pomoć ili dobar savet

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dragance72

Re: pomoć ili dobar savet

Post by dragance72 »

Eto ispade da sam bio prorok u vezi raskida. Ali to se moglo očekivati. I mislim da je možda i bolje. Naći će devojku svoje godište ili mladju što njemu u tom uzrastu i pristaje. Ne treba mu starija a "neizgradjena ili nedogradjena" ličnost. Najbolje je, slažem se, da ga pustiš sada kada dodje vreme i ako bude imao potrebu sam će ti reći.
ivon
Posts: 157
Joined: Thu Jan 21, 2010 8:44 pm

Re: pomoć ili dobar savet

Post by ivon »

Ma ljudi svi ste vi bili u pravu...Draganče jesi prorok.Ali,vidim da mu je teško.ok,mora tako znam.Što ne boli nije život tj.ljubav.On želi da priča o tome,ali ne da ga mi pitamo nego kada njemu dođe.I to razumem.Sestri je priznao da je travu pušio više puta,ne samo jednom ali da to više ne radi.Da se razumemo to je radio kada nije bio u vezi sa ovom curom.Ne znam da li potajno krivi i nas za raskid,mislim da ne,ali je i dalje mnogo povređen što sam ga bila pitala o prošlosti te devojke,i još nešto rekao je"povredila si me mnogo,što guraš nos u stvari koje su daleka prošlost,tu nema mog imena i šta te dalje briga".Prosto je priznao da je znao za njenu prošlost i zabolelo ga je to što smo i mi saznali.Sada budna spavam,grč u stomaku,ćerka je juče plakala i molila ga da joj prizna da ne koristi travu,on je zagrlio i rekao da to više ne radi.Žao mi je ćerke,ali se i ona brine za njega.Ja ljudi pišem onako kako ja doživljavam situaciju u kući,ne znam da li preuveličavam,ali sam tek sada nesigurna.Imam utisak da on misli da su mu prijatelji oni koji ga kapiraju,a mi ne.Znam da to svaki pubertetlija misli,ali on malo preteruje.Ima druga o kome sam pisala,i on je bio kod nas kući pre neki dan i rekao mu kako se njegova sestra,moja ćerka,bila zagrejala za njega.Nije bilo ništa strašno.sestra mu je rekla sve tj.da ovaj priča svoju istinu i ako hoće neka mu veruje.Pišem ovo jer sam i pre naglasila da je mali dobar manipulator,a uz sve to i sa njim je i bio pušio travu.Pisaću još,vodimo otvorene razgovore u kući,više samnom nego sa ocem,zato se i na mene više ljuti,ali nema veze,bolje neka se ljuti nego da bude nešto što ne treba...Ne znam razlog raskida,ali moj sin pošto je panker,ima svoj stav itd.,stalno želi da prikaže kako je ne shvaćen u porodici što zaista nije tačno.Neki njegovi prijatelji imaju probleme sa roditeljima,a on kao da želi da ih ima da bi opravdao svoje postupke...Moj muž kaže da ja preterujem,ali malo po malo otkrijem nešto novo o njemu(trava ne samo jednom),pa sada ne znam više šta da radim...Ljudi moji kako je lako savetovati druge,možda i preterujem,više ne znam...Inače on samo priča o tome kako jedva čeka da ode na faks,i kako će da bude sam bez da mu mi stojimo nad glavom,prosto broji dane do odlaska...Da li preterujem? I Sanela ubiše me ova mala slova,caps lock...NE VIČEM :D ,SAMO SAM JAKO ZABRINUTA,OSEĆAM DA HODA PO IVICI A JA MU NE MOGU POMOĆI.O BOŽE.MOŽDA GREŠIM...
ivon
Posts: 157
Joined: Thu Jan 21, 2010 8:44 pm

Re: pomoć ili dobar savet

Post by ivon »

Uradili smo danas test,i test je bio negativan,govorim o testu na 5 vrsta droga...Moj sin je cist...verujem mu ali ga proveravamo...izmislili smo pricu o nekoj bakteriji pa kao svi smo morali da damo mokracu i da je moj muz odnese u ZZZJ .Mislim da su progutali pricu,dali smo svi mokracu i njegovu testirali.Sve crtice su bile crvene,obe crtice,razumete me o cemu pisem.Moj muz je rekao da ce najverovatnije(posto smo rekli da je cale bolestan,i da su njemu otkrili bakteriju,pa zbog bezbednosti svih nas) morati jos nekoliko puta da ponovimo isto,ali ni mi ne znamo kada ce to biti jer navodno jedan nas prijatelj nam to zavrsava na vezu,ono bez uputa, pa kada nam javi da moze i da imaju reagense mi mu kao odnesemo mokracu...Mislim,99 posto da su poverovali,mislim na oba deteta,i sada ide cesta kontrola...Ne odustajem...pozdrav svima
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: pomoć ili dobar savet

Post by klara60 »

Ivon,
moje misljenje je da tvoj sin prolazi tipicne krize adolescencije (to sto se ne da mjesati roditeljima u svoj zivot, zeli da ode u veci grad da studira, da se osamostali...vrati se u svoju mladost i bice ti jasnije)-to je sve normalno i tipicno za njegove godine.
Probao travu-toliko njih je probalo i nije postalo narkoman. Svaka cast tebi na brizi i predostroznosti, jer opet isto toliko je probalo tu travu i nastavilo...Za pohvalu je sto si ti na vrijeme regaovala i sto si se odmah ovdje ukljucila, jer ovdje mozes mnogo toga da naucis i za ne daj Boze, ako bi zatrebalo, da reagujes.
Pozdrav
ivon
Posts: 157
Joined: Thu Jan 21, 2010 8:44 pm

Re: pomoć ili dobar savet

Post by ivon »

evo me opet...u nedelju oko 2 ujutru moj sin je došao naduvan i pijan...nije želeo da kaže ocu za travu samo mu je reko da je mešao pivo i votku i da mu je zato muka...krenuo je da povraća i seo pored wc šolje i nije mogo da ustane...povraćao je ali razgovetno pričao...muž nije mogo da ga odnese u krevet pa mu je rekao da će da me probudi...sin nije dao nikako..onda me je na kraju muž probudio i čim sam ga vidla znala sam da nije samo pijan..ustala je i ćerka i čim ga je vidla rekla je da je pušio travu...na kraju je i sam priznao..odneli smo ga nekako u krevet..paranoja...tripovi,ležao je otvorenih očiju i nije dao da se ugasii svetlo..bila sam pored njega do jutra...pričao je da je još zaljubljen u devojku i da mu nije jasno što ga je ostavila...pio je sa društvom i kada su mu drugovi otišli kući on je SAM KRENUO DA JURI GRADOM TRAŽEĆI DA KUPI TRAVU...potpuno svesno..reko je da je želeo da se upropasti to veče i da je znao za posledice...molio me da ostanem sa njim...držala sam mu ruku tj.on meni i tako malo spava pa se cimne,otvori oči u nekom strahu pa nastavi...to je trajalo par sati...sutra popodne ga je bilo sramota...reko je sve da je to hteo i da mu je to trebalo...pitala sam ga zašto tako rešava problem,da li ga je rešio,ili je još gore...reko je da je mazohistza i da je to hteo...naravno izvinjavao se svima,reko da je samo on kriv...vidim u očima grižu savesti zbog mene...ali džaba...ludim...ne znam gde je granica...taman sam mislila da više neće ali...tek sada se istinski bojim...i dalje se sprema za fakultet i želi da bude cimer sa dečkom koji duva travu stalno...pisala sam o njemu...daću sve od sebe da do toga ne dođe...ne znam šta još da napišem...hiljadu pitanja...znam jedno da je najgore kada krenu da traže sami dilere i novo društvo da bi pušili travu...ne zbog trave već zbog načina na koji je to uradio...njegove mazohistčke želje,potpuno svesno...želeo sam to,trebalo mi je...molim vas pišite mi..sve što mislite...znam da je pred vratima narkomanije...pre ili kasnije...daj Bože nikada..ali osećžala sam ovo već godinu dana i eto,desilo se...pišite mi...ovde sam i došla da bih mogla da pomognem mojoj deci...šta god da napišem sve znate,i kako mi je i sve...pišite
Pawa
Posts: 472
Joined: Fri Jul 10, 2009 7:00 pm

Re: pomoć ili dobar savet

Post by Pawa »

Ivon ja stvarno ne znam sta bih pametno mogla da ti napisem, a da to vec nisi procitala ovde. Mnogo je bolje da ti o tome pisu ljudi koji su licno prolazili kroz takve i mnogo strasnije price. Verujem da ce ti se vec neko od forumasa javiti. Apsolutno razumem tvoj strah i paniku. Ne znam ni sama kako bih reagovala da sam na tvom mestu. Jedino sto mogu da ti pozelim je da tvoj sin nikada ne pozeli “iskustvo vise” u smislu eksperimentisanja sa ostalim vrstama narkotika, a zatim da i ti, koliko god je to u tvojoj moci, ostanes pribrana, normalna, jaka i mudra.
Pozdravljam te i srecno. Javi kako ti je sin, kako si ti?
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: pomoć ili dobar savet

Post by klara60 »

Draga Ivon,
i ja se nadam da ce ti se vec neko sa foruma javiti, ko ti moze dati kvalitetan savjet.
Ja bih ti predlozila da sina vodis psihologu, da popricate s njim, ali da ne ocekujes rezultat nakon jednog razgovora (znas da za to treba vrijeme, povjerenje i strpljenje). Kazes da se sin sada kaje, e pa to je pravi trenutak da mu pridjes sa tom idejom , da ga zamolis da odete tamo.
Sretno
ivon
Posts: 157
Joined: Thu Jan 21, 2010 8:44 pm

Re: pomoć ili dobar savet

Post by ivon »

hvala klara,pawa...svima vama...on sam kaže da je u depresiji...muž mu je to predložio,moraću tako nekako da potražim pomoć lekara...sada je ok...mislim...da kaje se...sve priča što mislim da je dobro...zakleo se da neće više...ne verujem mu....strah me prve sledeće prilike...
User avatar
YugoS
Posts: 635
Joined: Tue Apr 21, 2009 1:14 pm

Re: pomoć ili dobar savet

Post by YugoS »

Ivon,
super je sto si svjesna sta se desava,gdje je sada i kako se moze sve zavrsiti.

Sin ti je u veoma opasnim godinama,pa jos njegov stil zivota,anarhizam,karakter...Sve to moze biti samo njegova "furka",nesto prolazno,nesto u stilu "mladost-ludost" i da u narednim godinam odrastanja napravi jos poneki exces i kraj poglavlja.Ogroman broj roditelja sve te ispade svoje djece pravda upravo tim mladalackim godinama i ako imaju srece-tako i bude.

Ti imas tu srecu da si na forumu i da ne prepustas neke stvari slucaju.Ako nista u prednosti si nekoj i koliko-toliko mozes uticati na sve to.

Prva stvar koju moras da uradis je da se probas maximalno smiriti i da uradis sve da dobijes povjerenje sina! Muz mora biti uz tebe!
I nemoj da sva ta "desavanja" jednostavno prepises ljubavnim jadima.Pokusaj da trezveno i smireno analiziras njegov zivot od rodjenja,tvoj odnos sa muzem i probaj se sjetiti jeli sin dozivio neke ruzne stvari u ranom djetinjstvu,kako od nepoznatih tako i od poznatih ljudi.

Ovisnik se ne postaje slucajno!!!

Probaj za pocetak tim putem i samo iskreno prema sebi.Lakse je rjesavati neke traume(ako ih je bilo),nego i traume i ovisnost o drogama.
Sin vec zna ili je u fazi upoznavanja Supstanci koje mu mogu pomoci da kratkotrajno zaboravi problem.Ne dozvoli da upozna i Heroin !

Zelim ti sve srecu i snagu ovog svijeta da rjesite taj problem u zacetku!
narkoman sam al' najlepsi.
ivon
Posts: 157
Joined: Thu Jan 21, 2010 8:44 pm

Re: pomoć ili dobar savet

Post by ivon »

hvala Yugo...svesna sam svega...nema ni ljubavnih ni bilo kojih drugih problema koji se na takav nacin resavaju...nema lošeg društva ni loše devojke...to je njegov izbor...i to me plaši...on je svesno tražio travu i već pijan išao gradom da se upropasti...to mi je rekao...znam sve i analiziram sve...biću jaka i istrajacu u tome da mi dete ne ode....na vratima je...znam..imam podršku muža i njemu i meni sve priča...nije krio...to me boli što je pio sa svojim društvom i kada su oni otišli on je sam tražio ljude kod kojih zna da imaju travu i potpuno svesno se "upropastio"...to je on rekao...to je opasno..da je sa svojim društvom probao,ispušio džoint,brinula bih ali ovo,svesno da to uradi...to je opasno to znaš i sam...šta sledeći put kada mu nešto u životu ne ide...sitnica,ne bitno...gde je granica...to me plaši...ja sam borac i svoju decu sam tako vaspitavala....ne znam...nije imao trauma,niko ga nije maltretirao...zaista ne znam...oseća grižu savesti,ljubi me izvinjava se...seća se da sam plakala pored njegovog kreveta...ali ja znam da nesmem da verujem...on kao i ćerka znaju da uvek mogu da se obrate za pomoć i da probleme lepo resavamo..možda zato i on ne laže šta je i kako uradio...i rekla sam mu da ću ga povremeno testirati a on neće znati kada...i hoću...rekla sam mu,verujem ti još ovog puta ali želim da budem mirna...ćutao je...ne znam javljaću vam ljudi...šta god mislite recite...sve je bitno i sve mi pomaže...
Post Reply