Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Charlie
Posts: 5
Joined: Sat May 10, 2008 5:57 pm

Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Charlie »

Kao prvo, zelio bi pohvaliti ovaj forum i sve njegove clanove, jer citajuci par ovih tema na njemu, koliko sam dosad stigao, vidio sam da ima puno divnih ljudi koji su spremni pruziti podrsku i pomoc onima kojima treba . Mene zanima kakav je postupak prijave za supstutucijsku terapiju, gdje se to obavlja itd..? I dali se sad prepisuje samo subotex ili se moze i dalje dobivati heptanonska terapija ? Inace, ja sam iz Hrvatske, pa neznam jeli ista situacija s tim i u BiH?.. I koliko utjece to ako se neko prijavi kao ovisnik na njegovu buducnost, u smislu zaposljavanja i slicnih stvari, dali ga to u necemu i zakine, ili je to sve sasvim diskretno? Svaki odgovor je dobrodosao!
Unaprijed hvala i
pozdrav svima!
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Modesty »

Možeš li nam štogod napisati o sebi i svom problemu,nešto konkretnije osim da želiš suboteks.
Charlie
Posts: 5
Joined: Sat May 10, 2008 5:57 pm

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Charlie »

ne zelim suboteks vec heptanon. poceo sam se drogirat sa 13 god, prvo samo travu pusio, a u 14oj poceo bombone, spid, koku i tripove, standrdna prica. prije 2 godine sam probao hepove, par puta dop kad nebi bilo hepova, a prestao sa svim ostalim (jedino travu tu i tamo jos zapalim, ali jako rijtko). dop kao sto sam rekao, samo sam uzimao kad nebi mogao nabavit hepova, a poceo sam ih uzimat prvo vikendom, pa sve cesce i cesce, a u zadnjih.. pa, preko pola godine, uzimam ih 20-25 dnevno. za subotex sam cuo od par ljudi da ne valja, zato bi zelio heptanonsku terapiju, da ju polako pocinjem smanjivati i napokon prestati. lovu sve teze nabavljam, tako da nisam siguran dali bi uspio sam isfinancirat to smanjivanje kolicine hepova, jer neznam ni koliko bi to trajalo.. u kuci niko ne zna za ovo, tako da bi to trebao sve obaviti u diskreciju, jer mama da sazna bi dozivjela zivcani slim.. a nebi htio da se u buducnosti nemogu zaposliti zbog toga ili tako nesto..
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Modesty »

drogirao si se sa hepovima i hoćeš se skidati sa njima,pa teško brate......skroz si na krivom putu i nemoj se ljutiti što ti pričam otvoreno..želiš istinu i dobićeš je.
Pod jedan,teško da ćeš se skinuti i održati apstinenciju u diskreciju...neznam ko je to uspio a znam na stotine ovisnika,drugo nemožeš se liječit onim sa čim si se drogirao osim ako ne želiš ići na održavanje,tj. nastaviti se drogiraqt na račun države.
Trebaš stručnu pomoć,najlakše se riješiti fizičke krize a šta ćeš posle,posle nastaju pravi problemi...bićeš zavedeno u kartonu šifra ali karton nije dostupan policiji osim ako ne napraviš krivično djelo.
To što misliš da bi tvoji doživjeli nervni slom apsolutno nije tačno....to se samo nama čini...jako teško će ti biti samomo i agonija će ti daleko duže trajati....a posle....opet ponavljam šta ćeš posle fizičke krize.....u startu da ti kažem da nećeš moći bez blokatora a njih ti mora davati suradnik.......a šta misliš o komuni...ili želiš još malo svojom glavom kroz zid da se sam uvjeriš da sam u pravu?
Charlie
Posts: 5
Joined: Sat May 10, 2008 5:57 pm

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Charlie »

pa to odrzavavanje mi ima smisla. prekomplicirana mi je situacija u kuci da bi ti je objasnjavao, ali vjeruj mi, nebi zapravo dozivjela zivcani slom, ali bi ja sigurno, dakle 100%, izleto iz kuce. stara mi je saznala bila prije nekoliko godina za travu, bombone, spid, itd., jer sam pao, pa me poslala na testiranje i tako sve vidjela u nalazima.. sada naravno misli da se ne drogiram i vjeruj mi, nije nikako pametna ideja, odnosno ne dolazi u obzir bilo koja opcija koja ukljucuje to da ona sazna za moje trenutno stanje. komuna? ne, nikako. uglavnom, htio sam samo pitat ako znas gdje se prijavljuje i dali ti poslodavac moze saznat za to, ili bilo ko drugi, odnosno dali se odrzava stroga diskrecija po tom pitanju?
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Modesty »

e moj charli ,vidim ja da ti svoj problem i nedoživljavaš baš najozbiljnije,misliš da samo ti imaš specifičnu situaciju u kući????A da su naši roditelji na izvoli kad god mi padnemo.......da se tako lako liječi narkomanija kako ti to zamišljaš,ne bi bila jedna od največih svjetskih problema ali svakako da je izbor tvoj jer se radi o tvom životu.
Shvatićeš jednom o čemu ti govorim.
User avatar
oMcHo D
Posts: 56
Joined: Fri Apr 04, 2008 2:04 pm

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by oMcHo D »

Sve zavisi kako i ko ozbiljno shvati ili ima pristup tom LIJEKU.Kako Charli kaze on pije 20 do 25 tableta, ako sam dobro procitao, a to ti je drug cisto zloupotrebljavanje istog lijeka.Ne valja ili nije preporuceno da se naglo prestane sa skidanjem Metadona ili Heptanona, kod nas u BiH doktori rade po principu jedan dan pola tablete skidas.E sad ,ako stvarno zelis i imas snage da to odradis, prvo ti treba vremena, pa onda strpljenja, ja LICNO SAM BIO na 10 tableta Hepa i to pune 3 godine, uz to sam uzimao razne droge ili ti supstance, od apaurina pa do amfitamina ,jedino nisam smio Heroin uzeti jer puno ljudi je dozivilo OWERDOSE na taj nacin ,uzme prvo tako 10 do 15 tableta Hepa pa se onda sredi.
Da ne bi duzio ja sam sada na 3 tablete, znaci Heptanon jeste opasan isto toliko nije opasan ako ti lijecnik propise dozu.Ja mislim da bi ti sam ne bi to uspio, treba ipak lijecnicka kontrola samog pacijenta i samog lijeka.Drug, pokusaj naci doktora ,ispricaj problem i to slobodno i on ce ti reci najbolji put do skidanja.
Ja mislim da je to najbolja solucija a ipak piti 20 do 25 komada dnevno je malo pretjerano.
Cuvaj se i sa srecom drug.
Svakog cuva neka sila, a ja imam JABUKU!!!
Charlie
Posts: 5
Joined: Sat May 10, 2008 5:57 pm

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Charlie »

oMcHo D, hvala ti na savjetu. ja sam odlucio probat prvo sam smanjit dozu i onda skroz prekinut, danas sam uzeo 17, jucer nista. nadam se da cu uspjeti sam, koristilo bi mi jedino ako imas koji savjet kako bi mi bilo najpametnije smanjivat dozu? jer zbnam ljude koji su ostali na 2-3 komada i vec par godina ne mogu bez toga. tako da kad treba srezat na nulu, kad je najpametnije?
User avatar
oMcHo D
Posts: 56
Joined: Fri Apr 04, 2008 2:04 pm

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by oMcHo D »

Charli, vidi drug , ja sam ti napisao da NAGLO SKIDANJE MOZE ITEKAKO BITI POGUBNO, MOLIM TE NEMOJ TAKO DA RADIS.Mislim, ono popio si juce 17 a danas nista, raspitaj se malo, SRCE ti moze otkazati, a ja dajem glavu da sada ti lupa srce, da te noge bole, koljena, da te boli glava i krsta.Eeeee u tome je fol, nemoj GRLOM U JAGODE ILI KAKO TO U Bosni kazu NEMOJ TCAT PRED RUDU, JA TE MOLIM, nagledao sam se slucajeva.Ja sam mozda stariji dosta od tebe, evo pored mene je moja zena koja moze da ti potvrdi sve ovo sto ti pisem, noci i noci ne prospavane, noci i dane kada taj CRV proradi, ali kada sam malo uzeo literature, pa malopo internetu svrljo, uvidio sam i skontao zasto MOJI DOKTORI rade na takvom principu.
OK, ti si juce popio 17, zasto sutra nisi popio 16 , pa prekosutra 15, pa onda 2 dana odmarao i pio istih 15 komada.Pa onda, nove dane isplaniras ,ili ako hoces sam, napravi TABELU, u 7 dana sidas 5 tableta.
VJERUJ MI CHARLI, to je puno,puno,puno laksi put do cilja koji hoces da postignes.Shvatam, tvoj entuzijazam i htijenje da se sto prije otarasis toga svega, ali nije to SUPSTANCA sa kojom mozes ti da se igras, kontas,ona te moze natjerati sa takvom taktikom kojomm ti zelis doci do cilja ,da napravis RECIDIV ,SIGURNO 100 POSTO TI TO TVRDIM.
Ali eto ja sam ti dao par primjera ,posto neces lijecnika i posto smatras da mozes sam, ja ti preporucujem i stojim iza ovoga sto cu ti napisati, KOLIKO JE HEPTANON LIJEK, TOLIKO JE UBICA!!!!!!
Samo treba biti pametan i iz istog tog UBICE ivuci one najbolje komponente i iskoristiti ih u svoje svrhe, nadam se da kontas ovo sto sam ti napisao.I JOS JEDNOM POD VEEEELLLLIIIKKKIIIMMM SLOVIMA TE MOLIM I ZELIM DA ME POSLUSAS,
N E SKIDAJ HEPTANON N A G L O !!!!!! Idi jedan dan, jedna tableta, JA TE MOLIM JER ZNAM STA TI PISEM.
Tvoj drug koji ti misli dobro, Omar iz Sarajeva.
Svakog cuva neka sila, a ja imam JABUKU!!!
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Sagitarius »

Charlie wrote:oMcHo D, hvala ti na savjetu. ja sam odlucio probat prvo sam smanjit dozu i onda skroz prekinut, danas sam uzeo 17, jucer nista. nadam se da cu uspjeti sam, koristilo bi mi jedino ako imas koji savjet kako bi mi bilo najpametnije smanjivat dozu? jer zbnam ljude koji su ostali na 2-3 komada i vec par godina ne mogu bez toga. tako da kad treba srezat na nulu, kad je najpametnije?
Čekaj,danas si uzeo 17,a jučer ništa?Malo mi čudno da netko navučen na toliko hepta preskoči dan,pretpostavljam da si se zabio dopom?
Ako si iz Hrv. i hoćeš terapiju,odi u Zavod za bolesti ovisnosti,ima u svakoj općini,pa će ti tamo dat šta ti treba.Popričaj iskreno s njima,ne grizu.Ako si punoljetan,sve ostaje u diskreciji.
Ako se želiš ostavit metadona,počni što prije,naročito ako si na velikim količinama.Obično ide po 1 tableta tjedno dole uz diazepam(Apaurin) kad dođeš do manjih doza,pa da te malo smire.Neće ti bit lako,nema bezblnog ostavljanja opijata,po meni najbezbolnije je dogurat do 5-6 tableta hepta(ispod toga i ne pokrivaju više,kad spuštaš po 1 tjedno),2 dana malo iskrizirat na suho,pa onda 20-30 dana Subutexa.Ovo radi u dogovoru s dr.,nemoj na svoju ruku.E kad to prođe onda slijedi teži dio...Ali to je već za drugu temu...
Post Reply