Supstitucija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Supstitucija

Post by ziki »

Ja sam napisao jedan tekst kao odgovor medjutim nesto me zeznuo internet i izgubilo mi se..a sad nemam energiju da napisem bas sve to isto iz pocetka.
Inace Da, ja branim Buprenorfin kao terapiju u odnosu na Heptanon jer je Hep ili Met rodjeni medicinski procisceni brat po majci..Heroinu.
Moze i brat po ocu svejedno..
Za mene je on korak unazad u odnosu na Bup, i cak mislim da je zastareo uopste posmatrajuci bolest zavisnosti iz ove danasnje perspektive 21-og veka.
Mozda si ti mislio na kratke staze pa je Heptanon bolji, medjutim da se ne lazemo niko se nije skinuo na brzinu..koprcamo se godinama svi.
Mi naravno vise nemamo krize od dopa jer ja Heroin nisam uzeo godinama, i naravno da imamo krize samo od Bupa koji pijemo, odnosno kad ga ne pijemo..ali on nas drzi stabilnim, i drzi nas dalje od ulice i heroina itd ..dok ne napravimo taj rez i prekinemo sa svim tim..ako prekinemo.
Mozda je on tebi bolji, ja nisam tu da kritikujem nikog samo njega mogu da posmatram samo u tom pravcu, da ce Heptanon vise da me uradi..ne vidim ni jednu drugu bolju osobinu od Buprenorfina , ako pricamo o toj poluapstinenciji u kojoj se mi nalazimo sa tim terapijama.
Zasto se ja nisam skinuo, i da li sam se skidao..pa ja sam stvarno pisao i o tome.
I naravno da sam prekidao sa Bupom i poznat mi je ceo taj proces, mogu da pricam i iz tog ugla.
Da ponovim, ja sam svesno i namerno na njemu.
Sve to radim sa redovnim kontrolama kod doktora, i iz razloga mojih zivotnih okolnosti poslednjih godina.
Ali to je vec druga i duga prica.
Kao sto rekoh ja ne kritikujem, ovde samo analiziramo stvari, i ne opravdam sebe na bilo koji nacin.
Ja jesam na Buprenorfinu, jesam se i skidao sa njega, pa sam ga ponovo ukljucio i to posle prilicne pauze kada mi mozda i nije bilo moranje.
Ali smo dosli do zakljucka i doktor i ja da obrnemo jos jedan krug ili ciklus dok neke stvari ne dodju na svoje.
Ako posmatramo stvari ovako, da li sam ja napravio neki pozitivan iskorak za vreme dok sam bio na Bupu i na kome sam jos uvek, mogu da kazem da mi se sasvim isplatio.
Za mene je taj deo skidanja manja zivotna muka od onoga u kakvoj sam zivotnoj situaciji bio, i u kojoj sam sada.
...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Supstitucija

Post by Caty »

e bravo hope, defitnivino se slazem za sve. i kao neko ko je takodje dop uzimao povremeno dve god meni je supstitucija bila suvnisna, bar da se zadrzim na njoj maltene duplo vise vremena, to je apsurdno, ali ipak ta supstitucija je maciji kasalj u odnosu na heroin, i neka prica ko sta hoce ali tako je a to pokazuje i kriza posle skidanja.
i podrzavam da se skines hope, ako ti vec tako ide dobro samo nastavi jer vec si na pola puta, sto se duze zadrzis na bupu sve ce ti teze pasti skidanje u tom psihickom smislu ali prednost je sto tebe bup nije ni zadovoljavao, time je mnogo lakse ostaviit ga. I sam si vise puta naveo neke nuspojave koje ti smetaju, tako da ce tebi sigurno biti bolje bez bupa. Nekome nesto prija, nekome ne prija, nismo svi isti. doduse meni je bup uvek prijao zato mi je bilo uzasno tesko odluciti se na taj korak.
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Supstitucija

Post by Hope83 »

5 dana nisam uzeo bup jednostavno sam dobio zelju neku da to bacim napravio sam taj korak s 0.7 na nulu i evo ga peti dan.Uzimam dnevno jedan lexaurin i pola ad.
User avatar
Nemanjayxc
Posts: 74
Joined: Tue Jan 21, 2020 3:05 pm

Re: Supstitucija

Post by Nemanjayxc »

[Kakav crni sex i bupovi .To kod mene ne funkcionise evo dve godine

quote=Hope83 post_id=138091 time=1508839169 user_id=12819]
Pozdrav evo procita ove komentare pa da se nadovezem jer sam bio takodje na metadonakoj terapiji.
Od 2014 god do Aprila 2017. sam bio na metadonskoj terapiji,od samog pocetka mi je terapija bila u manjim kolicinama,prvi 6 mjeseci sam pio dnevno 3 heptanona po 5mg,zatim sam hodinu dana pio 2 dnevno i pred kraj jednu i po tabletu dnevno to je 7.5mg heptanona.
Od aprila 2017 god sam se prebacio na Suboxone i evo sad sam takodje u fazi spustanja terapije.Moje iskustvo s obe terapije je sledece,po meni (svi smo razliciti)mnogo bolje mi je prijala heptanonska terapija.
Na heptanonskoj terapiji sam funkcioniso sasvim normalno jeste bilo tog mrtvila tipa da sam dugo spavao i ponekad bio kilav,dok na suboxonu se pojavile te nagle promjene raspolozenja bezvoljnost velika i jos dosta stvari od koji bi jos izdvojio sexualni odnos npr.na heptanonskoj terapiji mi je isti bio sasvim normalan dok na suboxonu nikako ne funkcionise kako treba tipa nemam volju uopste za odnosom i kad imam odnos to je veoma kratko i uopstte osjecaj nije taj.
Moje misljenje (ponovo kazem svi smo razliciti)jeste da je heptanonsko odrzavanje dosta bolje i moja greska je sto sam se prebacio na suboxone iskreno trebo sam se skinut i zavrsit stim,ali sad otom potom.Suboxone je kod mene prvi mjesec dana ima dobre rezultate kasnije se to svodi samo na to da uzmes lijek.I da jos dodam kroz cijelu heptanonsku terapiju nisam pio nikakve dodatne lijekove tipa Ad i slicno.Sad u fazi spustanja na suboxonu sam bio ubacio neki desetak dana Ad-Paroxal ali sam i njega izbacio jer imam osjecaj da samo bezveze pijem taj lijek nit ima kakav ucinak mozda mi bude trebo kasnije al to cu vidjet.Et to je to moje neko iskustvo.
[/quote]
User avatar
Nemanjayxc
Posts: 74
Joined: Tue Jan 21, 2020 3:05 pm

Re: Supstitucija

Post by Nemanjayxc »

Frajla wrote: Fri Oct 27, 2017 12:56 pm Ma nije problem se skinuti hope, problem je ne vratiti se posle drogama.
Da sam mesec dana na subu bila garantujem da bi se ponovo navukla I to pre nego sto mogu da zamislim.

Ne leci se supstitucijom samo fizicka kriza od dopa nego bolest zavisnosti, borba sa samim sobom raznim demonima i situacijama koje mogu nas tako rovite odmah vratiti u problem.
A svako od nas zna koliko mu treba vremena da se zaleci.
Tacno tako
Post Reply