Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Rafael Nadal
Posts: 6
Joined: Sat Aug 23, 2008 2:04 am

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by Rafael Nadal »

Imam drugara koji je bio navucen zestoko heroinom.. Sad je na terapiji metadonom ali terapiji koju je on sam izgleda tempirao.. I metadon i subuteks ima da se kupi kod dilera koji prodaju drogu,, Iskreno meni on sada izgleda gore nego kad je bio na heroinu.... Kontao sam da sve ispricam njegovim matorcima da se izvuce dok je vreme.. a opet sa druge strane kad ga budu testirali videce da ne uzima drogu... On je kad se skidao sa heroina uzimao metadon i prvih 10-tak dana sam bio uz njega stvarno mu je pomoglo, nije morao posle toga da nastavi ne znam sta ga je na to nateralo ali sad ne moze bez metadona.. TAKO DA JE MOJA PREPORUKA... KO SE SKIDA NEK GA UZME SAMO PRVIH PAR DANA DOK TRAJE TA KRIZA... POSLE IDI ODIGRAJ 10 DANA PO 2 SATA TENISA I BICES EKSTRA.. SVE NAJBOLJE....IZ NOVOG SADA
AKO NEKOM TREBAJU NEKE INFORMACIJE VEZANE ZA NS.. ILI BILO KOJU TEMU SLOBODNO NEK PISE...

AKO MU JE HITNO NEK PISE NA TEJAPIRATEJA@HOTMAIL.COM
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by Sagitarius »

Rafael Nadal wrote:Sad je na terapiji metadonom ali terapiji koju je on sam izgleda tempirao.. I metadon i subuteks ima da se kupi kod dilera koji prodaju drogu,, Iskreno meni on sada izgleda gore nego kad je bio na heroinu.... Kontao sam da sve ispricam njegovim matorcima da se izvuce dok je vreme.. a opet sa druge strane kad ga budu testirali videce da ne uzima drogu... On je kad se skidao sa heroina uzimao metadon i prvih 10-tak dana sam bio uz njega stvarno mu je pomoglo, nije morao posle toga da nastavi ne znam sta ga je na to nateralo ali sad ne moze bez metadona..
Ma ako se lik "skida" metadonom kojeg kupuje u dilera,vjerovatno uzima i heroin,ili velike doze metadona.Mi narkomani smo obično megalomani što se tiče droge,pa ako nam netko drugi ne kontrolira uzimaje,obično uzimamo dok god ima para da se kupi.
Tako da je slaba korist od takvog "liječenja" IMHO.
User avatar
overseas girl
Posts: 65
Joined: Thu Aug 21, 2008 2:40 pm

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by overseas girl »

Znam sta hoces da kazes, mozda sam se ja pogresno izrazila, mozda si me ti pogresno razumeo - ne bitno je...
ja se tebi iskreno divim - nije tu nista samo niti je neko veci ili manji narkoman - to je bedak prica u celosti i znas da ja ne mislim tako, molim te. Pogodi me skroz za staz, ali pricacu to nije sad toliko bitno... hocu da ti kazem da smo prosli isto i ti i ja. ista ordinacija na kraju ... da bi me samo izmaltretirao dve godine... posle sam se osecala kao idiot ispranog mozga... ali sve je to zavrsena prica za mene... jer sam ja tako resila ( i ovo zvuci kao klise, ali sta cu) i pomogla sebi kako sam najbolje znala i umela - sta ces svako bira svoj nacin kako dupe da sacuva i da ostane u zivotu ... a da isti ne bude sranje - i da vidis to je stvarno moguce...ja skrenuh malo sa teme, sorry. hocu da ti kazem da to sto si zapucao za ZG samo po sebi govori da si jak...
a pametan si da skapiras sta sve pod tim mislim... a u Drajzerovu idi i najebi im se svega po spisku i za mene - bar se dobro izvici... jer znas da ne moze nista da se postigne... isfuraj taj lek iz sebe i posle na blokator - jer za nas koji nikad necemo resiti to je dobro resenje - a posle kod mene u pustinju...

salim se malo - razumes, brate? ma naravno da razumes... drzi se , stvarno si super - a ja sam tu... pa ako hoces da vristis, vristi sa mnom
kiss

P.S. Sagitarius je skroz u pravu, Rafo za tog tvog drugara... meni lici da on to tebe nesto lozi?
User avatar
overseas girl
Posts: 65
Joined: Thu Aug 21, 2008 2:40 pm

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by overseas girl »

a, da i jos nesto Rafo, ako stvarno hoces da mu pomognes da pocne da se izvlaci, ili bar da se primakne tom putu - reci matorcima odmah. to ce malo boleti u pocetku, ali to je deo resenja.

pozz
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by rhinocervs »

pre ili kasnije, taj Sub ce morati da se pojavi ovde - varijanta odlaska u .HR (ili bilo gde drugde) je privremena, a i diskutabilna, tako da je moje pitanje, sledece:

kako se aktivirati i uticati na drzavu da gomili bolesnih ljudi registruje i omoguci supstitucionalnu terapiju koja im je potrebna, a koja potvrdjeno daje najbolje rezultate u svetu godinama unazad?

procitajte ovaj clanak - na dnu je broj telefona:
Broj belog telefona Ministarstva Zdravlja je 0700/111-700 i otvoren je 24 sata, a poziv košta koliko i lokalni telefonski razgovor.
okrenite ih (ima i SMS varijanta, al to ne jebu 2%-zovite automat na tom broju) i ljubazno im recite sta god da imate da kazete, a da je pritom cinjenica (da se lek prodaje ilegalno? da ga ima legalno u onoj priv. klinici po ceni od 50 eura dnevno? da u drajzerovoj nisu ni culi za njega? da ga agencija za lekove nije ni registrovala? da je lek koji je daleko bolji od metadona? etc.), naravno, uz pitanje - zasto subuteksa nema, i kada ce ga- biti?
odgovorice vam, pismeno.. al poenta je, ipak, samo u tome da se problem, cuje-

mediji- nikad nisam procitao ni 1 clanak, nit video jednu emisiju gde se realno govori o tretmanu narkomanije kod nas tj. o tome koliko mi zaostajemo i u kolikom kurcu je ceo taj koncept "saljite sve u drajzerovu" ILI ih pustite da ih deru privatne klinike.. odnosno panduri; <- ako neko ima veze u medijima, u kojima moze slobodno da se kaze da je ovo drzava u kojoj sama drzava stiti i trziste narkotika i sve te novootvorene klinike koje ce drati ljude-nek, izvoli
prvi bih, rekao.. al ja sam samo jedan junkie u apstinenciji, a to bi trebalo, ovako: 1 doktor bi morao da stane iza Subuteksa- sprovede se studija, vide se rezultati, i... krene se u borbu s vetrenjacama, jer ipak je ovo drzava u kojoj se hapse doktori koji sprovode sups. terapiju :x

.HR je imala (ima ga i dan danas) svog Sakomana; ako procitate clanke u kojima se on pominje, videcete i sami da je bio izlozen gomili kritike i nezgodnih pitanja, ali je stao iza subuteksa, znajuci da to jeste opijat, i bio dovoljno hrabar da taj lek ne samo dodje na trziste, vec i da bude na listi lekova koji se daju preko HZZOa, takoreci- lekova koji se daju, besplatno

takvog, ovde, nema? :(
User avatar
Falco
Posts: 213
Joined: Thu Jul 10, 2008 11:15 am
Location: republika,Slovenija,...SFRJ......

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by Falco »

.........bas mi je zao,.kad to citam,...kod nas u slo,.je sve nekoliko bolje slozeno,..npr...za subotex je ista procedura kao kod metadona,...dolazis po dnevnu dozu,..ali tako,..da uzmes jutarnju tamo,..a jednu uzmes sa sobom,...a za vikend dobijas za kuci,....ajoj,..bas je mrak u srbiji,..i opet kazem,..zao mi je,.sto je tako,...

pozz
tryin" to be the best of me,...
User avatar
iron
Posts: 104
Joined: Wed Nov 28, 2007 5:04 pm
Location: Dark Side Of The Moon tj. Zg :)

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by iron »

overseas girl wrote:a, da i jos nesto Rafo, ako stvarno hoces da mu pomognes da pocne da se izvlaci, ili bar da se primakne tom putu - reci matorcima odmah. to ce malo boleti u pocetku, ali to je deo resenja.

pozz
Ne brini, roditelji to sve znaju.....samo se prave da ne vide. Tako je bilo i kod mene, hebiga....
I da.....mi u HR imamo srecu, nisam znao da je tako gadna situacija kod vas u Srbiji ili kod ostalih susjeda.....stvarno mi je zao kada ovo sve citam.
Jedino vam ostaje kupovati na ulici robu koja vas ispadne jeftinija od subova, hepova i ostaloga.....jar 90% narkomana ce radije uzeti dop, nego npr. skulji subutex....50 eura...hebena cijena....uzas... :vom:
danny_24
Posts: 9
Joined: Sun Oct 26, 2008 6:12 am

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by danny_24 »

Ljudi ne mogu da vjerujem da u Srbiji i to Beogradu koji je ''deset puta''' veći od Zagreba pa da nemije uvedena erapija metadonom i subotexima ja mislim da je to odraz jačine mafije u državi, ljudima u vladi određenima naravno nije stalo da se uvede i registrira taj lijek jer zarađuju na heroinu koji raspačavaju omladini po Srbiji i Beogradu (spominjen Beograd jer tamo su većina narkomana i većina stanovništva) Ja živim u Hrvatskoj , ali bio sam 3 godine u Beogradu i nažalost tamo sam se navukao i morao sam napustiti fakultet i vratiti se kući .....otac je došao po mene platio megalomanske dugove koje sam napravio i vratio me kući, naravno problem se nije riješio ali mi je bilo puno otežano jer živim na selu...pa sam morao plaćati dosta velike cifre za nabavljenu drogu naravno o heroinu je riječ....u Beogradu sam ga vukao na nos 3 godine a kada sam došao Hrvatsku u našem selu ima jedan obilježeni narkoman koji sasmo povremeno dolazi u naše selo i to kada ga roditelji prisile kako bi ga pokušali skinuti ali to nikada nije uspjevalo.....on je teški igloman i glošar do bola....mislim da bi svakoga vraga utrpao kroz iglu u sebe....i tako ja se taman skinuo kad on dođe u naše malo mjesto....naravno odma je počela nervoza i grickanje noktiju i kocka je pala .....pošto on nema mobitela sreo sam ga u birtiji i potajice pitao da li poznaje čovjeka u hrvatskoj (pošto sam imao veze za heroin samo u Beogradu jer sam se tamo i navukao na njega, a na selu naravno pogotovo ovako malom ne može se kupiti ni novine a kamoli heroin) pošto je on višegodišnji junkij odmah je pristao....n znam bilo je več navečer i dosta kasno ali kada je heroin u pianju i još kada drugi sve plaća ide se bez problema i na kraj svijeta , a kamoli jedan zagreb koji je udaljen 100 km od mog sela, i mi lijepo zaparali sjećam se uzeli smo od nekih on kaže da su cigani u doslovnom smislu i tu nas je čekao jedan dečko i jedna cura sa kojom je on sve dogovarao... uzeli smo dop u kamenu i bio je jako smeđ tada samo otišli u stan od mog frenda i priredio nam je šut.....sav sam se tresao od uzbuđenja sjećam se govorio je oćeš šut aaa.... šta ga oćeš sada ćeš ga dobiti i tako je počello u hrvatskoj....naravno ovde sam imao puno lošiju ekipu koja me stalno pljačkala jer nikako iz ove selendre nisam mogao stupiti u kontakt sa pdillerom nego uvijek preko posrednika koji bi mi za velike pare dao malo a ja sam uvijek uzimao 5 ili 10 gr da imam za više dana na selu.....tako sam se provlačio još 3 godine i onda mi se desio strašan overdose (naravno nije prvi ali presudni za moju odluku) puknuo sam se u autu i osjetio sam da je šut pre jak i izišao sam iz auta da malo se razgibam da me nebi savladalo i nastaje prekid filma .....otvaram oči na sred ceste okretališta autobusa i hrpa liječina+ka oko mene čujem kao u magli da su mi dali nekoliko inekcija naloksona i strpali su me u bolnička kola i noć sam proveo na psihijatriji.....bolnica mi je nazvala kući i rekla im o čemu se radi....drugi dan majko moja toga se ne želim sjećati...kada sam izlazio iz psihijatrije odvezen sam u policiju na ispitivanje....nisam dobio ništa ni za jesti ni za piti ni da me smiri ....znači u krizi sam teškoj i policija me ispituje ko mi je dao i ko je diler ali nisu mi ništa našli...ni da danas ne znam kako nisu našli taj jedan piz u autu jer je ostao na suvozačkom sjedalu....tu se ni nesjećam šta sam pričao bio sam omamljen i inspektori su to znali i htjeli ja sam buncao kao u magli ( kasnije taj izvještaj je poništen jer mi je moj odvjetnik spasio dupe) strpali su me sjećam se u čeliju koja je bila 1x1m veličine doslovno sam sjedio na čučavcu jer nisam imao prostora u ćeliji....samo jedan krevet i čučavac u tako malom prostoru...tu su bili još neki likovi koji su bili odvratni ali su privedeni zbog nekih tuča večer prije u pijanom stanju....bio sam jako sretan kada sam vidio da se napokon nakon 18 sati ispitivanja i polumrtvog stanja ugledao svoga oca koji je došao pomenu u policiju....rekao sam mu molim te vozi me tamo gdje jee psihijatrica rekla u centar za ovisnosti da dignem terapiju.....međutim u policiji su me držali toliko dugo da je več bilo kasno navečer i centar nije radio.....išo sam od jedne hitne pomoći do druge pa do psihijatrije i bolnice niko mi nije htjeo pomoći....na psihijatriji jedino na kraju kada su vidjeli da sam stvarno u teškom stanju....da li su mi neku gombinaciju lijekova za smirenje putem inekcije u dupe jer u venu ne daju kaže narkomanima....sjećam se da sam poslije te inekcije pao u nesvejst od iscrpljenosti i budim se drugi dan rano ujutro ....i moj otac me iz sela vozi u Rijeku gdje sam se predozoirao u centar za ovisnosti....psihijatrica mi je htjela prepisati subotex ali ja sam inzistirao na metadonu i dobio sam ga i dobio sam apaurin.....ali naravno sa tim nalazom moram ići sada kod svoga obiteljskog liječnika i onda on mora podignuti moju terapiju i dati je meni....srećom pošto je mjesto u kojem živim jako malo i svi se dobro poznaju a moj otac je dosta utjecajan čovijek pa je nazvao doktora i rekao mu o čemi se radi i da ima nalaz i da nam podigne lijekove on je rekao da nema problema i ostavio ih je u gradu Ogulinu koji je od Rijeke 80 kilometara a moje selo je od ogulina 40 kilometara.....kada smo došli do lijeka bio sam pveć toliko iscrpljen da sam jedva imao snage i da ga strpam u sebe .....i tako je počelo moje liječenje metadonom na kojem sam i danas...dobivam ga jedanput tjedno na 22 komada sam dnevno i sada pijem uz njega antidepresiv ....sve dobivam besplatno i liječim se godinu i, ustvari sada će biti dvije godine i nijedan put nisam bio pozitiva na opijate kod psihijatrice...e, da kod psihijatrice idem 1x mjesečno na pregled i nekad me testira a nekad ne i prepiše mi nalaz za mjesec dana sa kojim moj doktor oće prakse(obiteljski liječnik) podiže u apoteci....eto sada ću vam reći iskreno meni je METADON SPASIO ŽIVOT....jer da se nisam javio na liječenje ko zna bi li preživio sljedeći overdoses...samo ću još reći znam da sam dosta griješio i pošto sam se tek skinuo sa heroina bio sam već dobar igloman i naravno radio sam si soluciju od heptanona....mrvio sam tablete topio u alkoholu zapali se alkohol i ostane čisti metadon-klorid u žlici (ako nekog zanima objasnit ću mu postupak) i tako sam se šutao neko kratko vrijeme , ajime koji fleš to daje ,...ma ni jedan heroin mu nije ravan pazite to je čisti metadon-klorid a na ulici dobivate svakakav dop.....ali pošto sam strašno naškodio venama odlučio sam da pijem metadon i bilo mi je dosta teško taj prelaz pošto sam bio igloman i volio sam igli i sam taj postupak pravljenja metadonske solucije za ubrizgavanje....danas sam na 22 heptanona uredno ih pijem alkohol sam izbacio znači ne pijem ga jer pijem i antidepresiiv i zahvalan sam svojoj psihijatrici i državi što mi je omogućila taj lijek....jer sigurno bi se nastavio drogirati heroinom da nisam dobio terapiju ....ovako makar zarađuje farmaceutska industrija....a onako bi zarađivala mafija i dileri ...ao mi ej što u hrvatskoj nsam upoznao dobrog dilera kao u Beogradu....u Hrvatskoj sam baš bio loše sreće sa svakim sa kojim sa surađivao uvijek bi me dosta krajcao i kako sam napomenuo nisam mogao doći direktno do dilera jer su ovo ovisnici htjeli zarađivati na meni....eto toliko to je moje iskustvo možda nekome pomogne recite mi šta mislite o ovome putu prolaza kroz ovisnost....
User avatar
iron
Posts: 104
Joined: Wed Nov 28, 2007 5:04 pm
Location: Dark Side Of The Moon tj. Zg :)

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by iron »

A sta na ovo reci....drago mi je da si ziv. Mislim da imas srece sto zivis na selu i sto dop nije stalno oko tebe....volio bih da sam ja na selu, a ne u Zg, mislim da bi mi tamo bilo lakse. Ionako ne izlazim van ni nista pa bi mi boravak na selu bio super, pogotovo sto se tice odvikavanja. Nisam nikada uzimao metadon na iglu pa ne znam kako je to, a iskreno ni ne zelim. Onaj dan kada sam vidio frenda kako 10 hepova stavlja u spricu i samo ih pomijesa sa vodom i rokne se....e to je bilo previse i za mene i onda sam se prijavio na terapiju.....trenutno 12 mg subutexa. Sa njime ne radim gluposti, ali mi se ekipa smije radi toga jer navodno su super kada se kuhaju ili uzimaju na nos.....no, ja eto stavim sve pod jezik i polako neka se tope....
Od kada sam na terapiji ne radim gluposti, ali ne kazem da svaki dan ne razmisljam o tome...bas naprotiv, stalno mislim na dop.....ali sva sreca da je tu sub pa znam da nema smisla kupovati dop....a i maknio sam se iz rodnoga grada i sada sam u Zg gdje ne znam bas na svu srecu previse ljudi....tj. nemam vise nicij broj....sve mi se cini da mi je cura sve brojeve obrisala, jer su misteriozno nestali iz moba...hehehe....
22 hepa dnevno....hmmm.....puno prijatelju, puno.....meni je ovih 12 mg suba puno, a kamoli 22 hepa....
Sreca da se svakodnevno bavim sportom i imam dosta hobija pa mi se cini da me to dosta izvuce iz svega....i sport bih preporucio svakome ako se moze njime baviti. Evo ja idem u teretanu, trcim, vozim MTB.....citam, igram igre, radim, ucim....i nekako se navikavam na zivot bez dopa. Zao mi je sto sam morao sve to proci i jedva cekam da dode dan kada necu vise morati razmisljati o terapiji i o svemu...o danu kada cu biti cist od svega....znam da ce biti tesko, ali trudim se....
Nadam se da ces uspjeti skinuti se sa hepova i sa svega....mozda da predes na sub kada skines malo te hepove!?

Sretno frendos.... 8)
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by saša-ex »

Na XIII Kongresu Udruzenja psihijatara Srbije odrzanom u Beogradu 19-22 oktobar ima nekih noviteta

U Kragujevcu Mirjana Jovanovic sa saradnicima radi na odelenje za bolesti zavisnosti pri Klinici za psihijatriju
(lecenje je na knjizicu sto znaci dz.)

U Nisu pri Psihijatrijskoj bolnici Toponica postoji odeljenje za bolesti zavisnosti rade Verica Arsenijevic sa saradnicima i lecenje je isto na zdravstvenu knjizicu , a imaju i dobru saradnju sa nevladinim organizacijama

Cuveni Novi Sad na celu sa Nikolom Vuckovicem, kao i sa Aleksandrom Dickov rade punom parom iskljucivo metadonom u njihovom centru za bolesti zavisnosti.
(Nikola Vuckovic je Predsednik psihijatrijske sekcije za bolesti zavisnosti i njegova je posljednja vezano za registraciju Subutexa, bar tako psihijatri pricaju izmedu sebe)- tome se sjajno suprotstavila Mirjana Kovacevic iz stare dobre Drajzerove koja se sa njim bori oko registracije Subutexa u Srbiji. Nadajmo se da ce Drajzerova dobiti bitku pa ce ljudi barem imati opciju.
SAMO CEO ŽIVOT...
Post Reply