Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by rhinocervs »

za razliku od vas dvojice, ja tog coveka ne znam - nikada ga nisam video, nije mi ucinio nista (na-zao il na srecu)
a nisam ni upoznat s njegovim radom i delom (prvi put sam uopste cuo za njega ovde)

a sve to kazem da bi bilo kristalno jasno da nemam ama bas nikakvo iskustvo koje bi me navelo da se svrstavam "za" ili "protiv", coveka
samim tim, potpuno dobronamerno, lisen bilo cega osim zdravog razuma, konstatujem da ovo dobrano bode oci-
Svi kao jedva cekaju da profesor Vuckovic ode jer kao zbog njega nema dovoljno supstitucije, a u stvari kad profesor bude otisao, oticice i ceo supstitucioni program u ruke stigmatizovanih seljobera, radikala, itd.
Jer je profesor Nikola glavni lik koji se bori da u ovoj zemlji svi dobiju supstituciju, svi koji nisu uspeli na drugi nacin da se skinu.
Covece, gledoa sam ga na B92 pre neko vece, znaci o supstitucionoj terapiji i Metadonu niko nije smeo ni da zucne...profesor Nikola je Metadon pomenuo samo onako usput, kao eto i to ponekad moramo...jednostavno nije smeo bre puno da prica o tome, odmah bi ga napali kreteni kako preko medija promovise legalno drogiranje.
u zemlji (srbiji) u kojoj su prava ne na nuli, nego na -10, covek koji slovi za mesiju (il ga vi bar tako predstavljate), a istovremeno o tome ne sme javno da progovori, tvrdim - nece uraditi, nista!
"moramo nekad i metadon da damo" je isto sto i onaj clanak, "subutex ubija narkomane", samo finije. (cim 'mora nekad', ocigledno da je pozeljno-nikad tj. da se radi o necem sto je lose; to sto je izjavio jednu jedinu recenicu (o jednom, mozda i najgorem, al fakat najzastarelijem supstitutu), umesto da, upravo kao lekar-bar pola sata prica o nedostacima naseg sistema, to je nesto drugo-karakterna osobina koja ukazuje na slabos' karaktera [da se suprotstavi onima koji su ovde* u apsolutnoj vecini], a kojoj na forumu mesto nije)

prvi se nadam da ce da se pojavi neko ko ce da stane na stranu pacijenata (a ne kolega!), bez da se osvrce il uvlaci tim istim kolegama, jer ce UVEK postojati psihijatri kojima ce supstitucija biti neprihvatljiva!
ovaj kog pominjete ko velikog naprednjaka, prosto ne zvuci kao neko ko je sposoban da uleti u kritiku sistema u kom je pogresno prihvaceno kao apsolutno ispravno, i to je moj utisak. daj boze da gresim!
+ steta, jer sedi u stolici (bese predsednika drustva psihijatara?) koja nosi veliki deo odgovornosti.. (za promene koje se nisu desile, za stanje koje je mozda okej za hipi vreme, al ne i 2008.)
sto znaci da, ko god da sedi tu, ima mu/im se sta zameriti, sve dok je stanje ovakvo kakvo jeste!

* - imao sam prilike da razgovaram s doktorima u .hr [upravo onima koji godinama primenjuju supstituciju, ali ne s jednim-na-kasicicu, vec s min. 4 razlicita supstituta!] i pominjem ih da bih vam potvrdio ono sto sam napisao, na temu 'kako kolege reaguju' -- na njih mnogi iz iste branse dan-danas gledaju s podozrenjem/neodobravanjem tj. smatraju da trace budzetska sredstva (jer sve finansira hzzo)! ali ti ljudi znaju da rade pravu stvari, i ne samo sto se osvrcu na kritiku u meri da se NE plase da odgovore, vec ih to uopste ne sprecava da rade svoj posao!
..dok je kod nas ta kritika ["sve je to droga"] dominantna.. i ne da nema lekara koji se sa njom izbori, pa dodje do toga da primeni nesto (poput subutexa) sto svi drugi (u bransi) ocrnjuju, nego eto-i taj 1 koji pomisli da tu mozda ima neceg korisnog ne sme da pisne! pritom-ne bilo koji, vec "broj 1 u drustvu psihijatara srbije" (za kog mi tvrdite da cini sve.. dok pacijenti u beogradu/drajzerovoj dobijaju dozu metadona koja, po svim evropskim normama NIJE dovoljna, da 'zapusi' receptore jednog narkomana)
tuzno :(
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 2:38 am, edited 1 time in total.
User avatar
simon_says
Posts: 566
Joined: Thu Aug 21, 2008 12:14 am
Location: Beograd

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by simon_says »

Voyageru,pronasao sam te na jednom stranom sajtu i procitao postove.
Zanjimlivi su...!
pozdrav
ANONYMOUS does not forgive
User avatar
iron
Posts: 104
Joined: Wed Nov 28, 2007 5:04 pm
Location: Dark Side Of The Moon tj. Zg :)

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by iron »

sanela wrote:Iako je ovaj forum mjesto za razmjenu mišljenja o različitim temama koje imaju veze s ovisnošću i načinima liječenja, to ne znači da je dozvoljeno pljuvanje i vrijeđanje ljudi koji se bave nekim načinima liječenja. Zato bih te molila da malo pripaziš o načinu na koji pišeš.
Ah Sanla, ipak se bunis oko toga "pljuvanja" po ljudima.....ali ti ljudi ocito moraju biti neki dr. mr.sc, i ostali "drmr", a kada tu netko na forumu netko nekoga vrijeda onda te nema nigdje.....pa makar taj netko proziva ljude da pise za dop, naziva ih budalama i sl.
Sanela, si citala "Zivotinjsku farmu"...vjerojatno jesi!?
Ocito ni ti nisu pravila za sve ista......ipak su neki "jednakiji".
pejaaa
Posts: 55
Joined: Fri Jan 16, 2009 3:22 pm

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by pejaaa »

mislim da ljudi koji se opredele za supstitucijsku terapiju nece resiti problem na duze staze. razmislite malo koliko ste dugo u svoj organizam unosili razna sranja od bendzosa, djonova, horsa(sa sve misomorom i ostalim sranjima)... razmislite koliko imate godina i koliko mislite da budete na metu ili subutexu! 10, 15, 20 godina!? da li stvarno mislite da to nece sprziti vas mozak(jetru,bubrege...) kao sto bi heroin?! i kako stati sa metom,subom(ako uopste mislite da stanete)? navlacenje na subutex je horor! verovatno ste imali prilike da citate o tome upravo od hrvata koji su "lagano" dobijali sub mesecima pa posle muke! iskreno mislim da prelazak sa jednog na drugi opijat nije trajno resenje, i koliko god da je to kontrolisano posle dugotrajnog uzimanje unisti organizam(pogotovo psihu koja je vec u ocajnom stanju). a valjda mislite da pozivite i to normalno, porodica, deca...?! na ovom forumu, koliko sam pratio, ima ljudi koji su cisti bez supstitucije, a bili su hard core. licno znam i ljude koji su na supstituciji i one koji su cisti, i razlika je ogromna(u korist cistih naravno) zdravlje, izgled, nacin zivota, razmisljanja...i naravno ne mislim da treba ukinuti prvu opciju naprotiv, samo treba dobro razmisliti o buducnosti! sta cu posle, cime cu zameniti met,sub...kako posle svega toga ostati normalan?
paramparcad
Posts: 810
Joined: Fri Jul 11, 2008 11:01 pm

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by paramparcad »

:thumbsup:
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by sanela »

iron wrote:
sanela wrote:Iako je ovaj forum mjesto za razmjenu mišljenja o različitim temama koje imaju veze s ovisnošću i načinima liječenja, to ne znači da je dozvoljeno pljuvanje i vrijeđanje ljudi koji se bave nekim načinima liječenja. Zato bih te molila da malo pripaziš o načinu na koji pišeš.
Ah Sanla, ipak se bunis oko toga "pljuvanja" po ljudima.....ali ti ljudi ocito moraju biti neki dr. mr.sc, i ostali "drmr", a kada tu netko na forumu netko nekoga vrijeda onda te nema nigdje.....pa makar taj netko proziva ljude da pise za dop, naziva ih budalama i sl.
Sanela, si citala "Zivotinjsku farmu"...vjerojatno jesi!?
Ocito ni ti nisu pravila za sve ista......ipak su neki "jednakiji".
Molim te ne izvlači stvari iz konteksta... ja sam hiljadu puta istakla ovo gore napisano i to nema nikakve veze s titulom. I zato, molim te, ne lupaj.
Post Reply