Anonimni Novosađani

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Anonimni Novosađani

Post by sanela »

7474 wrote:
i, zanima me, da li si prisustvovala nekom AN sastanku, bilo gde, mimo konvencija?
AN sastanci su uglavnom zatvoreni za ljude koji nisu ovisnici. Imaju i otvoreni sastanci ponekad (za članove porodice i sl.), ali u Sarajevu grupa nikad nije bila toliko razvijena kao u BG ili ZG. tako da nisam baš imala priliku vidjeti first hand kako to izgleda na AN sastancima. Međutim, ja vodim grupe edukativno terapijskog sadržaja u komuni gdje radim, a imala sam priliku biti na nekim drugim self-help grupama bivših ovisnika tako da znam kako takve grupe izgledaju.

Tebi želim svu sreću u nastojanjima da se skineš i da i sam počneš da dijeliš na sastancima.
Pozz
User avatar
7474
Posts: 653
Joined: Tue Dec 15, 2009 11:28 pm
Location: Novi Sad, Voša

Re: Anonimni Novosađani

Post by 7474 »

sanela wrote:
Tebi želim svu sreću u nastojanjima da se skineš i da i sam počneš da dijeliš na sastancima.
Pozz
hvala na lepim željama..
izveštavaću šta se i kako dešava, radi sebe i radi mnogih drugih koji se nadaju da će im sastanci ovog tipa pomoći.
da li si pisala iskustva sa grupa koje vodiš, negde na forumu? imaš li volje i vremena da nam opišeš jedan svoj tipičan radni dan?
"this is my final fit, my final bellyache with no alarms and no surprises, no alarams and no surprises, no alarams and no surprises, please!"
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Anonimni Novosađani

Post by Vuk »

Ne postoje manje ili više vredni zavisnici niti oni čije iskustvo vredi više ili manje od iskustva nekog drugog. Svakome pomaže drugačija stvar, jedna od najgotivnijih stvari koje sam ja čuo u početku svog oporavka u NA potekla je od tipa koji je bio urađen i više je promrmljao sebi u bradu nego što je jasno izgovorio: "Ja sam kao avion, ako izgubim brzinu padam."
Gde god da se nađu dva zavisnika koja žele da prekinu sa drogiranjem ili ostanu čisti tu je sastanak i tu je oporavak. Toliko je jednostavno.
Istina je da na BG sastancima postoji preporuka urađenima da ne dele ali to nije i strogo pravilo nego je samo to - preporuka. Do toga smo došli svojim iskustvom i to je apsolutno samo stvar naše grupe, na nekim grupama u svetu ovo ne postoji, na nekim drugim pak još je izraženije, svaka je grupa za sebe i ima pravo da radi onako kako najbolje radi za nju.
Čak i kod nas gde se na početku kaže da se urađeni uzdrže od deljenja niko neće prekinuti deljenje urađenog ako on počne da priča. Jednostavno ako neko smatra da je čist on je za mene čist, nemam pravo niti želju da ikoga proveravam, svako vodi svoj oporavak kako njemu najbolje odgovara. Zato se i savetuje pronalaženje sponzora što pre, nekoga ko će sve to usmeriti sa svojim iskustvom i umeti da novome skrene pažnju na osnovno. Za one koji su urađeni ili novi ipak postoji specijalno odvojeno vreme pred kraj sastanka, znači daleko od toga da neko ne može da govori. Ko god dođe sa željom da se oporavlja i kaže - ja sam taj i taj i ja sam zavisnik - dobrodošao je, toliko je jednostavno.
Moon child
User avatar
meki
Posts: 403
Joined: Tue Oct 21, 2008 7:56 pm
Location: London
Contact:

Re: Anonimni Novosađani

Post by meki »

Sve je to super odlicno, jedino onaj ko vodi sastanak bi trebao da je 100% cist, a ako se tu nadje jos poneko tim bolje.
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Anonimni Novosađani

Post by winston85 »

Nik, racunaj jos jednog. Nisam ja daleko od NS. 30.km.
Zurim sada, samo da se prijavim. Pa cu se ukljuciti u diskusiju... :)
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Anonimni Novosađani

Post by winston85 »

Vuce, jedno pitanje.
Tu su svi jednaki? Ili su neki jednakiji od drugih?
Pozz
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
User avatar
7474
Posts: 653
Joined: Tue Dec 15, 2009 11:28 pm
Location: Novi Sad, Voša

Re: Anonimni Novosađani

Post by 7474 »

winston85 wrote:Vuce, jedno pitanje.
Tu su svi jednaki? Ili su neki jednakiji od drugih?
Pozz
to i mene zanima.. svi dodju nekako jednaki medju sobom al mora da postoji neko ko će da koordinira sastancima, zar ne?
postoji valjda i neki plan i program svakog sastanka.. ko to osmišljava??

joooooooj, pun sam pitanja!! jedva čekam da počnem da dobijam odgovore!
"this is my final fit, my final bellyache with no alarms and no surprises, no alarams and no surprises, no alarams and no surprises, please!"
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Anonimni Novosađani

Post by joesspappa »

Raduje me optimizam... imate svu podrsku i moralnu i duhovnu i u ljudstvu... NEW HOPE !!!
Rado se prijavljujem da jedan vikend (za sad) dodjem/dodjemo i napravimo sastanak da bi videli kako bi to trebalo da izgleda. Posle mozete da nastavite.
I da... bitno je da pocnete... dva coveka je dovoljno da zapocnu. I da svi su jednaki. Nema gazde, nema sefa, svako od nas je ponaosob odgovoran za svoj oporavak i ponasanje. Kad se dva coveka nadju (ili vise) oni se dogovaraju kako ce i sta ce. To zovemo grupnom svescu ili savescu. Sta ce ko da radi i ta koordinacija je nesto sto prolaskom kroz vrata oporavka preuzimamo kao "obavezu" za nas licni oporavak.
Ne ustrucavajte se da pitate i trazite pomoc. Potrudicu se da vam budem dostupan.
At your service... N.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Anonimni Novosađani

Post by winston85 »

Hvala joesspappa...
Pa Niki, sta cemo? ima nas troje... A i BEOGRADJANI sto bi rekao Raka iz serije "vratice se rode" ce nam priteci u pomoc za pocetak.
Sada jedna digresija. Rekoste da i uradjeni mogu da prisustvuju, ok. Ali mislim da bi se to lose odrazilo na ostatak ekipe. Ne u smislu da neko nekom pravi "zazubice" da se tako izrazim vec da u narednim sastancima ti ljudi ne budu na neki nacin diskriminisani. Ono kao "ma pusti ga vidis da je odvaljen"... Ne znam...
Ili tu vec postoje pravila ponasanja, sta znam....
Aj vi nama za pocetak malo opsirnije pojasnite kako izgleda jedan najobicniji sastanak.
Pozz
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
dete svemira
Posts: 938
Joined: Thu Oct 04, 2007 12:05 pm
Contact:

Re: Anonimni Novosađani

Post by dete svemira »

Koliko sam ja sad dobro prebrojala ima nas 5+beogradjani :D
Za sastank dovoljno.Ne?

I?Sta cemo dalje?Kad se okupljamo?Literatura?Vuce?N?
Meni samo javite i mi stizemo cim pre...U roku pola sata do 45 min.

Ja sam cista od svega sad vec skoro pa 4 meseca. :D

Toliko od mene za sad.Veliki pozdrav od mene....

M.
Misli koje misliš
su život koji živiš.
Post Reply