Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by VitaJana »

Nikad nisam dugo pila metadon jer se ježim od tolikog broja popijenih tableta.
A i ljudi koji ga koriste izgledaju užasno. Otečeno , bez zuba... Baš loše
Nedogledija
Posts: 49
Joined: Sun Mar 25, 2018 7:03 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Nedogledija »

Ja na njemu nikad nisam bila zvanicno i nikada se nisam navukla, ali uzimala sam jedno vreme petkom, subotom i nedeljom; tacno tako studiozno odredjeno. Pretpostavljate, to je tako islo jer su se petkom dizale vikend zalihe, a ja sam imala druga na tome i tako smo se rokali deleci njegovu terapiju. To je bilo pre tri godine, sad kao neki drugi zivot. Ma bez ovog "kao".
Secam se lika iz ludare kog su spremali za komunu, a bio je na metu. Sad znate kako za vidno istrosenog coveka kazu da lici na narkomana; e pa sta reci za ovog tipa, evo trazim reci... To je bio neki visi, transcedentalni nivo psihofizicke ruiniranosti. Lik je bio senka.
Nazalost, ne poznajem vise nikoga da je na tome, a da je za mene prihvatljivo drustvo. I tu se izvinjavam ekipi metadonaca odavde, ali to je ono sto ja vidim kad pogledam oko sebe u tom pravcu. Svi su, ili prljavi davezi ili samo davezi; cesto zaostali u nekim pluskvamperfektnim vremenima, jos uvek zaokupljeni pricama o kriminalu, gudri... Na bupu opet ima ljudi za koje ti na pamet ne bi palo da su na necemu, dok sa metom to ni uz scensku sminku i licnog bihejvioralnog terapeuta nije moguce. Samo na metu mozes biti tako nesvestan okoline pa na sred livade svuci gace i gadjati preponu dok ljudi prolaze, samo na njemu svetom hodas masne kose, pocepan i pokvarenih zuba. U tom smislu, nista ga ne razlikuje od heroina.
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by yasujirozu »

Nedogledija wrote:...met...nista ga ne razlikuje od heroina.
iz rakursa zdravorazumskog promatranja pojedinačnih slučajeva, svakako, no na višoj razini (big picture), razini zajednice, ti ljudi su naprosto, a ponajviše u kontekstu kriminogenog potencijala, znatno manji balast, te su (i ako su de facto, i dalje problem) postali kontrolirano-disfunkcionalni, zauzdavanjem posrijedstvom redovite terapije

ne tvrdim kak je takvo, u biti organicističko tumačenje, istina, no, naziru se obrisi smisla
Nedogledija
Posts: 49
Joined: Sun Mar 25, 2018 7:03 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Nedogledija »

Jasu, upravo to- kontrolisano disfunkcionalni; to je pravi termin. Zato i kazem "u tom smislu" se ne razlikuje, u smislu same supstance i zivota na njoj.

Inace, meni je danas bilo bas lose, evo tek sad dolazim sebi kad sam se istusirala i izjezila. Jos uvek ne uzimam nimalo vise.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Ninocka »

Nedogledija wrote:Jasu, upravo to- kontrolisano disfunkcionalni; to je pravi termin. Zato i kazem "u tom smislu" se ne razlikuje, u smislu same supstance i zivota na njoj.

Inace, meni je danas bilo bas lose, evo tek sad dolazim sebi kad sam se istusirala i izjezila. Jos uvek ne uzimam nimalo vise.
KAko si danas??
Nije se vise desavalo da ga "slucajno" pojedes sa sladoledom? ;)
Nedogledija
Posts: 49
Joined: Sun Mar 25, 2018 7:03 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Nedogledija »

Ee Ninocka, pogresno si razumela- nisam ga pojela slucajno sa sladoledom, nego sam sladoled odmah jela dok se bup jos topio, ne cekajuci da prodje zamofnih 10ak minuta. :lol:
Juce sam bila velikim slovima EKSTRA, imala sam energije da citavih 8 sati pravim pesmu, znaci super kako dugo nije bilo. Medjutim, uvece kad me je sustiglo... zaspala sam tek oko 6 , iako sam premorena danima unazad, i to tako sto sam se onesvestila od terora raspaljenih neurotransmitera i umora visih sfera.
Za nastavak je vazno spomenuti nesto sto nisam do sad spominjala, a to je da ja imam Bipolarni. I mozda na prvu zvuci neocekivano, ali depresiju mnogo lakse zauzdavam nego maniju, zato sto si nje manje svestan pa ne uspevas da je ishendlujes. A zasto je ovo bitno? - Pa zbog toga sto je mene ove poslednje dve godine samo Bup balansirao, nisam uzimala nikakve druge lekove jer mi je on sluzio i kao stabilizator raspolozenja i blokator raznih opsesija, fobija i sl. znaci radio je svoje. A sada evo osecam da sam opet uzdrmana, previse haj i manicna bas kao sto sam to bila svaki put kad sam prestajala. Ili sam uzdrmana ili sam doingovana- bukvalno te dve krajnosti i nista vise. Dva dana mi prodju dobro (ako zanemarimo krace spavanje), a onda me treceg dana sasije... pa onda jedan dan dobro pa opet cekaj sta ce da te strefi... Imala sam od te uzbudjenosti lupanje srca pa sam nocas popila Diazepam da bih bar u 6 ujutru zaspala.
A posto ne mogu vise da se kilavim i imam nekih obaveza, resila sam da se poduprem Trodonima. Sad treba da krenem pa cu popiti jedan, a nocu ako mi losa sreca zapadne capnem jos jedan.

P.S. Htela sam nesto da pitam: kako ide procedura za rad u komuni ili pri tako nekoj organizaciji, jer ja bih mozda to radila, dosta znam o tome (ne samo na polju zavisnosti nego i uopste socialnu patologiju, psihijatriju i to)? Pa ako neko zna neka mi javi u pp.

Sad moram da idem, pozdr ekipo! :)
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by yasujirozu »

suvislo je pisat ti kak je podupiranje tramalima, u biti gore do li da prekineš skidanje s buprenorfina, i vratiš se uzimanju doza od ranije, tak da ti niš neću ni reć ;) a ti čini što misliš da je najadekvatnije
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Frajla »

Nedogledija wrote: A posto ne mogu vise da se kilavim i imam nekih obaveza, resila sam da se poduprem Trodonima. Sad treba da krenem pa cu popiti jedan, a nocu ako mi losa sreca zapadne capnem jos jedan.)
Ovo su najcesci razlozi vracanja gudri i vec sto puta vidjen scenario.
Jesi se obratila doktoru za tvoj problem bipolarnog? Dosta si zbrkana i cini mi se da pises kada si vecinom u toj manicnoj fazi, ja samo sto ne poletim sa tobom:)
Mislim da ti je neki stabilizator prioritet a da nije dijazepam.
Pozdrav
Nedogledija
Posts: 49
Joined: Sun Mar 25, 2018 7:03 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Nedogledija »

Ekipo, evo me, da razjasnim... Znam na sta mislite i toga sam se i pre uvek pribojavala kad se skidam- toga da se ne presaltam samo na drugu supstancu umesto da batalim- ali ovo nije taj slucaj. Jednostavno sam bila premorena jer, imajte u vidu da nisam uzimala nikakve tablete ni pre ni u toku skidanja pa sam uzela Mr. Tr.- a bukvalno da malo odahnem; da me ne razjari i ne smori sveto kad je vec ovako lepo krenulo.
Danas nisam popila, tek ako mi bude lose. Uvece obicno pocne...

***Frajlo, kako mislis samo sto ne poletis- hoces reci da emitujem neke haoticne vibracije ovuda? :lol: Cuj, ja od tableta i dijagnoza, tj. etiketa imam tesku averziju, a imam i dobre razloge za to. Oni rade svoje kad je problem bukvalno s hemijom u mozgu, ali ako govorimo o ispunjenosti, samokontroli i obrascima ponasanja na koje mi sami imamo malo snazniji uticaj i ako govorimo na duze staze- nikada nisu pomogli nikome.
Bipolarni sam spomenula samo da se moze steci neka slika u smislu nespavanja recimo i tih dizbalansa u nivou energije, aktivnosti i svega. Ne smatram se pacijentom i ne gledam na to kao na etiketu, nego cisto fenomenoloski. Ja vecinu psihickih poremecaja posmatram tako- kao fenomene, na sirem nivou potrebne za nesto. Eftil sam poslednji put uzimala pre tri i po godine, ali uopste nijednu terapiju nikada nisam pila redovno i u kontinuitetu. Do neke 22. sam bila problematicna, s naglaskom na period od 17- 20, ali sve se to nekako sredilo vremenom. Ukratko, izvezbala sam samoobuzdavanje u toku tih manicnih faza (depri ionako nisam vise sklona, bar ne onoj ozbiljnoj), da ne donosim ishitrene odluke, ne razbacujem energiju, vreme, pare (na budale) i tako te stvari. Nekad to nisam umela pa je zato i bilo cupavo.
Uglavnom, htedoh reci da svidja mi se mnogo ovaj energetski naboj, da se tako izrazim, i to sto sam aktivnija u svakom smislu. Pocinjem da radim nesto sto sam do sad radila amaterski i sto volim pa mozda bude nesto od toga. Imajuci u vidu to koliko sam kratko cista, a koliko je vec sve bolje- sigurno se necu gudri vracati; bez brige. :)

Pozdravljam vas sve! ;)
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Zašto NE METADON a DA Buprenorfin

Post by Ninocka »

I ja od samog pocetka sa nedogledinom
Imam problem u komunikaciji. Tj slabo razumijem, vracam se sto puta na recenice i dok citam kao da mi neki teret stoji na ramenima.
Prvo, ja sam poslije bupa mjesec bila lose mpzda i vise. U kom smislu? Nisam imala volje do vc poci a ne nedje drugo, pa onda sledeci dan ludilo od neke brizine . I imala sam osjecaj kao da iz nekog bureta posmatram svoj zivot.
Kazes bjezis od hemije a pomazea se tramalima??bzvz
Mene je zoloft spasio, pa neka prica ko kod sto hoce!!!
Post Reply