Supstinenti ;)))

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Supstinenti ;)))

Post by Sagitarius »

Pa di ste aps(sups)tinenti?
Nešto mrtav ovaj podforum,svugdje se piše o terapijama,osim ovdje :-D
U mene jedina novost,da su u Hrv. stigli subutexi od 8mg,pa manje vremena provodim čekajući recepte za tjednu terapiju(kao,šatro prezaposlen sam,ubi me ovaj nerad ).
Nekad bi bilo smješno u ordinaciji,ja dođem po lijekove(sub.,apači i ove protiv zgrušavanja krvi-Marivarin),sve skupa 16-17 recepata treba da mi isprinta,stvori se zastoj,ljudima nije jasno,sestra samo ubacuje u printer,pa na svaki po dva pečata.
A u ljekarni,me već znaju,brijem da će mi dat kemijsku i kalendar za Novu Godinu :D,kao stalnoj mušteriji.
Sad je manje papirologije,ovi od 8 zamijene 4 kutije od 2(znam tablicu množenja-bravo Ja),ali su ogromni,jedva stanu pod jezik.
Nekad me zadivljuje licemjerje u društvu.Dok se subutex plaćao kešom(63kn za kutiju od 2mg),bilo ga je u apsolutno svakoj apoteci,sad kad je preko HZZO,samo u državnim,i to ne uvijek u svakoj.Prije im nisu smetali narkomani,kad su živu lovu donosili,sad svi odjednom prefini da bi držali subutex.Eeeee,selo moje malo od 4,5 miliona stanovnika.
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Supstinenti ;)))

Post by selma »

Ah!!..ja mislila ti se skinu..heh :rolleyes:
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Supstinenti ;)))

Post by Sagitarius »

:shock: i ja isto :D
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Supstinenti ;)))

Post by selma »

:smt043 ....ja sve cekam heppy end...kad ono... :shock: ..SHOCK..
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Supstinenti ;)))

Post by selma »

:lol: :lol: :lol:
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Supstinenti ;)))

Post by Sagitarius »

I ovo je happy-end,povelik,uzimajući u obzir sve.
Nisam ni ja pristalica metode "metadon narodu",ali postoje ljudi kojima takve stvari život spase.
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Supstinenti ;)))

Post by selma »

:lol:
Last edited by selma on Fri Nov 20, 2009 3:11 pm, edited 1 time in total.
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Supstinenti ;)))

Post by Sagitarius »

malmase wrote:"...kad se vec djaba dijeli..."
U nas je djaba,zato se dosta i podviguje protiv terapija.
Pričao mi poznanik,u Švedskoj,kad dobiješ metadon(a daju ti ga nakon više neuspješnih liječenja drugim metodama),socijalna služba ti ima pravo banit u kuću i u pola noći,napravit test,i ako si pozitivan na dop,gubiš pravo na metadon.
Da je i u nas tako,manje bi se prodavao met. po ulici,i dobro bi netko razmislio da li mu se isplati dorađivat dopom uz terapiju.
U nas ima likova,na 200-250mg meta+još dnevno zakucaju bar koju polu,ne vjerujem da će se ikad skinit,tolerancija im je nenormalno visoka.
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Supstinenti ;)))

Post by selma »

Najgore ,kad prekipi...ne moze ni da overi...

Kod nas je metadon tek od nedavno..za djabaka.."dijeli drzava narodu"...
Kad sam ja bila navucena...kutija se placala oko nekih 25 kn...normalno, koja ti moze biti neki dan dva...
Ja nisam imala love da idem na terapiju...a ni tada bas nesto nisam ni htjela jer je moj bivsi dragi isao...i preko toga se radio,pa gledajuci njega ...bilo mi je muka...dosta sto sam morala raditi lovu za obadvoje,za dop...

U Federaciji(ja sam u R.Srpskoj) je metadon bio besplatan...i da,u zadnjoj nekoj fazi..kad sam bas ostala bez vena i na ulici..htjela sam si to izganjati...ali nisam imala snage...
znas ono ,kad si dobar ,da ti je sto vise da prelezis i prestondiras da te radi duze...a kad si los,ja sam imala jedino jos snage da si uradim za pis...a kas si uradim,pola mi propadne dok se sredim...i tek kad skinem krizu...idem traziti da se uradim ko covjek...ali u zadnje 2 god nisam se ni mogla uraditi ko covjek..

Tako da mi je fakat bilo dosta..svasta mi je pdalo na pamet...
Zvala sam Genacolo...cak sam htjela stopom do Mostara,Medjugorja...da bi bila na tim kolokvijima subotom u 9..koliko sma luda bila...ali sve misleci da je to 2-3 sedmice...ali kad su mi rekli 4 mjeseca... :smt073 !!!Ma daj..u tom stanju...nema sanse...

Za Reto nisam znala ni da postoji...
Ali,kazem...hvala Bogu...nije dugo proslo,pa sam dobila broj...nekim cudom,odmah zvala ,u roku 5 dana usla(Reto-Bg)....i eto...od tada je sve drugacije...
Tj...drugacuje je od kada je moj Isus dosao...

A sto ja sad sve ovo pisem?.
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
Priscila
Posts: 29
Joined: Tue Mar 18, 2008 3:47 am
Location: Rijeka

Re: Supstinenti ;)))

Post by Priscila »

Evo, ja razmišljam da pređem na Subutex, godinama sam na hepovima, doktorica me nagovarala, al me strah nekako kako će mi djelovat...
Hepove više i ne osjećam, a ne želim ih ni povisivat...
Još mi kažu da moram spustit na 3 komada, i toga se bojim... :?
Ne znam...
Post Reply