Diskusija - roditelji-djeca

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Kan
Posts: 9
Joined: Mon Jun 20, 2005 2:00 pm
Location: Sarajevo

Post by Kan »

svako ima pravo da radi sta hoce! naravno, snosice posledice svog izbora,
Dragi Mark, morala sam da izdvojim ovu tvoju recenicu jer me je jako zaboljela...Da svako moze da radi sta hoce i da snosi poseljdice svog izbora ali samo sebi. Aktivni narkoman unistava sebe i sve oko sebe, prvenstveno mislim na porodicu tj. roditelje.
Ja ne znam da li neko od vas ima djecu ili ne, ali sam procitala ovdje pismo jedne majke upuceno kcerki i mogu samo zamisliti kako je toj zeni tesko.
Ja sam mama i za svoju djecu sam spremna uciniti sve, a da nikad pri tome ne mislim na sebe vec samo sta je najbolje za moje dijete.
Gore navedenom recenicom samo pokazujes koliko sebicno mislite samo na sebe i da je vama dobro, nekad stani i zapitaj se a moja mama? kako je ona? Jako, jako, jako je tesko nekome objasniti kako je biti roditelj i kako je divno voljeti svoje dijete, uzivati u njemu, a kako je tesko i bolno ga gledati kako "nestaje".
Ako vas roditelji smaraju to je samo zato sto vam zele dobro, mozda ne znaju pravi nacin da to pokazu ali su tu uvijek za vas.
Akobogda jednog dana ces biti tata pa ces mozda djelomicno shvatiti znacenje rijeci "roditljeska ljubav". Sretno!

P.S.

Vjerovatno sam totalno off topic ali tvoja recenica me je pogodila u "sridu"
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

majka

Post by katarinadimedici »

Nije Marko to tako mislio na način koji je tebe pogodio!Ja sam ta majka koja je ćerki pisala pismo,a ujedno sam i narkoman koji će reći nešto slično kao Marko!?I ja sam bila,pa delimično i sada ubeđena kao i Marko da posledice snosim samo ja.To je mišljenje koje je primereno njegovim godinama,kao što je tvoje mišljenje izraslo iz izkustva materinstva i spoznaje te vrste ljubavi.Mnogo toga se stiče godinama i iskustvom,a to je ono u šta ne verujemo kad smo mladi.Mislimo da smo najpametniji i da naši roditelji nikada nisu bili tako pametni kao mi,zato i udaramo glavom u zid umesto da pustimo da drugi udare umesto nas.Godine donose iskustvo i mudrost stečenu na osnovu iskustva,to je ono što nam se svima otkrije kad tad!I ja nisam razumela moju majku,zašto njoj smeta nešto kada ne povređuje nju nego samo mene,tako da ni moje ćerke to ne mogu da shvate!
Pozdrav
User avatar
Mark_Renton
Posts: 386
Joined: Fri Apr 15, 2005 3:51 pm

Re: majka

Post by Mark_Renton »

katarinadimedici wrote:zato i udaramo glavom u zid umesto da pustimo da drugi udare umesto nas.
I moj otac ima cesto ima obicaj da kaze: Pametan se uci na tudjim greskama, a budala na svojim.
Jeste da roditelji pate zbog drogiranja svog deteta, ali koliko sam ja upucen sve to drogiranje potice zbog poremecenih odnosa u porodici... E, pa ako me nisu vaspitali kako treba (a moje je misljenje da nisu mogli bolje, jer su me je keva mlatila i mlatila i mlatila, prve batine sam dobio 3. dana svog zivota) Mislim, ne kazem ja da sam nesto zlostavljan ili tako nesto, vec ono batine kao tipicna odlika srpskog (a verujem i balkanskog) vaspitanja. Kao i sve ostalo, razvijes i toleranciju na te batine... pa onda kad vide da vise ne pomaze, prestanu sa njima.

I "koliko ste egoisticni, zato sto zelite da samo vama bude dobro"? SVET JE TAKAV! A koliko ste vi roditelji "egoisticni" (katarina se izostavlja) jer mislite da ste vi jedini koji patite zbog naseg drogiranja? Ma nama je prosto divota svaki dan se cimati za pare i krizirati i cimati se sa kojekakvima. Ali zaboravljate zadovoljstvo u svemu tome! Inace ne bi to ni radili!
A jel pitao neko mene kako sam se osecao kad sam saznao da se keva vidja sa drugim likom? Iskreno, ne znam da li to jos uvek radi ili ne, NE ZELIM DA ZNAM. Nek radi sta hoce, njen zivot njena stvar.
When Hell is full, the dead will walk the Earth.
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

Kan,
i ostali...pod temom roditelji -suovisnici-mozemo pisati o ovome..
a marko ti i ja i ostali pod temom za roditelje...mozda nadjemo zajednicki jezik jednog dana
ps samo kratko...zbog te grize savijesti sam 3 puta padala...pojela me.....e a ta sebicnost morra biti tu kad je u pitanju oporavak. Uvijek kazu misli samo na sebe i svoj oporavak a kasnije ces se brinuti o ostalom...to je istina...i mora tako biti...jer kad bih ja mislila tj dozvolila tim mislima da isplove na povrsinu pa ubile bi me...i sta onda>>>
a ja proslost ne mogu promijeniti...jebi ga zeznula sam se...i to dobro....ali plakanje nad sobstvenom sudbinom me nece daleko dovesti. idemo dalje....buducnost cu napraviti mnogo boljom od proslosti...to je sve to mogu da ucinim..
a i oporavak treba biti za nas...a ne za nekog drugog ni za mamu ni za tatu za NAS. Mada nekada ne volis sebe dovoljno da bi zbog sebe prestao pa je onda bolje zbog bilo koga ali na kraju mora biti zbog tebe ako zlis da uspije....
a ovo sve bi trebalo biti na onoj temi ...mozda sanela prebaci:)
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

DA SU MI...

Post by katarinadimedici »

NE KAŽE SE ZA DŽABE:"DA SU MI OVE GODINE,A ONA PAMET"
Ja tvrdim da se sve nosi iz porodice,a o greškama se retko raspravlja,tj. rodizelji su retko spremni da prihvate svoju krivicu.U te ubrajam i sebe!Znam da moja deca meni imaju mnogo toga da prebace,bez obzira što sam se trudila,a trudim se i dalje,baš zbog griže savesti jer nisam "normalan" roditelj!Nažalost,sve su to životna pravila!Sazrevamo sa go9dinama,a onda bude kasno da ispravljamo svoje greške!
User avatar
Mark_Renton
Posts: 386
Joined: Fri Apr 15, 2005 3:51 pm

Post by Mark_Renton »

Ma, kod nas psihijatri forsiraju taj pristup lecenju - griza savesti.

Znas ono, treba da ti bude bedak zbog roditelja kad hoces da se uradis i onda zbog toga da to ne radis... meni je to skroz debilski (kao i kompletna zemlja u kojoj zivim)
When Hell is full, the dead will walk the Earth.
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

Ja sam mama i za svoju djecu sam spremna uciniti sve, a da nikad pri tome ne mislim na sebe vec samo sta je najbolje za moje dijete.
Izvini Kan, ja sam roditelj i borim se za život svog deteta svim mogućim i nemogućim sredstvima, ali moram da primetim da je ovo stereotip, isto kao i ona čuvena „ja se žrtvujem za tebe, a ti...“ Nemaš pojma kako sam mrzela te žrtve kad su meni pominjane. Znaš neko pametan je nekad rekao da je put u pakao popločan dobrim namerama.

Nisam spremna da učinim sve, već sam spremna da učinim ono što je potrebno, a to baš i ne mora biti najbolje. Krajnji cilj jeste OK, izlečenje od narkomanije, ali koliko toga je pokvareno upotrebom ekstremno jakih lekova i njihovom količinom, eeee pa to ćemo tek u budućnosti otkrivati.
A jel pitao neko mene kako sam se osecao kad sam saznao da se keva vidja sa drugim likom? Iskreno, ne znam da li to jos uvek radi ili ne, NE ZELIM DA ZNAM. Nek radi sta hoce, njen zivot njena stvar
Izvini Mark kakva je veza izmedju ovoga i tvog drogiranja. Nemoj mi samo reći da si počeo da se drogiraš zbog ovoga… A to za grižu savesti, koliko se ja u to razumem, nema od toga ništa. Uspeh se postiže samo kad se dogovoriš sam sa sobom šta hoćeš a šta nećeš. To saznanje ti onda daje snagu.
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

joj ..sve je to tako...samo sto smo mi mnogo osjetljivi sada..barem ja. Sve me boli i pogadja u srce...sve negativno izgleda kao planina..Ja mogu uspijeti samo sa pozitivnim oko sebe. Cak i kritike mogu biti pozitivne. Znam kao savjetnica da nikada ne bi rekla"e bas si to zajebala, pa kako nisi mislila bla bla". Nego bih prvo rekla nesto dobro npr, znam da se trudis i radis i da si postigla puno bla bla ali....
To je samo jedan mali primjer onoga sto me ubije svaki put...ta kritika na negativan nacin....a poenta ovog svega je da ste vi Spirit malo pre ostri za moje pojmove. Da nisam u ovome u cemu jesam ne bi ni vidjela to...ali...
Mislim istinu treba reci i treba biti otvoren i sve to stoji, ali malo njeznije...ipak mislim da onome kome je potrebna pmoc treba biti na prvom mjestu....ako zelite da mu pomognete-bilo ko bilo kome. To je odluka...da li zelim pomoci toj osobi? Da? ok...onda sam spremna uciniti sve sto mogu i sve sto je u mojoj moci...tako ja to vidim. Naravno svemu ima granica.
I za tu grizu savijest? E to je onaj dio koji niko osim ovisnika ne zna...ne zna da je to naj tezi dio. Nije lako reci ok idemo dalje stisnucu zube i furam...ne moze...probala sam. To ce vremenom doci. Jos uvijek nemamo dovoljno snage...jos uvijek smo nejaki. ALi polako...dan po dan. Da mozemo to mogli bi se i sami izlijeciti...ne bi nam trebala pomoc.
a sto se tice razloga za drogiranje...to ne postoji...to je bio nas izbor bez obzira na sve ostalo. Lose situacije kao npr rat, frka u familiji itd su samo pridonjeli necemu sto je tu uvijek i bilo...napravile nas slabijim, naivnim i ne sigurnim...ali to nije razlog...
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

a sto se tice razloga za drogiranje...to ne postoji...to je bio nas izbor bez obzira na sve ostalo. Lose situacije kao npr rat, frka u familiji itd su samo pridonjeli necemu sto je tu uvijek i bilo...napravile nas slabijim, naivnim i ne sigurnim...ali to nije razlog...
Lepo ti mene optuži da sam preoštra, a ti si sad prema sebi bila oštrija od mene. :smt046
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ali njeznije....nemojte me pogresno shvatiti nisam nista lose mislila...samo krenuci od sebe, znam da previse grubo i ostro zna puno da boli i onda je ucinak suprotan iako je istina...
to je opet s moje tacke gledista-ti razlozi...ja prva trazim razloge..ali onda shvatim da zelja za bijegom jeste bila prisutna..ali ne i kada je bilo sve ok. Tako da ono sto sam gore rekla stoji...nas izbor...ali sta 14kinja zna..u tom momentu je to izgledalo kao najbolji izbor iako nisam ni bila svjesna da ja ustvari bjezim...tek kasnije sam to shvatila.
I jos nesto...jedna velika predispozicija za narkomaniju tj ovisnost je isto u porodici...npr alkohlizam...to je cinjenica. U nama je gen slabosti...pa i ako smo jaka licnost ipak je u nama i pitanje je vremena kada ce se pojaviti...sto si stariji sve je lakse ali...
sve se moze na fin nacin..pa i ono najgore...
malo mi je poruka zbrda zdola....sta mogu takve su mi misli danas
Post Reply