocekujes moras prestati da ga ocekujes, jer jedino tako ides ka skidanju.
Tebe je Sub mozda vise priblizio realnom i prirodnom stanju..pa zato depresija i nezadovoljstvo.
Depresija ne moze da se izbegne posle droge, sa njom mora da se izadje na kraj.
A Heptanon radi vise kao droga..nego Sub da se ne lazemo..i zato ti vise odgovara.
A problemi gubitka volje i osecaja za sex itd..su prateci za te lekove tako da jbg.
Heptanon moze da bude bolji od Heptanona samo ako ih uporedjujemo kao droge, po efektu itd..inace Sub je stabilniji, mnogo duze deluje, cini se da je to slabiji taj rad ali ne padas u krize kao od Heptanona odmah ujutru...
Ne bih ja menja taj lek za onaj..a ucinak sam odavno izbacio iz glave.
Ako nemam krizu, sve ostalo je na meni...i depresija i dosada i nezadovoljstvo.
Barem bi tako trebalo.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Supstitucija

Post by ziki »

Kad god iznesem neki malo kriticki komentar u smislu da se smanje ocekivanja od postizanja efekta sustitucije nastane tajac...
Jer ja smatram da ako se od leka koji treba da bude zamena, i nesto sto bi trebalo da neutralise onu neprijatnu krizu ocekuje efekat veci od toga..onda je to pristup kao prema svakoj drugoj drogi.
A niko ne moze da me slaze da se na Buprenorfinu moze osetiti kriza, pa kolika god da je bila kolicina droge pre toga.
Jer on jednostavno toliko napada receptore da neutralise svaku mogucnost da dodje do krize, i to na vise od 36 sati.
Ako neko kaze- meni je na Bupu depresivno, bzvz itd..sta onda da ocekujes kada se skines skroz.
Pogotovo sto i sam Bup prilicno dize tacku raspolozenja...jer ovde ne pricamo o Aspirinu vec leku koji je morfijumskog tipa.
Da budem sasvim otvoren, svaka vrsta razmazenosti u odnosu na sam taj proces zamenske terapije, i u odnosu na krizu me malo nervira pa zato reagujem.
Mozda zato sto nakon Heroinskog pakla koji smo prolazili, izjava da me smara na primer efekat Buprenorfina, i da sam depresivan..a pri tom nikada nemam krizu bil bila krajnje licemerna.
Ne moze bas da se napravi lek za svaku slabu tacku naseg dnevnog raspolozenja, nesto bi valjda trebalo da se odradi i na svoju sopstvenu, prirodnu zivotnu energiju.
Kada kazes na kraju mi se Suboxon sveo samo na to da uzmem lek..a bezvoljan sam na njemu...A ti onda nemoj da ga uzmes,ako je toliko nebitan.
Pa onda izmeri svoju bezvoljnost bez njega.
Pozz..
...
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Supstitucija

Post by Hope83 »

Ziki ti si taj koji je moj komentar shvatio skroz pogresno i ti si taj koji branis terapiju.Kao prvo sam pojam krize o kojoj pises je od isyog lijeka kojeg indirektno uzdizes.Poenta mog komentara je bila da sam napravio greaku sto sam presao na Suboxone.I govorim iz svog iskustva.I kao prvo ja da se odnosim prema lijeku kao prema drogi uzimao bi 50 mg metadona dok sam bio na njemu a ne jednu i po tabletu,takodje sad na subu uzimao bi 4 ili 8 mg dq ga gledam tako.Nikad nisam pretjerivao s nijednom terapijom i trazio neki rad od iste.Ja sam iznio svoj stqv i cvrsto stojim iza toga da je za mene metadonska terapija bolja od suboxonske,ali ako se ne ostaje na njoj dugo.To sto poteciras krizu kakvu crnu krizu od droge ti skidas s lijekom nakon par godina,ne ti skidas krizu od istog tog lijeka na kojeg si se navuko kao i svi e pa onda ajde objasni mi tu tvoju teoriju sta je po tom pitanju droga ili dali si se ti uopste prestao da drogiras.Ja evo treci dan nisam uzeo suboxon pijem dnevno jedan lexaurin 3mg i cetvrtinu ad i mogu ti reci da se osjecam bar zasad ljepse nego na 0.7 suba.Po meni i sub i metadon je nastavak drogiranja.Meni je cilj bacit sve a kad do toga dodjem znam kako cu se nosit raznim situacijama jer na iste treba gledati kao poslj3dicu uzimanja medicinske droge.Ja nisam bio nikad na velikim kolicinama heroina nit sam uzimao heroin kao pojedini 5 ili 10 god bio sam na njemu 2 god al u te 2 god sam imao pauza.I sad s ove tacke gledista moje skidanje bi bilo duplo uspjesnije da sam bio na terapiji mjesec dana i stao.To je poenta zasto si ti na terapiji godinama nemozes mi reci da godinama skidas heroinsku krizu koja traje 7 dana, ne nego uzimas terapiju da bi skinuo krizu koja je posljedica iste te terapije koju uzimas.Nikog nezelim da povredim svako je stavka za sebe ovo je moje misljenje i u svoje ime govorim i mislim da je 10000 posto tacno svako ko krene da se skida da je terapijom skino heroinsku krizu i onda krenuo u borbu sam s sobom i u istoj istrajao im13ao bi 100 puta bolje rezultate nego sto ih postigne s tim takozvanim odrzavanjem.Odrzavanje je prodaja magle od strqne doktora.Ovo sto sam iznio ne zelim da iko bukvalno shvata to je moj stav.Godinama na odrzavanju pa onda nastaju problemu u vezi odrzavanja blati se isto jer je prpblem kako se skinut zar to nije ista stvar kao i sa samom drogom.
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Supstitucija

Post by Frajla »

Ma nije problem se skinuti hope, problem je ne vratiti se posle drogama.
Da sam mesec dana na subu bila garantujem da bi se ponovo navukla I to pre nego sto mogu da zamislim.

Ne leci se supstitucijom samo fizicka kriza od dopa nego bolest zavisnosti, borba sa samim sobom raznim demonima i situacijama koje mogu nas tako rovite odmah vratiti u problem.
A svako od nas zna koliko mu treba vremena da se zaleci.
Post Reply