Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by vudd »

Ana je lijepo odgovorila ovom Mauriku.Momak,ti si se drogirao aktivno par mjeseci.Cist si duze nego sto si se drogirao.Isto par mjeseci.Tvoja zelja da na svaki post odgovoris i promudroseris(ovo nije latinski izraz)govori o problemu koji je u tebi,i koji te naveo na narkomaniju.Ne razumijes ljude koji su duze u kurcu,kojima su volja,nada pa i mozak, oslabili
dugogodisnjim trpanjem sranja u sebe
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
Mauriko
Posts: 190
Joined: Tue Oct 07, 2008 6:11 pm
Location: Beograd

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Mauriko »

Ana, dobro znas da se samnom moze jako fino pricati, i da se ja nisakim nisam posvadjao ovde na forumu. Jedino na ovoj temi malo vise se....
Uzimao sam ga na svoju ruku kad sam pokusavao da se skinem...ali to kao i da nisam.
Ljudi ja sam vec u jednom postu ovde rekao zbog cega ja imam lose miljenje o metadonu, evo ponovicu jos jednom pa se nadam da cete shvatiti o cemu pricam.
Ja dosad nisam upoznao ni jednu osobu koja se skinula sa dopa metadonom, pa da je posle prestala uzimati i met. A u svom gradu (BG) znam jako puno zavisnika, i znam te mucenike koji idu po metadon a nemaju nikakve viruse, pa ga ili prodaju za dop, ili ga uzimaju zajedno sa dopom. Hocu da kazem da vecina ljudi koja je na terapiji metadonom, njega zloupotrebljava. To me muci, zbog toga sam besan. Zbog toga sam stvorio lose misljenje o njemu.
Ana ako si citala moju temu, znas da ni ja nisam imao lose misljenje o metadonu pre, ali tad sam bio totalno zaslepljen dopom, pa nisam video nista lose sto ga oni prodaju za 30-40e... tada sam mislio da oni pomazu drugim ljudima ( o kako sam samo glup bio).
Evo ni na ovom forumu nisam sreo nikog, da se skinio gore pomenutim nacinom... a da se nije skidao sa meta u nekoj ustanovi, nema nikog ko je smanjivao dozu i na kraju je samo izbacio...Ja nisam sreo nikog, al mozda gresim ??? Ispravi me ako gresim ...
Ja ne kazem da ne postoje ljudi koji apstiniraju od dopa, pomocu metadona, i to je na neki nacin ok...ali samo za ljudi koji bas nemaju kud, koji su ispucali sve moguce nacine, i kojima bas nista ne odgovara... ali takvi ljudi su manjina...
Mene ljuti, to sto metadon daju devojcicama od 18 godina, kao recimo tebi.... kad su ti ga dali toliko si imala ???
I ne mozes me nikako ubediti da si ti probala sve moguce nacine, nisi probala sve nacine... tako da nemoj pricati, da se bez metadona nikad nebi skinula.
Jel si bila u komunama ??? Jel si bila na nekoj privatnoj klinici u Srbiji ??? - Dajem samo primere, da ti dokazem da nisi sve nacine isprobala.

Nikog ovde nisam hteo da uvredim... par mojih ostrih reci su imale za svhu da se zapitate malo... Da li zelite ostati zavisnici za ceo zivot ???

I ponavljam ljudi, ovo je moje vidjenje stvari, mozda gresim, ali ja ne verujem tim clancima i novinama, a ni statistikama...Verujem onom sto sam video i cuo direktno od zavisnika...

Anaaaaa..... :smt056
Who dares, wins !
Mauriko
Posts: 190
Joined: Tue Oct 07, 2008 6:11 pm
Location: Beograd

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Mauriko »

Vudd.... nemoj ti meni pricati koliko sam se ja drogirao...
Ja sam prvi dz... zapalio sa 13... a prestao sam se drogirati sa 22.... to je 9 godina...
U svojoj temi sam kao problem naveo samo dop...jer sam tad mislio da je samo dop problem... (pisem pravu ispovest, pa ces imati prilike da je procitas, uskoro ce biti gotova )
Nije par meseci... tacnije 2.5 godine... A od toga godinu dana bez prestanka... a prvih godinu i po...sam imao pauze...
Al zar je to bitno - tad ste mi pricali, "nemoj da mislis, da si manji narkoman od bilo kog ko je duze u problemu" a sad "ko si ti da pricas o tome, ti se samo tolko radio dopom"

Vudd covece...pa zar je Ana, koja je sa svojih 18 dobila met... kompetentna da prica o njemu ?? Po tebi nije...
Who dares, wins !
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by AnAna_mo »

Mauriko, i da si pola godine uzimao, šteta već nastane. Znaš kao ono kažu, da mjesec dana u džepu nosiš obični kamen i odjednom ga baciš, falio bi ti. A kamoli ovo prokletstvo. Nemaš šta objašnjavati, ti najbolje znaš kako ti je. A to što sadaradiš, čini mi se kao prava stvar.
Tvoje mišljenje o metadonu je OK, poštujem i u nekim se stvarima slažem. U jednoj stvari sam te pogrešno shvatila, mislila sam da se odnosi na mene, ali sad je OK.
Poštujem svačije mišljenje i trudit ću se da ga saslušam dok god se ponaša ljudski i kulturno. No nebitno sad to, tema je taj novi centar u Srbiji.
Od kolege iz Beograda sam čula neke pohvale, posebno da su zaposlenici-osoblje mladi ljudi, educirani, voljni shvatiti problem i pacijente, istraživati-učiti nove stvari, surađivati i ljubazni su. A metadon kao metadon je svugdje isti.
Svako ima svoj izbor pa nek izvoli.
Pozdrav!
Potpis.
Mauriko
Posts: 190
Joined: Tue Oct 07, 2008 6:11 pm
Location: Beograd

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Mauriko »

AnAna_mo wrote:. Znaš kao ono kažu, da mjesec dana u džepu nosiš obični kamen i odjednom ga baciš, falio bi ti
Pozdrav!
Ovo cesto izgovaram... samo ja u mom slucaju koristim pikslu kao subjekat :-)

Ja necu vise sr... o metu na ovoj temi, al mi je bas drago da me je neko konacno skapirao...
I bas mi je drago sto si to bas ti Ana
Who dares, wins !
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Beobandit »

Ljudi koliko da vas obavestim da je vlasnik lista Kurir uhapsen veceras. A sto se mene tice ja citam samo njihove clanke koji se ticu Metadona. Polako se cisti bagra u Srbiji. To je vest koja me je jsako obradovala iako se ne radujem tudjoj nesreci clanci i tekstovi kao ti doprineli su da put Metadonske Terapije do Srbije bude dug, ali evo ja mislim da vec ima mozda i 10-12 metadonskih centara. Stalno saznajem za nove, a cujem da ce ih imati svaki gradic, bukvallno gde postoji dom zdravlja pacijenti ce ako budu hteli moci da dobiju lek.
Da mi je jasno zasto je uhapsen vlasnik Kurira. Koliko li je para proneverio/
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Beobandit »

Josh nesto a tice se kokaina. Mene licno boli sta vi mislite ali heroin je bio moj zivotni problem bez koga nisam mogao nista da uradim i njega sam se otresao zahvaljujuci metadonu. A to sto vi sada mesate kokain i moje odbijanje njega sa metaddonom nema nikakve veze, kao sto nema veze ni ako ga uzmem. Red je da postoji i jedan covek kome ce da se gade ljudi i ponasanje ljudi koji piju alkohol. Ja sam taj covek i moje misljenje o kokainu je kao necije o alkoholu da negovorimo da je manje toksican. To je tako kako je i kao sto se alkosima ili samo povremenim korisnicima alkohola gade ljudi koji konzumiraju bilo koju vrstu droge sem ako i sami ne piju i drogiraju se paralelno tako i ja mogu valjda da imam svoje misljenjeo tome i ono nema nikakve veze sa heroinskim problemom koji sam imao. Ja ne znam da li su neki gluvi ili slepi ali sam najmanje 10 puta napisao da je moja doza 120 kapi metadona, mala jedna dozica po svim parametrima., Ne dizem je 4 godine, i to nisu hektolitriu metadona niti sau tih 3,5 ml zasluzni sto sam ja odbio kokain. Odbio sam ga kao sto neki konzument alkohola odbije da pije. Nekada ga odbijem za neku proslavu, a nekada ga uzmem kada se nista ne slavi. Mesanje i krivljenje reci i istine je bila odlika i lista Kurir pa ce sada da se gasi, ovde vi mozete da nastavitew da iskrivljujete moje reci, ja dodjem posle i objasnim i gotovo. Zato sluze forumi, da jedni objasnjavaju a da se drugi ubacuju sa ludorijama. Tako bi ja recimo na temi subutex mogao samo da spadam u grupu koja lupa ali zato ne pricam nesto sto ne znam koliko samo sta sam cuo ali to naglasim.
Stose tice necijeg zakljucka da sam pun mrznje eh samo da znas koliko ali do skoro, sada ni najmanje vise jer se porocanstvo ispunjava, metadon-eu-normalno lecenje zavisnika medju kojima sam i ja. Danas necu dugo moram sutra u 9:30 ja po nedeljnu dozu mira za dusu i telo tako da ne bi bilo u radu da idem sa podocnjacima.
Ali dok se nakupe komentari eto mene ponovo da ispravljam moje recenice koje ce do tada vec neko pogresno protumaciti, doneti pogresan zakljucak,..
Mislim u svakom slucaju je razlicito misljenje dbro kazao je neko, kao sto je dobro sto se vise ne ceka na davanje terapije dok se raspravlja nego mi primamo lekove i pisemo, vi pijete vase, neko se drogira, neko nabedjuje drugog da se on drogira i to je to.
Samo me cudi da su najveci kriticari metadona koji su sebe okarakterisali kao primer strejt ljudi a nas na drzavnoj drogi odmah se uhvatili za moju recenicu o kokainu. To je najmanje bitno od svega.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by sanela »

Beobandit wrote:Josh nesto a tice se kokaina. Mene licno boli sta vi mislite ali heroin je bio moj zivotni problem bez koga nisam mogao nista da uradim i njega sam se otresao zahvaljujuci metadonu. A to sto vi sada mesate kokain i moje odbijanje njega sa metaddonom nema nikakve veze, kao sto nema veze ni ako ga uzmem. Red je da postoji i jedan covek kome ce da se gade ljudi i ponasanje ljudi koji piju alkohol. Ja sam taj covek i moje misljenje o kokainu je kao necije o alkoholu da negovorimo da je manje toksican.
Ja inače ne komentiram u vezi metadona, jer sam u načelu za postojanje što više načina liječenja, ali smatram da je supstitucija (bilo koja) samo zamjena jedne supstance drugom i da ti može kupiti vrijeme za početak i pomoći da malo poslažeš kockice i kreneš u borbu za apstinenciju i normalan život.
Ali, ovo što si napisao gore je jedna velika zabluda (da ne kažem glupost). Ti misliš da je tebi problem heroin, ali pošto ga rješavaš parcijalno - metadonom, onda uopće ne čudi što smatraš da nema veze što ponekad uzmeš kokain. Dragi moj, ovisnost je ovisnost, a ti svoju ovisnost ne liječiš, nego jednu supstancu mijenjaš drugom. I umjesto da se posvetiš sebi ti si krenuo u lični križarski rat sa sistemom zalažući se da se otvaraju metadonski centri po Srbiji. Uvijek je lakše voditi tuđe bitke nego svoje vlastite i premještati fokus sa sebe na druge stvari, jer se najteže bitke biju sa samim sobom. Ko pobijedi sebe i svoju ovisnost ja mu skidam kapu i ima moje poštovanje.
Tebi od srca želim da počneš svoju bitku za apstinenciju i iskreno se nadam da ćeš spoznati da je metadon privremeno rješenje.
Puno pozdrava...
Mauriko
Posts: 190
Joined: Tue Oct 07, 2008 6:11 pm
Location: Beograd

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Mauriko »

Ole...
Who dares, wins !
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: Metadonski centar u Domu zdravlja "Savski venac"

Post by Baba Naca »

sanela wrote:jer se najteže bitke biju sa samim sobom.
Ovo ti potpisujem!!!
sanela wrote:Ko pobijedi sebe i svoju ovisnost ja mu skidam kapu i ima moje poštovanje.
I moje!!!
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
Locked