Sponzorstvo

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Oprezno spuštajući svoje ograde, pružamo ruku drugom zavisniku i počinjemo da prekidamo obrasce emotivne izolacije i lažne samostalnosti koji su tako dugo obeležavali naše živote. Učimo da, uz pomoć drugih, možemo da postignemo ono što nikada nismo mogli sami. Sada imamo priliku da sami osetimo terapeutsku vrednost pomaganja jednog zavisnika drugom.


„Pošto sam bio vrlo nezavistan i samodovoljan zavisnik, mnogo sam naučio o potrebi da koristim svog sponzora i pitam ga za pomoć. Nije uvek lako, ali ipak to uradim. Sponzor mi je pokazao toliko saosećajnosti, ljubavi i tolerancije pa se sada trudim da prenesem te duhovne principe svojim sponzijima.“


„U odnosu sa mojim prvim sponzorom najveći utisak ostavilo je to što je po prvi put, u 42-oj godini, bilo u redu da imam intiman odnos sa drugim muškarcem. Bio sam u stanju da ga pustim da mi priđe i dobro me upozna kako bi mogao da mi se suprodstavi kada god bih prasnuo u izlivu osećanja. Bilo je u redu da mu kažem da ga volim i da mi je potreban u životu.“


Sponzorstvo, za mnoge od nas, može da bude prvi odnos koji uključuje poverenje i intimnost, odnosno pravu iskrenost i bliskost sa drugom osobom. Neki od nas odmah osete povezanost i poverenje sa sponzorima i sponzijima dok drugi grade to poverenje vremenom i iskrenim deljenjem. Imamo mogućnost da učimo kako da izgradimo, popravimo i zacelimo odnose. Odnos u sponzorstvu često nudi podršku kroz saosećajnost i bezuslovnu ljubav. Ova povezanost može pomoći da se oslobodimo izolacije i nepoverenja koji dolaze sa ogromnom opsesijom i kompulzijom aktivne zavisnosti.


„Rad sa sponzorom omogućio mi je da, po prvi put u životu, verujem nekome i iskreno pričam drugoj osobi o sebi. Prestao sam da se osećam usamljeno, bespomoćno i izgubljeno. Osećao sam da sam imao podršku i još uvek je imam.“


„Prvi put sam naučio kako da razvijem poverenje sa drugom osobom kada sam našao sponzora (i postao sponzor). Sponzor me nije krivio, posramljivao niti mi je govorio da nisam u pravu. Kako je vreme prolazilo učio sam da verujem i da budem vredan poverenja.“


„Deljenje mojih tajni sa sponzorom bio je moj prvi iskaz iskrenosti i poniznosti, to je bila moja prva akcija u probijanju izolacije. U tom odnosu počeo sam da dobijam objektivnu i izbalansiranu perspektivu mojih životnih situacija.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Kako usamljenost i otuđenost zavisnosti počinju da blede mnogi od nas pronalaze utehu u identifikaciji koju imamo u Anonimnim narkomanima. Odnos između sponzora i sponzija može da postane sistem međusobnog podržavanja. Osećamo bezuslovnu ljubav i povezanost sa drugim ljudima. Počinjemo da cenimo velikodušnost duha, drugarstvo i odgovornost koje ovaj odnos uglavnom nudi. Veštine kojima ovladavamo u sponzorstvu mogu nas osposobiti da ponovo učestvujemo u sopstvenom životu. Nekima od nas je to prvi put da imamo priliku da postanemo deo društva. Možda pronađemo posao, vratimo se u školu, ponovo povežemo sa porodicom i/ili prijateljima i ostvarimo izgubljene snove.
„Sponzorstvo je danas prešlo na mnogo dublji nivo nego što sam to ikada sanjao. Pisanje koraka bio je vrlo važan deo mog oporavka, a ljubav i briga koje mi je sponzor pokazao dok smo prelazili korake strahovito su mi pomogli na polju iskrenosti i poverenja. Veza koju imamo usled zajedničkog rada na koracima je vrlo jaka.“


„Kada sam prvi put došao u NA, mislio sam da niko ne može da oseti tako jako osećanje očaja, bespomoćnosti i srama koje sam proživljavao. Na prvom sastanku sreo sam čoveka koji je ubrzo postao moj sponzor. Dao mi je pamflet i zamolio me da pročitam „Ko je zavisnik“. Dok sam čitao počeo sam da osećam kako duboka jeza straha koju sam toliko dugo nosio u sebi popušta. Taj jednostavan predlog drugog zavisnika bio je početak dubokog odnosa punog ljubavi sa uzajamnim poštovanjem i iskrenim deljenjem.“


„Nisam mogao da razumem zašto je moj sponzor bio tako srećan i zadovoljan malim stvarima koje je imao u životu. Rekao mi je da je važnije doprineti nego tražiti. Kasnije sam shvatio da je to bio ključ da postanem deo društva.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Rad sa sponzorima i sponzijima često pomaže da mnoga naša iskustva, prošla i sadašnja, dobiju svrhu.


„Sećam se svog prvog Petog koraka koji sam radila sa sponzorkom. Podelila sam svoje najdublje, najmračnije tajne. Mislila sam da neće hteti ništa da ima sa mnom, ali umesto toga ona je podelila deo svoje prošlosti sa mnom i tada sam shvatila da nisam najgora osoba na svetu. Ustvari, sponzorka mi je pomogla da uvidim da neke od stvari kojih sam se najviše stidela, neka od mojih ranih seksualnih iskustava, uopšte nisu bili moja krivica.“


Kroz rad i život po Dvanaest koraka i Dvanaest tradicija iluzija samodovoljnosti može nežno biti raspršena, čak i dok postajemo odgovorniji za svoj oporavak. Otvorenim i iskrenim deljenjem sponzor i sponzi počinju da uče jedan od drugoga. Shvatamo da više nismo sami i da ne moramo da se suočavamo sa procesom oporavka sami.


„Sponzor je moj učitelj, uzor, blizak prijatelj, slušalac, utešitelj, ogledalo, neko sa kime mogu da proveravam svoje ideje i ko mi otvoreno ukazuje na istinu koju vidi u meni. On je barometar mog oporavka i, dokle to dopustim, glas razuma kada donosim teške i zbunjujuće odluke.“


„Sponzorisanje drugih ojačava moj oporavak, a slobodno deljenje oporavka sa drugima održava moju zahvalnost živom. Nesebično služenje je protivotrov za egocentričnost koja je srž moje bolesti. Ako predložim sponziju da ide na sastanak ili radi korake veće su šanse da i sam uradim te stvari.“


„To što imam sponzora dalo mi je osećaj odgovornosti. Taj odnos pomogao mi je da povratim poverenje u druga ljudska bića. Naučio sam tokom godina da mogu sa punim samopouzdanjem da mu pričam o svemu što mislim ili radim. On čuva poverljivost među nama i ne osuđuje me.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Sponzorski odnos je humanost na delu koji pruža saosećanje i podršku bez obzira kroz kakva životna iskustva svaki član možda prolazi.


„I dalje mi je potrebno da imam sponzora, iako sam mnogo godina u programu. Danas teme nisu više „kako ostati čist“ i slično, već više svakodnevni problemi koji se pojavljuju kao rezultat toga što sam čist. Često shvatim da još uvek verujem u iluziju da čist život automatski znači i život bez problema. I obično, kroz razgovor sa sponzorom, uvidim da vodim normalan život, baš kao i bilo ko drugi ko se ne drogira.“


Tokom naše aktivne zavisnosti jedina predanost koju je većina nas imala bila je da nađemo i uzmemo još droge. U NA mnogi od nas se obavežu da rade sa sponzorom, a često kasnije u oporavku i sa sponzijem. Više ne bežimo od svojih odgovornosti. Izvršavanje obaveze sponzorstva može da nam pomogne da osetimo samopoštovanje koje dolazi iz suočavanja sa našim strahovima.


„Uzimanje sponzora je za mene bila velika odgovornost. To je značilo da ću svom oporavku morati da dam mnogo više od samo priče. Trebalo je da pitam nekoga da mi se posveti i to je bilo zastrašujuće. Imao sam mnogo problema sa poverenjem, ali sam na kraju shvatio da je moj najveći problem bio nedostatak hrabrosti.“


„Predanost sponzorstvu pomogla mi je da se razvijem u osobu koja je vredna poverenja, koja voli i podržava druge. Pre uzimanja odgovornosti sponzorstva bio sam sebičan, egocentričan i samoživ. Kao rezultat rada sa ljudima koje sponzorišem otkrio sam pravo značenje posvećenosti. Danas sam posvećen ljudima koje sponzorišem, tu sam da podelim njihovu radost i tugu, da saslušam otvorenog uma i otvorenog srca, da bezuslovno volim, da ih prihvatim i poštujem baš onakve kakvi jesu. Najvažnija mi je posvećenost da ih vodim kroz korake i podržavam u procesu oporavka.“


Ponekad sponzor/sponzi odnos ume da bude izazovan. Nerazumevanja mogu da se pojave i osećanja mogu da budu povređena. Iz ovog ili onog razloga možda osetimo da naše potrebe nisu ispunjene. Ipak, većina nas otkrije da je emotivno i duhovno isceljenje koje može doći iz deljenja sa sponzorom/sponzijem vredno truda.
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Sponzor može da bude mentor, učitelj i uzor, ne samo onima koji su novi u programu, nego i članovima sa pozamašnim vremenom čistoće. Sponzorstvo može da nam pomogne da se naučimo zdravom načinu života i može ponuditi utočište podrške i saosećajnosti tokom tuge, gubitka i drugih životnih iskušenja. Sponzor nam se takođe može pridružiti kada proživljavamo one radosne trenutke koji slave naš život i oporavak.
Neki članovi traže od sponzora isključivo znanje i vođstvo kroz Dvanaest koraka, a neki i za Dvanaest Tradicija i Dvanaest koncepata. Bez obzira kako doživljavamo sponzora, svi možemo da se složimo u jednom: sponzor je „neko ko veruje u mene i želi da mi ponogne u oporavku“.


„Moja sponzorka je prva osoba kojoj sam dozvolila da vidi pravu mene. Ona je moja banka memorije, iskustva, detalja i obrazaca. Važno mi je da imam nekoga ko bi me suočio sa samom sobom i sa kime mogu da razvijam ideje i moguće promene u njima. Dva srca su uvek bolja nego jedno.“


„Sponzor je neko kome verujem, a ne koga samo poštujem, iako je to takođe važno. On je neko sa kime mogu da budem iskren i kome mogu da se otkrijem. Neke od stvari koje naučim o sebi me šokiraju i potrebno mi je da mogu da ih podelim i da se osetim dovoljno prijatno da dopustim sponzoru da on neke stvari otkrije meni.“


„Bila sam u ranom oporavku kada mi je umro otac. Obožavala sam ga. Značio mi je sve na svetu. Bila sam potpuno skrhana i osećala sam se nemoćno. Suočila sam se licem u lice sa ogromnim bolom i besom. Ta osećanja postala su živi entiteti u meni i osećala sam da će me progutati, ali moja sponzorka me je slušala, po ceo dan. Nije rekla ništa duboko, značilo mi je samo to što je tu, što me sluša i voli kroz sve to.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Kako počinjemo da živimo bez drogiranja uviđamo da sponzorstvo može da nam ponudi bliskost i duhovnu povezanost sa drugim zavisnicima koji su možda iskusili mnoga ista osećanja i situacije kao i mi. Veza koja se često javlja između sponzora i sponzija može da bude vrlo snažna jer svaki član može da podeli i poistoveti se sa mnogim osećanjima.


„U oporavku sam iskusio čitavo carstvo osećanja koja sam odbijao da priznam. Ta osećanja činila su da se osećam bezvredno. Nisam cenio sebe i kao rezultat toga nisam bio u stanju da postavim granice. Sponzor mi je dozvolio da se iskreno izrazim i naučio sam da je u redu ne znati neke stvari i tražiti pomoć. Kroz njegovu ljubav i vođstvo dobio sam ideju ko sam, kakve ljude želim u svom životu i šta je potrebno da uradim da to postignem. Ono što me je u startu privuklo bilo je to što nisam sve morao da radim sam. Ono što sam naučio od sponzora je neprocenjivo, a prava lepota leži u davanju i deljenju tih iskustava sa mojim sponzijima.“


„Žena koju sponzorišem i ja prolazile smo kroz razvode istovremeno. Sponzorisala sam je nekoliko godina i naš odnos zaista je postao prava dvosmerna ulica. To je bio jedan od najtežih perioda u mom oporavku, ali razgovori sa njom pomogli su da prođe lakše. Posećivale smo se, plakale zajedno i delile uvide i alate jedna sa drugom.“
Moon child
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: Sponzorstvo

Post by bojanol »

Za sigurnu budućnost ! Anonimni Narkomani.
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Neki članovi možda rade profesinalno kao terapeuti, advokati ili doktori. Ipak, odgovornost sponzora ne treba da bude ta profesionalna već jednostavno deljenje iz srca zavisnika i prenošenje poruke. Sponzora biramo bazirano na njegovom ili njenom oporavku u NA. Ponekad moramo da, na ovaj ili onaj način, potražimo profesionalnu pomoć. Možemo da prodiskutujemo o takvoj potrebi sa sponzorom, ali ne bi trebalo da očekujemo nikakvu profesionalnu pomoć od sponzora ili sponzija. Treba da budemo svesni da je sponzor zavisnik koji obavlja nesebičan servis, a ne profesionalac koji radi svoj posao. Ovo izvire iz našeg duhovnog temelja anonimnosti koji nas sve u NA čini jednakima.


„Članovi udruženja u mom mestu svesni su da radim na polju rehabilitacije zavisnika i ponekad mi priđu kako bi ubrzali svoj prijem na lečenje. Jasno postavljam svoje granice i kažem im da sam u NA zbog svog oporavka, možda bih bio voljan da ih sponzorišem, ali se ne uplićem u spoljna pitanja niti činim posebne usluge. Ovo nas čini jednakima u udruženju, a naše odnose manje sklonim komplikacijama.“


„Dobrobiti toga što imam sponzora mnogo su mi značile u ovom programu. Dugo sam uspevao da ostanem čist, idem na sastanke, uključim se u servis, kao i da obavljam mnoge druge funkcije, ali sam se i dalje osećao usamljeno i prazno iznutra. Kada sam postao voljan da dopustim sponzoru da uđe u moj život i negujem taj odnos kao deo svog procesa oporavka, počeo sam da rastem i da se menjam i tada je moj oporavak zaista dobio zamah. Tada mi je nemušti jezik saosećanja o kome govori „Osnovni tekst“ pomogao više nego što bi bilo koji doktor ili terapeut mogao.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Važno je da sponzori zadrže svoj identitet i budu odgovorni za svoj lični oporavak, a ne oporavak svojih sponzija, i obrnuto. Želimo da budemo sigurni da sponziju prenosimo poruku svog oporavka, a ne porok svoje bolesti. Često kažemo: „Samo davanjem možemo sačuvati ono što imamo“, ali je takođe tačno da moramo imati oporavak kako bi mogli da ga damo. Sponzorstvo može da bude prilika za primenjivanje principa NA programa u svemu što radimo, gde svaka osoba prima najbolje od onoga što svako od nas ima da ponudi.


„Ako ne radim na svojoj bolesti kroz oporavak onda je prenosim svojim sponzijima.“


„Kada sam se vratio u školu proredio sam odlaske na sastanke jer sam se osećao prezauzeto. Nisam se često javljao sponzoru niti čitao literaturu. Sponzorisao sam nekoliko ljudi i kada god bi me neko od njih nazvao to bi me opterećivalo. Posle svakog razgovora bio sam uznemiren i pod stresom. Čudno je kako sam, kada sam počeo da odvajam vreme i radim svoj program, bio manje iznerviran i radovao se pauzi u učenju da popričam sa sponzijem.“
Moon child
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Sponzorstvo

Post by Vuk »

Dvanaesti korak u akciji

Sponzorstvo često postane deo nesebičnog služenja o kome slušamo u Dvanaestom koraku. Mnogi članovi veruju da je sponzorstvo prilika za prenošenje poruke oporavka i praktikovanje principa koje smo pronašli u NA programu. Deo toga uključuje posvećenost da radimo jedni sa drugima pomažući i pružajući osećaj prihvatanja kroz saosećajnost i razumevanje.


„Za mene, ne postoji tako veliki pritisak kao imati željnog sponzija koji strastveno radi korake. Osećam se odgovorno da dam sve od sebe radeći svoj program najbolje što mogu. Saosećam se sa sponzijima kada postavljaju tako mnogo pitanja i vredno rade da nauče i razumeju NA način života. Takođe se saosećam sa njima jer sam bio u njihovoj koži u nekom trenutku svog oporavka.“


„Privlači me to što je moj sponzor išao putem kojim ja idem, a koji ga je doveo do usredsređenosti. Spokojan je, čvrst i duhovno uravnotežen. Vodi miran, jednostavan život, ima jak program i svesno radi Dvanaest koraka. Ukratko - želim to što ima da mi ponudi.“
Moon child
Post Reply