Legalne droge,zamenska terapija.

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by wolomoloo »

ziki wrote:Mala ispravka, ova malopre citirana recenica da se bolest zavisnosti moze malo civilizovanije posmatrati je moja a ne od Zagrepcanke... Ocigledno je neka tehnicka greska u pitanju.
Izvinjavam se, jeste tehnička greška, hitam da ispravim...

Hej nešto definitivno nije ok sa tim postovima na prethodnoj strani.
Uopšte nemam opciju da uredim post u kome je taj citat na volšeban način pripisan zagrepčanki.
Baš čudno, ovo je valjda stvar za tehničku podršku foruma, ko god da je to.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by sanela »

Editovanje postova je onemoguceno namjerno, nije greska.
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by wolomoloo »

sanela wrote:Editovanje postova je onemoguceno namjerno, nije greska.
Ah kapiram, I podrzavam, jer me inace nervira kad ljudi brisu svoje postove.a toga je ovde koliko vidim bilo dosta. Skoro sam se ovde prikljucila I jos uvek sam u fazi citanja pa mi neki izbrisani postovi bas fale...

Jos samo kad bih razumela kako se desilo da selektujem/citiram recenicu iz zikijevog posta a ispadne kao da sam citirala zagrepcanku? Bas apsurdno, posto, koliko shvatam, zagrepcanka misli upravo suprotno...
Izvinjavam se jos jednom I zikiju I zagrepcanki.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by sanela »

Da, jako puno ljudi je brisalo svoje postove kad se naljute :)
Zato je sad opcija edit ukinuta...

Ah, da... i dobrodošla :wink:
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by wolomoloo »

Hvala Sanela.

Lep je osecaj biti dobrodosao...
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Evo me, još se gombam, još sam čista, počinjem mrziti metadon radi ovoga što mi radi, ali otom potom, tanka je crta između ljubavi i mržnje. Kaže ziki da se konzultiram sa nekim doktorom, ma nema tu kruva, napamet znam sve njihove priče, ništa mi oni ne mogu reći što ja već ne znam, ovog puta ću se izvući ili poginuti, trećega nema.
Nego, neki dan sam listala i naletila na dio ispovjesti katarinemedici, i ima par sitnica koje mi nisu jasne. Da li je ovo forum o narkomaniji, ili...? Da li je potrebno naše priče umatati u celofan da budu ugodnije oku čitatelja, ili su svi onu koji su je popljuvali obični feikeri, vikend ovisnici koji nikada nisu dotakli dno, licemjeri...Sjećam se davno kada sam išla u Zagreb srediti nekoga konja, na ulazu u gajbu sam vidjela klinca od svojih 3-4 godine, sjedi dijete na podu i igra se. A igračke mu žlica i gan, vidio klinac kako mama kuva šut pa je imitira. Da li sam se zgrozila....curio mi nos, kriza počela sa drmežom, jedino mi je bilo važno da se što prije sredim. Iz današnje perspektive, kada se sjetim toga, bude mi tužno, mučno....ali tko sam ja da mogu nekoga osuđivati, pa i ja sam bila na samome dnu, da li mogu garantirati životom da bih bila drugačija.Pa ja sam skoro riješila rođenoga oca koji mi je pokušao biti roditelj, ali malo puno prekasno, i to u trenutku kada me tresla luđačka kriza. Pa žena je bila na 5 miški dnevno, plesala je sa samim Luciferom, kako se izrazila kate. Nema nikakve ljepote ni romantike u ovisnosti, samo užas, krpanje od šuta do šuta, varanje, muljanje.
Katina priča, odnosno dio koji sam pričitala mi odvrtila film, cijeli život mi je preletio pred očima, sjetih se okice, tripova koje sam gutala ko bombone, falsificiranja recepata, provala u teke, hepatitisa....ma mučno mi je, ali gadim se jedino nad sama sobom, tko sam ja da mogu nekoga osuđivati i komentirati njene ili nečije postupke. Odakle mi to pravo, pa ja sam bila na dnu, i slučajno PREŽIVILA, jer od stare ekipe ostalo ih je živih da ih mogu pobrojati na prste jedne ruke. Tko je taj koji može prvi baciti kamen.... :(
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by ziki »

Dali je neko kriv za te ljude koje spominjes, i to sto je ostalo malo njih pa mozes da ih nabrojis na prste?
Kriva je droga i krivi su oni sami nazalost...
Ako izlazis iz svega toga onda gledas napred a ne nazad, proslost nemozes da promenis.
Mozes da zahvalis Bogu sto ti imas sansu da promenis svoj zivot i to iskoristi najbolje sto mozes.
...
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Evo, još sam čista,skoro puna 2 metra, a meni se čini kao da sam u bačvi brokava već 2 godine...dobro je, ma sve je osim dobro, i dalje mi štekaju kosti, mišići, vutra pomaže, malo mi lakše nakon pljugice, ali čini se bar da se mičem, danas sam samo jednom trčala u WC...Glava? Vrti ko bubanj veš mašine, ali nemam više snage da se hrvam sa njom, nek vrti, zamotam se u deku, jastuk na glavu, a crv šljaka li ga, šljaka. Na trenutke pomislim, koji sam ja mazohist, što radim sebi, a mogu sve prekinuti u roku sekunde. Onda se sjetim da ću opet biti na početku, di si bio, što si radio...aha, zvali me iz Centra, ispada da je nekoga briga dal sam živa ili ne, i to bi sada meni trebalo dati snage i volje za dalje. Ma, idem dalje, bit će kako bude, iako hodam po rubu, ali fakat po samome rubu :(
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by dina_d »

malo sam citala na preskak vas epostove ...interesuje me jedno ..svugdje sam procitala da nema pomoci ako ovisnik sam ne dluci ..dok nedodje taj neki klik ..ali kako da dodje kad moj sin stalno je pod uticajem ecega ..najduze cist recimo 7 dana ...pado je u nesvjest po gradu od iznemoglosti ..imao infekcije na rukama i lijecen ..imao infekciju u debelom mesu jer je se tamo toboze bo sa iglama ..lezo u bolnici nekoliko puta zbog toga sto mu organizam nemoze sve to podnijeti ..i opet imam osjecaj cim ima priliku spuca se ..priliku i novce ...kaze se dok nedodju do dna ..ali ja vec odavno vidim dno ..kad ce ga moj sin vidjeti ? i dali cega vidjeti ? dali su moje nade uzaludne zaista ...on je najpametniji i ima odgovor na svako pitanje ..nekontam ..molim se boga d adobije klik ..jedino mi je to preostalo ..pozdrav raja
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Legalne droge,zamenska terapija.

Post by Lujka »

Dina, dobro ste uočili to sa klikom u glavi, dok čovjeku samome ne "sjedne" nema tu pomaka. A kako će sjesti kada si stalno pod utjecajem nečega, kada si stalno u trku za nekom kombinacijom. Sin vam se fiksa, to je očito, štepovi na rukama, infekcije...ja imam ožiljke na rukama koji liče na tetovažu iako se godinama nisam ubola, ostali su tragovi. Ako ste slučajno pročitali moje postove onda znate koji je bio moj "klik". Iako sam ja mogla ovako do kraja života. redovito piti terapiju i biti normalna, biti dobra mama, ali slika da mi sin odlazi po terapiju.....malo gadno.
Opisujete u kakvom se stanju nalazi vaš sin, ajoj kako mi je to sve poznato...
Napravili ste sve što možete, napravili ste i više. Ovo možda zvuči jako ružno i okrutno, ali da li ste ga probali ucijeniti, neka bira, ili će na liječenje ili neka se seli van iz stana. Jer, koliko god mu je grozan život, ipak on na kraju dana ima gdje otići spavati, zna gdje će dobiti obrok, da ne pričamo o manipulacijama kojima smo svi mi skloni, pogledat će vas tužno, vama će srce poskočiti, pa za boga miloga, sin vam je, i opet ćete povjerovati njegovim lažima, opet ćete mu uskočiti sa lovom ili kao nekom potporom, ma to je začarani krug u kojem ćete se oboje vrtiti dok netko od vas dvoje ne poludi do kraja. Ali kada bi ostao na ulici, kada bi vidio da može samo povremeno prespavati kod nekoga, da nema više ručka ni "luksuza" iživljavanja nad nekim, možda bi mu se upalila lampica u glavi, ali samo možda. Jer ovakav drastičan potez sa vaše strane bi ga ili natjerao na razmišljanje o liječenju, ali moglo bi završiti i gore, mogao bi negdje overiti na ulici, a takav teret na leđima vam fakat nije potreban.
Nastavit ću kasnije, idem spremiti ručak, nemam pojma da li haluciniram, ali danas mi je kao mrvicu bolje, ej, sutra je punih 2 mjeseca da sam čista.
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Post Reply