Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranstvo

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

panicjovan
Posts: 2
Joined: Mon Sep 27, 2010 4:44 pm

Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranstvo

Post by panicjovan »

Ukratko o sebi: Od 16god sam poceo sa heroinom i do svoje 28god. sam prosao sve centre po Srbiji, a isao sam i u jednu komunu kraj Tuzle. Vrhunac je odlazak u famoznu Rusiju gde sam bacio 7.000 evra na bezuspesno lecenje gde me je odvela "doktorka" Maša iz Beograda. Zbog mojih slabosti i sklonosti ka heroinu lecenja nisu nigde uspela... U 28 sam poceo sa metadonskim održavanjem i već sam skoro 6god. na terapiji. U prvoj godini metadonskog održavanja sam uzeo par puta dop i od tada sam "strejt" (na metu). Istina je da ja preko metadona nisam mogao da osetim ikakav filing od heroina. 5-6 puta sam bacio pare na hors dok nisam shvatio da dop preko metadona ne radi kako sam ja to tada želeo. To je bio kraj sa heroinom (Bogu hvala), jer sada posle 5 godina ne uzimanja dopa ja sam postao ravnodušan na njega (bio sam dosta puta pored ljudi koji se rade, imao dosta prilika da ga ponovo uzmem, ali želja je nestala-nemam potrebu za njim). E to je metadon - najbolji blokator, ali takođe puno loš za organizam, sa dosta štetnih i neželjenih efekata koji se posle više godina korišćenja u 90% slučajeva pojave skoro pa svi. Ali......

Ovo ukratko mi se malo odužilo, pa bih prešao na stvar.

Imam prijatelja u Nemačkoj koji je takođe dugo na metadonskom održavanju. On ovde dolazi svake godine na odmor od po mesec-dva.

Ja razmišljam o odlasku na posao u Rusiju od 3 meseca. Takođe imam i rodbine u Danskoj gde bih rado otišao na odmor...

Još uvek nisam otišao u centar da pitam da li je to izvodljivo... Hteo sam prvo da se raspitam po forumima i da vidim ima li neko slična iskustva, zna li neko da li je to izvodljivo, da li je nekome to dopušteno... pa ću posle do mojih doktora da vidim šta će oni reći.

Ako neko ima neka iskustva voleo bih da čujem iz prve ruke.

Imam dete od 6god. a posao ne mogu da nađem. U Rusiju bih mogao da odem preko poznanika na rad ali ne znam da li to dozvoljavaju. Bojim se da sam ograničen na 7_dnevno preuzimanje terapije, i vezan za centar kao lancima-kao u zatvoru.

Molim za odgovor ako neko zna malo više. Unapred hvala. Pozdrav. Jovan.
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranst

Post by nepopravljiv »

u rusiji nema metadona moras se maci sa metadona,da bi radio u rusiju treba ti radna viza,mozes poci u rusiju na mjesec dana bez vize ,tako je barem za crnu goru,ja sam ozenjen ruskinjom prije nego sam se ozenio mogo sam samo mjesec da ostanem,kad sam se ozenio onda je druga prica bila ali dosta papirologije treba i u rusiju nema metadona jednostavno nebi te pustili u zemlju sa metom da sa sobom nosis djabe sve papire da imas od doktora.sto se posla tamo tice ima dosta obicnih poslova,tipa strazar u samopsluzi da gledas da nekrade neko i tako,da radis spustene rigips plafone,ciscenje aviona po aerodromima i tako slicni poslovi neces se obogatit i neces se vratit kuci sa nekim parama.ali metadon i rusija zaboravi to,jos bi te i uhapsili da probas da udjes u zemlju i ne prijavis metadon.nemoj da ti padaju takve ideje samo mi najeba u krizu od meta zatvoren u stranu zemlju kosmar najgori scenario moguci horor film.dok bi te transportovali nazad oci bi ti od krize ispale.tako da METADON,RUSIJA nikako zajedno.moras izabrati nesto od to dvoje.neznam kako mislis poci da radis u rusiju preko poznanika,noras imati radnu vizu,mjesto boravka jedino na crno da ides pa svakih mjesec dana sjednes na voz 6 sati do ukrajine da ides izadjes iz zemlje i opet isti dan udjes nazad i moras tako svakih mjesec kad ti istekne mjesec dana i to 6,8 sati vozom ako iz moskve kreces.a opet kazem ti neces se u rusiju obogatit moces samo da zivis normalno nista posebno vjeruj mi iz iskustva ti pricam.a ako ces ici u rusiju prvo se skini sa metadona pa onda zavrsavaj papire za rusiju jer met i rusija [-X nikako.
panicjovan
Posts: 2
Joined: Mon Sep 27, 2010 4:44 pm

Re: Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranst

Post by panicjovan »

Ma ne bih isao na crno... Sve ide preko coveka, legalno (on ti zavrsi sve papire) preduzetnika koji vodi ljude tamo. Sklopio je dosta poslova tamo i vodi ekipe odavde. Svi su zadovoljni... Plata je 1.500evra i pored toga jos 200 koje dobijas za trosak mesecno. Inace svakih mesec dana ti plata leze na racun. Ima takvih preduzetnika dosta, neki varaju pa se vratis go. Ovaj covek je ispravan i dugo je u poslu... ali sta mi vredi ako su zakoni takvi da nedaju da se unesi met. A da ga ostavim, to je tesko. Ne da ne bih to voleo (da sa skroz strejt), ali moja volja je preslaba za tako veliki korak. Neki kazu da je narkomanija bolest porobljene volje. A met je isto gudra kao i dop samo legalizovan.

Nepopravljivi, hvala ti na informacijama. Nisam siguran ni da bi mi u centru dali toliko meta (za 3 meseca - mislim da ne bi ni za mesec dana a kamoli...). Propala prica. Iz malog sam grada i reputacija me prati iako sam miran 5 godina. Ne mogu da nadjem posao a dokolica ce me dokrajciti - pocinjem da ludim. Ne znam, valjda ce se nesto promeniti.
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranst

Post by yasujirozu »

oš se lijećiš o' dokolice, a što s' djetetom, 'zdo?

ne mere, ae pamjet'u'glavu.
guska
Posts: 12
Joined: Sun May 08, 2011 9:17 am

Re: Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranst

Post by guska »

evo nekoliko iskustva iz prve ruke : poznanik je otišao u Nemačku da radi ma mesec dana. postojala je mogćnost iz 2 šihte da idu (njemu je to i više odgovaralo) ..u svom matičnom centru je objasnio situaciju i uz prvi priloženi papir (bilo kakav dokaz doktorima, čak i imejl) dobio je odgovarajuću dozu.
pa je izvadio dozvolu za prenos supstitucijske terapije preko grane, overio kod szudskog tumača i miran putovo.

dosta znači kakav odnos ćovek ima u centru, sa svojim dr - om (ovaj bio blizak s svojom doktoricom). nemci mu nisu pravili probleme.

al znam i baš konkretno za dva primera -ova ruska, ljudi mislili napraviće neke malo veće novce pa otišli -ne baš ono 'trbuhom za kruhom'- više da bi zaradili i uštekali malo. i to samo u početku budu mesec, pa dođše drugi, treći (nema smisla plaćati preskupe avionske karte, a za ktratki dolazak) i - tako im se porodice raspale :( ruskinje lepe žene , vole naše ljude :) ovaj 1 je osto i sad ima 2 porodice.tamo se snašo za sve...

nego kako bi ti bolan i bio radno aktivan tamo po rusiji, ono marljiv oran za bauštel a vamo ti se čini da ludiš? :cry:
Kako ba i što prethodni kolega, forumski @yasorijizu reče kako i dokolica da te muči a dete uz tebe?

A prevashodno se javljam na ovaj post zbog same Rusije. ipka dosta ljudi prati stranu - bitno je svako iskustvo pojedinačno - a mog prijatelja je jako pozitivno. :) ma, život mu je spasila ta put plus - inekcija ! :) samo, on platio tada nešto manje, oko 3 hiljade evra ga je sve koštalo /(ili 3, 5 hilj. uz pratioca, tako , da).

Od te 2005. godine on je čist, bogu zahvalan, vraća kredit i kamarte al kaže 'prvi put slatko otplačuje skidanje'. njemu je pomoglo!
(nisu ga vozili neki prevaranti, kod tvog posta - znakovi navoda pored Dr. ("dr. maša") ...

odbranili smo rusiju :) - a sad na poečtak oko tvoje rusije, samo otidneš u svoj centar i nakon razgovora o razlogu puta priložiš im papir, dokaz pa od njih dobiješ, tražiš - isto napismeno dozvolu o nošenju tolke terapije (ako odobre, naravno)
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranst

Post by nepopravljiv »

za njemacku i druge zemlje je ok znam l ja ljude sto su isli preko grane i nosili metadon.papir od doktora prevede se kod sudskog tumaca i moze.ali u rusiju nema metadona nema centara jednostavno nema neda putin metadon meni je zena ruskinja.zivio sam u rusiju sad na kraj ljeta idem za rusiju.znam kakva je situacija sa rusijom i metadonom,jednostavno njihovi doktori ne priznaju metadon i smatraju da pravi vise stete nego koristi i rekli su NJET!u rusiju moze se metadon nabavit jedino na crno.nema centara za metadon po rusiji nema metadona tamo,pa dje metadon u rusiju da ti nadju odma bi pritvor popio,ili da krene tako sa papirom i metadonom odma bi na aerodrom kad bi ulazio u zemlju bio vracen nazad ili jos gori scenario uzeli bi mu met i u pritvor 24 casa ga drzali i vratili nazad.metadon u rusiju je zabranjen na robiju se ide ako nadju metadon.u njemacku i druge zemlje je ok moze ima metadona tamo imaju centre cak sto vise ima i ona zemlja neznam koja zaboravih dje daju medicinski heroin ma moze sve ali russija i metadon nikako pa pogledaj sto se cini prepucavaju se da uvedu metadon ovi govore netreba nama metadon,imas i po internetu toga kolko oces detaljno,2 ipo miliona drogasa veliki problem za zemlju tako neka prica ali metadon se nece davati u rusiji.imaju valjda te neke inekcije cak i u begro ima neka ruska klinika nesto sa nekom inekcijom neznam stvarno da ne pricam napamet ali metadona nema ali nema.kad je vec muka tolika i nema se para posla a ima se prilika poci da se rabota u rusiju moj savjet je skini se sa metadona ono smanjivanje kako ide i onda za rusiju.jbg. nemoze i jare i pare.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranst

Post by ziki »

Mene vise interesuje koji je to posao u Rusiji koji se placa 1500 evra mesecno i jos plus 200 evra za dodatne troskove ako nije tajna ?
Ja sam radio u Nemackoj i Austriji tako na crno ustupali su mi poslove rodjaci kada dodju na odmor u Srbiju., jedne godine sam radio na Bausteli u Berlinu i tamo se dobro placa ali ipak 1500 evra je cifra danas.
Tamo nije problem za lekove nikakav ni za metadon, ni za suboxon ako imas lekarsku dokumentaciju.
A i ako nemas zavrsi se bez nekog problema ako ima osnova..
...
User avatar
draguljce
Posts: 163
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:54 pm

Re: Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranst

Post by draguljce »

Prijatelju ovako,
Kako vec vidis Rusija i Metadon geht nicht zusammen, ali ako se odlucis za negdje u EU (bez papira kao turist na max.90.dana) onda po zakonu imas pravo da nosis samo th. u trajanju od 15.dana (niti tbl. ili kapljicu vise jer, njemci bar, su toliko strogi po tom pitanju na ZOLL to carinici, da ce te u najboljem slucaju ako imas malo preko samo naplatiti minimalnu kaznu od 500€ ioduzeti terapiju, s tim da potpises da neces traziti nikakva prava na to vise), a ako ides a imas papire e onda ti je procedura malo drugacija.
U svakom slucaju drugacije se gleda na Metadon a drugacije na tablete sa blokatorom tipa Buprenorphine+ Nalox. (Subutex ili Suboxone)
Ali u slucaju da dobijes vizu, tada moras sve papire prevesti na njemacki, ovjeriti kod sudskog tumaca za njemacki jezik (govorim za njemacku jer za nju znam 100% provjereno). I kad dodjes, prijavis mijesto boravka, dobijes zdravstvenu kartu, onda ides kod kucnog ljekara dabi te on preporucio psihijatru ovlastenom za rad sa nama, da bi te psihijatar poslao na centar.
Tako je u Pokraini Hessen ( Frankfurt aM.)
U glavnom nije bas tako jednostavno kako sam procitao vec u nekom od komentara gore.
Ja vec vise od godinu dana svaka 3.mijeseca uzimam odmor i idem nazad u Hr. po svoju terapiju za 3 mijeseca ( jer sam se u veliko smanjio sam sa terapijom,a i dugo sam bio na svim vrstama terapije, tako da je za mog doktora Sakomana pravi uspijeh vec ovo sto ima samnom) i daje mi dovoljno za 3 mijeseca.

Uh sto se ja raskokodaka... :D
Uglavnom, th, samo za 15 dana (sakrij ipak od Slovenaca oni su djubrad), ali to ti je zakonsko pravo u EU. :)

Ziv bio!!
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranst

Post by nepopravljiv »

ma ima po moskvi posla kolko oces tipa strazar,cistac po aerodromima,spusteni plafoni,armiraci znam jer sam dok sam bio upoznao nasih iz ex juge.plata im je bila od 800 do 2000 eura kako se ko snaso.stekali su ljudi pare i slali porodicama.mada kaze mi zena nije sad nesto bajno tamo ima sirotinje kolko oces. ja idem na kraj ljeta pocetkom septembra.imam u planu nekoliko poslova pa cu vidjet.ali nikad nisam pio metadon tako da nemam problema sa metom.zena mi je ruskinja imam sve papire mogu da radim tamo zivim kolko god ocu.u svakom slucaju svakom bi savjetovao ako nema posla i para da ide preko ako ima mogucnost.makar preko se moze zaraditi da imas osnovne stvari.jbg sad najbolje svako zna mozeli se skinut sa terapije i poci vani da radi kad vec u svoju zemlju ne moze.ja neznam jer nikad nisam pio met ali valjda posle 2,3 godine je vrijeme da se polako skida sa toga jos ako se ima kombinacija za preko grane dodatna motivacija da se skine sa metadona.ja se nebi puno tu razmisljao probao bi pa ako ne uspije uvjek se moze opet vratit na metadon.ali treba probati malo se pomucit nije steta moze samo bolje biti.ako ne ide vratit se kuci i piti metadon.to sto se tice rusije a eto njemacka i druge zemlje moze se terapija sa papirom prevedenim od doktora nosit sa sobom.nije bas da se nema izbora samo ako se ima veza za radit preko to je najvaznije
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Metadonska terapija i odlazak na odmor, rad u inostranst

Post by ziki »

Ja bih rado cistio aerodrome i za 800 evra..
U nemackoj sada tih poslova bas i nema kao nekada, ja sam davne 93.godine kao klinac u Berlinu cistio stepenice u jednom bloku,nekih 4,5 zgrada a radio sam i kao nazovi bastovan kod jednog svabe bankara.
E on je tada placao 15 maraka na sat, a marka je tad bila mnogo jaca nego evro sad.I nikad manje od 10 sati dnevno. Samo posao i spavanje, kako zaspis tako zazvoni sat i sedas na prevoz i na posao. Ali zato dnevno 150 maraka.
Sto se tice lekova tada sam bio u trodonskoj fazi i imao sam onu veliku bocicu trodon kapi sa pumpicom i to me je drzalo dnevno, mogao sam da radim kako konj.
Ruku na srce ja imam sestru u Berlinu koja je sada sef jedne apoteke, a tu su i lekari itd..To je vec ona druga generacija ljudi koji su rodjeni u nemackoj pa imam malo olaksavajuce okolnosti.
Sad na buprenorfinu a to se lakse nabavi i u vecim kolicinama za 5,6 meseci se moze poneti i odavde.
Retko kad trkeljaju po torbama na granici ,a imam i dokumentaciju.
E sto se Metadona tice generalno mislim da je on veoma neugodan i za biti zavistan od njega, a kamoli raditi na njemu teske fizicke poslove.
Znaci jedino resenje bi eventualno moglo biti prebacivanje sa Metadona na Suboxon koji deluje mnogo duze i na kome vec moze da se izdrzi i posao i uopste funkcionisanje na strani.
...
Post Reply