PREPORUCITE MI KNJIGU DA PROCITAM!!!

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

PREPORUCITE MI KNJIGU DA PROCITAM!!!

Post by M4j4 »

Preporucite mi bar 5 knjiga za citanje,a uslovi (da se ne izrazavam uslovi,da kazem ono sto ja volim) je:
1.Nesto sto jako drzi paznju,ima dosta radnje,a pritom da nije plitko
2.da bude po mogucstvu od muskog pisca,mada nije obavezno
3.ljubavne trala-la-lice ne dolaze u obzir
4.herman hessea sam procitala sve i ne mogu opet
5.dostojevskog sam proctala "Idiot" i "Zlocin i kazna" ,"Price iz podzemlja" ,pa da li da citam "Braca Karamazovi"? (dajte preporuku)
6.da li nesto od B.D.Benedikta? (procitala sam dve vec,drzi paznju,ali poplitko...hmm)
7.nemojte "hari potera" bice film
8.nemojte ni Mario Puzzo,ne bih sad to
9.NE deca sa kolodvora i te teme
10.nemojte ni stripove,trba mi nesto "jace"
Znaci,jako,nije konfuzno,lako citljivo,ima dubinu i poentu,nije ljubavna,nije mafijaska,nije istorijska....Sta cu???

Eto pre neki dan sam procitala DECJU KNJIGU :"Kci snegova" od Dzek Londona,i odusevila sam se,a knjig za bebe! Ali veoma poucna i ima jedan deo na kraju veoma,veoma dvosmislen,sto deca nisu niti primetila citajuci ga,he!
9.preporucite mi,znaci,nesto poucno a pri tome zanimljivo,za veliko (inteligentno) dete koje hoce neku zanimaciju da pobegne od surovog sveta kroz knjigu !
_________________
Jedini lek protiv heroina je shvatiti ga.
Image
User avatar
Erineja
Posts: 116
Joined: Thu Aug 18, 2005 6:48 am
Contact:

Post by Erineja »

1. Celestinsko prorocanstvo. Deseti uvid i Tajna Shambale, trilogija Dzejmsa Redfilda
2. Gai-Djin, roman o Japanu u 5 knjiga od Dzejmsa Klejvela
3. Ramzes, roman o Egiptu u doba Ramzesa u 5 knjiga od Kristijana Zaka
Dlakava_Strvina
Posts: 41
Joined: Wed Sep 28, 2005 7:14 pm

Post by Dlakava_Strvina »

Orlovi rano lete... :smt051
User avatar
Ramona
Posts: 846
Joined: Mon Apr 18, 2005 9:18 pm
Location: ee da je znat di je Ramona...

Post by Ramona »

Pročitaj Vlak u snijegu. Šalim se (ma e?): evo ti nešto što JAKO drži pažnju, a usput je duboko-slojevito, duhovito, briljantno - a ko bi reko - čitko i pitko - Italo Calvino, trilogija (3 kratka romana u jednoj knjizi), Naši preci.

Prvi se roman zove Vitez koji ne postoji (radi se o sprdačini na temu vojske i ratova uopće - u vojsci Karla Velikog jaše i bori se 'za našu svetu stvar' vitez koji ne postoji, nego samo prazan oklop jaše na konju, i kao takav ne može zaspati 'jer bi se sasvim izgubio' ni suosjećati s običnim problemima koje nosi krv i meso. Car mu - pazi - kao konjušara dodjeljuje jednog luđaka koji se identificira sa svim i svačim - ako dugo gleda u kruške pomisli da je kruška, ili patka, a 'najgore je kad pomisli da je riba pa se zaplete u mreže', i mijenja imena ovisno o mjestu, i godišnjem dobu, jer čini se da mu 'imena otpadnu prije nego mu uspiju čvrsto prionuti' - dakle netko tko ne postoji a misli da postoji plus netko tko postoji a ne zna da postoji, 'krasan par', kako je 'rekao' sam Karlo Veliki (i dodao 'Jadna Francuska!') :lol:

Drugi je roman Raspolovljeni viskont - o liku kojeg je u ratu netko rascjepio sjekirom i tako ga ('slučajno') rascjepio na dobru i lošu polovicu koje zasebno lutaju svijetom - jedna radi samo dobro, druga samo zlo - poanta je u tome da ni previše dobra nije dobro, ni previše zla zlo, itd. Puno toga tu ima, jooj...

Treći je Barun penjač, o malom aristokratu koji se pobunio za ručkom (da neće jesti puževe koje je pripremila njegova luda, perverzna sestra, opatica, kojoj je zanimacija bila spremati što gadnija jela - trebaš vidjeti tu maštu!), popeo se na stablo i cijeli život nije sišao na tlo. Možeš misliti kakvih tu sve ideja opet ima.

Evo, raspisala sam se, najradije bih ti nešto citirala da te zapalim da stvarno i pročitaš - to mi je jedna od najdražih knjiga pa zato. Ovo sam je ljeto čitala po drugi put, i cerila se sama sa sobom na balkonu cilo vrime. Calvino je jedan od najtežih pisaca postmoderne, genijalac, a ovo mu je djelo uau!
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

1.Milorad Pavić-HAZARSKI REČNIK
2.Markes-STO GODINA SAMOĆE
3.Pavić(opet)-PREDEO SLIKAN ČAJEM
4.Franc Kafka-PROCES
5.Daglas Adams-AUTOSTOPERSKI VODIČ KROZ GALAKSIJU..........
moji predlozi :smt006
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ramonaaaa....plitko???? Italo je lud tip ...ja sam ga jos na talijanskom morala citati i pisati o tome...brrr.. Nije mi se o svidjelo. Vise me odusevio Levi... al ajd'! :wink:

Hesse-bilo sta od njega majo, Onda memoari geishe-novija knjiga-ja se nisam odvajala od nje-divna knjiga.Pismo ne rodjenom djetetu- Oriana Talacci. Bijeli Olijander....A meni je confessions of the shopaholic-i sve 3 njene knjige bile haos-Sophie Kinsella (iz engleske je, pa vjerujem da mozes i kod nas naci)
eto....
a i meni treba par knjiga da citam......da ukljucim mozak
M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Post by M4j4 »

pepeljuga84 wrote: 1.Milorad Pavić-HAZARSKI REČNIK
2.Markes-STO GODINA SAMOĆE
3.Pavić(opet)-PREDEO SLIKAN ČAJEM
4.Franc Kafka-PROCES
5.Daglas Adams-AUTOSTOPERSKI VODIČ KROZ GALAKSIJU..........
moji predlozi :smt006
1.probala,stigla do 20 te i ne ide...uopste ne kapiram
2.procitala :D
3.opet ne Pavica
4.procitala,ali mi se ne svidja,too smor
5.pocela sam da je citam i do onog dela dok nisu usli u bar,a onaj sto je trebao da mu rusi kucu....hmm
Hvala,Pepe,ali tesko....
Image
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

Uzmi Henry Millera, recimo 'Nexus' ili 'Plexus' ili 'Jarceva Obratnica'. On je dovoljno zabavan i dovoljno intelektualan, ako to trazis. Knjige su autobiografskog karaktera ali su nekako 'drukcije'.

Ili 'Aleksandrijski Kvartet' od Lorensa Darela, to je dobra knjiga. Nesim ce da ti uzme srce...
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ove sto sam ti ja napisala nisu teske-i interesantne su-pogotovo memoari geishe-to ce ti se sigurno svidjeti-obecavam :wink:
mada probaj naci nesto od Kinselle. S- neces spustati knjigu...vidjeces...
a i pismo ne rodjenom djetetu je jako divna knjiga...ja ih imam sve...
procitaj sidartu ponovo-jer vjerujem da jesi vec-al davno. Ako je tako, poslusaj me...prijace ti.....
cmok
User avatar
Ramona
Posts: 846
Joined: Mon Apr 18, 2005 9:18 pm
Location: ee da je znat di je Ramona...

Post by Ramona »

ramonaaaa....plitko???? Italo je lud tip ...
Stara objasni mi molim te ovo 'plitko' - a iako se o ukusima ne može raspravljati, ne možeš jednog od otaca svjetske postmoderne klasificirati jednostavno kao 'ludog tipa' - ti morala čitat na talijanskom ('morala') - čitam i ja na talijanskom, pa što onda? Nije u tome caka - stara moja uzmi ti 'Te s nulom', 'Kozmikomike', ili 'Nevidljive gradove' od Calvina pa ćeš viditi što je plitko i lud tip. Jeboteled. Čoviče božji njegov roman 'Ako jedne zimske noći neki putnik' je obavezna lektira na postdiplomskom iz književnosti, to je jedno od najsloženijih djela postmoderne književnosti. Solar nam je sate i sate potrošio objašnjavajući nam Calvina u detalje, kroz cijela 4 semestra magisterija. A drugo je što se on, u ovoj trilogiji, zajebava - nemoj bit ko Igla jebo te - ako se netko zajebava da ga proglasiš plitkim - više ima skrivenog ispod tog njegovog humora, nego... pa valjda je 'veći' Calvino nego Levi stara - pitaj prof. Machieda u Zg na Filozofskom, koji Umberta Eca i Calvina naziva 'subjektima', a ove ostale 'subjektićima' ... Ne pljucaj mi Calvina molim te - ne znam što si čitala i kad si čitala - ali da ga uzmeš ponovno vjerojatno bi, ajmo reć, shvatila njegovu veličinu. Nemoj mi Calvina jebote stara - daj se malo informiraj prije nego pljuneš - sad si ti čitala Christo si e' fermato a Eboli, i sad je Levi zakon - a od Calvina si čitala, što?
I nije Lettera a un bambino mai nato Oriana TALACCI nego Oriana FALLACI
I Hessea ti je žena rekla da je sve pročitala jebate (jecan i ja jecan i ja - bar sve što se moglo dobiti u Znanstvenoj, isto važi i za Huxleya - on je isto zakon)
Locked