Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
bez veze
Posts: 43
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:56 pm
Location: beograd

Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by bez veze »

Imam potrebu da zarad ljudi koji ne poznaju Program u 12 koraka ukažem na zabludu koja se na ovim stranicama pojavljuje.
Iz svega onoga što je ovde, na ovom forumu napisano, osoba koji program po kome rade grupe Anonimnih Narkomana, (Alkoholicara, Overitera, Kockara, Al-Anon itd.) ne poznaje može o njemu dobiti dve ideje, obe podjednko pogrešne. Sa jedne strane, postoji vulgarizovano fašističko viđenje u kome se iskrenost brka sa bezobzirnim pljuvanjem po svima i koristi kao izgovor za agresivno istresanje sopstvenih frustracija i to pod maskom dobronamernosti. Sa druge strane, program se ironično predstavlja i kao patetična hipi- komuna u kojoj se lobotomirani zombiji samo grle, ljube i smeškaju jedni drugima tapšući se međusobno po ramenu, bog će sam znati zašto.
Neću da ulazim u razloge za ovaj spliting i izvitoperenost viđenja jer bi to već zadiralo u analizu onih koji ta viđenja iznose, a na tu jalovu radnju mi se energija ne troši. U krajnjoj liniji sve bi se opet svelo na njihovu žudnju za drogom i frustraciju što tu žudnju sebi ne mogu da priznaju.
Ipak, osećam želju i obavezu da ukažem na to kakvo je moje iskustvo sa ovim programom, jer sam zahvaljujući njemu vratila zdrav razum i ostala živa... A u tome mi svakako ne bi pomogla ni fašistička ni hipi komuna.

Ovaj program uči nas pre svega da gledamo svoja posla. Da menjamo sebe, jer druge ne možemo promeniti. Da težimo rastu a ne savršenstvu. Da opraštamo greške sebi i drugima, jer funkcija greške je učenje, napredak i rast.
Ovo je, po mom iskustvu, jedini program koji zanemaruje gluposti i fokusira se na bitne stvari. Nema administracije, legitimacije, procenjivanja ni autoriteta koji imaju neprikosnovenu poziciju moći. Nema pravila, odredbi ili prinuda.
Niko nema pravo da drugima priča šta smeju ili ne smeju da rade. Svako je odgovoran za sebe i svoje postupke i jedini uslov za prisustvo ne grupi je želja da se prestane da se drogiranjem, napijanjem, prejedanjem, kockanjem, opsedanjem drugim ljudima itd. U osnovi bilo koje zavisnosti uvek je ista stvar – rupa u stomaku, beskrajna praznina koju pokušavamo da popunimo bilo čim, drogom, alkoholom, hranom, kockanjem, novcem, radom, kupovinom... Glad za ljubavlju koju uvek tražimo na pogrešnom mestu.
Ovo je jedini program koji zavisnika tretira kao ljudsko biće. Ne kao zombija, kao unapred otpisani društveni otpad koji metadonom, trodonom, drndonom treba držati u stanju mirovanja i utrnulosti, ni kao stoku koju treba raskrinkati i u tor sabiti, ni kao grešku prirode i društva koju raznim psihoterapijskim tehnikama treba rastaviti na komadiće, sve u njemu pogrešno sastavljeno prepovezati i u svet tako prepovezanog vratiti. Ovo je program koji svakom zavisniku kaže – imaš slobodu izbora, pa kad toj slobodi budeš dorastao i pomoć potražio – nečija ruka uvek će biti tu. Drogiraj se dok ne dotakneš dno, to niko ne može umesto tebe. Ali ti si vredno ljudsko biće i dobrodošao si među one koji te razumeju, bilo da si drogiran ili ne. Ako lažeš i manipulišeš- lažeš sebe. Ako trošiš vreme- trošiš svoje vreme. Svako ima svoj tajming i svoje dno. Optuživanjem, presiranjem, pritiskom, napadanjem zavisnika samo mu pružamo nove prilike za inat, nove razloge za nepoverenje, strah, izolaciju i odbačenost koje ublažava drogiranjem.
Ovo je jedini program koji nikome nikad ne okreće leđa. Tu smo, kakvi god da smo, grupa nam je potrebna da bi živeli. Tu se učimo da biti drugačiji nije strašno već normalno, da do istog cilja mogu voditi mnogi putevi, da prihvatanje i tolerancija otvaraju vrata a neprihvatanje i potreba za kontrolom zatvaraju vrata.
Ovaj program uči me da nije patetična ljubav nego mržnja. Da reči imaju težinu i da mogu ne samo da rane već i da ubiju. Zato ih treba pažljivo koristiti.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Uverite se u to!

Post by joesspappa »

Beograd, Makedonska 23
Utorak 19h
Cetvrtak 19h
tel: +381 62 1425 123
N.A.
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
meki
Posts: 403
Joined: Tue Oct 21, 2008 7:56 pm
Location: London
Contact:

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by meki »

Bravo Bezveze,

Pogodila si tacno u sredinu. Duplo ti skidam kapu za ovo.

:smt056
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by heroinapg »

bez veze joessppappa HVALA VAM
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by MANS0N »

Jos samo da si se u zivotu napila ko covjek, a kamoli drogirala...pa gdje bi ti kraj bio?Postala bi i ti neka precjednica necega.Sigurno. :D
Ustvari,ovako cemo,Bez Veze koliko si ti cista i od cega?Mislim da je ovako lakse.Pa onda nastavi pisati o programu i kako i sta.Najbolje je kroz iskustvo. :wink:
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by sanela »

Ovaj program uči nas pre svega da gledamo svoja posla. Da menjamo sebe, jer druge ne možemo promeniti.
Ovo je jedini program koji nikome nikad ne okreće leđa. Tu smo, kakvi god da smo, grupa nam je potrebna da bi živeli. Tu se učimo da biti drugačiji nije strašno već normalno, da do istog cilja mogu voditi mnogi putevi, da prihvatanje i tolerancija otvaraju vrata a neprihvatanje i potreba za kontrolom zatvaraju vrata.
Ovaj program uči me da nije patetična ljubav nego mržnja. Da reči imaju težinu i da mogu ne samo da rane već i da ubiju. Zato ih treba pažljivo koristiti.
Mansone, mislim da je ovo gore puno važno i mislim da bi trebao o ovome razmišljati, a ne konfrontirati se.

BTW. @Bez Veze
Hvala ti puno na napisanom.
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by Baba Naca »

Volim svoju metlicu !!! :wink:
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by Vuk »

Evo ovako, ja idem sutra (jebote vec je 1h)danas na svoj prvi sastanak pa cu rado vec chim se vrnem da iznesem svoje vidjenje ovoga na PRVI pogled i prve utiske...a Baba Naci (i josh po nekom) hvala shto su me uputili...videcemo...
Moon child
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by AnAna_mo »

Pa eto, Bez Veze, brzo se idi napij i nadrogiraj, ne znas sta propustas! :D :wink:
Potpis.
User avatar
bez veze
Posts: 43
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:56 pm
Location: beograd

Re: Zbog svih budalaština koje su ovde napisane...

Post by bez veze »

MANS0N wrote:Bez Veze koliko si ti cista i od cega?
Dragi Mansone,
ovo tvoje pitanje mi samo još jednom potvrđuje kolika je tvoja potreba da od ovog foruma, programa, ljudi pa i sebe praviš farsu. Ti dobro znaš zašto ja ne merim dane čistoće, pričali smo o tome i slušao si moju priču na sastancima više puta. Cak se sa njom i identifikovao, ako me secanje dobro sluzi.
Za mene je droga sve čega se dotaknem – alkohol, trava, hrana, seks, novac, ljudi... Sve rabim nekontrolisano i kompulzivno. Moj život je bio serija neuspelih pokušaja bežanja od sebe u sve oko sebe...
Tačno je da heroin nikad nisam probala. I zahvalna sam Bogu zbog toga, jer na osnovu vaših priča cenim da bi to bila droga mog izbora. Ja život živim uznemirena i razdražena, nezadovoljna, tužna, uplašena i ljuta. Verujem da bi heroin tako dobro smirio moje nemire da mi posle toga ne bi palo na pamet da ga se odreknem. Ja sanjam o sedativu koji će mi doneti spokoj i mir.
Ali vidiš Mansone, ti isto tako dobro znaš šta sam ja rekla devojkama koje su me pitale da im budem sponzor. Rekla sam ti to one večeri posle sastanka, kada si započeo čitavu besmislenu hajku na OBM. Rekla sam ti da sam prihvatila ulogu privremenog sponzora, tzv „prijatelja iz programa“ zato što u Beogradu nema žene koja je dugo vremena u programu. Osećam želju ali i obavezu da im prenesem ono što imam, ma koliko to malo bilo, a naš je dogovor da se, kad sretnu sebi kompatibilnu žensku osobu koja je prošla heroinsku zavisnost, odmah njoj i okrenu. Znas to, a pravis se da ne znas, da bi tvoja primedba o meni kao "neheroinskom sponzoru" bolje zvucala. Toliko o tvojoj iskrenosti i manipulaciji koju prezires.

Na stranu to što iskustvo sa heroinom i nije neka garancija za dobro sponzorstvo. To dokazuju nedavna dešavanja između tebe i tvog sponzora, zbog kojih si, cenim, tako i pukao. Obojica ste heroinski zavisnici i baš ste se lepo izsponzorisali, do jaja.
A za tu slatku malu, da joj ne spominjem ime, dvadesetak dana čistu, koju si doveo u Beograd na konvenciju nemoj da brineš. Njeno deljenje na našem poslednjem zajedničkom NA sastanku jedno je od najjačih i najiskrenijih deljenja koje sam u životu čula. Mala ima muda ko crkvena zvona. Ne bih se ja plašila za nju Mansone. Više se plašim za tebe.
Tebi nije dobro. Pretvorio si ovaj forum u pijacu i time oskrnavio njegovu primarnu svrhu. Ovo je mesto gde ljudi dolaze zbog svoje muke, da traže pomoć, da pitaju, saznaju i nešto kažu o svojoj bolesti koja ih vodi u ludnicu, zatvor ili smrt. Ti se sprdaš sa tim.
Kad sam te upoznala, pre otprilike godinu dana, bio si drag, fin i pitom momak. Šta te je od tad do današnjeg dana toliko napunilo ljutnjom, ohološću i gnevom, dragi Mansone?
Post Reply