Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

cvijet
Posts: 7
Joined: Thu May 20, 2010 12:37 pm

Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Post by cvijet »

Pozdrav svima,

Odabrala sam ovaj forum, kao mjesto gdje ću podijeliti svoju priču sa ljudima, koji su prošli ili prolaze isto i gora iskustva.
Prije pola godine smo na jednom sasvim običnom mjestu moje prijateljice i ja upoznale 2 momka.. Naizgled su bili sasvim normalni, prijatni..
simpatični. Jedan je bio nešto stariji, drugi vidno mlađi..
Taj mlađi, prišao je..i ponudio nas čokoladom..usput je bacio neki šaljiv komentar, koji je sve nas nasmijao i tako su nam se pridružili za stolom.
Već u prvih pola sata..priznali su nam da su liječeni narkomani, pričali o svojim životima.. gdje su bili, šta su radili, proživjeli..na kakvom su dnu
bili i kako su sada sretni što su okrenuli novu stranicu.
Taj mlađi dečko, koji će sada napuniti 23 godine izgledao je tako milo.. da čovjek ne bi nikada posumnjao ni da je zapalio cigaretu, kamoli da je bio
navučen na travu, alkohol, raznorazne tablete, kokain..itd..
Rekao je tada da on zapravo i nije bio materijal za komunu, ali da je sam otišao da se skine i sa tih "lakih" droga. Obzirom da sam i sama takva,
i moje društvo.. cijenile smo tu njihovu iskrenost.. i odlučile nemati predrasude jer niko nije savršen.
Od cijelog društva.. samo jedna moja prijateljica i ja smo odlučile nastaviti kontakt sa njima, zapravo sa tim mlađim dečkom..jer se on malo više
uklapao u naš svijet. Naš je kontakt započeo preko fejsa..
Počeli smo s njim da komuniciram ( ja znatno češće )..i onda smo nakon nekog vremena dogovorili kafu..nas troje.
Od tog izlaska, počeli smo sve češće da izlazimo..uvijek nas troje, s tim da je on već nakon prve kafe počeo da pokazuje neke simpatije prema meni.
Pričao nam je da se okrenuo vjeri.. da se nikad ne bi vratio na stare staze.. pobjegao iz sredine, u kojoj je sve to započelo..promijenio grad.
Prema nama je bio jako ljubazan.. gotovo nijedan naš susret nije prošao bez da nam nije donio po cvijet..ili tako neke sitnice, mali znakovi pažnje..
Isticao je kako je presretan što nas je upoznao..
U neka doba priznao mi je ljubav.. i počeo činiti moguće i NEMOGUĆE da me osvoji. Priznaću da je to bilo najoriginalnije osvajanja sa strane jednog muškarca..u mom životu. Počela sam i ja osjećati da mi se sviđa.. ( I dio )
cvijet
Posts: 7
Joined: Thu May 20, 2010 12:37 pm

Re: Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Post by cvijet »

No.. tada sam još uvijek bila čvrsto na zemlji i shvatila da je prijateljstvo jedno, a ući u vezu sa osobom koja je imala veze s drogom nešto sasvim drugo..
U jednom od naših razgovora sam mu rekla:
Ako ti IKADA ponovo padne na pamet, dođeš u iskušenje..šta god se desilo- ZOVI! Mi ćemo biti uz tebe.. i pokušati ti pomoći. Ono što tražim je da nas nikada
ne lažeš i samo da budeš iskren..
Obećao je da će tako i da bude..
Mi smo ga uvele u jedan sasvim novi svijet, normalan svijet.. svijet na kakav nije navikao..
I jedne noći, kad smo sasvim slučajno izašli sami nas dvoje.. desio se neki klik.. i počeli smo da se zabavljamo. U početku sam se bojala..
imala razne strahove, ne samo radi droge..već jer smo iz 2 različita svijeta, priča koja bi bila idealna za filmski scenario.
Priznajem da me to u podsvijesti privlačilo.. bio je potpuno drugačiji od svih mojih momaka i svih momaka generalno koje sam poznavala. Sasvim običan dečko, sladak i privlačan.. koji je imao svoju mračnu stranu a znao naći put do mog srca na neke lude načine..
Opirala sam se neko vrijeme, al na posljetku sam se i sama zaljubila.. pa je to razlog zašto sam zatvorila oči na neke stvari.
Tad smo počeli intenzivnije da razgovaramo o njegovom tom životu, drogi.. trudila sam se da mu dokažem da ima dovoljno razloga da bude "faca" i bez
toga svega..i da uvijek može računati na moju pomoć, samo pod uslovom da mi nikad ništa ne sakrije.
Ponekad mi je bilo čudno..te njegove nagle promjene raspoloženja.
Znao je biti hiperaktivan do te mjere da se popne u punom kafiću na stolicu..pod izgovorom da je on jednostavno takav- LUD..što je meni bilo još luđe..
gdje god smo bili, izazivali smo poglede..naša ljubav, naša strast. Ali ponekad je bio tako umrtvljen, da nije mogao da sastavi jednu rečenicu kako treba.. Znala sam primjetiti da su mu njegove inače izražajne zelene oči gotovo crne..aa ponekad su mu zjenice bile poput male tačke..
cvijet
Posts: 7
Joined: Thu May 20, 2010 12:37 pm

Re: Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Post by cvijet »

Često je išao u wc.. pod izgovorom da opere ruke, jer je bio opsjednut ličnom higijenom. Da bi jednom prilikom, kad se vratio..primjetila nešto
bijelo u njegovom nosu..Ne znam iz kojeg razloga sam samu sebe tada obmanula. Upitala ga jesam.. ali on je reagovao sasvim normalno..i ne mogu se tačno sjetiti ŠTA je rekao. Prestao je ići na druženja liječenih narkomana, jer su ga testirali..što ga je jako naljutilo.
Rekao mi je da je 1 test pokazao da je pozitivan na kokain, ali da je prije samog testiranja popio kafetin ( tabletu za glavu ) u kome valjda ima te supstance.. i da je zbog toga test to i pokazao..
Stala sam na njegovu stranu i rekla da mu vjerujem.. a on je prestao ići na ta druženja zauvijek.
Bilo je tu svakojakih scena i njegovih prenosa..
Znao je biti toliko paranoičan i konfuzan..da me to psihički ubijalo. Činila sam sve da mu dokažem da me jeste dostojan.. i da nema razloga za paranoju,
ljubomoru i strahove. Onda smo se našli na pola puta.. riješili te neke gluposti i postalo nam je zaista lijepo..
Uživala sam u toj ljubavi i potpuno zaboravila da je ikad imao veze s drogom. Iako je dobio otkaz.. počeo je da mi kupuje neke poklone.. a kad bih ga pitala odakle mu novac, govorio je da je to ušteđevina. Inače, puno je novca trošio..nemilice.. znao je prosjacima davati olako sve što ima u džepu.
Dobra je duša.. i velikodušan.. takav je i prema prijateljima, ne možeš da ga ne zavoliš..al opet mi je i to znalo biti sumnjivo.

IPAK SAM SEBE UVJERAVALA DA JA NISAM FER..i da se trebam kloniti takvih misli! Jednom je rekao..da ako ga ikad ostavim..otići će u neku krajnost..
ili se posvetiti radikalno vjeri ili se ponovo početi drogirati. DROGA je bila jedina stvar za koju sam mu rekla da nas može rastaviti.
U neka doba smo svi primjetili da je nastupila velika fizička transformacija.. osim što je smršao, ni njegov govor tijela, pokreti pa ni priča više nisu bili isti.. nekad bi sjedio i cupkao nogom nervozno, djelovao potpuno odsutno, nekad je toliko brbljao..nekad je bio nasrtljiv u smislu nas dvoje.. kao da bi ga nešto obuzelo- nije birao mjesto ni vrijeme da me zgrabi, da me poljubi.. na načine koji su izazivali poglede svih oko nas. Stalno je trazio maramicu..kao da je cesto bio prehladjen..
cvijet
Posts: 7
Joined: Thu May 20, 2010 12:37 pm

Re: Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Post by cvijet »

Cesto je govorio da nije decko za mene, da sam ja presavrsena..i da njega to ponekad ubija. Umisljao je da me svako gleda..i da ja svakoga gledam..ta paranoja mi je jako smetala, mada nije bila cesto prisutna.
Uprkos svemu.. zaljubila sam se u njega, takvog kakav jeste..nesavrsenog. Zavoljela sam ja njega, a on mene..
Znali smo satima sjediti i posmatrati nase isprepletene ruke, a da nam bude predobar osjecaj. Ponekad bi me pogledao..onako zabrinuto.. kao da ga nesto grize..a onda bi mi samo pao u zagrljaj.

Onda je jedne noci dosao i rekao: uradio sam veceras nesto sto nisam smio..
Priznao mi je da se prvi put nakon izlaska iz komune..i nakon toliko vremena.. napio, nadrogirao svime sto mu je palo pod ruku, cime su ga ponudili..
Rekao da nema problem, da je uzivao kratko u tome i shvatio da sam mu ja daleko bitnija od toga svega. Da droga ubija osjecaje, da je droga iluzija a ono sto mi imamo- to je STVARNOST i to je njegova droga. Bila sam ocajna.. kao da mi se svijet srusio. Osjecala sam se bijedno sto je to uradio kad nije imao
nikakav povod. Kad sam pitala ZASTO?
Poceo je da mi maze oci pricom da je to uradio svjesno i namjerno da bi otklonio sve svoje strahove od prije od toga svega.. ( sto nisam shvatila ).
Htio je sebe da testira..

Iducih par dana se poceo ponasati kao neko ko krizira.. zvao bi me 10 puta u pola sata panicno " moram da te vidim, zelim da te vidim.." sto je u meni izazivalo strah i nemir. Na kraju sam ga suocila sa svim tim.. i sa svim znakovima od ranije.. i rekla mu da mora da bira.. JA ili taj drugi svijet..
i ako osjeca da se vratio svemu tome, ako osjeca da mora da me laze..da nestane iz mog zivota! Ipak sam posustala, pa i pored svega rekla OK. hajde.. preguracemo mi to, mozemo! Ti mozes puno vise! Ali bilo je bezuspjesno.. U suzama mi je rekao da me toliko voli, da bjezi od mene.. jer je svjestan da to nije kraj.. samo ovaj put ce otici na potpuno dno..

Meni je tesko, jer to nije fer.. mogli smo biti sretni, bila sam spremna da kroz to prolazimo zajedno! Sve ovo je prica koja je friska.. sve se otkrilo i odigralo u samo par dana zadnjih. Obzirom da ga znam.. da je labilan.. znam da ce me traziti..

Svi ljudi oko mene su saglasni u jednoj stvari: ponudila sam SVE.. pa i ruku spasa..on je nije uzeo.. i ja ne trebam da osjecam griznju savijesti, jer sam postupila ljudski.. On je na neki nacin ovisan i o meni..i bojim se sta ciniti ako me bude trazio. Laz bi bila da kazem da sam preko noci prestala da ga volim, al volim i svoj zivot..i ne zelim da me neko povuce na dno. Sta ciniti u tim situacijama.. kako se oduprijeti? Desava se i da prijete samoubistvom..da se sluze svakojakim taktikama da vas ponovo pridobiju. Ja sam odlucna da MORAM da napravim rez, ma koliko tesko bilo.. jer je i moj zivot u pitanju.

Da i sam mogla ipak vise????
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Post by saša-ex »

E cvecko jedna....Zaljubila si se u narkomana, koji se drogira i dalje, najverovatnije uzima heroin pred tvojim nosom. Ili ces ga naterati da se vrati u komunu, pocne sa nekim drugim lecenjem, ili ces propatiti pored njega. Naravno, uvek ga mozes i ostaviti. Ne postoji ni jedno drugo resenje, sam od sebe nece prestati.
SAMO CEO ŽIVOT...
cvijet
Posts: 7
Joined: Thu May 20, 2010 12:37 pm

Re: Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Post by cvijet »

Da li se sve vrijeme drogirao.. po onom gore opisanom.. i sta je potrebno da to osoba shvati, da joj treba pomoc?
On je svjestan gdje je bio..i do cega ga je sve to dovelo..i svjesno je upao ponovo..ili nikad nije prestao.
Samo je mozda vjesto uspio da manipulise svima nama..da sakrije..jer iskreno, ja nikad nisam imala doticaja sa drogom i narkomanima,
pa tu noc kad je dosao sa priznanjem da se nadrogirao- da nije priznao, ja ne bih nikad ni oktrila da jeste!
Zasto je priznao taj jedan put..a ne sve ostale, koje mi je poricao..i ubjedjivao me?

Da li da ga se zauvijek klonim u sirokom luku.. i kako ovo prevazici? Da znas da je droga stala na put ljubavi.. i ne samo to, biti daleko od njega
i znati da se negdje unistava? On je taj put odabrao.. i sad je prepusten SAM sebi, a ja se i dalje brinem iako to mozda nije zasluzio.
Bila sam njegovo utociste od svega..al mozda je sva ta ljubav koju mi je iskazivao i pokazivao bila pod uticajem droge..
Za pocetak sam odlucila da se sklonim, van grada na neko vrijeme..da ojacam..i prebrodim ovo sve.

U slucaju da mi se javi, da me potrazi..sta vi savjetujete? Sada mi je svaki savjet dobrodosao.. jer i sama osjecam da sam navucena na njega
i bojim se da ne pokleknem..da mu ne pruzim jos jednu sansu, iako znam da bi me to odvuklo na dno.
cvijet
Posts: 7
Joined: Thu May 20, 2010 12:37 pm

Re: Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Post by cvijet »

saša-ex wrote:E cvecko jedna....Zaljubila si se u narkomana, koji se drogira i dalje, najverovatnije uzima heroin pred tvojim nosom. Ili ces ga naterati da se vrati u komunu, pocne sa nekim drugim lecenjem, ili ces propatiti pored njega. Naravno, uvek ga mozes i ostaviti. Ne postoji ni jedno drugo resenje, sam od sebe nece prestati.


@Saša, naveo mi je sve droge koje je ikad probao.. i rekao da je probao heroin nekada davno, ali da ga ne privlaci.. sto mu vjerujem, jer on je hiperaktivan i koristio je droge koje DIZU..

Malo sam po netu pogledala simptome svih tih droga..heroin, kokain, LSD, marihuana..i masu simptoma je on pokazivao. Ja s njim sad nemam i ne zelim nikakav kontakt, jer sam sve od sebe dala da ga natjeram da shvati da je BOLESTAN. Ali sta u slucaju da me pocne proganjati? U trenucima ocaja.. znam da cu biti prva osoba na tapeti.
cvijet
Posts: 7
Joined: Thu May 20, 2010 12:37 pm

Re: Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Post by cvijet »

PS: Puši bar 3 kutije cigareta dnevno.. i jednom prilikom kad smo pričali o sexu, "hvalio se" kako ne može da doživi orgazam, kako može jako dugo..
i iz nekog razloga do toga nismo ni stigli. Pored sve moje ljubavi, nešto me spriječilo..jer sam predosjetila da nešto nije ok! Nisam htjela potpuno da se predajem jer nisam bila 100% sigurna. Al po onom što sam čitala ovdje na forumu.. nemogućnost da muškarac svrši tokom odnosa, ili mu treba duže- pod uticajem je heroina. Prošlo mi je kroz glavu da može imati i neku bolest..za koju ni sam ne zna, a nisam htjela da ga povrijedim i da tražim da se testira.
U suštini.. bila sam prilično lakovjerna, ja..koja sam inače stabilna djevojka, koja zna šta i koga želi u životu i pored sebe, koja svoje stavove ne gazi i koja ima neke principe, kojih se drži.

Još jedno pitanje? Pošto na njemu nema nikakvih uboda..to znam 100% da se ne bode, kako se još heroin uzima? Znam da su vam moja pitanja smiješna..al zaista ne znam koga drugog da pitam..ni kako da dođem do odgovora. Od njega sigurno ne bih čula istinu, iako me prilično vješto znao uvjeriti i stvoriti mi osjecaj krivice, kad nesto posumnjam. Postavi se u ulogu zrtve i ja se osjecam grozno..
User avatar
Param-parcad
Posts: 605
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:44 pm

Re: Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Post by Param-parcad »

ma bre decko se drogira i to ti je to...naravno da se heroin i smrce...ja sam zivi primer narkomancine koja je bila uvek na intra-nosularnom uzimanju heroina...sto se da videti iz prilozene slike,jel vidis koliki mi je"siber"?ne vredi ti boriti se sa tim i bolje odustani.aj neka ti je sa srecom cvijeto.
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Re: Moje prvo iskustvo sa narkomanom..

Post by Zona Sumraka »

nemogućnost da muškarac svrši tokom odnosa, ili mu treba duže- pod uticajem je heroina
ne iskljucivo...slican rezultat moze biti prouzrokovan upperima...
Post Reply