Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Dobro, ako doza od 0.00085 mg ima nekog efekta, jebem li ga onda i onog tko ga je napravio tako potentnog (btw buprenorfin je desetak puta snažniji od morfija).

Btw, primjetio sam nezgodnu nuspojavu ovog pregabalina... počele su mi se gadit cigarete a teški sam pušač.... više ne mogu ni dovršiti kad zapalim, ugasim na pola, muka mi dođe... i nađem istraživanje, ipak ima djelovanje na nikotinske receptore, ne za krizu od prestanka pušenja nego na smanjenu ugodu prilikom pušenja odnosno gadi ti se, muka ti dođe... Jebemti nasilu pušim baš je gadno. A tko zna, možda i prestanem (ali ne bih htio, baš uživam u pušenju). Ajte poy!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3654651/
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Pogledaj datume... Danas je 6.10
Mene je ta doza oko 0.028 jos uvek drmala kad sam se cudila da tako male doze mogu imati tolikog efekta.

Uz bup idu cigarete jedna za drugom, ja ih sada gasim na pola;)
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Frajla wrote:Pogledaj datume... Danas je 6.10
Mene je ta doza oko 0.028 jos uvek drmala kad sam se cudila da tako male doze mogu imati tolikog efekta.
Aha, nisam dobro pogledao listu... znači 0.028mg... vjerujem da te radilo, ja sam osjetio itekako 0.1mg. A i dobro je to u ovom slučaju, čini mi se, taj dugi poluživot, oduži maksimalno tapper i pusti tijelu da se lagano oslobađa bupa/prilagođava na rad bez njega.

Znači 21 dan, ajde odbrojavam...
Frajla wrote:Uz bup idu cigarete jedna za drugom, ja ih sada gasim na pola;)
Je, baš su mi pasale cigarete na bupu... a inače pušim 100S, one dugačke... i sad baš ne mogu, isto gasim na pola. Volio bi prestat a i ne bi, dilema jebiga, vidit ćemo... kako sam krenuo ostavit ću se droge,cigareta, alkohola a možda i u crkvu krenem od svih ovih nuspojava, ne znam šta se događa.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Ok, opet imam mali problem... Čist sam od bupa, nemam želju da ga uzmem, ali još se oporavljam, nisam najbolje u glavi još, ima tu i nemira, trnci u nogama, bol u glavi, bez tableta ne bih spavao, AD počinje djelovati pa me hvataju nuspojave itd... Ništa strašno, ali eto, želim reći da se ne osjećam dobro... i treba vremena (dosta) da se to promjeni. A čovjek kad se ne osjeća dobro, uvijek se voli ispravit, svatko na svoj način... netko će otić malo leć odmorit, mi narkomani ćemo ići drugim putem.

Ne znam jesam li spomenuo, ali ja sam i politoksikoman (zar nismo svi?) iako mi nikad nisu službeno okačili tu dijagnozu... i sad sam igrom slučaja došao do nekih pilllseva, koji mi strašno pomažu u oporavku, ali izvalio sam da imaju rekreativnu vrijednost... poveća doza lijeka kojeg imam djeluje slično kao GHB (iako se tolerancija rapidno diže i washout je potreban za isti učinak), Drugi lijek stondira kad ide na nos, a može i na gan ako imaš mikrofilter.... Naravno, isprobao sam sve navedeno (osim ovog na gan, nije mi privlačna ta ideja niti malo) još i prije, a jučer sam se po prvi put stondirao otkad sam dobio tablete.

Danas sam sve normalno uzeo kako je prepisano, ali strah me da ne ponovim ovo... Dajte neki pametan savjet (osim onog ej pa nemoj to radit, znate kako naš mozak funkcionira). Izlječio sam se fizičke ovisnosti od buprenorfina, ali očito se nisam izlječio od ovisnosti, što je normalno jer to ne ide preko noći i puno truda je potrebno za to. Također, strah me da ne dođem u kontakt s dopom, ne znam bi li se uspio spriječiti, posebice sad kad su mi receptori čisti... srećom u mom gradu dopa nema jaaaako dugo, ne znam zašto, ekipa je popadala i od tada ništa (oćenito u HR svuda ima jako malo dopa, đaneri su uglavnom na hepovima iv) eventualno neko smeće naiđe, koje sam znao probat ponekad, ali nikad nisam osjetio jer em je smeće em sam pokriven bupom bio. Problem je i što dok sam bio na dopu nisam imao mjere, nekoliko puta sam se izvrnio i budio na hitnom prijemu gdje su me na knap vraćali...

Ne znam što raditi, u mom gradu nema nekih grupa za pomoć osim centra za ovisnost gdje samo dijele terapije šakom i kapom i ništa drugo, za sada se suzdržavam od ponavljanja onog od jučer, izbjegavam staru ekipu maksimalno, malo sam se namjerno izolirao privremeno... ali mislim da to nije dovoljno. Stvarno se želim izlječiti ali situaciju možda najbolje opisuje moj potpis (ispod posta), rečenica koju sam našao tu na forumu, neki član je izvalio.... a mislim da se primjenjuje na 80% nas.
Last edited by noel on Sat Oct 08, 2016 1:31 pm, edited 3 times in total.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by sanela »

Noel, to što ti se dešava je potpuno normalno.
Pratim kako se skidaš s bupa i kroz šta prolaziš i vidim da ti nije nimalo lako. Hvala što dijeliš svoja iskustva, jer vjerujem da puno ljudi čita i prepoznaje se u onome što pišeš. Iako je sve individualno i zavisi od organizma svake osobe, činjenica je da su neke nuspojave slične kod svakoga, možda je intenzitet i dužina trajanja različita.
Osim što bih ti rekla da ne radiš to što si krenuo s tim tabletama ;) želim ti reći da kad dobiješ želju da to napraviš, u tom trenutku, snagom volje, sebe "natjeraš" da ustaneš i kreneš se baviti nečim drugim što će ti okupirati misli, ali te i fizički angažirati - izađi vani, prošetaj, nazovi nekog na telefon ko nije iz ovog svijeta ovisnosti, izađi na kafu u neki kafić, znači, bilo šta što će te maknuti iz te situacije i tog mindseta.
OK, kod vas ima samo Zavod gdje se daje metadon, a ima li nekih psihoterapeuta koji rade psihoterapiju? Mislim da bi trebao otići kod nekog i popričati, da vidiš na koji način restrukturirati svoja razmišljanja, ponašanja, stavove, vrijednosti... Jer sve navedeno, ukoliko se ne promijeni, će te vraćati nazad u ovisnost, što se evo i dešava. Naučiti nove načine relaksacije, zabave, nošenja s dosadom, sa emocijama - ljutnjom, tugom... Ja sam neki dan bila toliko ljuta da sam kolegu bukvalno htjela udaviti, ali sam našla način da se smirim - e treba učiti te načine. Sutradan sam mu rekla što sam imala i završila s njim.
To je oporavak od ovisnosti. Koliko god ti teško bilo sada, idi dan po dan. Dan će proći, a sutra će biti bolje.
Sretno!
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

sanela wrote:Osim što bih ti rekla da ne radiš to što si krenuo s tim tabletama ;) želim ti reći da kad dobiješ želju da to napraviš, u tom trenutku, snagom volje, sebe "natjeraš" da ustaneš i kreneš se baviti nečim drugim što će ti okupirati misli, ali te i fizički angažirati - izađi vani, prošetaj, nazovi nekog na telefon ko nije iz ovog svijeta ovisnosti, izađi na kafu u neki kafić, znači, bilo šta što će te maknuti iz te situacije i tog mindseta.
Problem je što sam u kući uglavnom, sa starcima, visim na netu... nemam volje gledat ni filmove, ne mogu se fokusirati, koncentracija mi bježi. Natjeram se prošetati koji krug, ali umaram se brzo pa ne idem daleko. Nemam puno prijatelja koji nisu iz "ovog svijeta ovisnosti", odnosno imam, ali nisam im se javljao mjesecima, da ne kažem godinama.... kako da sad okrenem broj i kažem hej, Noel je, hoćemo na kavu? Nakon tolikog ignoriranja...U kafić bi mogao, iako je malo glupo sjedit sam, ali barem si izvan kuće. Eh, da imam posao sve bi bilo drugačije, imao bi obavezu, kontakt s ljudima.... Novaca, pa bi otišao u kino, kazalište, muzej, negdje... Ovako jedva krpam za cigare.

Ne znam što se sinoć desilo, uopće mi recidivi bilo kakve vrste nisu padali na pamet, odjednom je došao neki impuls, glupa odluka koja kao da nije bila moja, ne mogu to uopće objasniti...
sanela wrote:OK, kod vas ima samo Zavod gdje se daje metadon, a ima li nekih psihoterapeuta koji rade psihoterapiju? Mislim da bi trebao otići kod nekog i popričati, da vidiš na koji način restrukturirati svoja razmišljanja, ponašanja, stavove, vrijednosti... Jer sve navedeno, ukoliko se ne promijeni, će te vraćati nazad u ovisnost, što se evo i dešava. Naučiti nove načine relaksacije, zabave, nošenja s dosadom, sa emocijama - ljutnjom, tugom...
Misliš na kognitivno-bihejvioralnu terapiju? Čuo sam da je jako uspješna. Ima psihoterapeuta naravno, ali dok se naručiš i dođeš na red, mislim da prođe 3-4 mjeseca najmanje. Postoje privatnici ali odakle mi 400kn za sat vremena razgovora? Čini se da mi ostaje dobri stari internet, pronaći ću literature za ovo što si opisala i pokušati nešto sam.... Eventualno, za nekih mjesec dana idem u Zagreb, na kontrolu kod svog doktora, pa se usput mogu naručit kod izvrsne profesorice psihologije s kojom sam se družio dok sam bio na detoxu, ona bi me primila bez obzira na redove i čekanja, ako objasnim situaciju i zamolim.
sanela wrote:To je oporavak od ovisnosti. Koliko god ti teško bilo sada, idi dan po dan. Dan će proći, a sutra će biti bolje.
Inače jedan od najboljih savjeta kad su ove stvari u pitanju, dan po dan...a kad zagusti, sat po sat.
sanela wrote:Sretno!
Hvala ti Sanela, puno znači bilo kakav oblik pomoći i topla riječ.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

fenix srb wrote:Pozdrav svima.
Jako mi je drago sto sam nasao ovaj forum.

Trenutno sam u 8 danu skidanja sa bupa - to je danas,(i danas imam slobodan dan, i sutra jos)blago poboljsanje ali teska mrzovolja, ne ustaje mi se iz fotelje, na silu idem setam, pojedem ogromnu porciju sladoleda, svratim do kladionice odigram tiket..sve nekako na gurku..sutra je 9dan pa se javljam.
(NASTAVIĆE SE..)
Ima li novosti?
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Bit će 14 dana otkad sam zadnji put uzeo bup, simptomi krize su uglavnom nestali, iako se ponekad nekim čudom vrate na neko vrijeme, to ne kužim nikako... Sjedim na dvosjedu i buljim u praznu točku, bez snage, želje ni motivacije za ustati se a kamoli nešto drugo. Niti TV ne gledam, niti serije na laptopu, niti muzika, niti mi se da čitat portale niti ulaziti u konverzaciju s ljudima, baš štani. Užasna, užasna depresija. Počeo sam piti AD prije nekih tjedan dana, ali tim govnima treba 4-6 tjedana za terapeutski učinak, a pritom te još dodatno jebe prva dva tjedna s groznim nuspojavama.

Spavam dobro radi Dormicuma, točno 6 sati koliko tableta traje, ni sekund duže. Baš me zanima koliko će tijelu trebati da se vrati u svoj neki normalni ritam. i da, onda ću se još morat skidat s tog Dormicuma... i to će bit veselo.

Pregabalin je pomogao jako puno, ali očito je to bio neki početni efekt , gdje je bilo i euforije, energije, ljujanja... valjda dok se mozak ne navikne na lijek. Trenutno ne osjećam da pomaže nešto, ali ne pijem ga ni tjedan dana, vidjet ćemo... Činjenica je da je skinio krizu, što znači da lijek udara i na opijatske receptore, jer samo opioid izbija opioid, ali kako, to nitko ne zna... U Pfizeru se kunu da to nije tako, da djeluje samo na GABA-u, ali ne znaju ni oni, noviji je lijek i još uvijek nije utvrđen točan mehanizam djelovanja, ovo trenutno su samo nagađanja. Popijem ovu kutiju i zbogom, neću bit pokusni kunić.

Još sam u fazonu nemira, toplo-hladno i sl. sitnice, jeste, sitnice ali iritiraju do zla boga... Ima oscijalicija u raspoloženju ali uglavnom si down. Znači istina je da se kriza od bupa razvlači i do 15 dana, neki kažu i 30, a neki i preko toga (akutno stanje je ipak cca 6-7 dana).

Ništa, ostaje mi sjedit na dvosjedu, buljit u zid i čekat da AD možda odradi nešto. Tablete više nisam zloupotrebljavao, jbga samo ću si odužit ionako dugačak oporavak. Jebem li onoga tko je izmislio taj bup, da sam se s dopa skidao odavno bi bio ok... Ništa, dan po dan, sat p sat... Ajte poy.

stanje uma: https://www.youtube.com/watch?v=hxxzEDCdN9k
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Noel, citam te svaki dan ali nemam nista pametno reci sto vec nije receno..... Na dobrom si putu! Znam da je tesko ali gledaj da si nakon toliko godina postao cist i to bi trebalo da te drzi motivisanog. Bar je tako kod mene bilo. Nisam mogla da verujem da vise ne uzimam to sranje i da ne moram trcati po recepte, zapravo da mi ne treba vise jutarnja doza da bi pocela sa aktivnostima.
Pripremio si se i fizicki i psihicki i znao si sta te ocekuje posle svega a to je depra mozda ne depra u punom svetlu koliko teska bezvoljnost i praznina. Ali i za to ima leka, zato sam ti rekla da ne izbegavas ad jer su nam oni sada najpotrebniji, i nemoj njih usporedjivati sa ostalim tabletama jer oni imaju svoju funkciju u procesu oporavka. Zasto da se mucis i rizikujes losim raspolozenjem recidive, zelim reci ne pomisljaj na to da si bup zamenio drugim tabletama i da si na istom.
Kriza izazvana deprom i bezvoljnoscu najcesci je okidac za recidive zato se bori protiv te vrte krize.
Ja recimo nisam imala strah od recidiva niti sam imala potrebu za dopom ili nekim radom, znala sam da i ako bilo sta od navedenog uradim, vraca me ponovo bupu sto nije dolazilo u obzir.
Sad ne znam, da li je zbog mog naci a skidanja ili sto sam se psihicki stabilizovala na njemu..to ne bi znala, ali znam da mu je psihicka kriza ebena posebno ako se malo brze skida.AD ce poceti za koji dan da funkcionise tako da se strpid jos malo, bar je kod mene poceo u drugoj nedelji da radi, i svakim danom ce biti sve bolje i bolje
Btw mani se trainspottinga, presaltaj se na nesto drugo
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Frajla wrote:....ali gledaj da si nakon toliko godina postao cist i to bi trebalo da te drzi motivisanog. Bar je tako kod mene bilo. Nisam mogla da verujem da vise ne uzimam to sranje i da ne moram trcati po recepte, zapravo da mi ne treba vise jutarnja doza da bi pocela sa aktivnostima.
E ovo me strašno veseli i motivira, kao da me netko skinuo s lanaca.... ono je baš robovanje, svaki tjedan ići u ambulantu, čekati na red da dobijemo baterije za sljedeći tjedan, pa onda iznova. Znači po definiciji u startu moralno loša osoba s presumpcijom da ćeš zloupotrebljavat/prodavat, jer inače bi ti dali preko telefona na mjesec dana da digneš u apoteci, kao i svom normalnom narodu...
Frajla wrote:Ali i za to ima leka, zato sam ti rekla da ne izbegavas ad jer su nam oni sada najpotrebniji, i nemoj njih usporedjivati sa ostalim tabletama jer oni imaju svoju funkciju u procesu oporavka. Zasto da se mucis i rizikujes losim raspolozenjem recidive,
Radi tvog savjeta sam i krenuo s AD-om, iako su me drugi savjetovali drugačije... kako god se pokaže, dobro ili loše, naravno odluka je bila isključivo moja. Strah me jer su SSRI/SNRI lijekovi imali interakciju s bupom, uzrokovanje serotoninskog sindroma, pa me malo frka i dalje... Za sada je ok, stvarno minimalno nuspojava na Esctialopramu (trnci u nogama, zijevanje, umor). Ovo bi mogao biti life-saver ali i suportna reakcija je moguća.
Frajla wrote: zelim reci ne pomisljaj na to da si bup zamenio drugim tabletama i da si na istom.
Nekako i ja slično gledam na to, iako vjerujem da 90% foruma razmišlja drugačije...a možda sam si i utripovao. Btw, sad potpuno shvaćam što si mislila kad si opisivala "maglu" u glavi.
Frajla wrote:Btw mani se trainspottinga, presaltaj se na nesto drugo
Rekvijem za snove? :)
Last edited by noel on Mon Oct 10, 2016 9:26 am, edited 1 time in total.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Locked