Narkomanska grupa vs. ostatak svijeta

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
E A
Posts: 49
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:49 pm

Post by E A »

e kate, ako odes sa sajta napravi barem neki blog pa postaj link, steta da ona prica ostane neipricana do kraja.

sa vedadom sam imao svojih nesuglasica ali moram da kazem da mi je pristupio kao pravi psihijatar :lol:
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Moja je zadnja :)

Post by sanela »

Prije svega vas sve zelim pozdraviti i zahvaliti vam sto redovno dolazite na forum i pisete o svojim osjecanjima i desavanjima koja su obiljezila vase zivote. Da bi se o tome moglo pisati potrebno je stvoriti odredjenu atmosferu u kojoj se ljudi osjecaju sigurno i gdje se ne boje da ce ih neko osuditi ili prozvati zbog nacina na koji pisu i rijeci koje koriste. Citajuci ovu diskusiju vidim i osjecam da u tome trenutno ne uspijevamo i moram vam reci da mi je veoma zao zbog toga. Jedino sto je u ovoj diskusiji ispravno, to je njen naziv - Narkomanska grupa vs. ostatak svijeta.

Takodjer mi je zao sto se nisam ranije javila, ali nisam stigla ni sve procitati. Sad sam sve procitala i imam potrebu da na kraju i ja kazem svoje misljenje o svemu ovom sto je napisano.

Sunrise je zapocela diskusiju sa Vedadovom izjavom koju je izvukla iz konteksta i rekla kako nije htjela da zapocne svadju. Hm,... na forumu ima gomila razlicitih izjava koje bi izgledale grozno ukoliko bi se izvukle iz konteksta. Mislim da nije uredu sto si to uradila.

Ja sam veoma tolerantna i dopustam da pisete o svemu i svacemo u vezi s drogom i ovisnoscu, cak i ako se ne slazem s necijim misljenjem ili nacinom na koji zivi ili je zivio. Ali, prestajem biti tolerantna kada se pocne vrijedjati licnost ljudi.

Pokusat cu redom prokomentarisati sustinu onog sto ste napisali:

@Luna - Mislim da si ti veoma inteligentna osoba koja ima mnogo kvaliteta medju kojima je suosjecajnost jedna kvaliteta koja najvise dolazi do izrazaja u tvom pisanju na forumu. Uvijek si prva kada treba nekoga posavjetovati ili podrzati u naporima da izdrzi i ostane cist. Vjerujem da ima dosta ljudi koji to cijene i kojima si pomogla.

Imas potpuno pravo da se branis ukoliko te neko napadne, ali ne trebas da reagujes na "prvu". Sacekaj malo, nek prenoci, pa onda odgovaraj.

Vjerujem da te je sala na pogresnom mjestu u pogresno vrijeme veoma pogodila, jer si pisala o tome sta te muci i otvorila svoju dusu na forumu, sto nije nimalo lako. A umjesto odgovora kojeg si ocekivala, zatekla si cinizam i neadekvatnu salu.

@Katarina - Kao sto sam u nekoliko navrata vec rekla, ja se ne slazem s tvojim nacinom zivota, jer smatram da nije uredu da neko zivi na nacin na koji ti zivis. Osim toga, mislim da je steta sto ti svoj zivot nisi iskoristila na bolji nacin, i mislim da jos uvijek imas vremena da svoj zivot promijenis. Medjutim, ja te ne mogu osudjivati. Ni tebe niti ikog drugog ko je ovisan. Ovisnost jeste bolest i osobe koje su ovisne ne zasluzuju da ih se stigmatizira i osudjuje... barem ne ovdje, na forumu ciji sam ja administrator. Meni je zao sto ti smatras da ovaj forum vise ne predstavlja mjesto na kojem ti mozes i dalje pisati i iznosti svoje misljenje, jer mislis da ces biti popljuvana i omalovazena zbog zivota kojeg si zivjela i koji jos uvijek zivis. Ja bih voljela da ti nastavis svoju ispovijest i da dajes svoje misljenje o temama o kojima mislis da imas nesto reci. Neko ce se sloziti s onim sto govoris, a neko ne i to je OK. Svi imamo pravo na vlastito misljenje i mozemo ga iznositi sve dotle dok ne pocnemo nekoga vrijedjati. Ovdje ima ljudi koji podrzavaju tebe kao osobu, bez obzira sto ne odobravaju nacin na koji ti zivis. I ja sam jedna od njih. Smatram da si ti osoba puna snage i energije koju mozes uloziti u nesto pozitivno. Za sada je to tvoja prica, koju pises na jednostavan i svima razumljiv nacin, te je zato ljudi vole citati.

@Igla - Smatram da ima dosta diskusija na ovom forumu gdje se osobe koje su koristile drogu i koje nisu stavljaju u suprotstavljene tabore. I sam naziv ove diskusije asocira na to. Cesto i mene izbace iz takta izjave da mi koji nismo koristili droge ne mozemo pomoci onima koji su ovisni, ali ja smatram suprotno. Da nije tako onda bi svi ljekari bili bolesnici, svi psihijatri bi bili ili ovisnici ili shizofrenici ili bi imali neko drugo psihijatrijsko oboljenje, a svi koji su socijalni radnici morali bi dolaziti iz porodica ovisnika, zlostavljaca, siromasnih itd. Posto to nije tako, ja nikad necu prihvatiti navedeni argument. Istina, postoje osjecanja i dozivljaji koje samo ovisnici mogu shvatiti i zato postoje grupe za samopomoc i one cine dio tretmana (ili bi trebale ciniti) kako bi se upotpunio tretman. Helem, na kraju je ova diskusija i krenula u smjeru narkomani vs. cisti ljudi. Uglavnom, hvala ti na tvom misljenju.

@Vedad - Razmisljala sam da ti odgovorim na PM, ali sam se predomislila. Pocetak diskusije je bio takav da je Sunrise izvukla tvoju izjavu iz konteksta, sto sam vec rekla da nije bilo OK. Medjutim, ti si nastavio diskusiju u pogresnom smjeru. OK, to se moze svakome desiti, ali mislim da si pretjerao sa komentarima koji se odnose na licnost pojedinih ucesnika u diskusiji. Ja tebe ne zelim napadati, ali zelim da istaknem da se ne slazem sa nekim stvarima koje si ti napisao, uzimajuci u obzir cinjenicu da si moderator i da predstavljas kompletan tim koji stoji iza ovog sajta. Tvoje postove treba svako da cita, jer ono zbog cega bi ti trebao da pises jeste da pruzis savjet, podrsku ili informaciju koje ljudi traze (kao sto si to ucinio kod starkid). Na forumu se svacija rijec vaga i prosudjuje, a osobito rijec nas koji moderiramo ovaj sajt, pa shodno tome nase rijeci treba da budu u skladu sa djelima i obrnuto. Stoga cu reci slijedece:

Sala moze biti korisna, ali sala na pravom mjestu, kako bi se olaksala situacija i izbjegao stres. Tvoje sale na racun droge i ovisnika nisu bile napisane kako bi se otklonio stres, nego su one (kako smo vec imali priliku vidjeti) prouzrokovale stres. Stoga, iako vjerujem da nisi imao namjeru da izazoves stres i nekoga licno uvrijedis, ipak si to uradio.

Dalje, ovdje se nikako ne procjenjuje necija (ne)pismenost, sve dotle dok ostali mogu razumjeti ono sto je pisac htio reci. Ovdje pisu ljudi koji dolaze iz sada razlicitih drzava, pa i razlicitih dijelova svijeta, tako da je potpuno nebitno da li pisu na ekavici ili ijekavici, bosanskom, srpskom ili hrvatskom jeziku. Nije vazno da li odvajaju rijeci ili ne, da li stavljaju tacku ili veliko slovo. A ja sam uciteljica, pa mislim da mogu kompetentno procjenjivati neciju pismenost. Govoriti o tome ovdje, gdje dolaze ljudi koji imaju velik problem je veoma ruzno i ja se od toga ogradjujem. Nije mi jasno zasto se uopce ulazilo u tu diskusiju, a ti si je zapoceo. Takvim diskusijama ovdje nikako nije mjesto.

I jos nesto, Vedade, za razliku od ljudi koji se javljaju na forumu, ja tebe znam licno i znam kakvi su tvoji stavovi i misljenja o pojedinim stvarima o kojima se ovdje pisalo. Znam da si izuzetno inteligentan i da razmisljas zdravo, logicno i razumno, i znam da si sve napisao u dobroj namjeri. Ipak, sa nekim dijelovima postova koje si napisao u ovoj diskusiji nikako ne mogu da se slozim i zato sam morala reagovati ovako javno.

S obzirom da je diskusija zatvorena za dalje postove, iskreno se nadam da ce ovo biti kraj.Ako neko ima nesto da doda protiv ili za nekog, neka to uradi putem PM-a.

Sve vas srdacno pozdravljam!

Sanela
Administratorica
Locked