psihicka kriza?

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
voshtana figura
Posts: 9
Joined: Fri Apr 25, 2008 4:34 pm

psihicka kriza?

Post by voshtana figura »

moze li mi neko objasniti kako se manifestuje psihicka kriza?! vidjeli ste iz prethodnog pisanja da nemam iskustva i da sam na heroinu bio samo sest mjeseci. ne znam kako da formulisem pitanja, kako da prepoznam da me hvata psihicka kriza i kako da se borim protiv toga?
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: psihicka kriza?

Post by Modesty »

OVAJ TEKSAT SAM KOPIRALA OD PRIJATELJICE sONJE,možda ti nešto i pomogne.

Vrste kriza

Krize delimo na otvorene i zatvorene krize.

Otvorena kriza se manifestuje otvorenom zeljom za picem ili drogom i relativno lako se resava pod uslovom da paijent zeli korektno da se leci i da je spreman da prijavi krizu. Otvorena kriza se takodje ispoljava i u snu kada ovisnik sanja da se drogira preko blokatora ili pije preko tetidisa.(Pitajte bilo kog ex pushaca koliko je puta sanjao sa pushi)

Zatvorena kriza je slozenija i manifestuje se psihickim i telesnim smetnjama,
telesne: glavobolje, mucnina, bolovi u rukama i nogama, bolovi u stomaku.
psihicke: nervoza, napetost, velike oscilacije u raspolozenju u kratkim vremenskim intervalima.

Otvorenu krizu prepoznaje sam pacijent tako sto je svestan svoje zelje da uzme supstancu. Zatvorenu krizu prepoznaje saradnik, jer pacijent svoje lose stanje povezuje sa svim i svacim (losim vremenom, okruzenjem...) samo ne sa cinjenicom da je mozda u krizi i da podsvesno zeli da uzme supstancu.

Postupak u razresavanju krize

1. Prepoznati krizu (krizu prepoznaje saradnik na osnovu ponasanja ovisnika)
2. Prihvatiti cinjenicu da je kriza nastala (ovisnik mora da prihvati saradnikovu sugestiju da je u krizi kako bi je razresio)
3. Iskoristiti steceno znanje da se prvi nalet krize odbije ( Samo danas necu piti(drogirsti se))
4. Obavezno popiti dodatno razmucen blokator u prisustvu saradnika
5. Obaviti sa saradnikom analizu zasto je doslo do krize-analizirati dogadjaje u proteklih 15 dana (koja je to situacija mogla da izazove krizu, mesto, razgovor, bilo koji povod..)
6. Ukoliko se kriza nastavi obavezno se obratiti terapijskoj zajednici, grupi...
7. Ako se kriza i nakon svega nastavi pod hitno se obratiti terapeutu ili doktoru iz strucnog tima.


Postupak razresavanja krize vazi za zatvorenu krizu, a za otvorenu samo bez prvog pravila jer je pacijent svestan da je u krizi.


ne mogu se sad sjetiti cijelog tvog slučaja,koliko se sječam,tvoji ne znaju,je li tako?Štata....mislim da bi ti za prvo vrijeme blokatori vrlo dobro došli...naravno ,oni su samo pomoćno sredstvo uz koje ide i dobra psihoterapija.
uglavnom ti nam javljaj kako ide...pa ćemo zajedno dan po dan.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: psihicka kriza?

Post by Boban »

ma daj sta se pterecujete toliko sa tim izvucite kvadratni koren krize samo ti nemisli toliko na krizu i sve ce biti ok jos par dana izguraj i bice mnogo bolje.pozz i drzi se
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: psihicka kriza?

Post by Modesty »

Vala baš,dok brojim dane,oni nikad da prođu.....opusti se,dani idu kako idu a vrijeme,tvoja volja i želja će učiniti svoje....vjeruj samo da bolje postoji i da te čeka.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Re: psihicka kriza?

Post by Sonja »

BOBAN wrote:ma daj sta se pterecujete toliko sa tim izvucite kvadratni koren krize samo ti nemisli toliko na krizu i sve ce biti ok jos par dana izguraj i bice mnogo bolje.pozz i drzi se
Ti si imao podrsku dok ti je psiha ludovala, a ovaj decko je sam, uzmi to u obzir.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: psihicka kriza?

Post by Boban »

Sonja kada od krize stvaras religiju postace stvaran neprijatelj jer narkomanski strah od krize vodi cesto recidivu ...on ce sada da hvata momente kako se oseca u datim situacijama da misli jeli ovo ili ono mesto da se opusti i prosto nerazmislja o krizi koja ce proci za neko vreme koje moze da potrosi bolje radeci nesto nego razmisljati u kom je stadijumu krize.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: psihicka kriza?

Post by Modesty »

Složila bih se sa BOBANOM iako smatram da je Bog stvorio i ljekare da nas liječe.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Re: psihicka kriza?

Post by Sonja »

ja sam ateista, slazem se da je bolje da radi nesto nego da misli na krizu. Ali toliko smo st8 da smo malo zaboravili da nekada kriza moze da bude toliko jaka da jednostavno ne mozes da radis nista drugo. To je problem jer je sam. Kada imas nekoga on te izvuce napolje, prica sa tobom, vristite zajedno...ali sam je zajebano....
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: psihicka kriza?

Post by Modesty »

sam je odabrao da bude sam i to je skoro pa nepodnošljivo...ali šta mi sad da radimo,ne vjerujem da će mu pomoći ako ga podržimo u tome da plače nad sobom...dobar je to momak i vjerujem da će biti ok.
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Re: psihicka kriza?

Post by zvrky »

kako da se borim protiv toga?
Prestani da konzumiras heroin pa ces sam prepoznati psihicku krizu i niko ti drugi nece moci bolje objasniti sta je psihicka kriza od tebe samog.
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
Post Reply